INNE > Hyde Park

Suszony sandacz, jak i leszcz...

<< < (5/5)

robson:

--- Cytat: SergTT01 w 23.06.2021, 14:36 ---A odnośnie różności w smakach, ja , na przykład, po pięciu latach nadal nie mogę się przyzwyczaić do tak lubianych w Polsce flaczków.             

--- Koniec cytatu ---
Ja po ponad czterdziestu się nie przyzwyczaiłem :)

selektor:

--- Cytat: zwykly_michal w 23.06.2021, 14:19 ---Popełnia przestępstwo jeśli łowi jako wędkarz. Co jeśli jest rybakiem i pomaga powstrzymać populację przed nadmiernym rozrostem?

--- Koniec cytatu ---

I. W Polsce taka sprzedaż ryb przez wędkarza nie jest przestępstwem. Jest to wykroczenie ;) Dodatkowo jest to nic innego, jak znane nam wszystkim kłusownictwo, które w Polsce jest pojęciem szerokim, obejmującym m.in. łowienie niezgodnie z zezwoleniem.

Taki wędkarz łamiąc RAPR na wodach PZW jest traktowany jak zwykły kłusol. Jak sprzedaje ryby z wód PZW, to łamie RAPR, który jestem elementem zezwolenia udzielonego przez PZW wędkarzowi chcącemu łowić na wodach PZW. Jest to więc wykroczenie z art. 27a ust. 1 punkt 2b ustawy o rybactwie środlądowym, czyli niestosowanie się do warunków zezwolenia uprawnionego do rybactwa. Regulamin połowu u każdego uprawnionego do rybactwa stanowi element zezwolenia na połów ryb na jego wodach. Łamiesz regulamin zbiornika na którym łowisz, łamiesz warunki zezwolenia na podstawie których ktoś zezwala Ci wędkować. Popełniasz wykroczenie. Problem w tym, że w PZW jest przyzwolenie na takie zachowanie, bo gdyby wyrzucano ze związku wszystkich łamiących RAPR (np.w przypadku recydywy), to kasa nie wpływałaby szerokim strumieniem.   

To oczywiście dotyczy jedynie sprzedaży ryb, a jeszcze przecież jest kwestia np. wymiarów i okresów ochronnych za naruszenie których również grozi odpowiedzialność karna.

II. W przypadku zawodowych rybaków, to oni muszą mieć zawsze zezwolenie, jak chcą naruszyć zakazy z ustawy o rybactwie śródlądowym  (art. 8 ust. 1 pkt 2-7 i ust. 2 oraz w art. 10 ust. 1, a także na dokonywanie połowu ryb w obrębach ochronnych)

https://lexlege.pl/ustawa-o-rybactwie-srodladowym/art-8/
https://bip.warmia.mazury.pl/164/zezwolenia-na-odstepstwo-od-zakazow-przewidzianych-ustawa-o-rybactwie-srodladowym.html

selektor:
To państwowe zezwolenie na odstępstwo od zakazów, jest jednocześnie źródłem powszechnej patologii w Polsce. Większość ryb niewymiarowych, czy też odłowionych w okresach ochronnych (vide odłowy szczupaka na potrzeby zarybień w rzeczywistości w ilościach wręcz dowolnych), które pojawiają się w legalnym obrocie handlowym (np. w hipermarketach) pochodzą z łowisk, w których ryby zostały odłowione właśnie za państwowym zezwoleniem. Ustawa o rybactwie mówi bowiem, że "W szczególnie uzasadnionych przypadkach, a zwłaszcza do celów zarybieniowych, hodowli, ochrony zdrowia ryb oraz do celów naukowo-badawczych, marszałek województwa może, w drodze decyzji administracyjnej, zezwalać na odstępstwo od zakazów". No to we wniosku wystarczy podać, że potrzebujesz pozyskać materiał zarybieniowy i można trzepać np. szczupaka, trocie w ilościach dowolnych, z czego ochoczo korzysta również PZW.  Ba. Można to też robić w rezerwatach, a nawet w niektórych parkach narodowych. Polska :bravo: Przy braku tarła przeżyciowego ryby potem trafiają do sklepów i restauracji.

zwykly_michal:

--- Cytat: selektor w 23.06.2021, 20:36 ---
--- Cytat: zwykly_michal w 23.06.2021, 14:19 ---Popełnia przestępstwo jeśli łowi jako wędkarz. Co jeśli jest rybakiem i pomaga powstrzymać populację przed nadmiernym rozrostem?

--- Koniec cytatu ---

I. W Polsce taka sprzedaż ryb przez wędkarza nie jest przestępstwem. Jest to wykroczenie ;) Dodatkowo jest to nic innego, jak znane nam wszystkim kłusownictwo, które w Polsce jest pojęciem szerokim, obejmującym m.in. łowienie niezgodnie z zezwoleniem.

--- Koniec cytatu ---

Tak wychodzi kiedy człowiek się nie zna a zabiera głos :P

Mosteque:
A jak gościu nie jest członkiem PZW, to łamie rapr, który go nie obowiązuje?
Wtedy łowi bez zezwolenia. Też kłusuje.

Ciekawe za co grozi większa kara?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej