Autor Wątek: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder  (Przeczytany 2927 razy)

Offline PrzemekJ

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Witam. Potrzebuję pomocy w doborze taktyki nęcenia w zawodach method feeder, do tej pory startowałem na zawodach tylko w klasycznym feederze. Zawody odbędą się oczywiście na komercji. Nie wiem jak zabrać się za wstępne nęcenie, czy podać dużym koszykiem gruby 10,12mm pellet z zanętą czy może podać kilka podajników z zanętą i pelletem 2i4mm? Czy może wcale nie nęcić wstępnie tylko od początku zawodów przerzucać zestaw co 5,7minut i w ten sposób budować łowisko? Proszę o jakieś rady.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #1 dnia: 13.05.2021, 13:14 »
Przemek Solski zawsze powtarzał, że nie jest zwolennikiem wstępnego nęcenia. Mam podobne odczucia i nie widzę w tym większego sensu. Zdecydowanie bardziej efektywnym wyjściem, jest zlokalizowanie ryby. Jak już zlokalizujesz to łowisko i tak się zbuduje z biegiem czasu i ilością posłanych koszy.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #2 dnia: 13.05.2021, 13:21 »
Już kilka lat używam sloppy pellet czyli rozmoczony pellet do tego trochę pelletu 2mm który dodaje do miksu i trochę zanęty podaje to spombem naprawdę robi robotę. Tu masz filmik Dawida co i jak.

- Arek -

Offline Miklas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 157
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Otwock
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #3 dnia: 13.05.2021, 15:07 »
Już kilka lat używam sloppy pellet czyli rozmoczony pellet do tego trochę pelletu 2mm który dodaje do miksu i trochę zanęty podaje to spombem naprawdę robi robotę. Tu masz filmik Dawida co i jak.

Na zawodach rzadko kiedy można używać spomba.....Kolega ledi12 dobrze prawi.Nie ma sensu ładować towaru tam gdzie ryby nie ma....Na początek wstępna lokalizacja,mały podajnik i częste przerzucanie. Jeśli zlokalizujesz rybe,bedziesz miał czeste brania, wtedy można podać koszykiem grubiej towaru.Jeśli proca nie jest Tobie obca, polecam używać jej do peletu 6-8mm i niewielkie ilości co jakiś czas podać w miejscu łowienia.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #4 dnia: 13.05.2021, 18:29 »



1- wiem, że to komercja, ale szukam na średnim dystansie dołka, półki lub czegokolwiek interesującego gdzie mogę zatrzymać ryby. Wrzucam tam parę szklanek mocno smużącej zanęty, dosypuję też suchych pelltów 4 mm. Chodzi o to, aby zanętą zrobić chmurę i przyciągnąć ryby. Pellet ma na jakiś czas utrzymać ryby w łowisku. Dodałbym też dobrego atraktora.

2- międzyczasie z procy lub ręki szykuję sobie pierwszą linię pod nogami. Do tego używam kuku puszkowej i pelletów 4 mm- pellety sprawione jak do koszyka, aby od razu pracowały. W pierwszym strzale podaję kopiastą garść towaru, potem co 8-10 minut dosłownie po parę ziaren kuku i pelletów.

3- na dystansie też szykuję sobie miejsce i jest to wyjście awaryjne, gdyby 1 i 2 zawiodły. Dystansu nie nęcę, ale szklanka zaklipowana w pogotowiu.

Skupiam się głównie na średnim dystansie, ale co jakiś czas wracam do pierwszej linii. Czasem na dłużej, aby dać odpocząć średniemu, gdy ryby odskakują lub mam świeżo zanęcone. Pamiętam, że łowiąc pod nogami, muszę odkręcić hamulec, bo na komercjach można się mocno zdziwić przy braniu konia na krótkiej żyłce.

Do koszyka sprawdzona mieszanka. Na włos też sprawdzone cukierki, bo to w końcu zawody i na początku trzeba iść w pewniaki. Dopiero potem (czego nie życzę), gdy ryby nie będą brały, trzeba chwytać się brzytwy... :) W pogotowiu osobno wymieszany sam mix, dodatkowo 50/50 i osobno pellet rybny ciemny i pellet kolorowy w owocowej nucie.

Tak ja zacząłbym zawody na komercji.

Offline Berez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 792
  • Reputacja: 121
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chojnów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #5 dnia: 13.05.2021, 19:25 »
Już kilka lat używam sloppy pellet czyli rozmoczony pellet do tego trochę pelletu 2mm który dodaje do miksu i trochę zanęty podaje to spombem naprawdę robi robotę. Tu masz filmik Dawida co i jak.

Na zawodach rzadko kiedy można używać spomba.....Kolega ledi12 dobrze prawi.Nie ma sensu ładować towaru tam gdzie ryby nie ma....Na początek wstępna lokalizacja,mały podajnik i częste przerzucanie. Jeśli zlokalizujesz rybe,bedziesz miał czeste brania, wtedy można podać koszykiem grubiej towaru.Jeśli proca nie jest Tobie obca, polecam używać jej do peletu 6-8mm i niewielkie ilości co jakiś czas podać w miejscu łowienia.

Nie widzę problemu żeby zrobić gęstszą papkę i czopowac zanęta w zwykłym koszyku.
- Arek -

Offline pawel060981

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 356
  • Reputacja: 44
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kazimierza Wielka
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #6 dnia: 13.05.2021, 22:55 »
Kolega Jędrula super porady. Leci :thumbup: pewnie kupę godzin spędziłeś żeby dojść do tego a innym podrzucasz sposób do rozwoju :bravo:.

Offline Angler97

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
  • Reputacja: 13
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #7 dnia: 14.05.2021, 07:10 »
Możecie podać przykład zanęty smużącej, którą nęcicie?

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #8 dnia: 14.05.2021, 07:36 »
Myślę że nada się każdy metodmix z małym dodatkiem konopi mielonych prażonych. Metodmixy nie są z reguły smużące. Możesz ewentualnie do rozrobienia zanęty do wody dodać jakiś smużący atraktor np Sqid&Orange z Winnera.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline PrzemekJ

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Piotrków Trybunalski
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #9 dnia: 14.05.2021, 09:43 »
Wielkie dzięki wszystkim za rady.

Offline gemaro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #10 dnia: 14.05.2021, 11:01 »
A ja się podłączę. Zaciekawiła mnie wypowiedź @ledi12 na temat zrezygnowania ze wstępnego necenia przy metodzie. Ktoś może się podzielić doświadczeniami?
Łowię na metodę na dobrze znanym mi zbiorniku, zawsze ze wstępnym neceniem które polega na podaniu ok 5-6 podajników z zaneta. Następnie leci zestaw który jest przerzucany co 15 minut, w późniejszym czasie max. 20.
Czy może lepiej jest nie stosować wstępnego necenia np. na rzecz rzucania zestawu co 10 minut stopniowo go wydłużając? Oczywiście łowię z klipsem na stałej odległości i w jednym punkcie.

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #11 dnia: 14.05.2021, 12:32 »
Cześć, ja w tym roku porównywałem skuteczność nęcenia wstępnego i jego braku. Efekty miałem dokladnie takie same.
Wcześniej wrzucałem na początek 5-6 spombów mieszanki peletów, kukurydzy i mixu, którym łowiłem z dodatkiem konopii. Teraz od razu zaczynam łowić, tyle, że pierwsze 40 minut staram się rzucać co 5-7 minut. Oczywiście łowie na klipie, punktowo na ile umiejętności pozwolą 8)
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #12 dnia: 16.05.2021, 13:37 »
Co do nęcenia, to wg mnie warto rozpatrzyć kilka kwestii.

Jeśli presja jest niewielka, to nęcenie wstępne ma sens i to spory, zwłaszcza, że można zmienić miejscówkę i zacząć łowić w innym miejscu, na innej odległości w ten sam sposób i rotować miejscówkami. To taka podstawowa taktyka. Ale są różne zbiorniki, o różnym rybostanie. Na wielu ryba przyzwyczajona jest do tego, że ma 'towar' na 30-50 metrach i patroluje takie miejsca. Plusk podajnika jest tu bardzo ważny, gdyż dla ryb to dzwonek na posiłek. Do tego jeśli jest presja a zwłaszcza zawody, to ryba może się odsunąć i tu podajnik na pewnym dystansie znów może robić grę.

U mnie są różne komercje, i na części dobrze bardzo sprawdza się budowanie miejscówki zarzutami co 2-3 minuty. Po prostu ryba reaguje na plusk a po pewnym czasie jak już ma trochę towaru to trzyma się tego miejsca. Między innymi dlatego lepiej działają pellety 2 mm, gdyż zostają na dłuższy czas.

Moim zdaniem łowiąc dwiema wędkami warto sprawdzać jak działa plusk, i porównywać skuteczność nęcenia wstępnego z budowaniem miejscówki częstymi zarzutami.

Na Bażynie łowiłem raz z Piotrkiem i Marianem (ze Sportexu), ja i Kamil w typowo karpiowy sposób (nęcenie spombem), oni zaś podajnikami do Metody i feederami. Mieli wyniki wielokrotnie lepsze od nas, gdyż ryba idealnie reagowała na plusk podajnika. Po prostu zamietli wszystkich na zbiorniku, łowiąc wiele ryb. Moim zdaniem to właśnie wpływ dźwięku jaki wydaje Metoda naprowadzał ryby.
Lucjan

Offline gemaro

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 36
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Pomoc w doborze taktyki nęcenia na zawodach method feeder
« Odpowiedź #13 dnia: 23.05.2021, 00:20 »
@Luk coś w tym jest co piszesz. W moim przypadku łowię na jednym łowisku, żwirowni należącej do PZW o które tutejsze koło bardzo dba i od paru lat stosuje zasadę no kill. Z racji tego, że łowisko dostępne jest dla członków koła, to nie ma dużej presji wędkarskiej.
Akurat dzisiaj, ku bardzo niesprzyjającym warunkom pogodowym i mojego wygodnictwa postanowiłem zarzucić 2 zestawy bez wstępnego nęcenia, przerzucając je co 20 minut. Efekt - mizerny. Po 1,5 godzinie 1 ryba na macie.
Przy sposobie nęcenia - na "dzień dobry" 5 podajników i zestaw przerzucany co 10 minut - efekty po 15 minutach - obcierki, drgania szczytówki tzn. coś się dzieje. Następnie nawet nie musiałem odmierzać czasu na jednej wędce, gdyż brania były w granicach do 10 - maksymalnie 15 minut.
Czasami zamiast wstępnego nęcenia skracam przerzucanie zestawów - na początku co 5-7 minut. Zdarza się, że w drugim rzucie już mam rybę, więc efekt podobny jak przy wstępnym nęceniu. Jednak coś jest z tym "dzwonkiem" dla ryb :)
No ale wiadomo, co łowisko to inne "zwyczaje" :)