Autor Wątek: Co jest bazą zanęty?  (Przeczytany 4205 razy)

Offline arhinonskill

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
Co jest bazą zanęty?
« dnia: 24.08.2016, 11:50 »
Chciałbym zrobić własną zanętę i nie wiem co jest bazą ponieważ niektórzy mówią ze biszkopt a inni kukurydza :)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #1 dnia: 24.08.2016, 11:58 »
Pytanie jaką zanętę chcesz zrobić, na jakie ryby, do jakiej techniki, i z czego...
Lucjan

Offline Sebek Francja

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 231
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bez wędki czuję się jak nie facet
    • Wędkarstwo Francuskie
  • Lokalizacja: Reims
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #2 dnia: 24.08.2016, 12:05 »
Dla mnie bazą zanenty jest najtańsza kupna zanęta.

Offline arhinonskill

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #3 dnia: 24.08.2016, 12:26 »
Pytanie jaką zanętę chcesz zrobić, na jakie ryby, do jakiej techniki, i z czego...

mam kilka pomysłów ale nie jestem tego pewien ;) chodzi mi tutaj o to np czy biszkopt będzie dobrze wszystko ze sb kleił bo jeżeli nie to można dodać mączki kukurydzianej która dobrze klei.
i nie jestem pewien co do bułki tartej ponieważ podobno prażona ładnie pachnie ale klei słabiej niż "surowa"

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #4 dnia: 24.08.2016, 12:35 »
Ale co chcesz kleić i po co? Zanęta nie ma kleić, ma nęcić. Ta do feedera na przykład ma za zadanie jak najszybciej na dnie opuścić koszyk i stworzyć mini dywan. Możesz chcieć zrobić ją pracującą lub tez niepracującą, zalegającą na dnie. Inna zanęta będzie do spławika, podawania robactwa, inna do feedera zmieniona pod Metodę lub głębszą wodę...

Na Twoim miejscu jako podstawę potraktowałbym jakąś tania zanętę, która rozbudowałbym o pewne elementy, w zależności od potrzeb. Kończy się lato, wkrótce temperatury poszybują w dół, apetyty ryb się zmniejszą. To też trzeba uwzględniać. Jeżeli ją przemielisz na drobno, to masz świetną bazę wyjściową. Mielone konopie, coś namączkach, dodatki typu kopromelasa, sól, słodzik - i już masz coś ciekawego. Do tego można dodać pelletów karpiowych lub halibutowych - i jest dobrze :)
Lucjan

Offline arhinonskill

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #5 dnia: 24.08.2016, 12:45 »
Ale co chcesz kleić i po co? Zanęta nie ma kleić, ma nęcić. Ta do feedera na przykład ma za zadanie jak najszybciej na dnie opuścić koszyk i stworzyć mini dywan. Możesz chcieć zrobić ją pracującą lub tez niepracującą, zalegającą na dnie. Inna zanęta będzie do spławika, podawania robactwa, inna do feedera zmieniona pod Metodę lub głębszą wodę...

Na Twoim miejscu jako podstawę potraktowałbym jakąś tania zanętę, która rozbudowałbym o pewne elementy, w zależności od potrzeb. Kończy się lato, wkrótce temperatury poszybują w dół, apetyty ryb się zmniejszą. To też trzeba uwzględniać. Jeżeli ją przemielisz na drobno, to masz świetną bazę wyjściową. Mielone konopie, coś namączkach, dodatki typu kopromelasa, sól, słodzik - i już masz coś ciekawego. Do tego można dodać pelletów karpiowych lub halibutowych - i jest dobrze :)

Chodzi mi o zanęte, którą będę podawał w kulach i wiem na jaką rybę co jest potrzebne tylko od czego zacząć? Jakie składniki będą potrzebne ;) Znam kilka a nawet sporo ponieważ jeżdżę po zawodach i troche wiem ale zawsze jakieś rady się przydadzą :)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #6 dnia: 24.08.2016, 12:47 »
To poczekaj na wpisy innych, ja do zanęt zawodniczych się nie mieszam... ;D
Lucjan

Offline Brodzio

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #7 dnia: 24.08.2016, 12:53 »
Arhinonskill,

Kolego jeśli oczekujesz porady to wyrażaj się merytorycznie i mów o konkretach. Sprecyzuj na jakiego rodzaju wodzie będziesz łowił i o jakim charakterze.... ważne czynniki to też technika połowu oraz to na jaką rybę się nastawiasz.

