Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1884698 razy)

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8805 dnia: 25.09.2019, 15:23 »
Czy jeśli w feederze mam szczytówkę 1oz to prawidłowe jest rozumowanie (pominąwszy poprawki na nurt, odległość zarzutu, materiał dna), że optymalny do niej będzie koszyk metodowy wraz z towarem ważący 30g?
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8806 dnia: 25.09.2019, 15:28 »
Źle kombinujesz, bo krzywa ugięcia szczytówki sygnalizacyjnej, podana w gramach czy oz, nie świadczy o jej ciężarze wyrzutowym. Ciężar wyrzutowy i krzywa ugięcia to dwa różne parametry.
Jacek

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8807 dnia: 25.09.2019, 15:29 »
A jak to inaczej przybliżenie policzyć?
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8808 dnia: 25.09.2019, 15:31 »
Obliczenia na nic, bo to Ty decydujesz, jaką szczytówkę sygnalizacyjną założyć do danego kija, biorąc oczywiście pod uwagę wiele innych parametrów (odległość, głębokość, wiatr, fala, uciąg, rodzaj dna...).

Możesz śmigać koszykiem o wadze 100 g, mając założoną szczytówkę o krzywej ugięcia 1 oz.
Jacek

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8809 dnia: 25.09.2019, 15:33 »
Tak też zawsze nakładam, na tzw czuja, ale myślałem, że jest jakaś bardziej miarodajna metoda. Dzięki za wyjaśnienie.
Z pozdrowieniami - Marcin

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8810 dnia: 26.09.2019, 18:33 »
Szczytówka 1oz to do łowienia na krótkim dystansie albo na wolno płynącym kanale. Według mnie do łowienia na dystans się nie nadaje bo nawet żyłki się nie napręży. A na rzekach się nie sprawdza , chyba że łowisz pod brzegiem na którym siedzisz z małym obciążeniem.  Ja dostosowuję szczytówkę do warunków  , odległości łowienia i uciągu wody i tak dobieram koszyczek czy podajnik by przy napinaniu żyłki go nie przesuwać.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8811 dnia: 26.09.2019, 21:02 »
Szczytówka 1oz to do łowienia na krótkim dystansie albo na wolno płynącym kanale. Według mnie do łowienia na dystans się nie nadaje bo nawet żyłki się nie napręży. A na rzekach się nie sprawdza , chyba że łowisz pod brzegiem na którym siedzisz z małym obciążeniem.  Ja dostosowuję szczytówkę do warunków  , odległości łowienia i uciągu wody i tak dobieram koszyczek czy podajnik by przy napinaniu żyłki go nie przesuwać.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Pozwolę się nie zgodzić. Szczytówki w feederach to temat rzeka.

W Preston Super Feeder 3,9 metra, a więc dystansowe, która wg producenta pozwala na rzuty do 80 metra, mamy w zestawie szczytowki 1 i 2 Oz. Jednocześnie wędka Drennana z serii Red Range o długości 3,0 ma w komplecie szczytowki 3 i 4 Oz!

Zachodni producenci tworzą bardziej specjalistyczny sprzęt. Pickery np. Garbolino, Trabucco maja szczytowki od 0,5 do 1 Oz i za przeproszeniem widać na nich pierdniecie robaka na haczyku. To w połączeniu z pełną paraboliczna akcja i zaleceniami do max 6 czy 8 LB jako żyłka glowna daje nam jasny obraz do czego dany kijek został stworzony. I podobnie jest praktycznie w każdej liczącej się firmie wędkarskie z praktycznie każdym feederem.

Jasne, można ich używać i do innego celu, wg uznania, prostaja zadaniu, ale ich optimum określa najczęściej moc szczytowki oraz zalecenia LB żyłki.

I tu odpowiadając na pytanie kolegi, uważam podobnie jak koledzy, szczytowki dobieraj do używanych podajników (nie może być zbyt mocna szczytówka do małej masy koszyczków), i ryby na jakie się nastawiasz. O ile w przypadku karpii dobór szczytowki np 2 Oz czy 3 Oz będzie sygnalizowal brania, wszak karp nie pięści się z żarełkiem, o tyle w przypadku łowienia ploci, karasi złotych, linów, zwłaszcza wczesna wiosna, bądź pozna jesienią, szczytowka 0,5 albo 0,75 Oz będzie idealna.

Nasi rodzimi producenci celowo, bądź przypadkiem, sprzedają wędki z uniwersalnym kompletem 1,2, i 3 Oz (najczęściej), i średnim cw na poziomie 50-80 gram, co moim zdaniem jest słusznym posunięciem. U nas jest troszkę inna specyfika, i najczęściej kije w stylu scyzoryków szwajcarskich są chętniej kupowane, niż jakieś specjały na konkretne okazję..
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8812 dnia: 26.09.2019, 21:25 »
Szczytówka 1oz to do łowienia na krótkim dystansie albo na wolno płynącym kanale. Według mnie do łowienia na dystans się nie nadaje bo nawet żyłki się nie napręży. A na rzekach się nie sprawdza , chyba że łowisz pod brzegiem na którym siedzisz z małym obciążeniem.  Ja dostosowuję szczytówkę do warunków  , odległości łowienia i uciągu wody i tak dobieram koszyczek czy podajnik by przy napinaniu żyłki go nie przesuwać.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Ja się nie zgodzę tutaj, że 1oz nie nadaje się do dystansu. Dobór jak kolega wyżej napisał to temat rzeka. A dystans łowienia praktycznie nie ma znaczenia. Dla mnie przy klasyku jak najdelikatniej możliwie w danych warunkach. Tak by niefałszowana a żeby ukazywała, jak najdelikatniejsze brania chyba najprościej tak to ująć.

Na rynku są typowe dystansowe mocne kije, które mają stosunkowo delikatne szczytówki 1oz, a nawet mniej. Sam często łowiąc chimeryczne leszcze na dystansie 70+ używam szczytówki 0,75. Nie ma problemu z naprężeniem linki czy rzutami a sygnalizacja jest natychmiastowa.

Przy metodzie sprawa wygląda trochę inaczej bo tu raczej czekamy na pewne udeżenie.

Offline Klimas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 170
  • Reputacja: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • Bo łowić to trzeba łumić !
  • Lokalizacja: Biała Piska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8813 dnia: 28.09.2019, 13:33 »
Panowie czy ma ktoś kosz podbieraka Matrix Carp Landing Net 55x45cm? Nie mogę znaleźć informacji ile ten kosz ma głębokości. Czy ktos ma i moze zmierzyć?

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 700
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8814 dnia: 28.09.2019, 17:55 »
Czy podajnik do metody w rozmiarze xl 100g (ESP) + towar , to nie przesada dla karpiówki 3,5 lbs ? Dokładnie to dla Carp Spirit Blax. Rzuty jak najdalej się da.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8815 dnia: 28.09.2019, 22:14 »
Panowie szybkie pytanko.

Czy Guru Front Reaper będzie pasować na front ramienia do krzesła, jeśli podpórki na dolnik wędki będą znajdować się na fajce z Jaxona?

Guru ma szerokość 23 cm, natomiast fajka Jaxona ma 45 cm. Różnica 22 cm nie będzie stanowić jakiegoś problemu do prawidłowego ułożenia dwóch wedzisk?

Skłaniam się do kupna Cuzo F2, kompletuje sobie załogę i taki problem mi się pojawił.

Z gory dzięki za odpowiedź :beer: :thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Maćko_TP

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ktoś komuś coś lub ewentualnie nikt nikomu nic
  • Lokalizacja: Tarnowiec Podgórnisty
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8816 dnia: 29.09.2019, 10:43 »
Mam takie pytanie
Łowię feederem o cw 100g i za każdym razem kiedy ściągam żyłkę aby nagiąć szczytówke ona wraca do Pozycji wyprostowanej z powodu swej sztywności
Co zrobić?

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8817 dnia: 29.09.2019, 10:46 »
Zastosować cięższy podajnik lub delikatniejszą szczytówkę. Innej rady nie ma.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8818 dnia: 29.09.2019, 10:47 »
 Masz małe obciążenie i dlatego tak się dzieje. Najdelikatniejszą szczytówką łowisz?
Tomek

Offline Maćko_TP

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ktoś komuś coś lub ewentualnie nikt nikomu nic
  • Lokalizacja: Tarnowiec Podgórnisty
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8819 dnia: 29.09.2019, 10:56 »
Łowię najsztywniejszą koszyk 50g i uzyskuje 65m

Wysłane z mojego E5603 przy użyciu Tapatalka