Autor Wątek: ABC klasycznego feedera - zestawy  (Przeczytany 322722 razy)

Offline Robdar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wypowiadam się tylko w swoim imieniu.
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #810 dnia: 09.03.2019, 22:03 »
Modus zwróć uwagę że proponujesz kolejny element, a w tym zestawie mam odbojnik i szybką wymianę w jednym oraz jest to lżejsze od dwóch krętlików.
Myślę że jak we wszystkim niema idealnego zestawu, sami musimy określić co chcemy osiągnąć i dostosować się do łowiska.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 629
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #811 dnia: 09.03.2019, 22:23 »
Potrzebny jest jeden krętlik - zwykły albo quick snap - który zostaje częściowo schowany w gumowatym odbojniku Swivel Stop Bead (rozmiar "14" jest wyraźnie mniejszy/dyskretniejszy od plastikowego odbojnika). Zestaw wygląda jak na zapodanym wcześniej filmiku z udziałem Dave'a Harrella.

Offline Robdar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 71
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wypowiadam się tylko w swoim imieniu.
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #812 dnia: 09.03.2019, 22:32 »
OK. dzięki przetestuje. Coś źle to zrozumiałem.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #813 dnia: 09.03.2019, 22:34 »
Jedynym minusem tego zestawu jest skręcająca się żyłka przyponu



Zamiast klasycznego krętlika można ewentualnie zastosować quick snap swivel w odpowiednim rozmiarze.

To jest właśnie mój ulubiony łącznik :)
Łączników do szybkiej wymiany nie lubię. Założona na taki łącznik pętla przyponowa jest zwykle rozszerzona, bo nie ma żadnego węzła, który by jej ramiona utrzymywał blisko siebie. Może to dla ryb nie ma znaczenia, ale mnie się to jakoś nie podoba :P
Dlatego nie stosuję tych łączników ani do gruntu, ani do spławika.
Pętelkę przyponową przeciągam przez oczko krętlika, a następnie przez pętelkę haczyk. Jest to mocne połączenie, a odcinki tworzące pętlę ładnie do siebie przylegają :)

Pozdrawiam
Mateusz

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 629
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #814 dnia: 09.03.2019, 23:02 »
Założona na taki łącznik pętla przyponowa jest zwykle rozszerzona, bo nie ma żadnego węzła, który by jej ramiona utrzymywał blisko siebie.

Proste i schludne rozwiązanie: nasunąć na pętlę cieniutką silikonową koszulkę odpowiedniej długości ;)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #815 dnia: 09.03.2019, 23:12 »
Można i tak :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline brutusek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Reputacja: 12
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #816 dnia: 15.03.2019, 12:25 »
Chłopaki chcę spróbować klasyka z plecionką i feeder gum .Czy taki zestaw zda egzamin waszym zdaniem. Prosił bym również doświadczonych kolegów o propozycje zestawów na feeder gum.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #817 dnia: 15.03.2019, 12:37 »
Chłopaki chcę spróbować klasyka z plecionką i feeder gum .Czy taki zestaw zda egzamin waszym zdaniem. Prosił bym również doświadczonych kolegów o propozycje zestawów na feeder gum.
Ja zamiast feeder gum, która wg mnie jest słaba na obtarcia o krzaki, zaczepy itp używam grubej żyłki 0,28 jako przyponu strzałowego (2x długości wędki), który świetnie się rozciąga i amortyzuje zrywy ryby.
Pomyśl nad tym sposobem.

Offline brutusek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 140
  • Reputacja: 12
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #818 dnia: 15.03.2019, 12:48 »
Dziękuję  motov ten wariant też rozważam . A Czy feeder guma z plecionką mogę połączyć pętla w pętle czy zastosować jakiś łącznik? Chodzi mi o to czy plecionka nie przetrze gumy przy pętla w pętle.

Offline pawel79ozo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: łódzkie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #819 dnia: 15.03.2019, 14:03 »
  Montaż feeder gumy od 14 min .