Offline arhinonskill

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #8 dnia: 24.08.2016, 12:59 »
Arhinonskill,

Kolego jeśli oczekujesz porady to wyrażaj się merytorycznie i mów o konkretach. Sprecyzuj na jakiego rodzaju wodzie będziesz łowił i o jakim charakterze.... ważne czynniki to też technika połowu oraz to na jaką rybę się nastawiasz.

Mógł bym powiedziec na jaką wodę ma być ta zanęta tylko po co? Gdy idziesz do sklepu na paczce nie jest napisane "rzeka warta" i wiadomo po za składnikami i zapachami ważne jest jak zanęta pracuje a mi chodzi tylko o konkretne składniki jakie mogą być w zanecie i to wszystko a ja sobie to odpowiednio połączę. Jak by ktoś jeszcze wiedział gdzie je mozna tanio zdobyć to super :)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 521
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #9 dnia: 24.08.2016, 13:00 »
Chyba zaraz zamknę temat, bo to są jakieś jaja...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #10 dnia: 24.08.2016, 13:02 »
Kwestia interpretacji sformuowania "baza zanętowa".

Generalnie bazę stanowią moim zdaniem tzw "wypełniacze" spożywcze. To są wszelkiego rodzaju pieczywa, głównie zmielona i wyprażona bułka tarta, jakieś sucharki, mogą być pochodne wyrobów cukierniczych, paluszki, piernik etc. To jest baza. Później do tej bazy dodaje się już konkretne produkty, które pomagają nam w ukierunkowaniu zanęty pod dany gatunek, efekt, pracę. Czyli można dodać prażone konopie, które są już mocno pracującym dodatkiem, można dodać coco belge, które ma właściwości mocno przeczyszczające, tym samym ryby się nie nasycają szybko, można dodać zapachy, pod konkretne ryby, można zanętę osłodzić bądź posolić, można dodawać produkty pochodne typu epiciene czyli najprościej mówiąc biszkopt z melasą, który nie tylko specyficznie pachnie ale też sam w sobie jest jakimś smakowitym wypełniaczem dla ryb. Podałem przykłady, jest tego bardzo dużo, tych "dodatków" ukierunkowujących czy to pod gatunek czy pracę czy taktykę łowienia. Sama baza to głównie pieczywa i na nich też w większości opierają się najtańsze zanęty, które są pozbawione w większości droższych dodatków czy wymagających odrębnej produkcji składników.
Grzegorz

Offline arhinonskill

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 107
  • Reputacja: 19
Odp: Co jest bazą zanęty?
« Odpowiedź #11 dnia: 24.08.2016, 13:04 »
Kwestia interpretacji sformuowania "baza zanętowa".

Generalnie bazę stanowią moim zdaniem tzw "wypełniacze" spożywcze. To są wszelkiego rodzaju pieczywa, głównie zmielona i wyprażona bułka tarta, jakieś sucharki, mogą być pochodne wyrobów cukierniczych, paluszki, piernik etc. To jest baza. Później do tej bazy dodaje się już konkretne produkty, które pomagają nam w ukierunkowaniu zanęty pod dany gatunek, efekt, pracę. Czyli można dodać prażone konopie, które są już mocno pracującym dodatkiem, można dodać coco belge, które ma właściwości mocno przeczyszczające, tym samym ryby się nie nasycają szybko, można dodać zapachy, pod konkretne ryby, można zanętę osłodzić bądź posolić, można dodawać produkty pochodne typu epiciene czyli najprościej mówiąc biszkopt z melasą, który nie tylko specyficznie pachnie ale też sam w sobie jest jakimś smakowitym wypełniaczem dla ryb. Podałem przykłady, jest tego bardzo dużo, tych "dodatków" ukierunkowujących czy to pod gatunek czy pracę czy taktykę łowienia. Sama baza to głównie pieczywa i na nich też w większości opierają się najtańsze zanęty, które są pozbawione w większości droższych dodatków czy wymagających odrębnej produkcji składników.

o taką odpowiedz mi chodziło :)