Autor Wątek: Jak ryby, to i pewno grzyby  (Przeczytany 245873 razy)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 450
  • Reputacja: 262
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1755 dnia: 12.11.2023, 21:43 »
Ja wczoraj i dzisiaj jeszcze po 15-20 grzybów znalazłem, kanie, gąski zielone, rydze i borowiki.

Niestety nie zbierałem nigdy opieniek i ich nie znam ale prawdopodobnie dzisiaj ich sporo znalazłem, ale nie miałem pewności i zostawiłem w lesie. Bardzo podobne do tych na zdjęciu albo wręcz identyczne.

ps: dzisiaj w lesie spotkałem z 200-300 gąsek siarkowych, podobne bardzo do gąsek zielonych, ale są trujące. W moich lasach niektóre zielone są w 90% podobne do siarkowych. Jedyna mocna różnica to zapach, te siarkowe pachną nieprzyjemnie, jak stare podkłady kolejowe.
To tak jak ja rydzy... Z resztą gąsek czy gołąbków nie zbieram również.Opieńka jest dla mnie "normalna", wyuczona przez babcię, charakterystyczne centki na kapeluszu, młode zamknięte blaszki błonką, starsze kołnierzyk po błonce, ciężko się pomylić, weź raz kogoś kto zbiera i będziesz wiedział jak rozpoznać.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1756 dnia: 13.11.2023, 11:59 »
weź raz kogoś kto zbiera i będziesz wiedział jak rozpoznać. - akurat w mojej okolicy moi znajomi nie zbierają , a jak jadę z innymi znajomymi to w takie lasy gdzie opieniek nie znajdujemy. A wiem, że łuskwiak nastroszony jest podobny.
;)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 450
  • Reputacja: 262
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1757 dnia: 13.11.2023, 12:49 »
weź raz kogoś kto zbiera i będziesz wiedział jak rozpoznać. - akurat w mojej okolicy moi znajomi nie zbierają , a jak jadę z innymi znajomymi to w takie lasy gdzie opieniek nie znajdujemy. A wiem, że łuskwiak nastroszony jest podobny.

Imho bardzo ciężko się pomylić, ale tak jak wspomniałem-trzeba zobaczyć na żywo i jak ktoś pokaże. Jeśli pewności brak-lepiej zostawić. Ja zdaję sobie sprawę, że omija mnie wiele smacznych grzybów jak rydze, gołąbki, gąski, lejkowce dęte, siedzunie-niespecjalnie potrafię je zbierać, jakimiś wyznawcami wielkimi grzybów nie jesteśmy w rodzinie, a to co nazbieramy w gatunkach nam znanych pokrywa z nawiązką potrzeby. Młoda, jędrna opieńka w zalewie jest b. smaczna, tak jak i sosy/zapiekanki z niej.
Inna sprawa, że do grzybów czuję respekt :) np. kanie znam, ale w lesie rzadko zbieram. Choć wczoraj żona miała chęć i nazbierałem, usmażyła, zjadła, dziś wstała, więc chyba się nie pomyliłem :P

Offline JacekB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1758 dnia: 14.11.2023, 23:44 »
Siema grzybiarze dla mnie sezon na grzyby trwa cały rok. Wczesnym latem lasy grabowe, bukowe,jesienią mieszane i łąki,a zimą jedne z pyszniejszych gatunków na drzewach jak i również na powalonych.Zimy w zachodniopomorskim są naprawdę od dekady bardzo krótkie i w miarę ciepłe.Polecam odwiedzić las w grudniu styczniu  i poszukać pięknych  jaki i również pysznych grzybów.Moje rarytasy zimowe to Płomienica zimowa,Boczniak ostrygowaty,Uszak bzowy.
Jesli ktoś ma ochotę to zapraszam do odwiedzenia naszego insta są tam,piękne grzyby jaki i również ryby.

Fishingteamzachodniopomorskie

https://www.instagram.com/p/CsltUNTMjws/?igshid=MW5lc210Zzk3ODRheA==


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1759 dnia: 15.11.2023, 08:20 »
Ja za dobrym znawcą nie jestem, zbieram tylko kilkanaście gatunków grzybów.

Natomiast spotkaliśmy ostatnio w lesie bukowo-dębowym tego boczniaka ostrygowatego (tak go zidentyfikowali znajomi z forów grzybowych), ale nie odważyliśmy się go zabrać i zjeść.
W jednej kępce było z 15 kapeluszy z trzonami.

Ja zbieram od kwietnia do listopada, zaczynając od smardzy na polach kończąc gąskami, rydzami, podgrzybkami, kaniami i sporadycznymi borowikami.
;)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 450
  • Reputacja: 262
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1760 dnia: 15.11.2023, 09:08 »
Boczniaki mam w 3 miejscach koło domu. Zarąbiste są pocięte w paski, obgotowane, do tego kurczak i zrobione flaczki czy tzw forszmak. Mniam.

Offline Pyza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 342
  • Reputacja: 537
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wody PZW - po prostu Pyza na swojskich wodach ;)
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1761 dnia: 19.11.2023, 05:44 »
ZAKOŃCZENIE SEZONU GRZYBOWEGO 2023










Koło PZW Iskra Kielce

Zapraszam na moje konto na YouTube:

https://www.youtube.com/channel/UC-WNdomDqMgACLhluPj8F6w

Sylwek

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1762 dnia: 19.11.2023, 07:20 »
Jedni kończą sezon inni mają cały rok ;)
Shiitake oraz Boczniaki na balotach słomy

Robert

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1763 dnia: 19.11.2023, 15:40 »
:bravo:

ja dalej zbieram, w lesie ;)

czwartek, sobota, i dzisiaj niedziela po godzince w lesie i każdego razu 12-30 grzybów: kanie, rydze, zielonki, borowiki (tych najmniej) i maślaki
;)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 584
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1764 dnia: 19.11.2023, 17:48 »
Wyglądają jak spleśniały łeb z purchlami :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 979
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1765 dnia: 19.11.2023, 17:51 »
A ja tam widzę pyszne tiramisu z dodatkami :beer: :thumbup:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 584
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1766 dnia: 19.11.2023, 21:37 »
Chleb, nie łeb. Durny słownik :facepalm:

Tiramisu też dobre!
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 942
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1767 dnia: 24.11.2023, 17:05 »
:bravo: Pyza - jesteś Mistrz zbieranie grzybów.

u mnie pogłoski o zakończeniu sezonu okazy się mocno przesadzone, prawusów brak, same lewusy ale za to ok. 4 kg (2 h w lesie), jedzonko na smak dla ... 5 rodzin ;)
;)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 450
  • Reputacja: 262
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1768 dnia: 24.11.2023, 19:11 »
:bravo: Pyza - jesteś Mistrz zbieranie grzybów.

u mnie pogłoski o zakończeniu sezonu okazy się mocno przesadzone, prawusów brak, same lewusy ale za to ok. 4 kg (2 h w lesie), jedzonko na smak dla ... 5 rodzin ;)

U mnie tydzień temu w pt zebrane wiadro opieniek, a w sobotę przysypało śniegiem z 15cm, który stopniał dziś, ale wcz. było -9* więc raczej te co zostały już do niczego się nie nadają. W ub. sobotę rano kolega nazbierał wiaderko jak już biało w lesie było-zacny widok :D Kolejny tydzień ma być śnieżny i zimny, zatem sezon grzybowy raczej zakończony. Podsumowując-najgorszy nie był, ale krótki w podgrzybki i opieńki. Prawuski też były nie od lipca jak zazwyczaj a od września.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 285
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Jak ryby, to i pewno grzyby
« Odpowiedź #1769 dnia: 25.11.2023, 15:35 »
Ja jeszcze nie odpuszczam, wczoraj śnieg zniknął, więc dziś korzystając z okienka pogodowego ruszyłem do lasu. Chciałem sprawdzić czy boczniaki i płomienica zimowa już się pojawiły, ale nie znalazłem żadnego z tych dwóch gatunków, więc poleciałem w sosnowy las zobaczyć czy coś po mrozie i śniegu zostało. No i strzał w dziesiątkę, koszyk gąsek jeszcze nazbierałem, trochę opieńków, dwa podgrzybki i kilka kurek. Z lasu wygoniła mnie śnieżyca, jeszcze miałem w kieszeni reklamówkę, więc połaził bym z godzinkę, ale niestety śnieg przykrył ściółkę i nie było sensu łazić.
Tomek