Autor Wątek: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)  (Przeczytany 2425 razy)

Offline tiimi83

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 18
Witajcie :)
Poszukuję wędki matchowej długość 4,5-4,6 do połowu głównie drobnych i średnich ryb (czasami trafiają się leszcze 2-2,5kg, często takie 1-1,5 kg). Do wędki tej potrzebowałbym również dobry kołowrotek. Cały budżet to około 2000 zł. Z góry dzięki za dobre rady.

Offline Oman

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 594
  • Reputacja: 41
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #1 dnia: 27.08.2019, 12:07 »
już są podobne tematy na forum.

użyj opcji szukaj !

pozdro
Dominik

Offline tiimi83

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 18
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #2 dnia: 27.08.2019, 12:24 »
Rynek sprzętu ciagle się zmienia, więc nie do końca opcja szukaj może mi całkowicie pomóc. Zapewne są tu doświadczeni wędkarze, którzy testują nowości rynkowe i mogą mi pomóc

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 494
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #3 dnia: 27.08.2019, 12:26 »
Wszystko się zmienia! Ale spokojnie można zadać to pytanie w istniejącym temacie, i zapytać dodatkowo o nowości, a nie mnożyć wątki - trudno później coś odszukać.
Kuba

Offline Biały

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 703
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wałcz, Zach.-Pom.
Łukasz Białas, Wałcz

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 637
  • Reputacja: 1125
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #5 dnia: 27.08.2019, 12:42 »
Jeżeli chodzi o "odległościowe" łowienie cięższymi zestawami: górna półka matchowej oferty firm kontynentalnych (Tubertini, Trabucco, Colmic, Hydra, Mivardi etc.). Jeżeli chodzi o klasycznego wagglera (na głębszej wodzie): Drennan, Maver UK.

Kołowrotki: Daiwa TDR, Shimano Stradic FL, Preston Centris, Matrix Horizon.

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #6 dnia: 27.08.2019, 15:16 »
Jakie dystans i zestawy wchodzą w grę? Bo to ważna kwestia.

Łowisz lekko to dobry będzie Acolyte Plus czy lżejsze Colmic Proffesional 15, czy Superior 20

Chcesz Uniwersalnie do 14gr:
https://sklep.gorek-gliny.pl/?1790,odleglosciowka-colmic-real-xt-proffesional-25-4-5-m

Tu jak znajdziesz w normalnej cenie(1000-1200) polecam Sesnasa i jego Nanoflexy w wersji medium coruche lub lżejszego chatedun.

Średnio-Ciężko:
https://sklep.gorek-gliny.pl/?2057,odleglosciowka-hydra-xxx-tream-match-4-50-heavy

Tu jak wyżej możesz dopisać do listy nanoflexy, tyle że w wersji slider.

Ciężko:
https://sklep.gorek-gliny.pl/?1237,odleglosciowka-team-mivardi-revolution-match-460

https://sport-fishing.pl/produkt/1805/odleglosciowka-distance-match-4-50m-do-35g lub ekstremalnie cięzko to nawet w wersji 45 gr

Do wyboru do koloru zależnie co potrzebujesz.

Offline tiimi83

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 100
  • Reputacja: 18
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #7 dnia: 27.08.2019, 15:39 »
Dzięki wielkie za odpowiedzi, będę łowił spławikami maksymalnie do 10 gram, zamontowanymi na stałe. Odległość to myślę, że max 20-25 metrów.
Po Waszych wpisach myślę o:
- 4,50 m Tubertini CONCEPT MATCH Medium 8-25 g
- COLMIC Real XT PROFFESIONAL 25 4,5 m
- Drennan Acolyte Plus Match 450 cm 6-18 g

Co do kołowrotka, to co myślicie o:
- RIVE MF PRO 3000 / 72 80 15
- Shimano Stradic FL 2500 HG X-PROTECT
- Trabucco X-Sense 4000 FA

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #8 dnia: 27.08.2019, 15:54 »
Rive trabuco odpuść. Nie jestem fanem Shimano, ale tu brałbym do 15 większy model. Optymalnie dla mnie przy kijach 4,5m to coś pokroju daiw 3012.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 637
  • Reputacja: 1125
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #9 dnia: 27.08.2019, 16:55 »
Shimano zdecydowanie w rozmiarze 4000 - 2500/3000 ma zbyt wąską szpulę do wagglera, a 4000 to nadal przyjemny wagowo kołowrotek. Trabucco bym sobie odpuścił. Chińczyk firmowany przez Rive to produkt bliżej nieznany, oferowany zapewne w mocno zawyżonej cenie (podobnie jak jego poprzednik, czyli R-Match, który jakością bebechów nie grzeszył).

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #10 dnia: 27.08.2019, 17:08 »
Jeszcze, Shimano Stradic 4000 XGM , płytka szpula, przełożenie 6.2:1 , nawój 99 cm, hamulec max. 11 kg. szpula 51 mm. Koszt, to jakieś 1250 zł. ;D
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #11 dnia: 27.08.2019, 18:15 »

- Drennan Acolyte Plus Match 450 cm 6-18 g


Czy to prawda, że ta wędka (chodzi o DAPM 450 cm) jest bardziej z przeznaczeniem na rzekę, aniżeli do łowienia na wodach stojących? Swego czasu na angielskich forach widziałem sporo tematów dotyczących złamań tego plusa w wersji 450 cm, wynikających z łowienia na wodach stojących spławikami w górnej granicy CW wędki. Nie wiem czy coś się zmieniło, ale pamiętam że zaciekawiło mnie to, bo sporo osób narzekało, aczkolwiek serwis Drennana działał prawidłowo.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 637
  • Reputacja: 1125
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #12 dnia: 27.08.2019, 19:55 »
Dłuższe matchówki firm brytyjskich projektuje się z myślą o zastosowaniach rzecznych (np. wklejanki Tri-Casta) albo rzecznych + klasyczno-wagglerowych, które są nieszczególnie obciążające pod względem wyrzutowym.

Drennan oficjalnie nie określa cw. wędzisk spławikowych. Biorąc pod uwagę odchudzoną konstrukcję Akolitek, do energicznego miotania zestawów > 10 g nie zatrudniałbym nawet mocniejszego Plusa, a co dopiero Ultry :)

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #13 dnia: 27.08.2019, 21:18 »
Dzisiaj przyjechał do mnie ten Drennan Plus 15, którą zamówiłem sobie tylko i wyłącznie do wypuszczanki. Wędka bardzo fajna, choć nie trudno oprzeć się wrażeniu, że producent przede wszystkim skoncentrował się tu na maksymalnym odchudzeniu kijka, żeby osiągnąć jak najniższą wagę. W tym celu nawet z lakieru na blanku zrezygnował. :D Co pewnie bardziej naraża to cudo na uszkodzenia mechaniczne. Gdybym szukał wędki do klasycznej odległościówki, to bym raczej tej Acolytki nie kupił. Jest po prostu za delikatna do takiego łowienia.

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kołowrotek i wędka matchowa (budżet około 2000 PLN)
« Odpowiedź #14 dnia: 27.08.2019, 21:20 »
Drennan oficjalnie nie określa cw. wędzisk matchowych - biorąc pod uwagę odchudzoną konstrukcję Akolitek, do wysilonego miotania zestawów > 10 g nie zatrudniałbym nawet Plusa, a co dopiero Ultry :)

Ja swoje Plusy, tylko że 14 tak załatwiłem łowiąc na naszą modłę :facepalm: Hatrik w tym jeden efektownie się rozsypał przy dolniku przy sliderze 12 gr :o
, aczkolwiek serwis Drennana działał prawidłowo.
Tak jak się napisze do UK, to tak serwis działa znakomicie. Bo kontakt z naszym dystrybutorem i reklamacja pominę milczeniem.

Kije są świetne, jak ktoś łowi lekko w angielskim stylu to wybór nr 1. Jednak jak ktoś myśli o łowieniu bardziej w zawodniczym stylu cięższe wagglery, a już nie daj boże slidery. To wtedy lepiej sięgnąć po coś z kontynentu jak to napisał Modus. Zależy od potrzeb.