Autor Wątek: PZW - czy to normalne...  (Przeczytany 558782 razy)

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4305 dnia: 16.02.2022, 13:59 »
Jebłem ze smiechu  jak zobaczylem tych przebierańców. Brakuje im jeszcze pomponow czerwonych przy butach i piuropuszy na glowach i do cyrku
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4306 dnia: 16.02.2022, 14:12 »
Coś w stylu warty honorowej pod budynkiem parlamentu w Atenach ;D


Offline pewu

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowe Miasto nad Pilicą
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4307 dnia: 16.02.2022, 14:18 »
Cytuj
Coś w stylu warty honorowej pod budynkiem parlamentu w Atenach ;D
Tylko ryb powinni pilnować :P
Jeśli kłócisz się z idiotą, to on najprawdopodobniej robi właśnie to samo.

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4308 dnia: 16.02.2022, 14:27 »
Cytuj
Coś w stylu warty honorowej pod budynkiem parlamentu w Atenach ;D
Tylko ryb powinni pilnować :P

Dla Greków to tradycja ale Ci trzej panowie z PZW wyglądają żałośnie.

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4309 dnia: 16.02.2022, 14:39 »
Nie widzisz tego że jako wędkarze po upadku PZW trafimy z deszczu pod rynnę.
Zobacz sobie sprawę z aresztowaniami w WP . Kasa pójdzie na machlojki a w wodzie będzie pustynia. W PZW da się coś zdziałać zobacz na wybory w OM a w WP pójdziesz do urzędnika który rozłoży ręce powie że nie ma funduszy i nic się nie da zrobić bo takie są przepisy.

Ja uważam, że WP jeśli nic nie będzie robić (najlepiej niech nie zbliżają się do wody), to bedzie lepiej. Wtedy wszystko zależy od wędkarzy, po prostu od tego czy będą wypuszczać ryby czy nie.
Niestety wiekszośc wędkujących nie ma kompletnie zielonego pojęcia o ekosystemach, wydaje im się, że ryb trzeba nawrzucać do wody a wtedy będzie eldorado to tak nie działa na naszych naturalnych jeziorach czy rzekach. Co innego płytkie, sztuczne łowiska komercyjne.

Wiele osób jest zapatrzonych w zachodnie łowiska np takie UK. Mieszkałem tam 17 lat ale nie jestm karpiarze i łowiłem w 99% na spinning na wodach, które były raczej bardziej podobne do naszych jezior. Owszem łowiło sie więcej większych ryb ale to nie jest tak, że ryby same na brzeg wyskakiwały. Każdy zbiornik w sposób naturalny utrzyma tylko określoną biomasę ryb.
W tym momencie łowię na jeziorach pojezierza Sierakowsko-Międzychodzkiego i zastanawiam się skąd bierze się to wieczne narzekanie na brak ryby. Ja uważam, że ryb jest bardzo dużo a wręcz za dużo - przez to, że problemem jest zakłócenie struktury wiekowej i gatunkowej poprzez ogromną presję na drapieżniki i ich wybiórcze wyławianie, a to już w wodach, w których ja łowię 100% wina wędkarzy. Do tego dochodzą bezmyślne zarybienia - ładowanie karpia do naturalnych jezior polodowcowych, wurzucanie punktowo setek tysięcy sztuk narybku jazia a zaraz potem do Warty leci sum, którego jest bardzo dużo. Mozna by tak pisać i piasać.

Luk mówi, że polscy wędkarze maja takie wody na jakie zasługują. Ja uważam, że mają lepsze wody niż na to zasługują.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4310 dnia: 16.02.2022, 14:49 »
Nie jestem zwolennikiem zarybień na masową skalę i w kontekście PZW nie chodziło mi o to by zarybiać na potęgę ku uciesze wędkarzy.
Działając z PZW (z wędkarzami nie z działaczami kręcącymi lody ) jesteśmy w stanie zadbać o wody poprzez np narzucenie w regulaminie zakazu na zabieranie drapieżnika, można dofinnansować SSR tak by kontroli było więcej. Chodzi mi o takie działania. Przede wszystkim możemy jako związek wędkarski lobbować za zmianami ustawy która zadba o nasze interesy. A niestety w WP opierają się póki co na lobby rybackim i naukowców z Olsztyna dla których duży szczupak jest szkodnikiem. WP będzie grało jak zechce prezes z politycznego nadania. W PZW mamy niewielki wpływ na wybór prezesa ale zawsze jakiś.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline łowca

