Autor Wątek: Feeder na dalekim dystansie  (Przeczytany 33158 razy)

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #195 dnia: 04.04.2021, 22:47 »
Dobry wieczór w ten świąteczny dzień :)
         Dystans to ciągle gorący temat i zamieszczałem już kilka postów na temat pomiarów odległości rzutów tutaj: https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=19784.msg532230#new
Ale to niniejszy temat jest przeznaczony stricte do dyskusji o dystansie, tipach, porównaniach itp., więc zamieszczę tutaj kilka moich spostrzeżeń z przeprowadzonych "badań" nad rzutami na dalekie odległości. Zaznaczam, że nie jestem żadnym rzutowcem, ot amator z ambicjami.
         Przechodząc do rzeczy- nie posiadam miarki, więc odległość 100 metrów odmierzyłem sobie na wędce do spoda korzystając ze słupków hektometrycznych. Pomiar zweryfikowałem na dwóch różnych dystansach stumetrowych oznaczonych słupkami, zgadzały się niemal co do centymetra, zaklipsowałem odległość 100 metrów samej plecionki nie doliczając do tego długości kija. Następnie odmierzyłem zaklipowany dystans na kijkach pomiarowych (mam zestaw Nasha z taśmą), wyszło mi równo 27 odległości między kijkami, czyli 100 metrów dzielone na 27 równa się 3,7 metra ( w małym zaokrągleniu oczywiście) między kijkami. Następnie przełożyłem dystans na kij feederowy- Preston Dutch Master 4,32 metra, ciężar wyrzutowy: do 160 gramów . Kołowrotek Daiwa Cast'izm 25QDA, na nim plecionka Sufix sprzed kilku lat, o grubości określonej przez producenta na 0,08 mm, której zostało około 80 metrów, ale podkład z żyłki Daiwa Sensor  Hyper  0,317 mm powoduje, że szpula jest dokładnie wypełniona. Łatwo zauważyć, że ponieważ plecionki jest mniej niż 100 metrów, to na kijki weszła również pewna ilość żyłki. Miałem również dowiązany do plecionki przypon strzałowy  0,28 mm z MS Range około 12 metrów.
         Postanowiłem sprawdzić jak daleko latają najczęściej używane na moim płytkim jeziorku miejskim koszyki, czyli niewielkie i nie ekstremalnie ciężkie. Pomiary wykonywałem metodą maksymalnego rzutu, zatopienia plecionki, napięcia linki, założenia jej na klip, a następnie obliczenie na kijkach dystansu. Tu mała dygresja- używałem pustych koszyków, bo wypad był dość spontaniczny, tuż przed zapadnięciem zmroku i nie miałem zanęty do rozrobienia. Może da to jednak jakiś obraz ciekawym tego małego eksperymentu.
         Rzuty wykonywałem na stojąco, z jedną nogą wysuwaną do przodu w czasie rzutu, tak dynamicznie jak umiałem, popierając rzut lekkim skrętem tułowia i jego pochyleniem w przód. Przed rzutem  ręka lewa prosta (jestem praworęczny), prawa minimalnie ugięta w łokciu, obie wychylone przed rzutem maksymalnie w tył,  tułów również lekko odchylony w tył.
         Na pierwszy ogień poszedł koszyk Zippla Distance Feeder - Large 40g. Średnia jego dystansu to 21 odległości na kijkach plus 30 cm co daje 78 metrów. Oprócz pierwszego testowego rzutu, cztery kolejne były niemal idealnie takie same. W czasie rzutu z kołowrotka schodziła cała plecionka i czuć było odwijaną żyłkę. Tu dodam, że szpulę przed testowym rzutem dokładnie zwilżyłem, a po tym rzucie zwilżyłem również wewnętrzne warstwy linki w tym żyłkę, bo mocno hamowała lot koszyka. Trochę to pomogło, bo kolejne rzuty były nieco dłuższe.
         Drugim testowanym koszykiem był koszyk zanętowy Matrix Horizon Feeders - Small  40g. Ten latał znacznie słabiej- średnia z czterech rzutów- niecałe 18 odległości miedzy kijkami, dokładnie 66,30 metra. Powtarzalność bardzo podobna w każdym rzucie.
         Kolejny był koszyk zanętowy Preston Absolute Window Feeder Solid - M 45g - cztery rzuty ze średnią 23 odległości kijków plus 20 cm, co dało 85,30 metra.
         Następne dwa koszyki  były już z ciekawości: Dennett Rapid Feeder - XL 60g - średnia z czterech rzutów21,5 odległości między kijkami, czyli 79,55 cm i ostatni: koszyk zanętowy Preston Absolute Window Feeder Solid - M 60g- średnia z czterech rzutów to za każdym razem dolatywał do pierwotnie zaklipsowanego dystansu 100 metrów ze znacznym zapasem i mocnym szarpnięciem, które musiałem porządnie tłumić odchyleniem do tyłu wędki. Nie sprawdzałem jak daleko poleci faktycznie, bo szkoda mi było tracić ten zaklipowany dystans 100 metrów. Był więc za to sprawdzian powtarzalności na 100 metrach ;).
        Wnioski- proste do wyciągnięcia raczej- im mniejsza objętość przy tm samym ciężarze, tym dalej lecą. Miłe zaskoczenie i odstępstwo od reguły- koszyk Zippla, mam wrażenie, że przynajmniej w mojej wersji rzutu, czyli bez zanęty zadziałała aerodynamika, a konkretnie leciał bardzo stabilnie jakby dlatego, że ma niewielkie otwory w ściankach, obciążenie na krawędzi dolnej, a ten otwór przez środek rozcinał powietrze i jakby go stabilizował . W każdym razie leciał jak po sznurku, powiedziałbym, że nawet szybował, w odróżnieniu od Prestonów Window, które leciały jak pocisk. Żałuję, że Zippli nie ma w większej gramaturze, może spróbuję w zamian Guru. Rozczarowanie- Matrix. Spodziewałem się po nim znacznie więcej i mam go najwięcej w swoim arsenale. Będzie wymieniany, prawdopodobnie na Guru  X-Change Distance Feeders.
       Dodam jeszcze, że koszyki takie jak Prestony Window miały mniejszy balon z żyłki, natomiast pozostałe dosyć znaczny, Wyraźnie te lecące jak pociski, nawet nie dolatując do klipa "mocniej" jakby ściągały linkę w dół, te bardziej szybujące zostawiały za sobą znacznie więcej linki.


