Autor Wątek: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia  (Przeczytany 46615 razy)

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #45 dnia: 22.06.2015, 22:19 »
Podepnę się do tematu. Wszystkie tutaj opisane przypadki były w methodzie (może Mateo jakoś sprecyzujesz temat dla potomnych, żeby było łatwiej znaleźć) myślicie że to przypadek?
Sam niedawno radziłem w tym temacie a okazuje się że przyczyną moich spięć nie była sztywność kija więc muszę szukać dalej. Zakupiłem ostatnio Selectora XS 75 g i jest on parabolą ale spięć miałem ostatnio masę(zarówno na ten kij jak i na picker). Łowiłem na komercji karpie, karasie i linki. Złowiłem 4 karpie, 1 lina i ok 20 karasi a do tego miałem ok 1 spięcie takiego ugięcia na maxa karpiowego i ok 20 spięć brań karasi (szczytówka lata 20-30 cm w tą i z powrotem). Zazwyczaj rybę czuć na wędce podczas zacinania, ale po chwili spada. Tak samo miałem już sporo razy łowiąc na method. Haki bezzadziorowe Guru rozmiary 16-10, Preston 16-12. nie stosuję długiego włosa bo moja przynęta prawie styka się z hakiem myślałem że może moje wiązanie jest jakieś lipne ale na haki z przeponami Guru/Preston to samo. żyłka główna 0,23-25 a przypon 0,23-18 więc przetestowałem też różne grubości. podajniki Preston L/XL 15-45 g albo podróbka Drennana large 30-40 g. Powstrzymywałem się również czekając na konkretne uderzenia. Nie mam już pomysłów.

Czy powodem może być złe ułożenie przynęty i haka w podajniku? Mam tu na myśli, że kulka już się pokaże, a hak i żyłka jeszcze jest w podajniku i ryba zasysając nie pobiera haka albo tylko minimalnie przez co zaraz spada? Albo kulka nie jest na środku przez co hak się zaczepia? Co myślicie o tym? Na najbliższym treningu przed zawodami muszę zniwelować te spinki i chcę przetestować haki zadziorowe, podajnik z amortyzatorem i skupić się na prawidłowym ułożeniu przynęty i haka w podajniku.
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #46 dnia: 22.06.2015, 22:29 »
Cholera, tak mam jak jest zbyt wiele ryb w lowisku, i rzucaja się na podajnik. Ugięcia pochodzą wtedy od otarć od żyłkę, łatwo o podczepienie ryby o bok, płetwę... Mam pomysł abyś umocował za podajnikiem śrucinę SGG lub mniejszą, tak aby zatopić żyłkę na dłuższym odcinku. To powinno zmniejszyc ilość 'linersów'. Preston ma specjalne ciężarki do tego, ale śrucina wystarczy. Jeżeli problem się powtarza, to znaczy, że trzeba szukać dalszych słabych punktów, coś mi się wydaje, że nie jest to wina samego haka...
Lucjan

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #47 dnia: 22.06.2015, 23:22 »
Dzięki wielkie Luk. To też może być to. Przetestuję również dodanie śruciny na żyłce.
A myślisz że teoria złego ułożenia przynęty i haka w podajniku jest błędna? może taka mała ryba ok 300gr karaś nie zasysa tego haka z podajnika jeżeli on jeszcze siedzi w zanęcie?
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 700
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #48 dnia: 23.06.2015, 01:05 »
Jeżeli tak się dzieje, zmień hak na zwykły i zakładaj kilka martwych białych, wtedy powinna nastąpić drastyczna poprawa. Faktycznie małe ryby tez moga być powodem braku zacięć...
Lucjan

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #49 dnia: 23.06.2015, 04:25 »
Kolego Adeptus.
Miałem bardzo podobnie jak Ty.
Od dwóch tygodni zmieniłem haki na twister fang i taimeny które były opisane w temacie haczyk do metody.
Do tego kulka wychodzi z początku łuku kolankowego haka i prawie go dotyka.
Przypony na plecionce.
Długość przyponu 8 cm
Na 28 ryb 1 spinka i 1 puste branie.
Większość ryb to karpie do 40 cm.
Polamania.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline fish007

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 508
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Method Feeder Fishing
    • Galeria
    • Method Feeder Fishing
  • Lokalizacja: Bad Jastrzemb
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #50 dnia: 23.06.2015, 06:42 »
.........
Od dwóch tygodni zmieniłem haki na twister fang i taimeny które były opisane w temacie haczyk do metody.
............
Polamania.

Jeżeli w łowisku masz karpie a szczególnie większe to zwiększ długość przyponu na min 12 cm, a długość włosa o 0,5 cm, zastosuj to ja jednej wędce a drugą łów jak do tej pory i zobaczysz różnice. Podobne haki do Taimenów produkuje jeszcze Akita, wcześniej pisałem co prawda o Taimenach ale Akita ma praktycznie ten sam kształt, tyle że haki mają tańsze. Znajomy muszkarz powiedział mi że Taimeny nie tępią się tak szybko jak prowadzi nimfę przy dnie po kamieniach, jednak w stawie mamy muł zamiast kamieni.
Kupiłem ostatnio Nash Fang Twister nr10 / ciemne granatowe opakowanie / , niby ten sam haczyk, zmienili opakowanie ale hak mniejszy , będzie odpowiadał nr. 11-12 w/g starych rozmiarów / opakowane pomarańczowe /  tyle że takiego kiedyś nie produkowali, warto więc kupić ten hak w nowym opakowaniu bo zyskujemy nową mniejszą wielkość.

Offline Wiśnia

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 386
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź/Toruń
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #51 dnia: 23.06.2015, 07:22 »
Na ostatniej sesji miałem atak drobnicy na podajnik - szczytówka cały czas się uginała, były drobne szarpnięcia. Kończyło się tym że kukurydza znikała z włosa, zmiana na dumbelsa zmieniła tylko to że było mniej szarpnięć i nie traciłem przynęty. Jedno bardziej zdecydowane szarpnięcie zaciąłem - efekt - płotka zaczepiona za brzuch. Tak jak wspomniał Luk, pewnie martwe białe pozwoliłyby na połowienie tych "okazów", ale na tym łowisku odpuszczam białe z uwagi na drobnicę. Sprawdzę wersję ze śruciną i większe przynęty (dwie kukurydze też były wściekle atakowane). Zastanawiam się też nad nęceniem linii, która będzie odciągać drobnicę, nawet nie łowiąc tam - jakieś strzelanie białymi + zanęta, a methoda to tylko podajnik + grubsze ziarna. Co o tym myślicie ?

Offline Adeptus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 245
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #52 dnia: 24.06.2015, 00:31 »
Mam kilka opcji do spróbowania żeby wyłonić powód spięć. Będę sprawdzał po kolei żeby wiedzieć na pewno co było nie tak. Dam znać jak się dowiem. Jeszcze dokupiłem haki guru QM1 bo na te moje MWG dużo było negatywnych opinii jeżeli chodzi o spięcia. Dzięki za pomoc
Mariusz
Fishing Fighters Team

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 523
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #53 dnia: 26.06.2015, 06:43 »
No to ja wczoraj pobiłem swój rekord w... Spinkach. Nie wiem, co się stało. Na 14 brań wyjąłem 4 ryby! Normalnie czerwony ze złości znad wody zszedłem. Pod koniec znalazłem w torbie jakąś dziesiątkę z zadziorem i przypon skleciłem. Wyjąłem zaraz karpika, który zacięty był za sam koniuszek wargi. Bez zadziora na 100% by spadł.
Podajcie mi, proszę, długość waszego przyponu od początku do oczka haczyka i od oczka do końca włosa. Przyczyna musi tkwić gdzieś tutaj...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #54 dnia: 26.06.2015, 08:22 »
Ja osobiście nie zwracam aż tak dużej uwagi na długość przyponu. Mój ma od 7-12 cm (jak się ida), odległość przynęty od haczyka reguluje stoperem (mam takie choinki, którymi można zamocować przynętę raz bliżej, raz dalej). Dużą uwagę za to przykładam do ułożenia przynęty w podajniki. Sypię trochę zanęty na spód, kładę przynętę, a na nią haczyk tak żeby trzonek i żyłka były ułożone idealnie prostopadle do dziury w foremke (tej gdzie wychodzi żyłka). W ten sposób niweluje szansę, że haczyk zaczepi się za żeberko podajnika co może powodować puste branie (przynęta jest zassana ale haczyk zaczepia się za żeberko).

Wysłane z Nexus 5 za pomocą Taptalk

Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 523
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #55 dnia: 26.06.2015, 08:43 »
Ja praktycznie nie mam pustych brań, ale wczoraj wszystko się spinało... Przypony wiążę sam i wczoraj zrobiłem krótkie bardzo. Czekam na długości od Was. Ciekawi mnie długość włosa najbardziej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #56 dnia: 26.06.2015, 08:56 »
Przypony do metody robię na mniej więcej  długość koszyka , najczęściej to 6-9cm . Co do włosa , oddalam przynętę od kolanaka haka na długość samej przynęty . Jak poluje na karpie to robię dłuższy włos .

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 523
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #57 dnia: 26.06.2015, 09:13 »
To może być to, bo u mnie praktycznie przy samym kolanku przynęta była. Pierwszy raz zaliczyłem tyle spinek...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #58 dnia: 26.06.2015, 09:17 »
To może być to, bo u mnie praktycznie przy samym kolanku przynęta była. Pierwszy raz zaliczyłem tyle spinek...

Następnym razem wypróbuj różne opcje i długości. Zresztą poszukaj w filmach Luka, on tam w jednym z odcinków tak to obrazowo przedstawił jak liny chyba łowił .

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 523
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Co zawiodło? Metoda - puste zacięcia i spięcia
« Odpowiedź #59 dnia: 26.06.2015, 09:37 »
Oczywiście oglądałem wszystkie. Ale tego jest tyle, że już nie pamiętam...
Krwawy Michał

Purple Life Matters