Autor Wątek: Jak działa OSA  (Przeczytany 31118 razy)

elvis77

  • Gość
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #30 dnia: 05.03.2015, 20:48 »
Łamanie prawa lub nadużywanie uprawnień,używanie przemocy lub stosowanie ŚPB są dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach,a ta sytuacja napewno nie jest wyjątkowa. To jest nadużywanie prawa. Środki nie adekwatne do sytuacji. Skuwanie kajdankami osoby nie stawiającej oporu....jest chore.
Sado-maso to w domu jak żona pozwoli,bo jak nie to się nazywa gwałt. Takie zabawy w polowanie i nagonka jak w czasie polowania. To wygląda jak napaść. Koleś nawet głowy nie zdążył odwrócić,żeby ocenić sytuację. Zamiast podejść i spróbować go normalnie wylegitymować i w cywilizowany sposób zatrzymać,postanowili go poprostu napaść. Tak to wygląda.
Nie usprawiedliwia to ani klusownika,ani "strażników". Jedno gorsze od drugiego. Słuszna sprawa,ale chore metody. Wcześniej czy później poprawi ktoś im zdrowie,jak kontrolerom renomy w pociągach czy autobusach. Kilku już wysiadło w czasie jazdy z pociągu. Życzę kolegom sukcesów i jak najmniej roboty,ale nie takimi metodami.

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 631
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #31 dnia: 05.03.2015, 21:31 »
W świetle art. 243 KPK każdy obywatel ma prawo dokonać ujęcia osobnika nakrytego na przestępczym uczynku ("jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości") - dozwolone jest również ujęcie "w pościgu". Kłusownictwo ościeniowo-sieciowo-prądowe to przestępstwo zagrożone karą więzienia, a nie drobne wykroczenie. Najwyraźniej nie wszystkim łatwo to zaakceptować, niemniej tak właśnie się rzeczy mają.

Offline bociankrasna

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
  • Lokalizacja: Malbork
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #32 dnia: 05.03.2015, 21:58 »
Łamanie prawa lub nadużywanie uprawnień,używanie przemocy lub stosowanie ŚPB są dopuszczalne tylko w wyjątkowych sytuacjach,a ta sytuacja napewno nie jest wyjątkowa. To jest nadużywanie prawa. Środki nie adekwatne do sytuacji. Skuwanie kajdankami osoby nie stawiającej oporu....jest chore.
Sado-maso to w domu jak żona pozwoli,bo jak nie to się nazywa gwałt. Takie zabawy w polowanie i nagonka jak w czasie polowania. To wygląda jak napaść. Koleś nawet głowy nie zdążył odwrócić,żeby ocenić sytuację. Zamiast podejść i spróbować go normalnie wylegitymować i w cywilizowany sposób zatrzymać,postanowili go poprostu napaść. Tak to wygląda.
Nie usprawiedliwia to ani klusownika,ani "strażników". Jedno gorsze od drugiego. Słuszna sprawa,ale chore metody. Wcześniej czy później poprawi ktoś im zdrowie,jak kontrolerom renomy w pociągach czy autobusach. Kilku już wysiadło w czasie jazdy z pociągu. Życzę kolegom sukcesów i jak najmniej roboty,ale nie takimi metodami.

A nie pomyślałeś że wcześniej już obserwowali tego pacjenta? W artykule o Osie sami się wypowiadają spędzają dużo czasu na wyczekiwaniu i patrolowaniu. Nie sądzę żeby porywali się z motyką na słońce. Chociaż wg mnie na przestępcę powinno się lekko naciągać przepisy (nie mylić z całkowitym łamaniem przepisów czego zapewne część z wędkarzy by sobie życzyła).

elvis77

  • Gość
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #33 dnia: 05.03.2015, 21:58 »
Ja rozumiem,ale będę się upierał,że środki nie adekwatne do okoliczności, czyli nadużycie władzy. To wygląda jak napaść i to nie ważne,że złodzieja.