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #820 dnia: 17.03.2019, 01:45 »
Koledzy ostatnio nurtuje mnie takie pytanie łowiąc na klasyczny feeder z koszyczkiem ze skrętką.
Jeżeli ryba pójdzie w stronę wody to szczytówka przenosi całą czułość brania, ale jeżeli ryba pójdzie w stronę brzegu to będzie ściągać koszyk przez co zwiększa się dla niej opór (na obrazku pokazane w którą stronę musi pójść ryba, by była najlepsza sygnalizacja). Można jeszcze zastosować bardzo ciężki koszyczek, który będzie leżał w miejscu nawet jak ryba pójdzie w stronę brzegu przez co wtedy wg mnie cały opór dla ryby przenosi tylko szczytówka. Jak się na to zapatrujecie ? Stosujecie ciężkie koszyczki czy raczej dostosowane do szczytówki (1oz=28g) i czy im cięższe koszyczki tym gorsze brania ?

Drugie pytanie jest dość dziwne dla mnie, bo łowiąc na dwa identyczne zestawy, ale różniące się tylko szczytówką mam sporą różnicę w ilości brań.
Na jednej mam szczytówkę 1oz carbon i stosuję 30g koszyczki = 90% brań
Na drugiej mam 0,75oz lub 1,5oz glass i stosuję 25/30g koszyczki - 10% brań
Czy zastosowanie materiału szczytówki carbon/glass ma aż tak duże znaczenie w tej metodzie połowu ? Teoretycznie szczytówka glass jest dużo czulsza niżeli carbonowa.
Być może mam po prostu za mało danych, ale jest to dziwne. Łowię zarybieniowe karpie, więc brań jest sporo jak ryba wejdzie w zanętę i zawsze mogę tylko liczyć na brania na jednej wędce...

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 660
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #821 dnia: 17.03.2019, 09:18 »
Biorąca ryba w stronę lewą pokonuje siłę P wynikającą z ugięcia szczytówki. Biorąc w prawo w kierunku brzegu siła P’ którą pokonuje ryba jest nieznacznie większa od P, pewnie o rząd do 5 %. Różnica ta wynika tylko ze sztywności żyłki i dodatkowego jej tarcia  na łączniku. :)
 
Koszyczek utrzymywany jest  na miejscu przez siłę jego tarcia Q o dno, która  zależy od  aktualnego ciężaru i rodzaju dna. Dopóki siła P (pomijamy niewielki wpływ tarcia na łączniku) jest mniejsza od siły Q/2, to koszyczek przy braniu do brzegu leży w spoczynku. Przy dużym ugięciu szczytówki  siła P jest większa i powoduje ruch koszyczka.

Reasumując.
Czułość sygnalizacji praktycznie nie zależy od kierunku brania ani od ciężaru koszyczka pod warunkiem jednak, że waga koszyczka nie będzie drastycznie mała w stosunku do sztywności szczytówki. :)

W idealnych warunkach na dnie przy braniu do brzegu ruch koszyczka spowoduje ograniczenie stopnia odchylenia szczytówki. Jeśli więc koszyczek będzie bardzo lekki, dno równe i szczytówka sztywna, to wleczeniu koszyczka w stronę brzegu przez rybę może towarzyszyć niewielkie ugięcie szczytówki. :(

Jeśli chodzi o drugie pytanie, to  na podstawie Twojego opisu  w mojej ocenie najprawdopodobniej różnica w braniach, a raczej w ich sygnalizacji, wynika z rzeczywistej czułości szczytówek.
Marian

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #822 dnia: 18.03.2019, 17:20 »
A w skrócie,po to napinamy szczytówke żeby widziec takie brania.Branie do brzegu to wyprostowanie sie szczytówki :D
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #823 dnia: 18.03.2019, 17:43 »
Branie do brzegu to wyprostowanie się szczytówki :D

Nie zawsze, nie zawsze  ;) Szczytówka prostuje się wtedy, gdy dojdzie do przesunięcia koszyka. W przypadku ciężkiego koszyka, nieporównywalnie ciężkiego w stosunku do krzywej ugięcia szczytówki, brania będą sygnalizowane ruchami w stronę wody - oczywiście dopóki koszyk się nie przesunie. Nie ma innej możliwości.

Wbijmy w dno śledzia zakończonego oczkiem, przewleczmy przez nie żyłkę zakończoną hakiem i pozwólmy rybie atakować przynętę. W tym przypadku branie w każdym kierunku jest sygnalizowane ruchami szczytówki w kierunku wody.
Jacek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: ABC klasycznego feedera - zestawy
« Odpowiedź #824 dnia: 18.03.2019, 17:57 »
Czasami przy braniach bardzo delikatnych, wogóle nie naprężałem żyłki ,tylko pozostawiałem delikatny luz, a szczytówka prosta ,natomiast każdy ruch szczytówki ciąłem ,czasami to pomaga ;)