Autor Wątek: Feeder na dalekim dystansie  (Przeczytany 33698 razy)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #135 dnia: 14.11.2020, 18:21 »
Jeśli podczas rzutu linka dobija do klipsa i zestaw opada na napiętej lince to nie ma mowy o błędzie i o to chyba chodzi w wędkowaniu z klipsem. Więc żeby wędkować celnie na danej odległości potrzebny jest zapas w odległości rzutu.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #136 dnia: 14.11.2020, 18:29 »
Jakim cudem odległość odmierzona na kijkach może być krótsza?
Sama odległość musi się zgadzać, bo metr to metr, ale pewnie chodzi o to, że odmierzając te 65m na kijkach podajnik realnie spada na tych 55-60m, a reszta to luz żyłki kasowany po rzucie? Jedyne chyba racjonalne wytłumaczenie wpisu tego kolegi.

Ale łowiąc żyłką ta rozciąga się podczas rzutu, więc dlaczego taka różnica? :-\

Pewnie dlatego że na kijkach odmierza się w linii prostej a koszyk nie leci jak pocisk. Mój leci po łuku i na tym tracę odległość którą mógł bym znać gdyby robiło mi to różnicę.

Mamy tutaj pole dla popisu dla koko Pewnie to czyta i może swędzą go palce ;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #137 dnia: 14.11.2020, 18:53 »
Pewnie dlatego że na kijkach odmierza się w linii prostej a koszyk nie leci jak pocisk. Mój leci po łuku i na tym tracę odległość którą mógł bym znać gdyby robiło mi to różnicę.


Podajnik czy ciężarek zatrzymujemy na klipie jak on prawie dotyka wody, mówię o takim dystansie. Rozumiem wziąć zamach jak Pudzian i trzepnąć coś na maksa dalej, z klipem ustawionym na 30 metrów. Wtedy podajnik odbije będąc wysoko... A tak? Dwa lub trzy metry rozumiem, ale nie kilkanaście :-\

Rzeczywiście potrzebny jest koko :)
Lucjan

Offline furmek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 195
  • Reputacja: 25
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #138 dnia: 14.11.2020, 18:55 »
Ja używam licznika do żyłki.Po opadnięciu zestawu i zatopieniu żyłlki podpinam licznik i ściągam zestaw.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 523
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #139 dnia: 14.11.2020, 18:56 »
Jak podajnik leci dużym łukiem, to żyłka podąża za nim i w momencie jego uderzenia o wodę nadal jest spory łuk nad wodą.
Albo jak wieje wiatr. To samo. Pomimo uderzenia o klip i lekkiego napięcia żyłki, całość nadal ma kształt łuku.

Nie próbujcie obalić faktów, by pasowały Wam do teorii. Jeśli pomiary wskazują na X, a Wy twierdzicie Y, to należy zmienić pogląd, a nie obalać X na wszelkie możliwe sposoby.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #140 dnia: 14.11.2020, 19:01 »
Na początek przeproszę Kubę, bo widzę że odebrał bardzo osobiście to co napisałem - przepraszam więc. Michał wykonał rzut na 100 metrów Aventusem 12 ft. Dalej tematu nie będę drążył ani komentował.

A przechodząc do dzisiejszych testów. Zastrzegam, że to tylko opis moich doświadczeń, będących wypadkową warunków, sprzętu i umiejętności. Jestem koniem, nie wędkarzem, więc ciężko mi obsłużyć wędkę :( :(

Rzuty odległościówką:
Kij 4,0 m, brak oficjalnego cw - nieoficjalnie producent sugeruje, że do 30 gramów. Kołowrotek Shimano 5000, żyłka 0,185 mm. Spławik to waggler/slider Mochkov 18 g z własnym obciążeniem. Rzucało się nieźle, 60 metrów do klipa. Odległość zmierzona po wyjęciu zestawu zmierzeniu taśmą mierniczą. Później Mosteque wziął wędkę w rękę i za pierwszym razem dorzucił do klipa, więc można powiedzieć że tym zestawem to odległość powtarzalna. Przy większym wietrze na pewno trzeba by jednak zmienić spławik na cięższy. Jednak żeby zachować jako takie skupienie, to przy względnie bezwietrznych warunkach nie łowiłbym na pewno dalej niż 45, a absolutnie max 50 metrów. Z dwóch przyczyn. Na 60 metrach nie widać praktycznie spławika (mimo że antenka tubowa i grubaśna), no i nie ma opcji żebym tam dobrze dostrzelił kulami z procy. A najbardziej komfortowo to w ogóle czułbym się na 35-40 metrach.

Rzuty feederem 11 ft:
Kij bez oficjalnego cw, ja go szacuję na 70, 75 gramów. Duża przelotka, daleko od kołowrotka, akcja - szczytowa, z ukłonem w stronę progresywnej. Dużo mocy w dolniku, bo to kij ze spigotem między kołowrotkiem a pierwszą przelotką. Kołowrotek Shimano Aero 4000 (powiększona szpula), żyłka 0,225 mm. Podajnik hybrid 40 gramów, zapakowany tajnym mixem Mostka. Rzut z podajnikiem 85 metrów do klipa. Ponownie mierzone taśmą. Próg powtarzalności przy idealnych warunkach, to byłoby dla mnie jakieś 65 metrów. Do łowienia "po ludzku" i celnie, nigdy nie pcham się z tym kijem powyżej 50-55 metrów, bo i po co, skoro mogę użyć czegoś dłuższego.

A sam dzień pokazał, że lepiej było dziś łowić jak Mosteque - na 20 metrach, bo dalej nic brać nie chciało ;) Albo nie radziło sobie z rozmiarem przynęty i haka ;D

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #141 dnia: 14.11.2020, 19:02 »
Jakie straty w sprzęcie? :D

A Ty to cicho bądź, grunciarzu*.



*to nie jest inwektywa, on już wie o co chodzi

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #142 dnia: 14.11.2020, 19:05 »
Podajnik czy ciężarek zatrzymujemy na klipie jak on prawie dotyka wody, mówię o takim dystansie. Rozumiem wziąć zamach jak Pudzian i trzepnąć coś na maksa dalej, z klipem ustawionym na 30 metrów. Wtedy podajnik odbije będąc wysoko... A tak? Dwa lub trzy metry rozumiem, ale nie kilkanaście :-\

Rzeczywiście potrzebny jest koko :)

Piszesz o rzucie z klipem na 30 m i zakładasz że rzut może być do 10% krótszy. Dalszy rzut to większy łuk po jakim leci koszyk i wtedy możesz tracić jeszcze więcej na odległości. Pomijam wiatr i krzywiznę Ziemii :P

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 523
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #143 dnia: 14.11.2020, 19:07 »
Podajnik czy ciężarek zatrzymujemy na klipie jak on prawie dotyka wody, mówię o takim dystansie. Rozumiem wziąć zamach jak Pudzian i trzepnąć coś na maksa dalej, z klipem ustawionym na 30 metrów. Wtedy podajnik odbije będąc wysoko... A tak? Dwa lub trzy metry rozumiem, ale nie kilkanaście :-\

Rzeczywiście potrzebny jest koko :)

Piszesz o rzucie z klipem na 30 m i zakładasz że rzut może być do 10% krótszy. Dalszy rzut to większy łuk po jakim leci koszyk i wtedy możesz tracić jeszcze więcej na odległości. Pomijam wiatr i krzywiznę Ziemii :P
Błąd logiczny ;) Na 30 m 10% to 3 metry. Na 80 m to 8 metrów.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #144 dnia: 14.11.2020, 19:16 »
Podajnik czy ciężarek zatrzymujemy na klipie jak on prawie dotyka wody, mówię o takim dystansie. Rozumiem wziąć zamach jak Pudzian i trzepnąć coś na maksa dalej, z klipem ustawionym na 30 metrów. Wtedy podajnik odbije będąc wysoko... A tak? Dwa lub trzy metry rozumiem, ale nie kilkanaście :-\

Rzeczywiście potrzebny jest koko :)

Piszesz o rzucie z klipem na 30 m i zakładasz że rzut może być do 10% krótszy. Dalszy rzut to większy łuk po jakim leci koszyk i wtedy możesz tracić jeszcze więcej na odległości. Pomijam wiatr i krzywiznę Ziemii :P
Błąd logiczny ;) Na 30 m 10% to 3 metry. Na 80 m to 8 metrów.

Może niewielki ;) Luk pisze o 2-3 m błędu na 30 m.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 523
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #145 dnia: 14.11.2020, 19:18 »
Pogubiłem się w tych wszystkich wpisach i już nie wiem, gdzie kto się o ile pomylił :D
Nieważne.
Ważne, że 100 m to jest naprawdę w chu... daleko i piekielnie ciężko tam dorzucić. Nawet super sprzętem. A co dopiero łowić...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline operator

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
  • Reputacja: 6
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #146 dnia: 14.11.2020, 19:21 »
Na YouTube pojawiło się pytanie do Przemka o temat tej dyskusji i odpisał, zacytuje:

Komentarz: „Super film! Na forum SiG jest dyskusja w której Luk pisze ze mówiłeś ze rzucasz SLR 11FT na 120 metrów, czy to prawda ? Zamierzasz nagrać jakiś film w którym wykonujesz taki rzut ? Wiele osób w to nie może uwierzyć fajnie było by to zobaczyć, pozdrawiam !👍🏻„

Odpowiedz Przemka:
„dzieki ten dystans osiagnalem 12 slr moze luk mnie zle zrozumiał ale byly bardzo dobre warunki 11 osiagam 100 metrow i to juz nie raz pokazy walem chłopakom (...)”

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #147 dnia: 14.11.2020, 19:26 »
Dzięki za wklejenie.

Jako że to ja w sumie wywołałem całą tą dyskusję, zaczynając właśnie od tego - to napiszę, że teraz już mi się to wszystko bardziej skleja. Świetny sprzęt, świetny zawodnik, podany dystans wydaje się znacznie bardziej realny. A sam dalszych pytań nie będę miał :)

KrzysztofS

  • Gość
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #148 dnia: 14.11.2020, 19:57 »
I popcorn się skończył :(

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #149 dnia: 14.11.2020, 20:01 »

Piszesz o rzucie z klipem na 30 m i zakładasz że rzut może być do 10% krótszy. Dalszy rzut to większy łuk po jakim leci koszyk i wtedy możesz tracić jeszcze więcej na odległości. Pomijam wiatr i krzywiznę Ziemii :P

Dlatego, że podajnik jest z 4-5 metrów nad wodą. Ale przy zarzucie na 100 metrów będzie dużo niżej. Tak, jest łuk, ale żyłka się tez rozciąga pod wpływem zarzutu, więc jest z metr, dwa do przodu.

Ale jeżeli chodzi o łuk, to w momencie jak żyłka dotyka klipa, to już go nie ma prawie w ogóle.
Lucjan