Autor Wątek: System "Czeski" a obciążenie  (Przeczytany 2028 razy)

Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 116
  • Reputacja: 2
System "Czeski" a obciążenie
« dnia: 06.09.2023, 15:56 »
Cześć,

Doczytałem, że stosując tzw. system Czeski należy złożyć na zylke od 25-35% obciążenia splawika(zwykle jest to równowartość mosiężnych talerzyków) ok. 2.5-5g.
Tylko jak to zrobić przy splawiku 14g ( i ciezszych)który realnie na wadze wskazuje 21g a same talerzyki to ok 7g?
Nadal trzymać się tych 2.5-5g na żyłce czy tych 25-35% obciążenia? Czyli im cięższy splawik tym bardziej przekroczę te 5g na żyłce.
A może zawsze mam manipulować tak talerzykami żeby cześć z nich zostawić na splawiku żeby na zylke zalozyc te 2.5-5g maksymalnie?
Wyjaśni mi to ktoś?

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: System "Czeski" a obciążenie
« Odpowiedź #1 dnia: 06.09.2023, 22:41 »
Mi się wydaje, że Kacper trochę zbyt akademicko podchodzi do tematu. Napisze właśnie że ma być 30% i potem ludzie zamiast łowić siedzą z kalkulatorem...
Załóż oliwkę 3g do tego 14g spławika, dołóż sobie po 2 małe powyżej i poniżej oliwki + śrucinę sygnalizującą i tak jak sugerowałeś, wtedy postaraj się wyważyć spławik talerzami.


Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 116
  • Reputacja: 2
Odp: System "Czeski" a obciążenie
« Odpowiedź #2 dnia: 07.09.2023, 08:32 »
Ok, będę kombinował;)
Dziękuję

Offline adamczyk6509

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 177
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Pozdrawiam Michał C&R
  • Lokalizacja: Kłodzko
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: System "Czeski" a obciążenie
« Odpowiedź #3 dnia: 07.09.2023, 08:56 »
Trzeba łowić i próbować :D Kacper raczej podaje orientacyjne wartości wypracowane nad wodą. Tak jak w twoim przypadku przy 14g spławiki nie ma sensu zakładać np 1,5g bo łowienie przelotowe traci wtedy sens tak samo jakbyś zakładał dużo ponad te 5 lub 6g bo w jednym przypadku to ilość obciążenia jaką się zakłada do spławika na stałe a w drugim prawie jak do slidera więc system czeski traci trochę swój sens. :)
Pozdrawiam Michał
C&R

Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 116
  • Reputacja: 2
Odp: System "Czeski" a obciążenie
« Odpowiedź #4 dnia: 12.09.2023, 11:58 »
Trzeba łowić i próbować :D Kacper raczej podaje orientacyjne wartości wypracowane nad wodą. Tak jak w twoim przypadku przy 14g spławiki nie ma sensu zakładać np 1,5g bo łowienie przelotowe traci wtedy sens tak samo jakbyś zakładał dużo ponad te 5 lub 6g bo w jednym przypadku to ilość obciążenia jaką się zakłada do spławika na stałe a w drugim prawie jak do slidera więc system czeski traci trochę swój sens. :)
:thumbup: