Autor Wątek: Spławikowa wędka teleskopowa  (Przeczytany 2708 razy)

Offline damian122851

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Spławikowa wędka teleskopowa
« dnia: 31.05.2021, 17:07 »
Witam,zamierzam zakupic wedke teleskopowa na splawik , mam dylemat miedzy mikado da vinci special float 360 (cw 20-40) a Jaxon Intensa GTX 360 (cw 40-80) do tego chcialem zamontowac kołowrotek ryobi 3000  ,szukam teleskopu w granicy 100-130 zł . Czy te wedki nadadza sie na wody rzeczne (odra) oraz na wody stojace  ?


Łowię federkiem a teleskop na spławik szukam w takiej cenie ze wzgledu tylko na jego łatwosc w transporcie oraz dla dziecka ktore chce chodzic ze mna na ryby :). Nie jestem doswiadczony  , dopiero mozna powiedziec ze zaczynam swoja przygode. Jesli te wedki co sie nad nimi zastanawiam nie beda odpowiednie to prosilbym o jakies propozycje . Czy Ryobi jest uniwersalnym kolowrotkiem i nada sie do wszystkiego  ?

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 439
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Spławikowa wędka teleskopowa
« Odpowiedź #1 dnia: 31.05.2021, 17:25 »
Do spławika nie potrzebujesz aż takiego ciężaru wyrzutowego jak w tym Jaxonie. Długość 360 to na rzekę taką jak Odra może być mało - ogranicza cię do płytszych miejsc, ewentualnie do wypuszczanki. No ale jak ma też być dla dziecka, to nie ma co szaleć z długością, bo za tym idzie też waga.
Kołowrotki Ryobi są ok. Użytkuję od lat na spławikówkach (modele Amazon i Tresor) i nie mam żadnych zastrzeżeń. Może do matchówki bym się zastanowił, ale do "zwykłego" spławika bierz śmiało.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Spławikowa wędka teleskopowa
« Odpowiedź #2 dnia: 31.05.2021, 18:37 »
Witam,zamierzam zakupic wedke teleskopowa na splawik , mam dylemat miedzy mikado da vinci special float 360 (cw 20-40) a Jaxon Intensa GTX 360 (cw 40-80) do tego chcialem zamontowac kołowrotek ryobi 3000  ,szukam teleskopu w granicy 100-130 zł . Czy te wedki nadadza sie na wody rzeczne (odra) oraz na wody stojace  ?


Łowię federkiem a teleskop na spławik szukam w takiej cenie ze wzgledu tylko na jego łatwosc w transporcie oraz dla dziecka ktore chce chodzic ze mna na ryby :). Nie jestem doswiadczony  , dopiero mozna powiedziec ze zaczynam swoja przygode. Jesli te wedki co sie nad nimi zastanawiam nie beda odpowiednie to prosilbym o jakies propozycje . Czy Ryobi jest uniwersalnym kolowrotkiem i nada sie do wszystkiego  ?

Właśnie sam używam Mikado Da Vinci Top Float 3,6 m. Szukaj tej wersji, bez Special w nazwie. Długość transportowa 65 cm. Moja wersja ma c.w. coś do 30-35 g. Macałem też na brzegu i widziałem w akcji wędkę Jaxon Travel Mino (rękojeść z gołego blanku i prosty uchwyt do kołowrotka). Genialnie lekka i bardzo efektowny wygląd. Również bardzo mały wymiar transportowy.
Do wędki podpinam Ryobi Ecusima 3000, ale polecam jakiś kołowrotek typu match 3000, tj. z płytką szpulą. Zamiennie z Robi używam nieprodukowanego już Jaxon Pegasus'a właśnie w wersji match, w wielkości 3000. Pegasus ma ciężką, aluminiową szpulę i jest ciut za ciężki dla malca, ale Ecusima będzie idealna. Możesz chyba jeszcze dokupić do Ecusimy matchową szpulę. Pasuje od Zaubera 3000 na pewno. Nie wiem, czy jeszcze do dostania.

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 636
  • Reputacja: 1124
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Spławikowa wędka teleskopowa
« Odpowiedź #3 dnia: 31.05.2021, 19:27 »
Jeżeli chodzi o przystępne cenowo teleskopy, można wziąć pod uwagę kijek Jaxon Float Academy Tele Bream, który zachwalał kiedyś znany wędkarz naturalny Bogdan Barton (około 05:50) :)


Wagowo nawet wersja 4 m (około 190 g) wypada lepiej od zapodanych wcześniej modeli (dostępne są również wersje 3.6, 3.8 i 4.5 m).
   

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spławikowa wędka teleskopowa
« Odpowiedź #4 dnia: 31.05.2021, 19:50 »
Nie chcę się za bardzo wtrącać, bo dawno już nie łowię na spławik. Ale wędka pod spławik o c.w. 40-80 g ??? Albo nawet 20 - 40 g? Co się tam wiesza? Zatrzymałem się na lekkiej, długości 3,90 i c.w. 5 - 25 g. Nawet mi taki teleskop gdzieś zalega.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline damian122851

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Spławikowa wędka teleskopowa
« Odpowiedź #5 dnia: 31.05.2021, 21:20 »
Fakt do spławika nie jest potrzebny zapas do CW jesli ma tym lowic dziecko (Lecz nie tylko) ale poprostu szukam coś niedrogo i tak padło na akurat gtx ,dlatego tez jest ten post bym mogl sie dowiedziec co nie co o tych kijach . A co do Jaxon Float Academy Tele Bream to nie jest ten model do ktorej krzywo klejone są przelotki ?

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Spławikowa wędka teleskopowa
« Odpowiedź #7 dnia: 31.05.2021, 21:54 »
Zalega mi coś takiego:
JAXON Selection Tele 390 IM7; 5-25g; 7 sections; 6 przelotek; transp. 90cm   
Waga: 232 g. Nigdy nad wodą nie była.
Mogę się tego pozbyć za 70 zł + koszty wysyłki.

W jakim wieku jest dziecko? Bo jeśli mniejsze, to może lepiej bat, niż wędka z kołowrotkiem.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 47
Odp: Spławikowa wędka teleskopowa
« Odpowiedź #8 dnia: 01.06.2021, 11:03 »
Wszystkie te teleskopy są ciężkie . Na Odrze łowienie czymś takim to męczarnia . Brak kontroli nad zestawem , plątanie się ze względu na długość zestawu w stosunku do długości wędki itd.
Jeśli naprawdę ma być to dla dziecka to tylko bat , jeśli to maluch to 4 m jeśli podrostek to 5 lub więcej . Tanio , prosto , skutecznie .

Offline paparoach

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 390
  • Reputacja: 47
Odp: Spławikowa wędka teleskopowa
« Odpowiedź #9 dnia: 01.06.2021, 11:10 »
I jeszcze jedno . Wędki teleskopowe o cw 40 czy 80 g nie są przeznaczone do połowu białej ryby tylko zazwyczaj do łowienia ze spławikiem na żywca lub są to uniwersalne gruntówki do łowienia z bombką , zdarzają się też specjalistyczne kije do poławiania np. pstrągów na metodę której nazwy zapomniałem a łowi się że specjalny rodzajem spławika ,( spirolino ? )
Teleskopy najcięższe to zazwyczaj długie kije do łowienia w morzu .