Autor Wątek: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?  (Przeczytany 36410 razy)

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #15 dnia: 04.03.2015, 00:13 »
Ja mam swoją taktykę i jeśli uważacie że niewłaściwą to proszę o wytłumaczenie
- gdy zakładam duże przynęty - pellet, kulki, wianuszek kukurydzy, krewetke, raka , ślimaka  - stosuję zestaw włosowy
- gdy stosuję małe przynęty - nabijam je na haczyk
Powodem takiego postępowania jest denerwujący mnie fakt że gdy weźmie mniejsza ryba na zestaw włosowy z mała przynętą - to w 90% jej nie jestem w stanie zaciąć i nie wiem co to było . Gdy mam na haku - widze co to

Ja niewiele łowiłem z włosem, ale jeżeli już, to na większe przynęty z tego samego powodu, o którym piszesz. W moim przypadku jednak nie było to spowodowane praktyką, ale teoretyczną spekulacją.
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

elvis77

  • Gość
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #16 dnia: 04.03.2015, 00:15 »
Ja mam swoją taktykę i jeśli uważacie że niewłaściwą to proszę o wytłumaczenie
- gdy zakładam duże przynęty - pellet, kulki, wianuszek kukurydzy, krewetke, raka , ślimaka  - stosuję zestaw włosowy
- gdy stosuję małe przynęty - nabijam je na haczyk
Powodem takiego postępowania jest denerwujący mnie fakt że gdy weźmie mniejsza ryba na zestaw włosowy z mała przynętą - to w 90% jej nie jestem w stanie zaciąć i nie wiem co to było . Gdy mam na haku - widze co to
W tym szaleństwie jest metoda.
To brzmi logicznie.
Jak nawlec konopie,ochotkę lub dżokersa(widziałem jak łapią na jokersa)na włos?
Ps.Wiem,że można pęczkować gumką.

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #17 dnia: 04.03.2015, 00:28 »
Daniel, a wyobrażasz sobie taki hak sumowy 6.0 z włosem? To nawet interesujące, bo hak gruby i słabo trzyma przynętę. Włos mógłby się tu lepiej sprawdzić. Ciekawe, dlaczego sumiarze nie łowią z włosem?
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #18 dnia: 04.03.2015, 00:31 »
Daniel, a wyobrażasz sobie taki hak sumowy 6.0 z włosem? To nawet interesujące, bo hak gruby i słabo trzyma przynętę. Włos mógłby się tu lepiej sprawdzić. Ciekawe, dlaczego sumiarze nie łowią z włosem?

A czy taki hak nie bedzie łapał zaczepów ? jest cały odslonięty a jeśli jeszcze żywa przyneta na włosie  to jak to będzie ?
Pozdrawiam - Gienek

elvis77

  • Gość
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #19 dnia: 04.03.2015, 00:32 »
Jak najbardziej łowią. Są pellety śmierdziuchy na suma 30mm i robią też kulki z jętki. Jednak nie wiem czy na największe sumy to zda egzamin,bo tam na hak to 2-3 kg żywce.

elvis77

  • Gość
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #20 dnia: 04.03.2015, 00:35 »
Mamy na forum speca od sumów to może coś doradzi,bo ja to tylko małe sumy. Duże sumy to biorą..

Offline Logarytm

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 490
  • Reputacja: 184
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #21 dnia: 04.03.2015, 00:40 »
Daniel, a wyobrażasz sobie taki hak sumowy 6.0 z włosem? To nawet interesujące, bo hak gruby i słabo trzyma przynętę. Włos mógłby się tu lepiej sprawdzić. Ciekawe, dlaczego sumiarze nie łowią z włosem?

A czy taki hak nie bedzie łapał zaczepów ? jest cały odslonięty a jeśli jeszcze żywa przyneta na włosie  to jak to będzie ?

Raczej myślałem o jakimś zdechlaku na włosie. Ale rzeczywiście, goły hak jest bardziej podatny na zaczepy - szczególnie taki duży. Przy zwijaniu można by mieć problemy.

