Autor Wątek: Jakość nagrywanego materiału  (Przeczytany 11948 razy)

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Jakość nagrywanego materiału
« dnia: 26.01.2015, 07:35 »
Ja myślę Luk, że nie tyle z kamerą, co z mikrofonem. Używaj może mikroportu, który eliminuje zakłócenia wywołane przez wiatr oraz umożliwia dalsze ustawianie kamery, co daje pełniejszy, bardziej profesjonalny i przyjemniejszy obraz.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #1 dnia: 26.01.2015, 09:40 »
Popieram kolegę wyżej, często na filmach Luka są zakłócenia powodowane przez wiatr i fajnie bylo by popracować nad polepszeniem jakości dźwięku właśnie...
Krzysztof

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #2 dnia: 26.01.2015, 10:12 »
Zdaję sobie z tego sprawę...  :-\

Niestety, nowe kamery nie mają wejścia na mikrofon. Droższe modele mają, ale nie mają znowu zooma, na dodatek jest kłopot z zamontowaniem mikrofonu (kamera jest mała).

Kamery profesjonalne lub półprofesjonalne to znowu inny format - DV i kłopot ze zgrywaniem. Nie mają opcji dobrych do nagrywania samego siebie, co jest znowu problemem.

Myślę teraz o opcji zainwestowania w lepszą kamerę, ale nie mam pomysłu na co się zdecydować. Gdybym ja kręcił kogoś - wybór jest prosty w miarę. Ale tutaj musi być to coś co muszę obsługiwać samemu będąc jednocześnie często nagrywany. Programy do obróbki dźwięku i obrazu pożerają sporo pamięci i nie jest to szybki proces, dlatego najlepsza jest opcja gdzie dźwięk jest nagrany razem z obrazem - i nie muszę nic wielkiego przy nim robić.

Wiatr to spory problem. Czasami jest lekki powiew którego ledwo można poczuć, a nagrywa się sam szum prawie. Normalnie operator ma słuchawki i kontroluje co się nagrywa, ja tego nie mogę zrobić.
Jeżeli robiłbym filmy do telewizji albo 'sprzedaży' - wiadomo, można siedzieć godzinami i je obrabiać. W moim przypadku musiałbym się sklonować. :) Nie mam czasu niestety...

Chętnie posłuchałbym jakiś porad w tym kierunku.


Lucjan

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #3 dnia: 26.01.2015, 10:46 »
Hmm, nawet nie zdawałem sobie sprawy, że dołożenie zewnętrznego mikrofonu to taki problem :( Coś za coś niestety.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #4 dnia: 26.01.2015, 13:33 »
Pozwoliłem sobie wydzielić z tej dyskusji odrębny wątek poświęcony jakości, bo to może być ciekawy temat.
Ja na samym nagrywaniu niestety się nie znam. Znam się jedynie na komputerowej obróbce obrazu i dźwięku.

Fajnie by było mieć taki sprzęt, którym dałoby się sterować pilotem. Można by wtedy zmieniać kąt kamery oraz zoom za pomocą pilota.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Maro81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 966
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • Drennan
  • Lokalizacja: Wroclaw
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #5 dnia: 26.01.2015, 14:02 »
A moze ktos z kolegow Luka mieszkajacy w UK, w ramach czynu spolecznego O:)(dla spolecznosci wedkarskiej),pomoglby przy filmowaniu operujac jedna z kamer ;D.Gdybym mieszkal w Londynie chetnie podjalbym sie tej roli operatora - dzwiekowca amatora. :D

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #6 dnia: 26.01.2015, 14:38 »
Dla mnie było by samą przyjemnością, nagrywać Luka w akcji :) hehe oczywiście feeder'a bym z boczku miał rzuconego również  ;D ;D
Krzysztof

