Autor Wątek: Hobbit, czyli tam i z powrotem - jak Peter Jackson zmiażdżył świetną książkę...  (Przeczytany 6558 razy)

glizdziarz

  • Gość
Faktycznie scenarzystów i reżysera poniosła fantazja. A może chcieli być lepsi od Tolkiena i myśleli, że poprawiają jego dzieło.

A propos dzieł Tolkiena. Kiedyś oglądałem na jednym z kanałów popularno-naukowych program i jego książkach. Autorzy pokazywali miejsca w UK, które były dla niego inspiracją i to jak otaczające go nazwy zmieniał na powieściowe. Kapitalny program.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Tak, chłopcy! Wasze racje są niepodważalne. Ja czytałem Tolkiena! I to kilkukrotnie. Lubię wracać do książek. Kocham czytać! Sagę też oglądałem.  Tolkien, co by nie powiedzieć, stworzył dzieło swego gatunku!!!! Jak dla mnie rozwleczone nad wyraz (podziwianie i opisywanie drzew,kwiatków i kości) Książka jak dla mnie rozbudowana nad wyraz (wiadomo, książka). Właśnie Hobbit był mi najbardziej bliski. Pisany z jajem i treściwy. Wiem, że film został rozjechany... ale to film pod publikę. Taki miał powstać. Ma robić kasę.  Ja to przyjmuję z przymrużeniem oka. Ale ja wychowałem się na Sienkiewiczu. Tak! To też ściemniacz. Ale ściemniacz historii, historii  narodu. A Tolkien? To bajka! I jako bajkę to odbierajmy.
Arek

Offline jean72

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 157
  • Reputacja: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: bat i feeder
A właśnie sobie oglądam fajną część na TVN.
Takie jest moje zdanie na ten temat i nikt nie musi się z nim zgadzać

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Nie wiem czy zostałem dobrze zrozumiany :) Arek, Hobbit to bajka - i film mógłby być OK, gdyby nie wstawiać takich dupereli (jak romans Tauriel której nie było z Killim) i gdyby ktoś kto zna się na bitwach i realiach poprawił błędy tam występujące. Zobacz taki Matrix (pierwszą część). Film robiony pod publikę, ale totalnie spójny i wg mnie jeden z najlepszych filmów w swoim gatunku, już klasyk. Rodzeństwo Wachowskich (brrrr....) nie przerobiło scenariusza (powiedzmy, że to ich historia w 100%)  w głupi sposób, doszlifowali każdy szczegół. Czy można tam się do czegoś doczepić?

Ja rozumiem, jeżeli w Grze o Tron są takie bzdety, to serial z płytką dość fabułą (sorry, taka uważam)... Ale  w filmie którego budżet wyniósł 250 mln dolarów takie błędy (budżet ostatniej części tylko!)? Dlatego takie noty krytyków i wcale nie najlepsze zyski...
Lucjan

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Ale ja nie neguję tego co napisałeś Luk. Masz rację. Ja po prostu oglądałem ten film na luzaku. I fakt mnie też ten niby romansik rozwalił. A i Orkowie jako tak lisi woje rozczarowali. :-[ ;) 
Arek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Jako, że Tolkiena czytałem wiele razy (może z 10) zgadzam się, że adaptacje filmowe nie był rewelacyjne. O ile Władca Pierścieni jeszcze do przyjęcia to z Hobbitem już znacznie gorzej. Dla mnie 3 cześć Hobbita jest niestety przegięciem, a szczególnie scena jak Legolas skakał po tych spadających w dól kamieniach (tego by chyba nawet Neo nie potrafił ;) )
;)

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Czyli czekamy na 3 ekranizacje Hobbita? :)

Tu fragment 1 ekranizacji z 1977 roku:
Pozdrawiam
Mirek

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
A ja z chęcią obejrzałbym film o samych początkach śródziemia .
Feeder & spinning

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 523
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Byłem na pierwszej części Hobbita w kinie. Pozostałych nie zamierzam nigdy oglądać.

We WP jest sporo scen, że człowiek robi :facepalm:, ale ogólnie fajnie się ogląda. Gdyby tak zrobiono Wiedźmina... ech. A tak, to mieliśmy krasnoludy z ciupagami.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Ekranizacja Silmarillion to dużo większe wyzwanie niż LoTR czy Hobbita.
Pozdrawiam
Mirek