Autor Wątek: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?  (Przeczytany 5875 razy)

Ryba1987

  • Gość
Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« dnia: 28.12.2018, 14:23 »
Siemka :fish:

Poszukuję kogoś kto by mi pomógł ogarnąć kwestię akumulatorów które potrzebuję do zasilenia silnika elektrycznego - jakie najlepiej zastosować itp...
Szczegóły bym na PW podesłał :)

Pozdrawiam :)

Offline hanibal

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 154
  • Reputacja: 11
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Uhowo (Białystok)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #1 dnia: 28.12.2018, 15:46 »
Polecam akumulatory DEEP CYCLE. Osobiście mam silnik 32 lb i kupiłem Toyama NPG120. Wystarcza mi na cały dzień pływania i jeszcze zostaje zapas. Tak że jeśli do takiego zastosowania, to polecam. Z myślą zakupu dzwoniłem do kilku sklepów i słuchałem porad. Stąd mój wybór, którego nie żałuję.

Ryba1987

  • Gość
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #2 dnia: 28.12.2018, 15:53 »
Polecam akumulatory DEEP CYCLE. Osobiście mam silnik 32 lb i kupiłem Toyama NPG120. Wystarcza mi na cały dzień pływania i jeszcze zostaje zapas. Tak że jeśli do takiego zastosowania, to polecam. Z myślą zakupu dzwoniłem do kilku sklepów i słuchałem porad. Stąd mój wybór, którego nie żałuję.

Dzięki za poradę ale szukam akumulatorów do silnika elektrycznego 500W 24V i to w ogóle nie ma nic wspólnego z pływaniem i łodziami O:)

Offline linus1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 188
  • Reputacja: 12
  • Lokalizacja: Błonie
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #3 dnia: 28.12.2018, 15:55 »
Robisz wózek Michał?

Ryba1987

  • Gość
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #4 dnia: 28.12.2018, 15:58 »
Robisz wózek Michał?

Nie no ogólnie tylko info potrzebuję odnośnie jakie akumulatory do danego silnika :)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #5 dnia: 28.12.2018, 17:40 »
Silnik o mocy 500 W zasilany napięciem 24 V będzie pobierał prąd w granicach 21 A (teoretycznie). Akumulator o pojemności 10 Ah i napięciu 24 V zapewni pracę takiego silnika przez 0,48 godziny, więc jego pojemność dobierzesz zgodnie z przewidywanym czasem pracy urządzenia.

Określ, czy zależy Ci na małej masie akumulatora w stosunku do pojemności, czy też jest to obojętne. Odpowiedź na to pytanie ułatwi wybór typu akumulatora (np. żelowy (2 x 12 V), litowo-polimerowy...).

Jeżeli zależy Ci na bardzo szybkim ładowaniu (np. w ciągu 0,5 godziny), wybór będzie oczywisty: akumulator litowo-polimerowy. Jeśli możesz sobie pozwolić na długi czas ładowania, zwiększysz pole manewru, zaoszczędzisz pieniądze, ułatwisz obsługę, ograniczysz niebezpieczeństwo związane z obsługą i eksploatacją.

PS
Nie jestem ani elektrykiem, ani elektronikiem.
Jacek

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #6 dnia: 28.12.2018, 18:40 »
Siemka :fish:

Poszukuję kogoś kto by mi pomógł ogarnąć kwestię akumulatorów które potrzebuję do zasilenia silnika elektrycznego - jakie najlepiej zastosować itp...
Szczegóły bym na PW podesłał :)

Pozdrawiam :)
Jak długo, jednorazowo, ma pracować silnik (500W/24V)? Czy zamierzasz regulować moc/obroty silnika? Od czego jest silnik (krokowy, czy jakiś zwykły)? Jak długie muszą być przewody pomiędzy akumulatorem/akumulatorami a silnikiem?
Akumulatory 12V Deep Cycle (głębokiego rozładowania) kwasowo-ołowiowe można rozładować do napięcia 10,5V (mierzone po odłączeniu silnika/odbiornika), a zwykłe "samochodowe" wytrzymują rozładowanie do około 12 V (o ile dobrze pamiętam to poniżej 12,5V wskazuje na rozładowany aku). Zerknij na akumulatory trakcyjne, głębokiego rozładowania. Są to bardzo wytrzymałe aku o pancernej budowe wewnętrznej, ale kosztują też pancernie.
Inną rzeczą jest rozładowywanie akumulatora (używanie), a inną ładowanie. Jaką ładowarkę posiadasz (ile amper, do jakiego napięcia)?

Ryba1987

  • Gość
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #7 dnia: 28.12.2018, 19:00 »
Silnik o mocy 500 W zasilany napięciem 24 V będzie pobierał prąd w granicach 21 A (teoretycznie). Akumulator o pojemności 10 Ah i napięciu 24 V zapewni pracę takiego silnika przez 0,48 godziny, więc jego pojemność dobierzesz zgodnie z przewidywanym czasem pracy urządzenia.

Określ, czy zależy Ci na małej masie akumulatora w stosunku do pojemności, czy też jest to obojętne. Odpowiedź na to pytanie ułatwi wybór typu akumulatora (np. żelowy (2 x 12 V), litowo-polimerowy...).

Jeżeli zależy Ci na bardzo szybkim ładowaniu (np. w ciągu 0,5 godziny), wybór będzie oczywisty: akumulator litowo-polimerowy. Jeśli możesz sobie pozwolić na długi czas ładowania, zwiększysz pole manewru, zaoszczędzisz pieniądze, ułatwisz obsługę, ograniczysz niebezpieczeństwo związane z obsługą i eksploatacją.

PS
Nie jestem ani elektrykiem, ani elektronikiem.

Siemka :fish:

Poszukuję kogoś kto by mi pomógł ogarnąć kwestię akumulatorów które potrzebuję do zasilenia silnika elektrycznego - jakie najlepiej zastosować itp...
Szczegóły bym na PW podesłał :)

Pozdrawiam :)
Jak długo, jednorazowo, ma pracować silnik (500W/24V)? Czy zamierzasz regulować moc/obroty silnika? Od czego jest silnik (krokowy, czy jakiś zwykły)? Jak długie muszą być przewody pomiędzy akumulatorem/akumulatorami a silnikiem?
Akumulatory 12V Deep Cycle (głębokiego rozładowania) kwasowo-ołowiowe można rozładować do napięcia 10,5V (mierzone po odłączeniu silnika/odbiornika), a zwykłe "samochodowe" wytrzymują rozładowanie do około 12 V (o ile dobrze pamiętam to poniżej 12,5V wskazuje na rozładowany aku). Zerknij na akumulatory trakcyjne, głębokiego rozładowania. Są to bardzo wytrzymałe aku o pancernej budowe wewnętrznej, ale kosztują też pancernie.
Inną rzeczą jest rozładowywanie akumulatora (używanie), a inną ładowanie. Jaką ładowarkę posiadasz (ile amper, do jakiego napięcia)?

Na PW wszystko wyjaśnię :)

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #8 dnia: 29.12.2018, 02:00 »
Proszę o przeniesienie do działu "Krótkie pytanie - Krótka odpowiedź" lub "OFF TOPIC".
Michał , dla swoich potrzeb utworzył wątek.
Nam się nie przyda,ponieważ wszystko załatwia na PW. Nie będzie, żadnej merytorycznej wypowiedzi ani podzielenia się z nami ...Michał,zwykła ciekawość ;) Powodzenia. :thumbup:
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Ryba1987

  • Gość
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #9 dnia: 29.12.2018, 10:00 »
Może się nie przyda a może komuś będzie potrzebny elektryk jakiś - zerknie w temat i już wie że z Tadkiem i Jackiem warto pogadać :)
No ale zrobią jak będą chcieli, specjalnie w hyde parku temat utworzyłem żeby go nie "zakopano" w x-stronowym temacie typu Krótkie pytanie-krótka odpowiedź.
Poza tym to każdy kto robi wątek robi to poniekąd dla siebie, robię "coś" i chętnie bym się tym podzielił na forum aczkolwiek "januszów biznesu" tu nie brakuje i to co będę robił myślę do marca, czyli około 4 miesięcy ktoś będzie mógł sobie skopiować w godzine po przeczytaniu i jeszcze na tym zarabiać, już był nie dawno taki przypadek tu na forum, dlatego Ci co mają wiedzieć co robię to wiedzą :)

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #10 dnia: 29.12.2018, 12:50 »
:D Michał, rozumiem. To będzie Melex! Jedna z zagadek SiG :)
Powodzenia w projekcie.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #11 dnia: 29.12.2018, 13:57 »
Ryba, przepraszam, ale musiałem pokazać nad czym pracujesz... O:)

Pozdrawiam,
Maciek

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #12 dnia: 29.12.2018, 15:59 »
;D
Edit: do tematu! Czekamy na rezultat. ;)
Uzależniony od wędkarstwa

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 660
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #13 dnia: 31.12.2018, 12:53 »
Chciałbym  zwrócić Tobie uwagę na kwestię doboru pojemności  akumulatora.
Pojemność akumulatora zależy od prądu jego rozładowywania oraz od temperatury otoczenia. Producenci podają pojemność w odniesieniu do prądu rozładowania dziesięciogodzinowego i dla temperatur pokojowych.

Czyli jeśli przykładowo masz akumulator 80 Ah, to jest to pojemność dla prądu rozładowania  80/10 = 8 A.
Jeśli prąd rozładowania będzie większy niż 8 A, to uzyskana pojemność do pełnego dopuszczalnego rozładowana będzie mniejsza. Dużo mniejsza przy wielokrotnościach tego prądu.
Producenci podają charakterystyki zależności uzyskiwanej pojemności  od prądu rozładowani. Można więc to uwzględnić dobierając potrzebną pojemność.

Pojemność maleje także wraz ze spadkiem temperatury. W zależności od przewidywanej temperatury otoczenia trzeba znamionową pojemności dodatkowo jeszcze powiększyć aby akumulator zapewniał założony czas pracy..

Jeśli kupisz np. dwa akumulatory po 12 V aby połączyć je szeregowo, to oczywiście ich pojemności nie sumują się. Każdy musi mieć przyjętą pojemność. :)
Marian

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 522
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jest jakiś elektryk/elektronik na forum?
« Odpowiedź #14 dnia: 09.09.2019, 19:47 »
Odkopię.

Ludzie, zaraz osiwieję.

Mój nowy teleskop jest zasilany 8xAA. No to sobie wykoncypowałem, że kupię akumulatorki. Przez zupełny przypadek w FAQ producenta teleskopów trafiłem na pytanie: "Dlaczego mój GOTO nie chodzi na akumulatorkach AA?". Odpowiedź: "Ano dlatego, że on potrzebuje 12 V, a tyle dają baterie alkaliczne. Akumulatorki dają łącznie 9,6V". Szok i niedowierzanie. Nie miałem pojęcia.

No to, myślę, kupię sobie power bank 12V. Napisałem do sklepu "Świat baterii", co mam wziąć. Odpowiedź: "Nie mamy takiego power banka".
Ki diabeł? Pełno jest takich 12V. O co kaman? (Jeszcze może być taki myk, że mam w teleskopie wejście zwykłe DC na 12V i o power bank z takim wyjściem spytałem. Może mózg w sklepie nie pomyślał, że chętnie kupię taki z kablem USB + przejściówkę za 10 zł...).

To może jakiś mały akumulatorek żelowy taki jak do echa lub łódki zanętowej się nada?

Poratujta pany, bo przy prądzie to mi się zawsze umysł wyłączał...

Edit: Jacek, tylko bez "banałów" mi tu, bo jebnę :P
Krwawy Michał

Purple Life Matters