Autor Wątek: Jak ryby, to i pewno grzyby  (Przeczytany 245882 razy)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1095 dnia: 02.11.2020, 20:36 »
A ja wcinam kolejny dzień sosik z podgrzybków a'la moja Żona ---> jest wyborny ;)

Jem go do wszystkiego, obiadu, kolacji, podwieczorka :thumbup:
;)

Offline Michael

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 22
  • Carpe Diem
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1096 dnia: 03.11.2020, 12:51 »
grzyby dostarczają całkiem sporo "dobra" do naszego organizmu ... Jak jest w rzeczywistości? Nie mam pojęcia
- a ja troszkę mam, czytałem trochę na ten temat. Grzyby zawierają bardzo dużo zdrowych związków, w tym witamin ;). Opinia, że są puste wynika z tego, że faktycznie 85% grzyba to woda, ale te pozostałe 15% jest bardzo ciekawe.

"Wartość odżywcza grzybów wynika z zawartości w nich białek o dużej przyswajalności, polisacharydów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także składników mineralnych oraz witamin. Wiele gatunków uprawnych oraz dziko rosnących wykazuje również właściwości prozdrowotne. Związane są one z obecnością składników bioaktywnych, głównie polisacharydów, triterpenoidów oraz związków fenolowych. Udokumentowano działanie immunostymulujące, antybakteryjne, antywirusowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe oraz przeciwalergiczne różnych gatunków grzybów. Substancje pozyskiwane z grzybów mają również zdolność obniżania poziomu cholesterolu i triacylogliceroli we krwi, normalizują ciśnienie, a także działają ochronnie na wątrobę. Obecnie grzyby uznawane są za żywność funkcjonalną. Pozytywny wpływ na zdrowie można uzyskać poprzez bezpośrednie spożywanie owocników lub stosowanie suplementów diety w postaci preparatów zawierających ekstrakty grzybowe."  Źródło:  - http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-7e0c5635-cba0-44c4-8802-43f6a802fcd2

"sosik z podgrzybków a'la moja Żona" - może zdradzisz skład ;)
Człowiek nie przestaje się bawić, bo się starzeje, tylko starzeje się, bo przestaje się bawić.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1097 dnia: 03.11.2020, 13:09 »
spytam żony, ja nie wiem jaki skład - na przyrządzaniu potraw mało się znam
w sumie to Ona eksperymentuje, ale mi to bardzo smakuje ;)
;)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 896
  • Reputacja: 396
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1098 dnia: 03.11.2020, 13:32 »
Macie jakieś sprawdzony przepis na podgrzybki z octu? Lubię mocno octowe i słodkie 😊

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1099 dnia: 03.11.2020, 13:43 »
Te co my mamy są raczej łagodne i nie słodkie.
Ja obieram grzyby, żona zaprawia.
;)

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1100 dnia: 03.11.2020, 13:48 »
grzyby dostarczają całkiem sporo "dobra" do naszego organizmu ... Jak jest w rzeczywistości? Nie mam pojęcia
- a ja troszkę mam, czytałem trochę na ten temat. Grzyby zawierają bardzo dużo zdrowych związków, w tym witamin ;). Opinia, że są puste wynika z tego, że faktycznie 85% grzyba to woda, ale te pozostałe 15% jest bardzo ciekawa.

"Wartość odżywcza grzybów wynika z zawartości w nich białek o dużej przyswajalności, polisacharydów, niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, a także składników mineralnych oraz witamin. Wiele gatunków uprawnych oraz dziko rosnących wykazuje również właściwości prozdrowotne. Związane są one z obecnością składników bioaktywnych, głównie polisacharydów, triterpenoidów oraz związków fenolowych. Udokumentowano działanie immunostymulujące, antybakteryjne, antywirusowe, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwcukrzycowe oraz przeciwalergiczne różnych gatunków grzybów. Substancje pozyskiwane z grzybów mają również zdolność obniżania poziomu cholesterolu i triacylogliceroli we krwi, normalizują ciśnienie, a także działają ochronnie na wątrobę. Obecnie grzyby uznawane są za żywność funkcjonalną. Pozytywny wpływ na zdrowie można uzyskać poprzez bezpośrednie spożywanie owocników lub stosowanie suplementów diety w postaci preparatów zawierających ekstrakty grzybowe."  Źródło:  - http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-7e0c5635-cba0-44c4-8802-43f6a802fcd2


No właśnie :) W kilku miejscach czytałem podobne artykuły i wyniki badań, stąd moje "dylematy" :)
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 896
  • Reputacja: 396
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1101 dnia: 03.11.2020, 14:24 »
Te co my mamy są raczej łagodne i nie słodkie.
Ja obieram grzyby, żona zaprawia.
Może nie tyle słodkie co nie kwaśne. Zrobię zalewę 1:3 mógłbyś podać proporcje cukru i soli do zalewy?

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1102 dnia: 03.11.2020, 14:40 »
Na razie jestem w pracy (dzisiaj tylko zdalnie ale nie z domu).
Wieczorem zapytam żonę.
;)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 450
  • Reputacja: 262
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1103 dnia: 03.11.2020, 15:37 »
Oczywiście grzyby zawierają pożyteczne mikroelementy dla organizmu, ale w kontekście tego by ryzykować ich zjadanie (nie znając dokładnie) to już warte nie są, dlatego jeśli ktoś (jak ja) nie zna/nie jest pewien niektórych gatunków to lepiej odpuścić aniżeli ryzykować. Generalnie do grzybów mam spory dystans, stąd zbieram tylko pewniaki, choć wiem, że wiele smaczności może mnie ominąć. Ale uważam, że lepsza taka zachowawczość niż nadmierna pewność, która u wielu skończyła się marnie. :thumbup: Jak mam się zastanawiać i porównywać w katalogu grzybów czy to akurat jadalne czy nie-lepiej zostawić w spokoju :)

Offline Michael

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 22
  • Carpe Diem
  • Ulubione metody: bat
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1104 dnia: 03.11.2020, 15:41 »
True, też tak uważam. Interesuję się grzybami długo, potrafię oznaczyć wiele gatunków a zostawiam je w lesie, zbieram do jedzenia tylko te na 100000% pewne, podgrzybki itp.
Człowiek nie przestaje się bawić, bo się starzeje, tylko starzeje się, bo przestaje się bawić.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 896
  • Reputacja: 396
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1105 dnia: 03.11.2020, 16:03 »
Na razie jestem w pracy (dzisiaj tylko zdalnie ale nie z domu).
Wieczorem zapytam żonę.
Polecę z przepisu na YT w takim razie 🙂

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1106 dnia: 03.11.2020, 20:23 »
na razie 1 przepis, żona na razie pracuje na kompie i tego na sos mi jeszcze nie opowiedziała
;)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1107 dnia: 03.11.2020, 20:31 »
tyle sie dowiedziałem:

sos
rozgrzać olej z dodatlkiem masła (ilość na oko), pokroic cebulę wrzucic na rozgrzany tłuszcz, usmazyc na złoty kolor, pokroic grzyby i wrzucić, dodać sól, pieprz, troche śmietay i smażyć az będa dobre (do ok. 40 min), ewentualnie dadać troche wody


sam bym na tej podstawie nie umiał
;)

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1108 dnia: 06.11.2020, 21:35 »
czy to te zielonki?
;)

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1109 dnia: 06.11.2020, 21:50 »
Tak... Jedyna wątpliwość: druga od lewej ma taki sam spód? :)
Pozdrawiam,
Maciek