Autor Wątek: Proporcje: żyłka - haczyk  (Przeczytany 15623 razy)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Proporcje: żyłka - haczyk
« Odpowiedź #15 dnia: 26.03.2016, 22:59 »
Zapewne to też zależy od materiału, z jakiego zrobiony jest haczyk.

Dzięki za wstawienie wyników testów!
Już się cieszę na myśl, że może zrobimy razem jakieś ciekawe testy :) Ja mam w planach testy kilku węzłów.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Proporcje: żyłka - haczyk
« Odpowiedź #16 dnia: 26.03.2016, 23:06 »
Zapewne to też zależy od materiału, z jakiego zrobiony jest haczyk.

Dzięki za wstawienie wyników testów!
Już się cieszę na myśl, że może zrobimy razem jakieś ciekawe testy :) Ja mam w planach testy kilku węzłów.

Mateuszu, uspokój mnie, nie chodzi o "ten" węzeł? Powiedz, proszę... ???
Jacek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Proporcje: żyłka - haczyk
« Odpowiedź #17 dnia: 27.03.2016, 00:20 »
:) Nie, węzłów chłonnych testować nie będę :D
Pozdrawiam
Mateusz

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 660
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Proporcje: żyłka - haczyk
« Odpowiedź #18 dnia: 27.03.2016, 11:20 »
Że niby 18 niszczy 0,5 kg?

Tak to jest.
Testować haczyki na ich wytrzymałość zacząłem po tym jak po zacięciu ryby na przyponie 0,08 i haczyku nr 18 straciłem tę rybę w wyniku wygięcia haczyka. Przypon wytrzymał.

Okazuje się, że dobrze zawiązana żyłka przyponu 0,1 przewyższa wytrzymałością część haczyków o rozmiarach nawet 10.
Oczywiście wytrzymałość haczyków w zależności od ich budowy i zastosowanego materiału jest różna dla tych samych numerów.
Z dwóch haczyków wykonanych z tego samego drutu i o tej samej średnicy zawsze wytrzymalszy będzie haczyk mniejszy.

Marian

Offline kop3k

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 488
  • Reputacja: 320
  • Płeć: Mężczyzna
  • Amat Victoria Curam
    • Galeria
  • Lokalizacja: UK London
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Proporcje: żyłka - haczyk
« Odpowiedź #19 dnia: 27.03.2016, 11:25 »
Koko czy godne uwagi nie jest to jakiej firmy z jakiego stopu itd jest haczyk?

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Proporcje: żyłka - haczyk
« Odpowiedź #20 dnia: 27.03.2016, 14:42 »
W aspekcie doboru grubości żyłki do haczyka zrobiłem sobie kiedyś testy wytrzymałościowe różnych haczyków. Testy polegały na zalożeniu na łuk kolanowy haczyka pętelki z grubej żyłki i obciążaniu haczyka aż do jego wygięcia lub pęknięcia.
Uzyskane wyniki podaję poniżej.

Nr haczyka                 20     18     18     16     14     14     12      12     12     12      10     10     10
Siła niszcząca [kg]      0,9    0,5    1,0    0,3    1,1    1,2    0,5     0,8    0,9    1,3     1,0    1,3    2,0

Testy te zrobiłem w celu dobrania do haczyka minimalnej grubości żyłki przyponowej tak aby jej wytrzymałość nieznacznie przewyższała wytrzymałość haczyka. Dobierając żyłkę przyjmuję 0,7 jej wytrzymałości znamionowej.
Jeśli chodzi o wytrzymałość żyłek, to trzeba pamiętać, że przekroczenie wartości 0,7 ich wytrzymałości znamionowej może już powodować nieodwracalne zmiany w ich własnościach.
   