Jak najbardziej łowią. Są pellety śmierdziuchy na suma 30mm i robią też kulki z jętki. Jednak nie wiem czy na największe sumy to zda egzamin,bo tam na hak to 2-3 kg żywce.


Ten pelecik 30mm to chyba na jakiegoś ciernika, nie na suma ;) ;) ;) Ja miałem na myśli cóś konkretnego. :)
Darek
Złów i wypuść, jeśli chcesz.
Lub po polsku:
catch and release, if you want.

elvis77

  • Gość
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #22 dnia: 04.03.2015, 00:51 »
Jasne,ale łapią sumy 50+ na spinning na np. dość małe kopyta lub pęczek rosówek. Podobnie jak kilku kilogramowe karpie na pinkę.
Wiem,że głównie chodzi o selekcję.
Stosując przynęty zamieszczone na włosie możemy poprostu zastosować mniejsze haki niż mocując przynętę standardowo na haku.

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #23 dnia: 04.03.2015, 07:33 »

Powodem takiego postępowania jest denerwujący mnie fakt że gdy weźmie mniejsza ryba na zestaw włosowy z mała przynętą - to w 90% jej nie jestem w stanie zaciąć i nie wiem co to było . Gdy mam na haku - widze co to
Ja cały czas stosuję włos, przynajmniej na jednym zestawie,z zasady łowię na dwa. Gienek ma tu bardzo dużo racji. Nie były wyjątkami dni gdzie miałem mnóstwo agresywnych brań, a efekty zacięcia żadne.zawsze tłumaczyłem sobie to właśnie niewielkim rozmiarem ryb które atakuję moją przynętę i nie są w stanie zassać też haka lub wybitnie ostrożne pobieranie(smakowanie )samej przynęty przez większe sztuki!Czasem poprawiało sytuację założenie grochu za samą skórkę na niewielki hak!Choć z zasady sztuki w tedy łowione nie były satysfakcjonujące!
Arek

Offline vito222

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 266
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • na luzie
  • Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #24 dnia: 04.03.2015, 07:51 »
ja również jak kolega wyżej :) dwie wędki , na jednej włos na drugiej bez.

pozdrawiam

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #25 dnia: 04.03.2015, 07:51 »
Jak pisałem wczesniej, do małych przynęt nie używałbym haka wz włosem.

Jednak co do samej wielkości, to i tak masa wędkarzy używa dużych haków, np. taki nr 12 na płoc to standard. Bogdan Barton łowi nawet te większe na hak nr 2... :o
Wszystko jest kwestia techniki jakiej uzywamy. Hak do zestawu spławikowego nie ma tak dobrych własciwości gruntowych jak taki hak do włosa. Co ważne rybie nie przeszkadza obecnosc gołego haka, jeżeli cos ja płoszy to byc może odbijające się słońce, ale to i tak jest marginalna sprawa.

Np. taka dendrobena. Założony robak, dwa lub trzy razy przebity na wiekszym haku, wydaje się optymalną opcją. Jednak w wodzie ryba często widzi, że coś jest nie tak. O wiele lepiej zadziała ucięcie głowy robakowi i wsadzenie tam haka. W ten sposób mamy dobrze zamaskowaną przynetę. Dokładnie to samo mozna zrobić z włosem (i z pushstopem) - zaś sam hak może być mniejszy. Obydwie opcje 'przycięte' będą dobre. Właśnie w tym roku mam zamiar przetestowac co działa lepiej. Stawiam na pushstopa :D

Teraz konopie. Ktoś by pomyślał, że tu grunciarz nie ma jak sobie poradzić. Nic bardziej mylnego! Robi się włos z mocnej nitki lub plecionki i nabija kilka ziaren robiąc wianuszek. W ten sposób można łowić wielkie karpie nawet, poniewaz odkurzając one dno z konopi, zasysają taki zestaw niczego nie podejrzewając. Bardzo skuteczne.