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 250
  • Reputacja: 26
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4311 dnia: 16.02.2022, 15:11 »
Nie przesadzaj. WP maja rozmiary widełkowe na drapiezniki nawet na okonia! A to nie jest w ogóle w zgodzie z pogladami większości rybackich ekspertów.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4312 dnia: 16.02.2022, 16:02 »
Tak wiem o tych widełkach. Ale proszę zrozum że obawiam się sytuacji w której przyjdzie polecenie z Warszawy że ma być tak jak w Ustawie i nie ma zmiłuj. W PZW możesz napisać wniosek itp.
Żeby bezpośrednie gospodarowanie wodami przez WP było korzystne dla wędkarzy musi nastąpić zmiana w ustawie o rybactwie tak by koła /kluby mogły sobie brać w użytkowanie kawałek wody i o niego dbać.  Pomysł z jedną opłatą sprowadza się tylko do tego że wody nie będą miały gospodarza czyli nikt nie będzie o nie dbał. Mrzonką jest twierdzenie że lokalni wędkarze o nie zadbają bo niby po co mają to robić? Coś co jest państwowe to jest niczyje a niestety w naszym społeczeństwie trudno doszukiwać się postaw pro społecznych i dbałości o dobro wspólne. Proponuję obejrzeć filmiki z youtube Samochodoza gdzie nagrywający piętnuje parkowanie w miejscach nie dozwolonych i musi na palcach tłumaczyć ludziom jaki ma w tych interwencjach interes a chodzi mu o rozjeżdżone chodniki i trawniki które potem są remontowane z pieniędzy publicznych.
Żeby nie było nie jestem zwolennikiem PZW w formie obecnej ale liczę że beton w końcu się skruszy i związek odzyskają wędkarze.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 855
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4313 dnia: 16.02.2022, 17:26 »
Coś w stylu warty honorowej pod budynkiem parlamentu w Atenach ;D

W takich strojach mogli by pełnić wartę na Twardej 42 przed gmachem PZW. Śmieszne to jest
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4314 dnia: 16.02.2022, 18:03 »
Też się zaśmiałem z tej całej pompy w stowarzyszeniu, które powstało na mocy partyjnej decyzji w czasach głębokiego PRL. No, ale w dzisiejszych czasach w Polsce wielu lubuje się w nawiązywaniu do tradycji.... takiej według jego własnego "widzi mi się".

Tak na marginesie, to byłem kiedyś w Wagah na granicy indyjsko-pakistańskiej, czyli dwóch państw, które niezbyt się lubią. Jest tam ceremonia opuszczania flagi na przejściu granicznym. Ceremonia ta jest elementem rywalizacji między krajami, jak i współpracy, choć w rzeczywistości to współpracy nie ma, bo oba państwa od początków swojej niepodległości toczą ze sobą wojny. Codziennie od 1959 roku, między godziną 16 a 17, zamykana jest granica. Jednak najpierw, gdy słońce zachodzi bramy na granicy otwierają się. Opuszcza się wtedy flagi obu krajów i jest ciekawa "napinka" ze strony żołnierzy obu krajów. Można by ten ceremoniał wprowadzić do PZW jeżeli chodzi o np. zawieranie porozumień między okręgami ;)


Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4315 dnia: 17.02.2022, 07:44 »
Cytuj
Coś w stylu warty honorowej pod budynkiem parlamentu w Atenach ;D
Tylko ryb powinni pilnować :P

 :beer:
Maciek

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4316 dnia: 17.02.2022, 22:34 »
O programie nowego prezesa OM PZW:


Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 438
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4317 dnia: 28.02.2022, 21:16 »
W Toruniu też zmienili prezesa:
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline MetiusMate

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 728
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gronowo
  • Ulubione metody: podlodówka
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4318 dnia: 28.02.2022, 21:47 »
W Toruniu nastąpiły naprawdę konkretne zmiany.

Mówi się o możliwym braku połowu na żywca. Ma być ustalony limit dzienny jednej sztuki ryby Drapieznej. Plus chyba najważniejsze, czyli ochronna tarlaków które przy pozyskiwaniu ikry będą bezwzględnie wypuszczane do wody.
Mówi się też o zaprzestaniu odłowów rybackich. Z rybakiem wgl. w okręgu Toruń były duże kwiatki. Niby brak rybaka od 10 lat, a na każdym większym jeziorze km siatek :facepalm: :facepalm:

Zmiany naprawdę konkretne, które mają być podane do wiadomości za kilkanaście dni.

Offline pablotor2k

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Wędkarska Przygoda
  • Lokalizacja: Toruń
  • Ulubione metody: spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4319 dnia: 01.03.2022, 00:46 »
W Toruniu prawdziwa rewolucja. Po ponad 30 latach mamy w końcu nowego prezesa. Szczegóły w filmie, który nagrałem a ktoś podlinkował go w poprzednim poście. Jeśli chodzi o zmiany to faktycznie została podjęta uchwała zjazdowa w ramach której przygotowano program ochrony ryb drapieżnych. Wrzucam poniżej co ten program zawiera. Uchwała i program zostały przegłosowane w zasadzie w całości - za wyjątkiem punktu 4, który zaznaczyłem na czerwono. Swoją drogą fajnie gdybyście napisali co o tym sądzicie :)

Ograniczenia w wędkowaniu
1. Wędkowanie „na żywą rybkę”, dozwolone na jedną wędkę, uzbrojoną w pojedynczy haczyk, o
jednym ostrzu.
2. Zakaz zabierania i posiadania szczupaka i sandacza, w miesiącu grudniu.
3. Wprowadzić limit dzienny dla okonia w ilości 10 szt.
4. Wprowadzić limit dzienny dla sandacza, szczupaka i bolenia 1 szt. łącznie.
5. Utworzyć w każdym Rejonie co najmniej jeden akwen wody „no kill” dla ryb drapieżnych (z
pełnym regulaminem jak na obecnych wodach).
6. Wprowadzić obowiązek rozgrywania wszystkich spinningowych zawodów wędkarskich na
„żywej rybie”.
7. Zakaz zabierania i posiadania pstrągów i lipieni.
8. Utrzymanie lub zaostrzenie okresów i wymiarów ochronnych ryb zgodnie z właściwymi
przepisami,

Ochrona
9. Stworzyć rzeczywisty system ochrony wód, poprzez wzrost nakładów na Społeczną Straż
Rybacką, ustalając budżet na poziomie nie mniej niż 6%, w stosunku do uzyskanych
przychodów ze sprzedaży „Składki Członkowskiej” i „Składki na Ochronę i Zagospodarowanie
Wód”, za rok poprzedni.
10. Upowszechnić opiekę nad łowiskami. Chronić tarło naturalne – przeanalizować adekwatność
obowiązujących obrębów ochronnych i zaktualizować je, ustalić miejsca budowy krześlisk i je
wykonać.
11. Prowadzić ochronę zimowisk.
12. Pozyskując materiał zarybieniowy, bezwzględnie realizować tarło przyżyciowe ryb drapieżnych
z obowiązkiem ich zwracania do miejsc pozyskania, tylko dla jednostek rokujących przeżycie.
13. Pozyskiwane tarlaki sandaczy i szczupaków powinny być poniżej górnych wymiarów
ochronnych określonych w zasadach wędkowania.
14. Po zarybieniach narybkiem jesiennym, zakaz połowu ryb drapieżnych przez okres minimum 14
dni.

Zarybienia
15. Przejść w miarę możliwości z zarybień wylęgiem, na narybek podchowany – jesienny lub letni,
jeśli wymagane są zmiany, dostosować operaty do powyższych zmian.
16. Wytypowanie akwenów do intensywnych zarybień rybami drapieżnymi oraz zwiększenie udziału
narybku jesiennego – powyższe musi być zgodne z operatami rybackimi,
17. Zwiększyć nakłady na zarybienia jezior będących pod opieką Kół. Ustalić budżet na poziomie
nie mniej niż 4% , w stosunku do uzyskanych przychodów ze sprzedaży „Składki
Członkowskiej” i „Składki na Ochronę i Zagospodarowanie Wód”, za rok poprzedni.

Monitorowanie podjętych działań
18. Prowadzić monitoring podjętych działań.
https://www.youtube.com/PawelKukla
Wędkarskie filmy na YouTube