Pozdrawiam wszystkich fanów dystansu- Tomek.

Ps. Nie dodałem jeszcze jednej, chyba ważnej rzeczy- miałem zrobiony zestaw jak do łowienia- z przyponem na bocznym, dłuższym troku.

Tomek

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #196 dnia: 05.04.2021, 11:43 »
Uznanie za pożyteczne testy. :thumbup:

Testy wykonałeś z pustymi koszykami. Zasięgi maksymalne będą inne dla koszyków napełnionych.

Z tego też powodu być może Twoje rozczarowanie koszykiem Matrix jest przedwczesne. Myślę, że pusty tego typu koszyk, ale o gramaturze większej, np. 60 g  ma zasięg dużo większy. Większy zasięg najprawdopodobniej  będzie miał też napełniony koszyk 40g .

Na zasięg rzutów wpływ między innymi ma prędkość początkowa koszyka, masa zarzucana oraz opory ruchu w  powietrzu i tarcia żyłki. Przy tej samej prędkości początkowej energia kinetyczna, którą posiada koszyk w momencie wyrzutu jest proporcjonalna do masy.
W trakcie lotu straty energii na opory dwóch koszyków o różnych masach, ale o takim samym kształcie będą identyczne przy tej samej chwilowej prędkości. Będą jednak procentowo większe w stosunku do energii startowej koszyka lżejszego i ten koszyk szybciej będzie tracił prędkość, co spowoduje mniejszy zasięg jego lotu.

Mniejsza waga koszyka dla zastosowanego wędziska może także uniemożliwić optymalne jego naładowanie podczas zamachu, co wpłynie na mniejszą prędkość początkową i tym samym dodatkowo zmniejszy zasięg.

Wrażenie szybowania w drugiej fazie lotu lżejszego koszyka może wynikać moim zdaniem z  dużej straty prędkości podczas lotu spowodowanej jego mniejszą masą.

Większa objętość koszyka przy tej samej masie i takim samym kształcie zwiększa opory ruchu, a więc zmniejsza zasięg.

Szerzej problemy związane z tematem omówię wkrótce na forum.
 :)
Marian

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #197 dnia: 05.04.2021, 12:43 »
Trochę mnie pocieszyłeś Koko. Na pewno sprawdzę jeszcze koszyki większe na pusto i z zanętą oraz te same (mniejsze), ale wypełnione zanętą. Mimo wszystko jednak w koszyku w Drapieżniku  (nie czuję, że rymuję ;)) mam już Guru X change. No i plecionkę z większym nawojem, tak aby gruba żyłka nie przekłamywała odczytów. W takim razie do zobaczenia i usłyszenia.

Pozdrawiam- Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #198 dnia: 05.04.2021, 13:39 »
Tomek, bardzo fajny wpis i dobrze opisane testy :beer:
Jednak zgadzam się z koko, że testy z zanętą mogą dać zupełnie inne wyniki a to ze względu na inną aerodynamikę koszyczka pustego i napełnionego zanętą.
Koszyk napełniony lekką zanętą będzie prawdopodobnie dawał większy opór podczas lotu od koszyka z "dziurą" w środku i większa masa całości może nie dać większej odległości rzutu. Może też zniknąć efekt szybowania.
Są to oczywiście tylko gdybania i moje przemyślenia nie poparte żadnymi doświadczeniami.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #199 dnia: 05.04.2021, 15:01 »
Dziękuję. Postaram się uzupełnić testy o inne koszyki i oczywiście zanętę. Do swojego poprzedniego wpisu dodam, że sobie opracowałem przy łowieniu z brzegu, tzn stojąc na ziemi taką metodę, że przy pierwszym rzucie stopami sobie "ryję" w podłożu ślady od butów i kiedy rzucam po raz kolejny staję sobie w te ślady, co znacznie ułatwia celne rzucanie. Na koszu oczywiście może być trudniej :D.   

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #200 dnia: 05.04.2021, 16:40 »
Zamieszczając mój ostatni wpis nie sprawdziłem jak wygląda koszyk Zippla Distance Feeder - Large 40g. Teraz wiem, że jest on rurką.

Obliczam między innymi zasięgi lotu na komputerze z uwzględnieniem ciężaru koszyka oraz różnych wartości współczynnika oporu aerodynamicznego. Przyrost masy koszyka w wyniku napełnienia przy takim samym oporze nie powoduje drastycznego wzrostu zasięgu. W przypadku omawianego koszyka nie wiadomo w jakim stopniu opór zmienia się po napełnieniu. Zapewne rośnie, ale nie wiadomo jak dużo.

Twoje wyniki pomiaru zasięgu lotu dla koszyka załadowanego będą więc ciekawe.

Pozdrawiam
 :)
Marian

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #201 dnia: 18.04.2021, 20:46 »
Witajcie ponownie.
Dzisiaj w końcu u mnie była na tyle łaskawa pogoda, że udało się wykonać testy rzutowe koszyków z zanętą. Próbowałem już to zrobić w poprzedni czwartek i ten obecny również, ale pogoda, a konkretnie wiatr spowodowały, że wyniki nie były miarodajne i wspomnę o nich tylko w ramach ciekawostki na końcu tego posta. Przechodząc do rzeczy- wędka ta sama, kołowrotki dwa- Daiwa o której pisałem w poprzednim poście z 4 kwietnia, ale dzisiaj z linką Nanofil 270 metrów oznaczoną jako 0,10 mm (poprzedni Sufix poległ w wietrzny czwartek i trafił do kosza) i strzałówką 0,28 mm z MS Range. Drugi kołowrotek to Shimano Ultegra CI4+ 5500 XTC z żyłką MS Range 0,22 i taką samą strzałówką. Koszyki zanętowe te same plus kilka nowych gwoli ciekawości, wypełnione mieszanką gliny z zanętą i robakami. Całość dowilżona tyle tylko aby dolatywała do dna w całości, przy poderwaniu i kilku obrotach korbką zawartość z prawie wszystkich koszyków wypadała. Dzisiaj będę podawał wyniki wszystkich trzech ważnych prób.
Pierwszy koszyk- Zippla Distance Feeder Large 40 g- wyniki: 96,2m, 103,6m, 104,1m- średnia: 101,3m.
Matrix  Horizon Feeders - Small  40g: 93,8m, 103m,  101,8m (trochę się z nim przeprosiłem po ostatnich występach :D), średnia: 99,53m.
Preston Absolute Window Feeder Solid - M 45g: 105,9m., 104,7m i 107,5m. średnia: 106,033m.
Preston Absolute Window Feeder Solid - M 60g: 114,1m., 115,2m. 115,6m., średnia: 114,96m.,
Matrix Horizon Feeders large 80g: (trochę mi nie poszły rzuty, bałem się chyba): 98,9m., 103,9m., 104,8m., średnia: 102,53m.
Matrix Horizon Feeders large 60g. : 118m., 118,4m, 117,8m., średnia: 118,066m.
Dennett Rapid Feeder - XL 60g: 100m., 100,4m. 102,3m. średnia: 100,9m.
Ciężarek typu gruszka 100 g- 1 rzut testowy- 122,1m.

Shimano z żyłką:
Matrix  Horizon Feeders - Large   80g :106,4m., 107,3m., 105,5m. średnia 106,4m.
Matrix Horizon Feeders large 60g: 109,4m., 110,8, 111,2m, średnia 110,46m.
Preston Absolute Window Feeder Solid - M 60g: 107,4 m (tylko jeden rzut, zaczynało mi się śpieszyć),
Preston Absolute Window Feeder Solid - M 45g- 108,7m. (też jeden rzut).
Zippla Distance Feeder Large 40 g: 88,6m.
Matrix  Horizon Feeders - Small  40g: 91,6m. (jeden rzut).
Ciężarek 100 g-  118,75m.
Brakuje Dennett Rapid Feeder - XL 60g- musiałem iść do domu.

Wiatr był neutralny lub delikatnie w plecy,  luzy linki przed napięciem wynosiły od 10 do 20 obrotów korbką.

Wietrzny czwartek- wiało z boku z przodu lub z tylu z taką siłą, że linkę znosiło czasem na brzeg, wiatr potrafił zmienić kierunek w czasie rzutu o 180 stopni. Przedziwnie to wyglądało. Rzucałem bez zanęty. Co się udało uzyskać w przerwach między podmuchami to:
Matrix  Horizon Feeders - Small  40g: 70,55m., 78,9m., 88,4m. Średnia: 79,28m.
Zippla Distance Feeder Large 40 g: 82,4m., 83.25m., 84.8m.  średnia 83,48m.
Preston Absolute Window Feeder Solid - M 45g: 96,2m., 98,2m., (do tego 3 razy do klipsa na 100 metrów, ale żyłki wyciągnęło na bok po 20 obrotów korbką). Średnia 97,2m.
Dennett Rapid Feeder - XL 60g: 81,4 m., 104,45m., 102m., (tu miałem pierwsze splątanie, potem kolejne, w końcu plecionka poleciała do kosza i skończyłem rzuty). Średnia 95,95m.
Jak widać rozrzut w wietrzny czwartek był spory, natomiast dzisiaj rzuty, może z wyjątkiem pierwszych dosyć bliskie siebie. Dokładność w każdy dzień nie istniała. Koszyki latały gdzie chciały. przy takich dystansach trzeba się niesamowicie pilnować jeśli chce się dokładnie rzucać, a i tak rozrzut jest spory.
Gdy znajdę jeszcze czas i pogoda pozwoli spróbuję z podajnikami do metody. Mam Drennany, Prestony (te starsze) i ESP oraz pojedyncze Guru i Mikado. Jak znajdę przewodzik z telefonu do kompa to zrzucę jeszcze fotki porównawcze długości dolnika i do pierwszych przelotek wędki do spoda i mojego Dutch Mastera. Widać sporą różnicę w odległościach, nie wspominam już o wielkości przelotek. Może wygrzebię też foty porównawcze między Prestonem DM i Daiwą Team Daiwa Hevy Feeder z pierwszej serii 3,9m, do 150g. 

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że komuś się to przyda ;)

Tomek.

Ps. Kilka poprawek wniosłem.

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #202 dnia: 18.04.2021, 22:16 »
To się napracowałeś.:thumbup:

Jak widać przewidywania teoretyczne sprawdziły się i Matrix  Horizon Feeders - Small  40g napełniony poleciał znacznie dalej niż pusty. Pozostałe także osiągnęły większe odległości. :)




Marian

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #203 dnia: 18.04.2021, 23:10 »
Dokładnie tak jak przewidziałeś. A praca przyjemna, ale strasznie czasochłonna. Planowałem jeszcze podajniki do metody zrobić i nie zdążyłem, a i tak poświęciłem trzy godziny lub więcej. Ryby słabo brały, więc... ;)

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 607
  • Reputacja: 655
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #204 dnia: 19.04.2021, 08:42 »
Zastanawia mnie jedno zdanie z Twojego wczorajszego wpisu dotyczące zasięgu rzutu zaklipowanej żyłki na 100m:

„Preston Absolute Window Feeder Solid - M 45g: 96,2m., 98,2m., (do tego 3 razy do klipsa na 100 metrów, ale żyłki wyciągnęło na bok po 20 obrotów korbką). Średnia 97,2m.”

Rozumiem, że przy tych 3 rzutach zasięg był o te 20 obrotów mniejszy niż 100m i tych pomiarów w średniej nie uwzględniłeś.
 :)
Marian

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #205 dnia: 19.04.2021, 08:44 »
Właśnie też chciałem spytać o to zdanie.

Trzeba dać je pod rozwagę tym, którzy cieszą się, że im przy rzucie do klipa dobiło, i to jest odległość, na jaką rzucili ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #206 dnia: 20.04.2021, 20:14 »
Zastanawia mnie jedno zdanie z Twojego wczorajszego wpisu dotyczące zasięgu rzutu zaklipowanej żyłki na 100m:

„Preston Absolute Window Feeder Solid - M 45g: 96,2m., 98,2m., (do tego 3 razy do klipsa na 100 metrów, ale żyłki wyciągnęło na bok po 20 obrotów korbką). Średnia 97,2m.”

Rozumiem, że przy tych 3 rzutach zasięg był o te 20 obrotów mniejszy niż 100m i tych pomiarów w średniej nie uwzględniłeś.
 :)
Rzucałem 5 razy w sumie. Średnia jest z rzutów niezaklipsowanych, te trzy do klipsa na 100 metrach w bardzo zmiennym wietrze rzucałem (szczególnie bocznym), dlatego podałem ile przy nim wybierało mi linki w stronę brzegu. Po prostu linka czepiała się o trzciny i nie dawała się napiąć w wodzie. To tak dla zobrazowania jaka czasem bywa różnica miedzy rzeczywistym dystansem a tym w co wierzymy, że osiągamy rzucając do klipsa.
@Mosteque- właśnie o to chodzi.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #207 dnia: 20.04.2021, 20:58 »
Właśnie też chciałem spytać o to zdanie.

Trzeba dać je pod rozwagę tym, którzy cieszą się, że im przy rzucie do klipa dobiło, i to jest odległość, na jaką rzucili ;)
Rzut do klipa jest dla mnie odległością na którą zarzuciłem. Oczywiście koszyk/podajnik/ciężarek spada na dno bliżej, w zależności od wielu czynników, np. głębokość łowiska, rodzaj linki, szybciej lub wolniej tonącej, siły bocznej wiatru itp. Jest to jednak pomiar porównywalny z pomiarem na płaskim polu. Przy silnym, bocznym wietrze żadne pomiary nie są zbyt miarodajne, jeśli chodzi o właściwości rzutowe wędki, jeśli przed upadkiem ciężarka na wodę lub ziemię nie uda się nam naprostować linki. Wiatr wysuwa w takim przypadku ze szpuli więcej linki, niż sam lot obciążenia.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomek M.

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 292
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #208 dnia: 20.04.2021, 21:31 »
Ja ogólnie podchodzę do rzutów praktycznie. Jeśli trafiam tam gdzie chcę po odmierzeniu dystansu na kijkach, to tak sobie go zapisuję. W sensie, jak mam odmierzone 100 metrów i dolatuje do klipsa, to mówię, że rzucam na 100 metrów, bo nie mam innej możliwości sprawdzenia ile to faktycznie  jest. Czy rzeczywiście to jest 100 metrów, czy 85 nie ma wielkiego znaczenia, ważne aby trafiać tam gdzie chcę. I chyba tak należy traktować te pomiary- jako odnośnik, w tym do przyszłych połowów, jak na filmach Kordy, gdzie panowie zapisują sobie na ile odległości wędek odmierzonych  na kijach rzucali na danym stanowisku.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 387
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder na dalekim dystansie
« Odpowiedź #209 dnia: 20.04.2021, 21:46 »
Właśnie też chciałem spytać o to zdanie.

Trzeba dać je pod rozwagę tym, którzy cieszą się, że im przy rzucie do klipa dobiło, i to jest odległość, na jaką rzucili ;)
Rzut do klipa jest dla mnie odległością na którą zarzuciłem. Oczywiście koszyk/podajnik/ciężarek spada na dno bliżej, w zależności od wielu czynników, np. głębokość łowiska, rodzaj linki, szybciej lub wolniej tonącej, siły bocznej wiatru itp. Jest to jednak pomiar porównywalny z pomiarem na płaskim polu. Przy silnym, bocznym wietrze żadne pomiary nie są zbyt miarodajne, jeśli chodzi o właściwości rzutowe wędki, jeśli przed upadkiem ciężarka na wodę lub ziemię nie uda się nam naprostować linki. Wiatr wysuwa w takim przypadku ze szpuli więcej linki, niż sam lot obciążenia.

Dokładnie tak :thumbup: Dlatego wszelkie wojenki prowadzone tutaj na forum odnośnie dystansu nie mają sensu. Skoro doleciało do klipa to znaczy, że X metrów żyłki musiało spaść ze szpuli. Sam zestaw oczywiście spada bliżej. Dla mnie określenie metrażu na którym wędkuje jest bardziej miarą orientacyjną. Samo łowienie dystansowe stało się bardzo kontrowersyjnym tematem. Ludzie przywiązują zbyt dużą wagę do liczb i dostają wręcz piany na ustach jak napiszesz ze rzucasz odmierzone 110m na klipie, jak by to było nie wiadomo co. ;D
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg