Autor Wątek: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton  (Przeczytany 19351 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 253
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #30 dnia: 07.09.2020, 10:44 »
Ja tam radzę by używać pelletow aller aqua, coppens, skretting.

Czemu? Bo są najtańsze, najlepsze i sprawdzone pod kątem dodawania wody... Sam miałem no name ze sklepu na wagę, różne smaki, i każdorazowo nawet przy użyciu atomiera robił się beton całkowity. Nic, niezależnie od różnych eksperymentów zero pracy. Po prostu towar był totalnym dziadostwem, bez maczki rybnej, po prostu klej, aromat i barwnik.

Jak się ktoś uprze to próbujcie, ale gra nie warta świeczki. Ringers czy Sonu są bardzo drogie i szkoda kasy na nie, te no name czy inne polskie firmy są badziewiem.

Skretting, coppens i aller to firmy które robią żarcie dla ryb na cały świat i my wedkarze zaadoptowaliśmy je do naszych celów. Tam jest sam konkret bez ściemy, dlatego mieląc je i mieszkając razem otrzymujemy towar będący w 100 procentach skomponowany pod potrzeby ryb i prosty do rozrobienia w powtarzalny sposób.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #31 dnia: 07.09.2020, 11:30 »
Ja używam aller aqua classic i jak na razie wszystko jest OK. Robię do niego domieszkę pelletów w kolorach czerwony, czarny i obecnie zielony, zapach nieistotny, w proporcjach 5kg i po 1kg kolorowych. 

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #32 dnia: 07.09.2020, 11:38 »
Ja używam aller aqua classic i jak na razie wszystko jest OK. Robię do niego domieszkę pelletów w kolorach czerwony, czarny i obecnie zielony, zapach nieistotny, w proporcjach 5kg i po 1kg kolorowych.

Kolorowe dajesz z jakiej firmy?

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #33 dnia: 07.09.2020, 11:48 »
czarny jest aller aqua halibut, czerwony i zielony z coppensa lub skretting, zależy jaki jest pod ręką.

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 434
  • Reputacja: 260
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #34 dnia: 07.09.2020, 15:31 »
Pytałem, bo z każdej firmy w zasadzie inaczej się przygotowuje (czas moczenia). Jak robisz taką mieszankę, to równomiernie dochodzą te pellety?

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #35 dnia: 07.09.2020, 15:57 »
Z moich kombinacji wynika że baza mixu oparta na aller aqua master(ciemny) dobrze się rozrabia bez spryskiwacza, klei się akurat tyle co trzeba. Luk wiem że nie jestem nawet w połowie tak doświadczony jak, Ty ale puki co najłatwiej mi jest robić mix na pelecie aler , może i za dużo wody dodawałem do poprzednich mich mieszanek, tak jak pisałeś są pellety wrażliwe na wodę bardziej niż inne. Konsystencję mojego mixa porównuję do MMM z Sonu, piąty rok na nią łowię i trochę ją poznałem.
Do mielonego allera dodałem 20% mmm jasnego i trochę mielonego coppensa. Konsystencja po rozrobieniu podobna do MMM więc mi odpowiada.
 Aller tak nie puchnie jak mmm, ale co najważniejsze ryby biorą i nie muszę spryskiwaczem rozrabiać.
Co do selekcji poszczególnych gatunków to łowiłem około 20 metrów od kolegi i nie złowiłem żadnego karasia, a kolega 15 sztuk ale tak jak Luk pisze miałem inną większą przynętę, inaczej nabijałem podajnik no i inną zanęta, wszystko to się składa na efekt.
Koniec końców jak by aller działał tak jak do tej pory to fajnie mieć dobry  mix w cenie 10 zł za kilo niż MMM za 22 zł kilo. Będę jeszcze testował aller aqua jasny, dam znać.
Paweł

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #36 dnia: 15.09.2020, 23:40 »
To ja jako świeżak też podzielę się spostrzeżeniami odnośnie przygotowywania własnego miksu :D

      Swój 1 Mix do metody również zrobiłem na Aller Aqua w wersji Master zmieszanej z jasnym MMM od Sonu. Przepis wziąłem z filmiku Luka (ten mix z konopiami). Aller Aqua wykorzystałem tylko dlatego, że akurat taki mieli dostępny w sklepie, cena ok 6zł za 1kg też nie była bez znaczenia:D Nigdy wcześniej nie łowiłem na metodę, nie używałem gotowych mieszanek, ale naoglądałem się pewnego Pana na YT ;) i postanowiłem mu zaufać. Mix Luka w wersji 50:50 z pelletem 2mm wyszedł świetnie, chociaż wcale nie od razu. Dopiero po poważnym potraktowaniu tematu zaczął dobrze pracować i wpadły fajne ryby na totalnie nowej i dzikiej wodzie.
      Szybko zrozumiałem, że dodawanie wody to NAJWAŻNIEJSZA kwestia.
Oczywiście żeby jak najszybciej zacząć łowić odpuściłem sobie sito, no bo przecież wszystko tak drobno zmielone to co tu przesiewać. Dodałem wodę tak jak dodałbym jej do zwykłej zanęty i wyszedł beton, 2-3 zarzucenia po 10 minut w wodzie, a zanęta nadal w podajnikach, ciężko było się jej pozbyć. Podajnik z Drennana i ten gratisowy z Prestona. Na szczęście miałem 2 porcję suchej mieszanki, więc dodałem jej do mojej zaprawy pelletowo-cementowej. Żeby się ta sucha lepiej wymieszała z tym co już zdążyłem zepsuć poszedłem do samochodu po sito i zanęta mocno się zmieniła. Zrobiła się leciutka, zwiększyła swoją objętość. Wziąłem wolny podajnik z pudełka, nabiłem do niego zanętę i położyłem w wodzie przy brzegu. Zobaczyłem, że niemal natychmiast zaczął się powoli rozpadać tak jak to widziałem na filmach. Trochę z przypadku udało mi się dość szybko dobrać właściwy stopień namoczenia, sito zrobiło przy tym znaczącą robotę. Połowiłem, pobiłem swój rekord karasia oraz lina (nie było to trudne bo wcześniejsze rekordy były niewielkie :P) , zameldował się karpik - debiut był świetny.
         Kolejne razy były mniej lub bardziej udane, nie zawsze udawało się wszystko zrobić od razu idealnie. Co prawda takiego betonu już nie urobiłem, ale dość często na początku mix jest za suchy i rozpada się przy wyjmowaniu z foremki. Słyszałem, że ta pomarańczowa foremka z Drennana nie wybacza błędów w nawilżeniu? 2kg Aller Aqua już zużyłem, to samo tyczy się 2kg MMM, trzeba zamówić następne i uczyć się dalej.
        Tak czy inaczej, wiem po sobie, że wszystko da się spieprzyć, ale sporo da się też uratować jeśli tylko ma się w zapasie trochę suchej zanęty, a woda do nawilżenia w razie co też gdzieś się znajdzie ;)

PS. O kurde ale wypracowanie :o sorry ;D
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #37 dnia: 16.09.2020, 05:12 »
Niedaleko mnie w Ostrowcu św mają w jednym sklepie allera master po 10 zł za, kilo heheh, w drugim mają na wagę stolomax za 33 zł za kilo. Tanio masz Cobi, u mnie na prowincji to wszystko musi kosztować hehe.
Kupiłem na allegro trzy rodzaje allera 2 mm po 6 zł. master, classic i ten czarny bronze będę kombinował.
Mam tylko nadzieję że po zmieleniu wszystkie się będą podobnie zachowywać.
A nie zauważyliście koledzy że po przesianiu przez sito mix gorzej się klei do foremki, wiadomo że dobrze pracuje i super się obsypuje ale z przyleganiem do foremki jest czasem problem, bynajmniej u mnie.
Paweł

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #38 dnia: 16.09.2020, 08:54 »
Cobi, początki zawsze są trudne, ale jak się zacznie juz praktykować, to wszystko powoli się 'układa' i można samemu dojść co robić aby było dobrze. Życzę sukcesów i zgłębiania tajników Metody. Ja ostatnio łowiłem na łowisku z małą populacją ryb ze znajomymi, i na Metodę z podajnikami ESP przystosowanymi do torebek PVA miałem więcej ryb niż inni (czytaj karpiarze). Wg mnie Metoda jest bardzo skuteczna przy łowieniu karpi i często będzie lepsza niż zestawy karpiowe, do tego jest prosta w użyciu. Samemu więc możemy odpowiednio dopasowywać zestaw pod siebie, dokonując pewnych modyfikacji. Przynosi to jeszcze większą satysfakcję, zwłaszcza jak są wyniki. Polecam więc tu nie spoczywać na laurach ale wciąż kombinować 8)

Pamiętajmy, że jak wyjdzie nam bardziej klejący miks, to zawsze możemy pomóc sobie folią, którą wyścielamy foremkę. Ważne, aby była jak najcieńsza, można więc sobie sprawić najtańsze woreczki śniadaniowe, i mieć je z sobą. Ja mam wciąż foremki z Prestona w starszej wersji, i ten plastik tam użyty ma właściwości klejące :) Inna sprawa to taka, że zawsze możemy lepić podajnik ręką, odpowiednio ustawiając przynęt i hak, też tak można. Nieodzowny też jest wg mnie atomizer, który pomoże w utrzymaniu wilgotności miksu lub jego powolnym domaczaniu, zwłaszcza po przesianiu przez sito. Samo sito też jest czymś co bardzo pomoże.
Lucjan

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #39 dnia: 12.10.2020, 14:26 »
Kupiłem ostatnio kilka rodzajów pelletu aller do testów, a mianowicie : classic, master, primo i bronze wszystkie 2 mm.
Wszystkie pellety zmieliłem i zrobiłem test namaczania, najlepszą konsystencję ma pellet PRIMO, pellet master i bronze trochę bardziej się kleją ale nadal jest ok.
Na ostatnie wędkowanie zrobiłem więc mix na bazie mielonego pelletu PRIMO 50% do tego Dynamite Baits Swim stim CARP MATCH METOD MIX 40%( nie mylić z swim stim metod mix bo to są całkiem inne mieszanki ) i 10% pelletu czerwonego coppens red halibut 2 mm.
Efekty bardzo dobre konsystencja super zapach też spoko, bardziej stonowany niż MMM od sonu ale nadal czuć rybą. Po ubiciu podajnika i wrzuceniu na płytką wodę pięknie ściele się na dnie odsłaniając przynętę. Lepsze efekty miałem nawet jak na orginalny swim stim MM od dynamita. Zawsze mam dwie mieszanki klasyk MMM i mój mix, dzięki temu jak nie bierze to wiem czy to wina mojej zanęty czy ryby się odsunęły lub przestały żerować.
Ostatnio przez przypadek odkryłem DB swim stim Carp Match metod mix i mogę napisać że jest to dobra zanęta pięknie pachnie świeżą ryba i nadaje się do mixu super. Zwykły swim stim MMM pachnie raczej przyprawami i rybę tam ledwie czuć.  Podsumowując polecam robić mixy na bazie peletu Primo a dodawać do niego to już wedle uznania MMM od Sonu, carp match od dynamita czy jeszcze coś innego co tam komu pasuje.


ps. We wrześniu miałem taki przypadek że łowiłem pod krzakiem na match metod mix dark z pelletem i łowiłem leszczyki linki i ładne karasie, firmowa zanęta mi się skończyła ale miałem jeszcze swój mix rozmrożony to na niego łowić zacząłem i w pierwszym rzucie w to samo miejsce karp 6 kg, kolejny rzut i kolejny karp 4 kg kolejny rzut karp 4 kg i kolejny rzut lin 1 kg. Na match metod mix przez 4 godziny żadnego karpia a jak w wodzie mój mix się znalazł 3 minuty i karp i potem jeszcze dwa. Przypadek ...raczej nie . 
Tak że polecam robić swój mix wyjdzie taniej a i połowić można nie gorzej jak na firmowe, przecież tak jak Luk na swoich filmach mówi firmy takie jak Sonu czy Dynamit swoje mix też robią na mielonych pelletach.
Paweł

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 646
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #40 dnia: 12.10.2020, 19:02 »
Ciekawe spostrzeżenia!

Ja dodam tylko, że aby robić podobny miks do MMM, musimy pamiętać, że część pelletu mielimy drobno a część grubiej, mieszając pellet karpiowy z halibutowym. Taka baza to już dobry wypas. Nie do końca bym porównywał tu zanętę na bazie jednego mielonego pelletu. Do tego na wielu łowiskach kolor będzie miał wiele do powiedzenia. Plusem Allera jest jego ciemniejszy kolor i mi się ładnie wpasowywał w mieszankę z karpiowym Skrettingiem 2 mm. Sam jestem ciekaw, czy do MMM dodają wypełniacza czy też jest to miks tylko dwóch rodzajów pelletów, odpowiednio zmielony :)
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #41 dnia: 12.10.2020, 19:08 »
W MMM na pewno jest coś poza pelletami. Do tego tam są mielone expandery, dlatego tak puchnie. I są jakieś zielone drobinki. To jest chyba pellet z betainą.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #42 dnia: 12.10.2020, 20:20 »
Wiadomo że w MMM jest sporo składników, na pewno expandery jak Michał pisze i ten zielony pellet z betainą (19 zł za kilo )  jakieś dziwne przyprawy też są których zidentyfikować nie mogę. Ciężko nawet ręce szczoteczką domyć po całodziennym wędkowaniu na MMM.
Mój mix sprawdza mi się a i boję się że jak przesadzę z ilością składników to nie zapanuję nad konsystencją i nad działaniem mieszanki.  Wiadomo że jak człowiek chce polepszyć coś co już jest dobre to przeważnie się spiepszy hehe.
 Dosypywałem i ja mielonego screttinga corse a i kiedyś znalazłem na allegro skretting supra taki czarny halibutowy, ten to dopiero pachniał po zmieleniu ale już go nie widzę, a szkoda dodało się trochę do mixu i pachniało, dosypywałem też grubo mielonego coppensa czerwonego red halibut.  Jakiejś zmiany w ilości brań nie zauważyłem za bardzo.
 Człowiek podświadomie sobie myśli że dobra zanęta nie może być z 3 składników, że producenci mają tajne receptury kilkunastu składników i to po prostu nie możliwe ze da siłę łowić dobrze na allera z dodatkiem MMM i pelletu.
 Ja też nie wierzyłem w tak prosty mix że to działać będzie ale kilkanaście wypadów i już wiem że czasem w prostocie siła.  Przemek Solski łowi leszcze na samą mączkę rybną zmieszaną z ziemią z kretowiska i łopaty biorą. Spróbuję jeszcze kiedyś dodać peletu z betainą, ale kosztuje prawie tyle co gotowa dobra mieszanka
Paweł

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #43 dnia: 17.10.2020, 20:05 »
Moja maszyna do mielenia pelletów w akcji hehe . Najlepiej idzie tą ruską maszynką do mielenia pieprzu pellet 2 mm, niestety kupiłem przez przypadek 3 mm, ale dałem rade. Pellet 2 mm to szybko idzie 5 minut i kilo zmielone, tylko trzeba uważać żeby wkrętarki nie spalić. Po zmieleniu i zmieszaniu pakujemy do worków z drapieżnika po 1zł, a nad woda dodaję namoczony pellet  i gotowe :D a potem tylko :narybki:







Paweł

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 422
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mix do metody własnej roboty, problem z konsystencją - beton
« Odpowiedź #44 dnia: 17.10.2020, 20:21 »
Komentarz rasowy :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters