Autor Wątek: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder  (Przeczytany 13351 razy)

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #75 dnia: 26.02.2021, 10:52 »
Wszystko rozchodzi się o tarcie. Owszem, cienką plecionką najłatwiej się przeciąć, bo siła rozkłada się na małą powierzchnię styku ze skórą. Do tego plecionka jest bardziej szorstka od żyłki. Jednak jeśli siła będzie dość duża, to można sobie zrobić krzywdę nawet fluorocarbonem 1mm. Przy dużej rybie i sztywnym wędzisku naprężenia są ogromne przy nagłych zrywach ryby lub gdy ta rzuca się w podbieraku, a żyłka jest napięta. Nie widzę powodu dla którego żyłka 0.24 gwarantowałaby brak rozcięć.
Przy czym wiadomo, że w identycznych warunkach cienka plecionka spowoduje głębsze rany.
Marcin

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #76 dnia: 26.02.2021, 10:56 »
Panowie czytając ten wątek chyba większość tu się udzielających osób przyzna że przypon pod wodą prędzej czy później opuszcza podajnik z zanętą leżąc tuż obok. Teraz tak się zastanawiam skoro metoda nie jest pułapką z wiśnienką na torcie (pierwsze filmy Luka o metodzie - Luk właśnie tak przekonywał i twierdził) to czym różni się metoda od zwykłej sprężyny na rurce z 10 cm przyponem?. Mam na myśli skuteczność?. Oglądam ostatnio na YT taki kanał Feedermania i gość tam łowiący często używa właśnie zwykłej sprężyny z krótkim przyponem mając świetne efekty. Zapraszam do wyrażenia waszej opinii, a mnie kusi w tym roku zrobić właśnie taki test, jedna wędka metodą a druga ze sprężyną i krótkim przyponem.
Niczym, ja kiedyś ojcu przerobiłem zestaw ze sprężyną na przypon karpiowy, dałem popka i wszedł 7 kg karp na wodzie PZW :)
Oczywiście śruciną zablokowałem rurkę ze sprężyną i dość mocno oblepiłem sprężynę, żeby był efekt samozacięcia.

Metoda jest fajna, bo po prostu nic się nie pląta w porównaniu do zestawu ze sprężyną. I to jest wg mnie główna różnica, no może też lepiej zanęta się prezentuje, bo jest rozmyta, a krótki przypon sprawia, że przynęta jest w obrębie zanęty (na jego skraju)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #77 dnia: 26.02.2021, 11:00 »
Ja dodam, ze karp z komercji często już ma rany i my możemy je po prostu pogłębiać. O problemie rozcinania pysków pisałem w kilku watkach ale trudno było o podobne spostrzeżenia. Ci co przenoszą karpia na matę, mają małe prawdopodobieństwo tego typu kontuzji u ryby, najgorzej jak sie wyczepia rybę na kolanach. Dlatego ja uwielbiam przypony Drennana, bo ich hak jest idealny do wyciągania ręką. Takie Guru to często dramat, zwłaszcza jak ryba ma sporo sił, i trzeba więcej czasu, wypychacz też nie jest łatwy do użycia, zwłaszcza jak karp 'skacze'. Wielu wyczynowców nie cacka się i blokuje je nogami lub kładzie na kolanach wręcz, dlatego maja tak uświnione spodnie. Małego karpia bierze się do ręki raz dwa, gorzej z tymi większymi. 
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #78 dnia: 26.02.2021, 17:56 »
Co do sprężyn powiem tylko ,że mam je zawsze w arsenale jadąc nad wodą ;)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #79 dnia: 26.02.2021, 19:28 »
Na filmach Gabora łowią czasem na sprężynę z przedłużoną rurką piękne karpie
Paweł

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #80 dnia: 26.02.2021, 19:37 »
Na sprężynę łowią także Włosi,Hiszpanie, a nawet sam pan  MRK też sprężynki używa :beer:

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #81 dnia: 26.02.2021, 19:49 »
Panowie sprężynka na rurce z krótkim przyponem na nocne zasiadki może być strzałem w 10 tke, nie przerzucamy wtedy często, bierze wiecej towaru i dodatkowo można dodać jakieś robactwo. Juz bym jechał 😁, ale na to przyjdzie poczekać, jutro klenie i chlebek, ale stan wody wysoki 😢.
Sławek

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #82 dnia: 26.02.2021, 19:56 »
Rurkę zostawiam gdy zamierzam łowić  sprężynką dalej ,w innych przypadkach obcinam i zostaje sam podajnik  i tak hak wbijam w zanętę ,dobrze lata ,zabiera więcej zanęty różnej maści ,robactwo ,kuku czy pellety ,jak dla mnie same plusy :beer:

Offline Venereal

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 15
  • Woj tek
  • Lokalizacja: Okręg Rzeszów
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #83 dnia: 28.02.2021, 17:06 »
Cytuj
Nie jestem kochany, gdybyś mnie znal nigdy byś mnie tak nie nazwał. Jesteś najwyraźniej młodym człowiekiem a wyrażasz się jakbyś dawał innym do zrozumienia, że się nie znają na tym co robią. W powyższej odpowiedzi ma mój post też prezentujesz ton mentora, a po merytorycznej zawartości zamieszczonego przez Ciebie filmiku nigdy bym Cię mentorem nie nazwał. Ani tym bardziej wszechwiedzącym. To Ty prezentujesz się w ten sposób. Co do zwracania się z miłością, szacunkiem i uśmiechem do siebie oraz co do tego, że jesteśmy równi, to natychmiast, gdy tylko nabędziesz odrobiny pokory i zaczniesz się wyrażać w sposób świadczący, że innych traktujesz równo i bez wywyższania, oni odwdzięczą się tym samym. Pozdrawiam i zapraszam do korzystania z zasobów forum. Z pewnością zauważysz, że są tu ludzie, którzy łowią w inny niż Ty sposób i też mają efekty. Nierzadko są to zawodnicy, osoby z długoletnim doświadczeniem i bynajmniej nie z zamkniętymi umysłami.

Dziękuję Tomku. Masz rację, pozdrawiam :)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #84 dnia: 28.02.2021, 18:10 »
Tak sobie oglądam tą sprężynę i jak przykleimy hak do zanęty oblepionej na sprężynie to jak będzie się obsypywać to hak z przynętą wpadnie do środka sprężyny i ryba nie da rady go wydostać ??
Paweł

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #85 dnia: 28.02.2021, 18:14 »
Paweł łowię tak od lat na sprężynę i nie miałem takich zdarzeń ,hak delikatnie wbijasz ,nic złego się nie dzieje :beer:

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #86 dnia: 28.02.2021, 18:50 »
A w którą stronę masz żeberka jak są po szerokości to nie wpadnie, a jak wzdłuż?
Paweł

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #87 dnia: 28.02.2021, 18:59 »
Paweł stosuje krótkie przypony, a hak wbijam na dole podajnika ,nie ma opcji żeby coś się złego stało :beer:

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #88 dnia: 28.02.2021, 19:01 »
Sporo osób łowi takimi podajnikami ,niektórzy przypon owijają dookoła sprężyny ,ja tego nie praktykuję ale widziałem nie raz ;)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ważna kwestia dot. przyponu do method feeder
« Odpowiedź #89 dnia: 28.02.2021, 19:05 »
W moim wędkarskim widziałem spory wybór sprężyn, muszę spróbować
Paweł