Ale wiadomo - to są duże ryby. Do łowienia z gruntu takich płoci najlepszym zestawem jest helikopter, z koszykiem do białych i hakiem red maggot nr 14 na przyponie powiedzmy 0.12 mm. Nie ma co tutaj wydziwiać - ten zestaw i ładnego klenia uciągnie.

Obecnie haki włosowe do żyłek (do żyłek!) wypieraja te tradycyjne. Taki Drennan robi wersje z oczkiem, co pozwala na montaz włosa i dopasowanie się do danego haka odpowiednio (średnica drutu, szerokość łuku itp). Jestem pewien, że ilość haków z łopatka będzie się obniżać.
Co do Gamakatsu - nie widzę aby byli oni aż tak  na czasie jeżeli chodzi o białą rybę. Ta firma to jednak Japończycy i Amerykanie, mają swoja specjalizację. Do gruntu jednak najlepiej opracowuja swoje haki Anglicy. Z prostej przyczyny - mają najsilniejszą scenę wyczynową, zarówno na komercjach, jak też na rzekach - i tutaj robi sie haki na ten rynek, pod konkretne ryby. Gamakatsu jest w ofercie Daiwy, ale jakoś Steve Ringer i Will Raison wolą używać innych haków. Nie słyszy sie też o tych hakach jakoś bardzo. Ale cholera wie - może tłuką je oni dla jakiegoś Prestona albo Guru? :D 

A co do skuteczności - to polecam doswiadczenia. U mnie o wiele więcej wyholowanych ryb jest na haki włosowe. Jeżeli ktoś ma inaczej, w grę może wchodzić rodzaj haka i włosa jakiego używa. Mówię o np. takiej kukurydzy - włos powinien sprawdzać sie o wiele lepiej.
Lucjan

Grendziu

  • Gość
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #26 dnia: 04.03.2015, 08:59 »
Darku imienniku (też jestem łysy :P) czyli łowię przeważnie bez włosa...

Stosując haczyki 2-4 uważam, że są za duże na białą rybę oprócz karpia. Takie coś to na węgorze, sumy etc.

Ja łowię przeważnie na 12tkę gamakatsu i jest ona bardzo mała, jestem w stanie złowić na nią i płotkę i leszcza i dużego karpia, uważam że czym mniejszy haczyk tym lepszy do połowu ryb, stosując w/w haki łowię karpie w przedziale 2-7kg i w 70/80% zacięcie jest prawidłowe, karp czy duży leszcz nie połyka głęboko haczyka tylko zaczepia się za pysk. Dodatkowo gdy bierze drobnica typu krąp to nie mam pociągnięć wszystkich pustych, tylko wiem co się dzieje w wodzie.

Ponoć najlepsi mistrzowie od zarania dziejów stworzyli teorię, że "Małe" jest piękne a w wędkarstwie bardzo skuteczne :)

Wasze ulubione haki to ? Może jakieś fotki...

Offline Arunio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 892
  • Reputacja: 521
  • Płeć: Mężczyzna
  • Życie jest krótkie, a łowić się chce!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #27 dnia: 04.03.2015, 09:08 »
Arek

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #28 dnia: 04.03.2015, 12:22 »
Przekazano mi kiedyś taką zasadę że jeżeli łowimy na włos to haczyk nie może być sporo mniejszy od przynęty np przy kulce 20mm nie założymy haczyka 16 :P, co do tego czy na włos czy bez to na zestawach samo zacinających zawsze będzie skuteczniejsze łowienie z włosem
Krzysztof

Offline Ziomuś

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 1
Odp: Przypon końcowy - haczyk z włosem czy bez?
« Odpowiedź #29 dnia: 08.07.2017, 13:18 »
Witam.
Panowie, czy jest szansa  o zapodanie propozycji  zestawu włosowego (najlepiej gotowego do kupienia) pod kukurydzę ( 2- 3 ziarna), dumbesy lub pellet  8 mm.
Nigdy nie stosowałem w/w zestawu. Sumiennie przeszukuję forum i nie jest łatwo znaleźć coś rozsądnego.
Dzięki.