Autor Wątek: Sum - jak łowić?  (Przeczytany 135260 razy)

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #240 dnia: 06.07.2023, 17:24 »
100 gram wystarczy. Ja myślę. Różnice nie wiem czy są między teaserami. Ja swoje teasery wyciszyłem, pozdejmowałem koraliki. Jakoś tak intuicyjnie. Ale efekty miałem marne i tak. W sensie brań nie było albo jakieś małe sumiczki. Moim zdaniem największą robotę robiło kwoczenie. Mieliśmy 8 czy 10 dużych, powyżej 1,5 metra ryb pod łodzią. Brały jednak same smurgle. Bez livescope da się. Tylko trzeba więcej wiary. Te ryby są jak duchy. Znikąd się biorą. Najzabawniejszą scenę miałem kiedy próbowałem łowić na kawałek mrożonego śledzia, takiego surowego. Po prostu kombinowałem. Zwabiony kwoczeniem sumek płynął pewnie, dość powoli w kierunku mojej super przynęty. Kiedy do niej dostojnie przypłynął nagle zrobił zwrot przez sztag i w tempie expresowym uciekł tą samą drogą, którą przybył :) Uciekał w popłochu od mojej pachnącej przynęty! Jedna z najzabawniejszym moich wędkarskich przygód.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #241 dnia: 06.07.2023, 17:39 »
No właśnie od nie jednej już osoby słyszałem, że sumy są cwane i ostrożne. Trzeba spróbować a czy coś z tego będzie się okaże.

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #242 dnia: 06.07.2023, 18:03 »
100 gram wystarczy. Ja myślę. Różnice nie wiem czy są między teaserami. Ja swoje teasery wyciszyłem, pozdejmowałem koraliki. Jakoś tak intuicyjnie. Ale efekty miałem marne i tak. W sensie brań nie było albo jakieś małe sumiczki. Moim zdaniem największą robotę robiło kwoczenie. Mieliśmy 8 czy 10 dużych, powyżej 1,5 metra ryb pod łodzią. Brały jednak same smurgle. Bez livescope da się. Tylko trzeba więcej wiary. Te ryby są jak duchy. Znikąd się biorą. Najzabawniejszą scenę miałem kiedy próbowałem łowić na kawałek mrożonego śledzia, takiego surowego. Po prostu kombinowałem. Zwabiony kwoczeniem sumek płynął pewnie, dość powoli w kierunku mojej super przynęty. Kiedy do niej dostojnie przypłynął nagle zrobił zwrot przez sztag i w tempie expresowym uciekł tą samą drogą, którą przybył :) Uciekał w popłochu od mojej pachnącej przynęty! Jedna z najzabawniejszym moich wędkarskich przygód.
A jakiego kwoka / kwoków używaliście?
Staliście na kotwicy ?

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #243 dnia: 06.07.2023, 18:38 »
Kolega kwoczyl jakimś sklepowym, Dam czy coś podobnego. Używał też moich od Piotra Bąka, jedne i drugie były ok jego zdaniem. Liczy się tylko umiejętność wydawania tego cholernego dźwięku :) Podejrzewam, że da się to zrobić skutecznie nawet zatyczką od dezodorantu. Natomiast sumy ewidentnie reagowały na jego kwoczenie i tylko dlatego przypływaly pod naszą łódź. Naszych przynęt jednak nie chciały. Tylko dryf. Zresztą łowienie nie w dryfie jest zabronione na vertical.

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #244 dnia: 06.07.2023, 18:58 »
To mój zestaw, na żyłce. Clonk pozbawiony koralików, haczyk niewielki i z izolacją, możliwość regulacji odległości przynęty od wabika, rosówki zapinamy generalnie na agrafkę, nie na haczyk. Zrobiłem na podstawie filmików Madcata na YT.

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #245 dnia: 06.07.2023, 21:10 »
Kolega kwoczyl jakimś sklepowym, Dam czy coś podobnego. Używał też moich od Piotra Bąka, jedne i drugie były ok jego zdaniem. Liczy się tylko umiejętność wydawania tego cholernego dźwięku :) Podejrzewam, że da się to zrobić skutecznie nawet zatyczką od dezodorantu. Natomiast sumy ewidentnie reagowały na jego kwoczenie i tylko dlatego przypływaly pod naszą łódź. Naszych przynęt jednak nie chciały. Tylko dryf. Zresztą łowienie nie w dryfie jest zabronione na vertical.
Dzieki za to, że mnie doedukowałeś w temacie suma na werta.

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #246 dnia: 06.07.2023, 22:18 »
To moje kreciołki na różne okoliczności przyrody, spinning, vert, stacjonarka.

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #247 dnia: 06.07.2023, 22:21 »
A to kręciołek do verticala. Mocny i lekki, bardzo sympatyczny :)

Offline majestic

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • góru porycia
  • Lokalizacja: Piotrków Tryb.
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #248 dnia: 11.07.2023, 09:56 »
Panowie jakie są sposoby by nęcić krwią. Tzn. z czym połączyć krew by powoli się uwalniała.
Ja stosuję płatki owsiane ale może ktoś ma sprawdzone pomysły.

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #249 dnia: 11.07.2023, 10:53 »
Ja mieszałem krew z mączką rybną oraz gliną/ziemią.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline byk04

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 97
  • Reputacja: 7
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #250 dnia: 11.07.2023, 11:22 »
Siemka, słuchajcie mam zamiar się wybrać na pomorskie jeziorko ok 5ha głebokość do 5m, gdzie z 20 lat temu zostało zarybione sumem ok 200szt. Narybku- tak twierdzi właściciel. W 2014r. złowiony został jeden osobnik ok 1.6m.
W jeziorze mało białorybu, głównie okoń, trochę szczupaka. Może ktoś by podpowiedział jak się dobrać do suma. Mam zamiar poświęcić  tam weekend w sierpniu. Właściciel się jeziorkiem nie interesuje za bardzo. Nie mam żadnego doświadczenia w łowieniu sumów, a chciałbym spróbować.
Może ktoś podpowie co i jak?

Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka


Offline byk04

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 97
  • Reputacja: 7
Odp: Sum - jak łowić?
« Odpowiedź #251 dnia: 11.07.2023, 11:24 »
Siemka, słuchajcie mam zamiar się wybrać na pomorskie jeziorko ok 5ha głebokość do 5m, gdzie z 20 lat temu zostało zarybione sumem ok 200szt. Narybku- tak twierdzi właściciel. W 2014r. złowiony został jeden osobnik ok 1.6m.
W jeziorze mało białorybu, głównie okoń, trochę szczupaka. Może ktoś by podpowiedział jak się dobrać do suma. Mam zamiar poświęcić  tam weekend w sierpniu. Właściciel się jeziorkiem nie interesuje za bardzo. Nie mam żadnego doświadczenia w łowieniu sumów, a chciałbym spróbować.
Może ktoś podpowie co i jak?

Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka
Dodam że presja jest bardzo mała, a na suma na pewno nikt tam się nie nastawiał, ewentualnie mógł być przyłowem. Do dyspozycji bede miał łódkę.

Wysłane z mojego SM-G770F przy użyciu Tapatalka