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #7 dnia: 26.01.2015, 15:09 »
Fajnie, że powstał taki temat.
Pamiętam jak miałem kiedyś problem bo oglądałem filmy Luka w nocy - to była chyba seria "Jak łowić wagglerem". W serii tej były takie przerywniki muzyczne, które w porównaniu do głosu Luka były dużo głośniejsze. Miałem stresa bo mi się dziecko przez to budziło :)
Nie wiem czy jest jakiś program do takiej obróbki aby dźwięk przez cały film był mniej więcej w jednej głośności. Wiecie, jak mam problem bo czegoś nie słyszę to sobie daję głośniej, natomiast gdy już mam głośniej i  nagle jest jakieś "bum" w filmie to się robi problem. Czasem człowiek nawet przez to pod nosem zaklnie :)
 

Offline bigdom

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 696
  • Reputacja: 66
  • Mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć!!!
  • Lokalizacja: Olsztyn
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #8 dnia: 26.01.2015, 15:29 »
Ja kiedys nagrałem sobie kilka filmików z wypraw. Wędkarsko słabe. Zauważyłem jednak, jak ważne jest kadrowanie. Żeby filmik był dobry, to nie wystarczy wypasiona kamerka HD i ładna rybka. Trzeba to dobrze nakręcić. Wiele razy śmiałem się, że miałem ucięte czoło, albo filmowałem sobie kolana. Starałem się unikać kręcenia z ręki, a już strasznie kiszkowate są ujęcie własnej twarzy z bliska. Rozsadza ekran. Np. filmiki na YouTube Lucia są takie (nie oceniam teraz ogólnych walorów filmów tego autora). Facet sobie wkłada facjatę w obiektyw.
Dlatego wyszedłem z propozycją zewnętrznego mikrofonu u Luka (co się okazało dość trudnym zadaniem). Możemy dobrze skadrować siebie i całe stanowisko. Mamy wolne ręce, bo kamera jest na statywie. Niestety czasami są problemy z głosem, stąd ten mikrofon.
Nigdy w życiu nie złowiłem karpia i dobrze mi z tym :)
Dominik

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #9 dnia: 26.01.2015, 15:31 »
Z czasem nabieram wprawy i w obróbce. Teraz korzystam z ulepszonej wesji Power Directora i lepiej można operować dźwiekiem. Program ma funkcję wyrównywania dźwięku, ale niestety - z jakiegoś powodu nie robi tego tak jak bym chciał. Właśnie te wstawki ustawiał on zbyt głośno. Teraz robię to ręcznie.

Dźwięk jest najtrudniejszy do opanowania... I w obróbce i w samym jego rejestrowaniu.

Nowe kamerki od kilku lat nie mają gniazd mikrofonu, mając ulepszone wewnętrzne mikrofony producenci zrezygnowali z tej opcji. A problemem jest wiatr, który potrafi mocno zagłuszyć.

Droższe modele mające takie  wejście, mają z jakiegoś powodu mniejszy zoom. O ile ja mam zooma optycznego x70, to w kamerce z wyzszej półki jest on x20 tylko. I nie mam wtedy jak robić dobrych powiększeń spławika.
I tak źle i tak niedobrze :)

Obrobka dźwieku to też straszliwa praca. Jeżeli film składa się z 30 filmików, to do każdego z nich po docięciu, musiałbym dopasowywać osobno nagrany głos. Komputer robi to bardzo powoli - i taka operacja przy każdym z filmików to koszmar. Sam program lubi się zawiesić, i czasami (mimo zgrywania stanów) można stracić z 30-60 minut pracy.

Niestety, trudno o sprzęt który pozwalałby na dobre używanie kamery do kręcenia samego siebie. Im droższy i większy tym łatwiej o usterki mechaniczne - wiadomo jak to jest nad wodą, to też problem. Szukam drogi właśnie - jak to wszystko pogodzić.

Obecnie zrobienie filmu z mocnej sesji to 5-6 godzin. I tak uważam, że idzie mi nieźle. Tylko ten dźwięk!
Lucjan

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #10 dnia: 26.01.2015, 15:34 »
Fajnie, że powstał taki temat.
Nie wiem czy jest jakiś program do takiej obróbki aby dźwięk przez cały film był mniej więcej w jednej głośności. Wiecie, jak mam problem bo czegoś nie słyszę to sobie daję głośniej, natomiast gdy już mam głośniej i  nagle jest jakieś "bum" w filmie to się robi problem. Czasem człowiek nawet przez to pod nosem zaklnie :)
 
Program jest tylko zrobienie dobrego synchronu zajmuje dużo czasu przy składaniu filmu. :(
 Można zawsze założyć słuchawki, to jest jakieś wyjście  :D
Robert

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #11 dnia: 26.01.2015, 15:48 »
Może coś w tym stylu, tylko mniejsze tak aby zasłoniło mikrofon w kamerce. :)

http://eltec.pl/search/boya/Mikrofon-pojemnosciowy-STEREO-model-BY-VM190P.html












Robert

Offline promek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 225
  • Reputacja: 18
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #12 dnia: 26.01.2015, 15:52 »
Luk
A może spróbuj jakiegoś "tłumika". Myślę, że mogłoby być to jakieś rozwiązanie. W końcu wystarczy jak będzie czytelnie nie musi być jakiś super głos. Tu jest trochę w tym temacie.
http://www.jak-to-zrobic.pl/index.php/a/3/b/11/c/49/d/172/id/920

Ps. nagrywanie osobno dźwięku to trochę przesada i niepotrzebne dodawanie sobie sporej roboty. :)

widzę że s7 mnie trochę uprzedził.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #13 dnia: 26.01.2015, 16:02 »
Fajnie, że powstał taki temat.
Pamiętam jak miałem kiedyś problem bo oglądałem filmy Luka w nocy - to była chyba seria "Jak łowić wagglerem". W serii tej były takie przerywniki muzyczne, które w porównaniu do głosu Luka były dużo głośniejsze. Miałem stresa bo mi się dziecko przez to budziło :)
Nie wiem czy jest jakiś program do takiej obróbki aby dźwięk przez cały film był mniej więcej w jednej głośności. Wiecie, jak mam problem bo czegoś nie słyszę to sobie daję głośniej, natomiast gdy już mam głośniej i  nagle jest jakieś "bum" w filmie to się robi problem. Czasem człowiek nawet przez to pod nosem zaklnie :)
:) To chyba była ta produkcja https://www.youtube.com/watch?v=e-2eYAdfL0o
Owszem, program jest w stanie wyrównać poziom natężenia dźwięku, ale to już zależy od oprogramowania jak sobie z tym poradzi.
Ogólnie konwersja dźwięku i obrazu top bardzo stresujące procesy dla komputera i tutaj potrzeba naprawdę potężnej maszyny, żeby wszystko trwało krócej.
Ja robiłem właśnie testy po zainstalowaniu nowego dysku SSD i wyraźnie przyspieszył on pewne operacje na plikach. Muksowanie czy demuksowanie trwa teraz 3 razy krócej.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Jakość nagrywanego materiału
« Odpowiedź #14 dnia: 26.01.2015, 16:39 »
@Mateo
Dokładnie o te filmy mi chodzi. W tym co zapodałeś jest taki przerywnik w 3:18 minucie. Te przerywniki uważam są potrzebne i warto aby oddzielały poszczególne części filmu - wtedy nawet jak czegoś szukam w filmie, który już widziałem to przewijam podgląd filmu od przerywnika do przerywnika :)
A musi to być automatycznie przez program regulowane? Chodzi mi o to czy łącząc poszczególne części filmu można samemu "na ucho" jedną część dać głośniej a drugą ciszej?
Co do samego nagrywania dźwięku, nie dam sobie ręki uciąć ale tak mi coś lata po głowie, że chłopaki z Wędkarskiej Tuby robili filmy z wykorzystaniem dyktafonów. Nie wiem czy to się im przyjęło i ile mieli roboty przy miksowaniu audio do video.
Mi osobiście te dźwięki w tle (zwłaszcza przelatujące samoloty) się podobają :) To robi taki klimat i czuję się jakbym tam koło Luka stał - wyobrażam sobie, że w realu te samoloty są równie głośne :D