Offline bociankrasna

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 0
  • Lokalizacja: Malbork
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #34 dnia: 05.03.2015, 22:00 »
Jest przestępstwo jest pacyfikacja i wg mnie tak powinno być. Jak łamiesz przepisy to musisz brać pod uwagę że nie będą się z tobą obchodzić jak z dzieckiem.

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #35 dnia: 05.03.2015, 22:43 »
Trzeba rozróznić chyba między zatrzymaniem i ujęciem. Z tego, co pamiętam możliwe jest tylko ujęcie obywatelskie, zaś zatrzymać może tylko Policja. Ujęcie możliwe jest tylko na gorącym uczynku na osobach nieznanych temu, który ujmuje i dopuszcza się w ostateczności stosowania środków bezpośredniego przymusu - tylko wtedy, gdy istnieje niebezpieczeństwo doznania uszczerbku na zdrowiu ujmującego. Stąd zgadzam się z Danielem, że:
Skuwanie kajdankami osoby nie stawiającej oporu....jest chore.
To chyba jest trochę nadużycie.

Pytanie jest takie: czy chłopaki chcą łapać kłusowników, czy trochę się wyżyć. Mam wrażenie, że ze swoim zapałem mogliby równie dużo, a nawet więcej zrobić w ramach SSR. 
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 631
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #36 dnia: 06.03.2015, 00:44 »
Chodzi o "zatrzymanie" w potocznym sensie uniemożliwienia ucieczki/oddalenia się. Skuteczne obywatelskie ujęcie sprawcy przestępstwa (ukoronowane możliwie szybkim przekazaniem go w policyjne ręce) bez takiego "zatrzymania" raczej obejść się nie może. Oczywiście ujęty przez obywateli z OSA kłusownik nie ma statusu "zatrzymanego" w sensie formalno-prawnym.


Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #37 dnia: 06.03.2015, 00:59 »
Panowie ! wasza! wiedza prawna wręcz powala na kolana ! Ale jako ogarnięci w temacie doskonale wiecie że byle ogarnięta papuga w zakresie prawa nie tylko obroni złodziei ,ale wręcz pogrąży interwencyjną złogę! Dla mnie pewnym rozwiązaniem że nie ukryję siłowym ,było by po zmroku dopaść kłusola ! Wylakierowć mu dupsko dyscyplinką i do domciu! Jak by tak zebrał ze 3 razy nie wiadomo od kogo,  myślicie by wrócił?? ;) to sposoby naszych pradziadów!
Arek

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 631
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #38 dnia: 06.03.2015, 01:25 »
Może się tak zdarzyć, że kłusownik-recydywista pewnej nocy nieszczęśliwie wbije sobie oścień w zadek. Wypadki chodzą po ludziach :)

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #39 dnia: 06.03.2015, 09:53 »
Panowie ! wasza! wiedza prawna wręcz powala na kolana !
Powala albo i nie, ale nie życzę sobie i nie chcę, aby nad wodami grasowały zorganizowane grupy „obywatelskie”, które łapią kłusowników, albo i nie (bo nikt nad tym nie panuje). Do tego są powołane odpowiednie służby. A ująć to można, ale w sytuacjach wyjątkowych i do tego celu ten przepis został stworzony. Nie po to w każdym razie, aby powstawały bojówki działające nawet w słusznej sprawie.
Pytanie: dlaczego nie działają w ramach SSR? Mieliby większe uprawnienia.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #40 dnia: 06.03.2015, 10:19 »
Dla mnie to jakaś komedia jest. Może to jacyś zapaleńcy, którzy nie przeszli testów psychologicznych do jednostek specjalnych i w taki sposób próbują się realizować. Walka z kłusownictwem to jedno, a brutalne stosowanie przemocy, to drugie. Ja organizacji OSA jestem przeciw.
Zwłaszcza, że Panowie biegają niekiedy po prywatnych działkach (polach, lasach) pewnie nie robiąc sobie nic z tego, że właściciele mogą sobie tego nie życzyć. Ot, takie prawo Kalego.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 631
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #41 dnia: 06.03.2015, 11:53 »
Faktycznie - zamiast do rodaka z ościeniem lub agregatem spokojnie podejść, kulturalnie przedstawić się, nawiązać dobry kontakt, pogadać o rybach, życzliwie wytłumaczyć niestosowność przestępczego procederu, skłonić do refleksji, oni go osaczają jak jakiegoś dzika, a potem bezceremonialnie łapu capu za kark i na Policję!

Do czego to dojdzie, jeżeli w równie brutalny sposób zaczną być traktowani złodzieje sklepowi lub kieszonkowcy? Aż strach się bać :)

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #42 dnia: 06.03.2015, 11:58 »
Nie o to chodzi Modus, żeby traktować złodziei z życzliwością. Ale nie każdy może - ma prawo do tego, żeby przemoc stosować, w sposób systematyczny, wobec takich ludzi, jak złodzieje. A nie zastanowiłeś się, na jakiej podstawie prawnej w ogóle kontrolują ludzi nad wodą? Ja z pewnością nie dałbym takim gościom w kominiarkach swoich dokumentów, a nawet jeśli byliby bez nich, musieliby przedstawić odpowiednie dokumenty. Przypominam, że do kontroli uprawnione są konkretne organy, a nie każdy komu się to przywidzi. No i co? Jeśli nie dałbym karty wędkarskiej, skuliby mnie i doprowadzili na Policję??? Toż to jakiś absurd i dziecinada. Dobrze pisze bigdom, że to pewnie jacyś niedowartościowani mięśniacy.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #43 dnia: 06.03.2015, 12:17 »
Pamiętaj Modus, że w tym kraju wyrok skazujący dostał facet, który postrzelił złodzieja w swoim domu z legalnej broni.
Jeśli zakładamy, że OSA jest ok, to w takim razie powinienem mieć pełne prawo i przyzwolenie społeczne do tego, by dać komuś w ryj, skuć go i poniżyć za palenie w miejscu publicznym. Jak już wcześniej pisaliśmy, żadne skrajności nie są dobre, nieważne czego dotyczą.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 631
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Jak działa OSA
« Odpowiedź #44 dnia: 06.03.2015, 13:52 »
Prawo zezwala każdemu obywatelowi na interwencję celem "ujęcia" (również "w pościgu") osobnika przydybanego na przestępczym uczynku. W świetle art. 243 KPK wystarczy, że "zachodzi obawa ukrycia się" sprawcy, a o taką "obawę" łatwo, gdy w grę wchodzi zagrożone więzieniem przestępstwo. Nie ma żadnych podstaw prawnych, by głosić, że obywatelskie "ujęcie" nie może angażować użycia adekwatnej siły fizycznej wobec uciekającego/agresywnego sprawcy - nie ma również żadnych podstaw prawnych, by sugerować niedopuszczalność wielokrotnych obywatelskich "ujęć" w wykonaniu danego obywatela lub grupy obywateli.

Godny uwagi fragment tekstu zalinkowanego na początku tego wątku:

Oprócz współpracy z Państwową Strażą Rybacką, OSA działa również w porozumieniu ze strażą graniczną, a także policją. Wspólne działania wyglądają w ten sposób, iż po złapaniu kłusownika, dostajemy telefon od straży społecznej i wysyłamy patrol we wskazane miejsce. Tam funkcjonariusze zabezpieczają dowody w postaci narzędzi do odłowu ryb i zabierają ze sobą zatrzymanego - informuje Grzegorz Grzyb, oficer prasowy komendy policji w Białogardzie. Za kłusownictwo grozi kara do 2 lat więzienia - przypomina