Autor Wątek: PZW - czy to normalne...  (Przeczytany 558699 razy)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1770 dnia: 03.11.2019, 10:56 »
Prawdę mówiąc, wydaje mi się że, samemu właścicielowi by potrafili mandat wlepić, za to nie wydal sobie samemu, stosownego pozwolenia.

----> dobre :)

mam wniosek: jak pojadę na ten staw na ryby (co pisałem wcześniej) sam sobie napisze i wydrukuję pozwolenie i dam właścicielowi do podpisania ;)

ps: przypominało mi się, że tam jest ogrodzone i po posesji duże pieski biegają - to atut dla mnie
;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1771 dnia: 03.11.2019, 10:59 »
Według mnie takie działania PSR są idiotyczne. Nie widzę żadnego sensu aby robić takie rzeczy. To jest czepianie się ludzi o nic. Zamiast działać tam gdzie trzeba, goście nabijają sobie statystyki. To do złudzenia przypomina działania Straży Miejskiej, która zamiast pilnować porządku w mieście, siedziała w samochodzie i dowalała mandaty za minimalne przekroczenie prędkości.

Według mnie należy wystosować pismo do komendanta wojewódzkiego PSR, sugerując vel żądając, aby strażnicy skupili się na pilnowaniu porządku i na walce z kłusownikami, nie zaś na takim pójściu na łatwiznę.

I potem PSR-owcy skarżą się, że wędkarze ich nie lubią, że ich praca jest ciężka :facepalm: 
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1772 dnia: 03.11.2019, 10:59 »
Jaka kasa fiskalna, skoro pozwala łowić za darmo :facepalm:
Nie prowadzi firmy, która na tym zarabia, więc nie potrzebuje żadnej kasy fiskalnej. Ja bym to pociągnął gdzieś wyżej, bo to jest kpina w biały dzień i robienie z ludzi idiotów.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Łukasz13

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1773 dnia: 03.11.2019, 11:22 »
Co najlepsze w ogóle nie byli zainteresowani metodą połowu, niczym. Wpadają, wypisują mandat za brak pozwolenia i znikają. Z tego co mi powiedziano są tam, bo dostali zgłoszenie, że ktoś postawił siatki. Tylko co w sytuacji kiedy zrobił to właściciel, który zapłacił za cały teren gruba kasę? Naprawdę, chore to prawo.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1774 dnia: 03.11.2019, 11:28 »
Bo to nie ma raczej nic wspólnego z prawem. Trzeba poczekać na Selektora, może to zauważy i coś na pisze.

Z tego co pamiętam, to owszem, mamy chore przepisy, ale gdy woda ma okresowe połączenie z rzeką. Wtedy woda jest prywatna, ale ryby w niej państwowe :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Łukasz13

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1775 dnia: 03.11.2019, 11:35 »
Z tego co wiem to nie ma, tyle że w podczas powodzi w 1997 wpadło tam sporo ryb z Odry, więc jeśli to jest powód to śmiech na sali.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1776 dnia: 03.11.2019, 11:36 »
Wątpię. Podczas tej powodzi sporo ryb wpadło też do mieszkań na pierwszym piętrze... :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Łukasz13

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 166
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1777 dnia: 03.11.2019, 12:04 »
Tak w ogóle był to mój pierwszy kontakt z PSR i odniosłem wrażenie jakby z góry założyli, że jestem dla nich nikim i mogą zrobić ze mną co chcą. Zero profesjonalizmu, nie przedstawili się,nie raczyli wytłumaczyć co jest nie tak, jedynie przedstawiciel koła mi cokolwiek wyjaśnił. Nie lubię być chamem, ale kurde, frajerstwo poczuło władze i to wykorzystuje.

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1778 dnia: 03.11.2019, 14:03 »
W zeszłym tygodniu miałem dwie kontrole,jedną nad lokalną wodą PZW a druga nad Otmuchowem.Przy pierwszej kontroli,kontrolujący zachował jak bydło i tyle w temacie.Natomiast w Otmuchowie kontrolujący PSR młode chłopaki to pełna kultura,tylko nie chcieli mi uwierzyć przeglądając książeczkę że nie złapałem w tym roku ani jednej ryby.Więc tłumaczę że nie biorę ryb i nie mam nawet siatki.Są ludzie i ludziska.

Offline Stary Baca

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 552
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1779 dnia: 03.11.2019, 16:05 »
Opisz sytuację dokładniej. W mojej okolicy jest starorzecze, które pewien Pan kupił wraz z pałacem. Jest tego wszystkiego prawnym właścicielem. Ludzie wedkują na nim od wielu lat, nigdy nikt nie miał z niczym problemu, wielokrotnie sam właściciel mówił, że pozwala na wędkowanie, ale oczekuje utrzymywania porządku. Wczoraj zaskoczyła mnie wizyta PSR, wraz z nimi był przedstawiciel koła, do którego należę. Panowie z PSR bez większego tłumaczenia powiedzieli, że nakładają na mnie mandat w wysokości 200zł za brak pozwolenia, mówię im, że jak, nikt nigdy nie wspominał nic o żadnym pozwoleniu, bo jest to woda prywatna. Psr przemilczało, dopiero przedstawiciel koła, z którym się znam wyjaśnił mi, że on zawsze miał te wodę w nosie, bo to nie pzw, ale jak się okazuje właściciel musi wystawiać pozwolenia (papier, musi posiadać kasę fiskalną itp), a że prawnie nie jest w stanie tego robić to psr może w każdej chwili przyjść i dowalić mandat, dodał, że mogą tak robić nawet na stawach przeciwpożarowych, które są w każdej wiosce i wszędzie tam gdzie jest woda i są ryby. Chory kraj, chore prawo. Nie chciałem się z nimi spierać, bo było trzech na jednego, a na moja niekorzyść zapomniałem karty. Mandat jest za brak pozwolenia.
Mam ciężką grypę i mi się nie chce rozpisywać. Więc po łepkach...Woda nie należy do obwodu rybackiego tylko do prywatnego właściciela który nie prowadzi tam działalności... Pozwolenie może być ustne, smsem, mailem, przez komórkę również. kasy fiskalnej nie musi być tym bardziej jeśli nie ma żadnych opłat czy innych korzyści (PSR nie ma uprawnień w zakresie określania potrzeby czy nie kasy fiskalnej) - tym bardziej jeśli nie zabierasz ryb. Przekroczyli swoje uprawnienia i jeśli bez zgody i wiedzy właściciela gruntu weszli na jego grunt tylko "w celu kontroli amatorskiego połowu ryb"...To tam nie trzeba mieć nawet "białej karty". Ja bym nagrał ich interwencję, zapytał o podstawę prawną kontroli (konkretne art czy paragrafy), sprawdził czy się to nagrało co podali po czym wezwał policję i poinformował właściciela terenu o bezprawnym wtargnięciu i pozaprawnych działaniach. Niedługo dojdzie to tego, ze policja zacznie wprowadzać przepisy ruchu drogowego w piaskownicach na placu zabaw na prywatnym terenie a PSR sprawdzać wiadra w wodą w tej piaskownicy albo akwaria w domu do ktoś trzyma w ręku "wędkę" i "prowadzi amatorski połów ryb" w wiadrze albo w piaskownicy. Dawno w przepisy nie zaglądałem ale tak to chyba jeszcze nikt u nas nie zgłupiał.
Stary Baca,
Otrzymałeś ostrzeżenie za zamieszczanie obraźliwych, nieprzyzwoitych treści. Proszę, zaniechaj tego i podporządkuj się regułom panującym na forum. W przeciwnym wypadku poczynimy dalsze kroki.
Pozdrawiamy. Załoga portalu Spławik i Grunt

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1780 dnia: 03.11.2019, 22:37 »
Był już o tym temat na forum (nie pamiętam gdzie). Dotyczył on chyba połowu ryb na 3 wędki (jakiś artykuł J. Kolendowicza).

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1781 dnia: 03.11.2019, 22:53 »
W takich przypadkach nie przyjmuje się mandatu i tyle. Przyjęcie mandatu to przyznanie się do.... winy? Przerabiałem nad Bugiem u siebie temat podobny, też mnie najechali na jeziorku znajdującym się na terenie stadniny koni, dałem im kartę wędkarską, a oni chcieli pozwolenie, oczywiście pozwolenie na Bug i okolice, oczywiście pozwolenie miałem, ale nie dałem do wglądu bo to nie była woda obwodu rybackiego. Jeden rozsądny się znalazł i nie było kompromitacji w sądzie, ale wstydu się najedli nieuki co nie miara, ponieważ następnego dnia najechałem ich w siedzibie i zapytałem ich przełożonego o co ku... w tym wszystkich chodzi i dlaczego wysyła w teren niedouczonych gburów. Panowie ładnie przeprosili i obiecali poprawę. Podziałało, omijają to jeziorko i inne nie będące w obwodzie rybackim z daleka.
Tomek

Offline Stary Baca

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 552
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1782 dnia: 03.11.2019, 22:58 »
Był już o tym temat na forum (nie pamiętam gdzie). Dotyczył on chyba połowu ryb na 3 wędki (jakiś artykuł J. Kolendowicza).

Pozwolę sobie zacytować Twój wpis:

Cytat: selektor w 28.11.2018, 19:15

 
Gwoli wyjaśnienia. Dla mnie Pan Jacek jest legendą. Uwielbiam oglądać jego programy, czytać jego wędkarskie artykuły, ale…. na prawie się nie zna ;)  Nie można „czytać” ustaw w sposób wybiórczy, tak jak uczynił to Pan Jacek. Zwykle nie jest tak, że dana ustawa reguluje określoną kwestię w sposób kompleksowy. To tyle tytułem wstępu.

Nie mam obecnie czasu, aby napisać o tym dlaczego nie zgadzam się z poglądem Pana Jacka (bo to wymaga analizy kilku ustaw), ale chciałbym stanowczo podkreślić jedną rzecz.

"Mam więc obowiązek ostrzec wszystkich wędkarzy korzystających z łowisk komercyjnych: jeśli klient takiego łowiska, wprowadzony w błąd jego regulaminem, będzie łowił na trzy wędki jednocześnie, to w wypadku kontroli PSR lub policji mogą go spotkać poważne konsekwencje prawne. Zgodnie bowiem z art. 27b ustawy o rybactwie wędkarz łowiący więcej niż dwiema wędkami jednocześnie podlega karze ograniczenia wolności do 1 roku albo karze grzywny nie niższej niż 200 zł. W razie ukarania sąd może orzec również przepadek narzędzi"

Strażnik Państwowej Straży Rybackiej (tym bardziej strażnik SSR, który tak naprawdę mało co może) nie jest uprawniony do podjęcia kontroli na zbiorniku znajdującym się w granicach nieruchomości gruntowej stanowiącej własność właściciela tej nieruchomości !!! W ustawie o rybactwie śródlądowym brak jest podstawy prawnej do takiej kontroli. Jest to działanie nielegalne. Jest ono przestępstwem z art. 231 k.k., jak i wręcz może być uznane za przestępstwo stypizowane w art. 189 k.k. w przypadku dokonania zatrzymania, celem doprowadzenia do Policji. Kto myśli odwrotnie nie ma pojęcia o prawie karnym. Tyle.

Nie ma ani jednego przepisu który upoważniałby strażnika PSR do podjęcia kontroli wędkarzy na prywatnym łowisku. Żadne z postanowień art. 23 ustawy o rybactwie śródlądowym nie pozwala mu na to. Nawet wymienione niżej postanowienia nie dają strażnikom PSR takich uprawnień:

Art. 23. W czasie wykonywania czynności służbowych strażnik Państwowej Straży Rybackiej jest uprawniony do:

4 e) przeszukiwania osób i pomieszczeń na zasadach określonych w Kodeksie postępowania karnego w celu znalezienia przedmiotów mogących stanowić
dowód w sprawie lub podlegających przepadkowi,

8 ) wstępu i wjazdu:
a) do pomieszczeń magazynowych i miejsc składowania ryb oraz na tereny obrębów hodowlanych (tak na marginesie to art. 13 ust.1 ustawy o rybactwie śródlądowym stanowi, iż "w miejscach szczególnie przydatnych do prowadzenia chowu lub hodowli ryb mogą być ustanawiane obręby hodowlane, w ramach obwodu rybackiego lub poza nim. ust 2 Wstęp do obrębu hodowlanego wymaga uzgodnienia z uprawnionym do rybactwa." Jednak obręb hodowlany ustanawia marszałek województwa, w drodze decyzji administracyjnej, na wniosek uprawnionego do rybactwa, który prowadzi działalność w zakresie chowu i hodowli zwierząt akwakultury oraz rozrodu ryb, w rozumieniu przepisów o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (art. 15 ust. 2b ustawy o rybactwie śródlądowym )

Staw będący własnością właściciela nieruchomości nie może być uznany ani za pomieszczenie, ani za miejsce składowania ryb, ani tym bardziej za teren obrębu hodowlanego. Jakimś legislacyjnym kuriozum byłoby prawo kontroli przez PSR wędkarzy, łowiących na prywatnych zbiornikach. Kontrola strażników PSR jest tam nielegalna.

Co się w ogóle w tym kraju wyprawia, żeby komuś do głowy przychodziły pomysły kontroli wędkarzy na prywatnych łowiskach, na to jak oni łowią (poza oczywiście właścicielem tego łowiska)

Link: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=13396.0

Koniec cytaty.

Od siebie dodam jeszcze: im bardziej będzie postępował rozkład instytucji państwa tym częściej będzie dochodziło do bezprawnych  i wręcz dziwacznych działań różnych "funkcjonariuszy" i "innych sprawców" i trzeba się na to przygotować.
W przypadku tej kontroli to jako żywo widzę kontrole robotniczo-chłopskie w stanie wojennym i poszukiwania spekulantów. Tylko tamci chodzili w trzech (dlaczego w trzech? poszukajcie dowcipów z tamtego okresu).
Stary Baca,
Otrzymałeś ostrzeżenie za zamieszczanie obraźliwych, nieprzyzwoitych treści. Proszę, zaniechaj tego i podporządkuj się regułom panującym na forum. W przeciwnym wypadku poczynimy dalsze kroki.
Pozdrawiamy. Załoga portalu Spławik i Grunt

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1783 dnia: 03.11.2019, 23:44 »
Mandat w wysokości 200zł za połów na prywatnej wodzie, której właściciel jasno wyraził zgodę na wędkowanie. Straż Państwowa - strażnik wytłumaczył mi, że może mi dać mandat nawet jak wędkuje u kolegi na stawie, bo kolega nie wystawił mi legalnego zezwolenia, brak paragonu itp. Zero tłumaczenia, od razu mandacik. Pocieszył tym, że mógł dowalić 500.

Nie można czytać ustaw w sposób wybiórczy :facepalm: Zezwolenie w formie papierowej/elektronicznej JEST WYMAGANE WYŁĄCZNIE W OBWODZIE RYBACKIM. Nie można narzucać np. na właściciela komercji na prywatnym stawie obowiązku wydawania pisemnych/elektronicznych zezwoleń. Na pewno nie w oparciu o ustawę o rybactwie śródlądowym, która typizuje wykroczenia i przestępstwa, jak i wskazuje na uprawnienia PSR. Jednak to nie pierwszy przypadek jak PSR narusza prawo i na swój własny sposób interpretuje ustawę.

 Art. 7 [Połów amatorski]
1. Za amatorski połów ryb uważa się pozyskiwanie ryb wędką lub kuszą, przy czym dopuszcza się, w miejscu i w czasie prowadzenia połowu ryb wędką, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.
1a. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z których zostały pozyskane.
2. Amatorski połów ryb może uprawiać osoba posiadająca dokument uprawniający do takiego połowu, zwany dalej „kartą wędkarską” lub „kartą łowiectwa podwodnego”, a jeżeli połów ryb odbywa się w wodach uprawnionego do rybactwa - posiadająca ponadto jego zezwolenie.
2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydany w postaci papierowej lub elektronicznej przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku - określać sposób prowadzenia tego rejestru.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #1784 dnia: 04.11.2019, 06:50 »
Łukasz, ja bym sobie te ustawy wydrukował i razem z nimi i mandatem poszedł do siedziby tych panów. A jak będą stawiać opór, to na policję.
Krwawy Michał

Purple Life Matters