Wyniki żeby były miarodajne musiałby by zostać kilka razy powtórzone, dla mnie jakiś błąd przy haczyku 18 i 16, a dodatkowo wiadomo haczyk haczykowi nie równy : są druciaki w rozmiarze 16 oraz kute z oczkiem. Ale coś tam można wywnioskować ;)
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 660
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Proporcje: żyłka - haczyk
« Odpowiedź #21 dnia: 27.03.2016, 18:14 »
Cytat: Jean72 w 27.03.2016, 14:42 
"Wyniki  żeby były miarodajne musiałby by zostać kilka razy powtórzone, dla mnie jakiś błąd przy haczyku 18 i 16, a dodatkowo wiadomo haczyk haczykowi nie równy : są druciaki w rozmiarze 16 oraz kute z oczkiem. Ale coś tam można wywnioskować"


Moje testy nie były profesjonalne ale orientacyjne na własne potrzeby i dlatego nie podałem producentów tych haczyków.
Może użyłem zbyt mocnego niezdefiniowanego określenia "siła niszcząca"  ale wynikało to z tego, że jeden z haczyków pękał beż widocznego uprzednio odkształcenia.
 
Aby testy mogły być profesjonalne należałoby najpierw ściśle określić kryteria oceny "siły niszczącej" oraz warunki przeprowadzania testu. Kryterium "siły niszczącej" może być np. stopień odgięcia ostrza haczyka podczas obciążenia mimo, że po teście wraca do pierwotnego położenia, może być stopień odkształcenia po teście, może być pęknięcie. itp.

Warunki testu to np. czas i liczba cykli obciążeń, sposób założenia obciążenia na haczyk, liczba testowanych haczyków, itp.
Szczególnie sposób założenia obciążenia na haczyk ma wpływ na wynik.

Ja oceniałem według  moim zdaniem nieakceptowalnego odkształcania się haczyka w czasie obciążenia i/lub według widocznego trwałego odkształcenia po teście.

Haczyk nr 18 o wyniku 0,5 kg  to Gamakatsu 1310, natomiast haczyk nr 16 to Gamakatsu 1030.
Ten o numerze 16  jest fizycznie  mniejszy i cieńszy od 1310 nr 18.
Wynik 0,5 kg haczyka nr 12 też nie był pomyłką.

Te same numery różnych haczyków nawet w ramach tego samego producenta mają rózne rozmiary, różną grubość drutu i różną wytrzymałość.   
Marian

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Proporcje: żyłka - haczyk
« Odpowiedź #22 dnia: 27.03.2016, 18:32 »
Dokładnie tak jak piszesz, czasami sam kształt haczyka zmienia jego wytrzymałość. 
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Proporcje: żyłka - haczyk
« Odpowiedź #23 dnia: 27.03.2016, 18:52 »
Cześć. Mam pytanie odnośnie proporcji pomiędzy żyłką i haczykiem. Jakie rozmiary haczyków (najlepiej, najbezpieczniej) stosować przy żyłkach o średnicach:

a) 0.16 mm,

b) 0.18 mm,

c) 0.20 mm.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Prosta zasada - zawsze hak dobieramy do przynęty, jaką zakładamy, a nie żyłkę do haka. Np. zakładasz ochotkę, to dajesz hak 18 czy 16, zakładasz białe to 12, 10 kukurydza 8 itd.
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Proporcje: żyłka - haczyk
« Odpowiedź #24 dnia: 27.03.2016, 18:55 »
Cześć. Mam pytanie odnośnie proporcji pomiędzy żyłką i haczykiem. Jakie rozmiary haczyków (najlepiej, najbezpieczniej) stosować przy żyłkach o średnicach:

a) 0.16 mm,

b) 0.18 mm,

c) 0.20 mm.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Prosta zasada zawsze hak dobieramy do przynęty jaka zakładamy a nie żyłkę do haka np zakładasz ochotkę do dajesz hak 18 czy 16 zakładasz białe to 12,10kukurydza 8itd

Mateusz już to wcześniej ładnie wyjaśnił :)
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać