Autor Wątek: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach  (Przeczytany 75779 razy)

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 265
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #120 dnia: 17.07.2020, 18:34 »
A może Zbigniew potrzebuje wędki z włóka szklanego :P
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 732
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #121 dnia: 17.07.2020, 18:38 »
Ta Rosyjski teleskop powinien spełnic jego oczekiwania :D ;D :P :P :P
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #122 dnia: 17.07.2020, 21:24 »
No miałem taki nie do zajebania był. Do wszystkich metod połowu mi służył. Na spławki na małej rzece a i 100 gram ciężarek też dał radę na Wiśle hehe
Paweł

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #123 dnia: 17.07.2020, 21:38 »
Zbyszek, a może Ty masz po prostu braki w technice i powinieneś zapisać się na korepetycje do Pana Ryby ;) ;) Gość zwykłym cast masterem 420 miota od niechcenia 135m :facepalm: :facepalm:


Później pewnie siedzi i zawija te wędki w sreberka :P

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 343
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #124 dnia: 17.07.2020, 22:18 »
Zbyszek, Ty po prostu jesteś ponadnormatywny, jeśli chodzi o siłę mięśni do wędki dla zwykłych ludzi. :P

A tak na poważnie, to może faktycznie dał by radę któryś z najsilniejszych feederów LC z haldorado.hu. Bo Węgrzy mają gdzie rzucać a Angole na swoich stawkach to niby gdzie?
Pozdrawiam,
Tomek

Offline pawlica

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Belgia
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #125 dnia: 17.07.2020, 22:21 »

Kije do dystansu którymi miałem okazję porzucać lub dłużej połowić : Flagman Armadale 420/160, Genlog revolution feeder 420/120, Daiwa Windcast 420/150 , Daiwa Turnament SLR 420/160, Tubertini Sea Concept Stron action 420, FEEDER CONCEPT TBR MEDIUM STRONG ACTION 14FT - 4,20M , Flagman Mantaray Elite Feeder 4,32m // 130g, Flagman Armadale Combo Feeder 4,2-4,5 /200 g , Flagman Grantham 420/130, Shimano bestamster 420/120.
Z wyżej wymienionych kijów Grantham był najszybszy i najsztywniejszy. Najbardziej mi leżał i dawał najwięcej frajdy nawet przy łowieniu średnich ryb w stylu płocie 0,5 kg. Gdyby miał troche większe przelotki w ostatniej sekcji i szczytówce oraz był trwalszy to dla mnie byłby kijem idealnym. Na drugim miejscu dałbym Armadale który mimo dużego cw jest bardzo fajnym i trwałym kijkiem ale ma bardzo małe przelotki.

No piękny arsenał , jest w czym wybierać. Prawdę mówiąc to również nie trzymałem w ręku sztywniejszego feedera niż grantham, a mam tu w sklepie shimaniaki, prestony,korumy,  greysy , matrixy i parę innych marek. Ja akurat posiadam 3,9 /120 i 80m ( ciężar dobieram do pogody i łowiska) dla takiego kija to nic wielkiego, bęben ten sam co u Ciebie. Myślałem jednak , że flagman będzie poza pierwszą trójka skoro preferujesz takie dystanse i szukasz kijów dość sztywnych.

....ale , jak już pisałem wcześniej Free Spirit zrobił na mnie wrażenie, są od kilkunastu dni w stacjonarnym i po pierwszych oględzinach grantham przy nich to klucha, mówię o TCX-ach gdzie Hi-S jest jeszcze sztywniejszy ale i dwa i pół raza droższy (-500e). Jutro jadę je pomacać raz jeszcze ale powstrzymam się z zakupem do chociaż jakiejś Twojej małej recki na temat delphina bo również się nad tą marką zastanawiam. Sprostuje , że szukam kija który ogarnie 100m na spokojnie i musi byś sztywny ( takie kije lubię)


Z haldorado mam tego skurczybyka https://www.haldorado.hu/items/bot-c1/feeder-c36/by-dome-team-feeder-master-carp-pro-420lc-i26910 Wędka, w której finezji się nie doszukasz, ale też ciężko sobie wyobrazić jej złamanie przy rzucie. Ma tę moc ;) Sporo rzucałem nią ciężarkami 100-120g bawiąc się wakacyjnie w surfcasting i nawet  nie jęknęła.


Nie wiem jak Zbigniew ale ja szukam czegoś właśnie finezyjnego a zarazem sztywnego i z zapasem mocy ...tak tak, wiem - nie da się ale może po opiniach użytkowników można by było chociaż zbliżyć się do tego '' ideału" którego pewnie nie jeden z nas tu szuka od czasu do czasu.

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #126 dnia: 17.07.2020, 22:41 »
Ja się mogę wypowiedzieć na temat Armadale 420/160. Kupiłem go za poradą Zbyszka i dzisiaj zmotywowany lekturą tego wątku wziąłem go na porządne testy. Szczytówka medium, młynek ultegra 5500 xtc, plecionka 0,12, 10m strzałówki 0,30, koszyk preston open window 60g large i powtarzalnie oraz z zadowalającą celnością rzucałem 105m do klipa. Warunki były sprzyjające, prawie bezwietrznie. Staram się łowić dystansowo już parę dobrych sezonów i myślę, że technikę mam w miarę niezłą, ale podejrzewam, że Zbyszek dołożyłby jeszcze parę metrów tym zestawem ;) Kij ma w sobie trochę mięsa i pod takim leszczem 1,5-2kg całkiem fajną pracę.

Offline pawlica

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Belgia
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #127 dnia: 17.07.2020, 22:52 »
Ja się mogę wypowiedzieć na temat Armadale 420/160. Kupiłem go za poradą Zbyszka i dzisiaj zmotywowany lekturą tego wątku wziąłem go na porządne testy. Szczytówka medium, młynek ultegra 5500 xtc, plecionka 0,12, 10m strzałówki 0,30, koszyk preston open window 60g large i powtarzalnie oraz z zadowalającą celnością rzucałem 105m do klipa. Warunki były sprzyjające, prawie bezwietrznie. Staram się łowić dystansowo już parę dobrych sezonów i myślę, że technikę mam w miarę niezłą, ale podejrzewam, że Zbyszek dołożyłby jeszcze parę metrów tym zestawem ;) Kij ma w sobie trochę mięsa i pod takim leszczem 1,5-2kg całkiem fajną pracę.

Nigdy nie wędkowałem takim długim kijem ale wydaję mi się, że 100m dla 4,2m to bułka z masłem i nawet jak pogoda jest trochę gorsza. Ja granthamem 3,9 ogarniam 100 m ale nie jest to to o co mi chodzi.

Czy w tym Armadale jest finezja jakaś, jak z delikatnymi braniami?

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #128 dnia: 17.07.2020, 23:12 »
Nigdy nie wędkowałem takim długim kijem ale wydaję mi się, że 100m dla 4,2m to bułka z masłem i nawet jak pogoda jest trochę gorsza. Ja granthamem 3,9 ogarniam 100 m ale nie jest to to o co mi chodzi.

Czy w tym Armadale jest finezja jakaś, jak z delikatnymi braniami?

Ja z kolei uważam, że dystans 100m, zwłaszcza przy gorszej pogodzie, jest nieosiągalny dla 95% wędkarzy. Nie mówiąc już o skutecznym tj. w miarę precyzyjnym wędkowaniu. Łowiących na takich dystansach jest garstka, na moich wodach oprócz mnie nikt tak daleko nie łowi. Dla większości 60m to już jest daleki dystans. Ludzie też często mają tendencje do przeszacowywania  odległości na które rzucają. Co do samego armadale to więcej pewnie mógłby powiedzieć Ci na jego temat Zbyszek bo łowił nim dłużej i ma porównanie do np. takiego granthama, którym Ty wędkujesz. Wg mnie, jak na kij dystansowy, to fajnie pracuje pod rybami od kilograma w górę. Jeśli chodzi o delikatne brania no to z pewnością nie jest to wędka do dłubania. Szczytówki zaczynają się od 3oz. Tutaj ciężko o kompromis i wędkę, którą ogarniesz 100m ze szczytówką 1oz, która wskaże Ci super delikatne branie. Wędkowanie na naprawdę dalekim dystansie i finezja trochę się wykluczają w mojej opinii. Jak coś takiego znajdziesz to chętnie się przyjrzę :thumbup:

Offline pawlica

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Belgia
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #129 dnia: 17.07.2020, 23:47 »


Ja z kolei uważam, że dystans 100m, zwłaszcza przy gorszej pogodzie, jest nieosiągalny dla 95% wędkarzy. Nie mówiąc już o skutecznym tj. w miarę precyzyjnym wędkowaniu. Łowiących na takich dystansach jest garstka, na moich wodach oprócz mnie nikt tak daleko nie łowi. Dla większości 60m to już jest daleki dystans. Ludzie też często mają tendencje do przeszacowywania  odległości na które rzucają. Co do samego armadale to więcej pewnie mógłby powiedzieć Ci na jego temat Zbyszek bo łowił nim dłużej i ma porównanie do np. takiego granthama, którym Ty wędkujesz. Wg mnie, jak na kij dystansowy, to fajnie pracuje pod rybami od kilograma w górę. Jeśli chodzi o delikatne brania no to z pewnością nie jest to wędka do dłubania. Szczytówki zaczynają się od 3oz. Tutaj ciężko o kompromis i wędkę, którą ogarniesz 100m ze szczytówką 1oz, która wskaże Ci super delikatne branie. Wędkowanie na naprawdę dalekim dystansie i finezja trochę się wykluczają w mojej opinii. Jak coś takiego znajdziesz to chętnie się przyjrzę :thumbup:

Zależy co mamy na myśli pisząc o gorszej pogodzie bo wiadomo że przy halnym to się raczej nie łapie na 120m , no chyba że masz go w plecy😉 . Na wędkowanie dystansowe nie poświęcam całego czasu na pewno, wędkuje również i o wiele krócej ale gdy już mam taki plan to właśnie chciałbym wydłubać i płotkę z tych 80-100m, leszcza i bonusa co Granthamem czynię a jest on dla mnie poprostu za miękki i gubi precyzje powyżej 80tego metra. Może rzucać nie umiem....a propo odległości , to jeśli nie chce się komuś policzyć obrotów korbką i to przemnożyć albo zawinąć na kijki to później się słyszy takie historie ze karpia na feedera ciągnął ze150m😉

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 042
  • Reputacja: 423
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #130 dnia: 18.07.2020, 01:36 »
Zbyszek, a może Ty masz po prostu braki w technice i powinieneś zapisać się na korepetycje do Pana Ryby ;) ;) Gość zwykłym cast masterem 420 miota od niechcenia 135m :facepalm: :facepalm:


Później pewnie siedzi i zawija te wędki w sreberka :P
Ostatnio właśnie pisałem ,że brak słów na ten film. Ale nie tylko ten youtuber dodaje sobie metry choć zupełnie nie rozumiem po co. Co do Armadala 420/160 - nie mam jej ale miałem okazję porobić testy rzutowe (ma go kumpel z forum MadaBrasem) i rzucałem 100 m do klipa tak na 90 % mocy więc łowić 105 m do klipa to już bardzo dobry wynik bo faktyczne rzuty wychodziły ci regularnie co najmniej 110. Nie każda pogoda nada się do takiego łowienia chyba ,że bardzo ciężka metoda wtedy można powalczyć.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 042
  • Reputacja: 423
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #131 dnia: 18.07.2020, 01:41 »

Kije do dystansu którymi miałem okazję porzucać lub dłużej połowić : Flagman Armadale 420/160, Genlog revolution feeder 420/120, Daiwa Windcast 420/150 , Daiwa Turnament SLR 420/160, Tubertini Sea Concept Stron action 420, FEEDER CONCEPT TBR MEDIUM STRONG ACTION 14FT - 4,20M , Flagman Mantaray Elite Feeder 4,32m // 130g, Flagman Armadale Combo Feeder 4,2-4,5 /200 g , Flagman Grantham 420/130, Shimano bestamster 420/120.
Z wyżej wymienionych kijów Grantham był najszybszy i najsztywniejszy. Najbardziej mi leżał i dawał najwięcej frajdy nawet przy łowieniu średnich ryb w stylu płocie 0,5 kg. Gdyby miał troche większe przelotki w ostatniej sekcji i szczytówce oraz był trwalszy to dla mnie byłby kijem idealnym. Na drugim miejscu dałbym Armadale który mimo dużego cw jest bardzo fajnym i trwałym kijkiem ale ma bardzo małe przelotki.

No piękny arsenał , jest w czym wybierać. Prawdę mówiąc to również nie trzymałem w ręku sztywniejszego feedera niż grantham, a mam tu w sklepie shimaniaki, prestony,korumy,  greysy , matrixy i parę innych marek. Ja akurat posiadam 3,9 /120 i 80m ( ciężar dobieram do pogody i łowiska) dla takiego kija to nic wielkiego, bęben ten sam co u Ciebie. Myślałem jednak , że flagman będzie poza pierwszą trójka skoro preferujesz takie dystanse i szukasz kijów dość sztywnych.

....ale , jak już pisałem wcześniej Free Spirit zrobił na mnie wrażenie, są od kilkunastu dni w stacjonarnym i po pierwszych oględzinach grantham przy nich to klucha, mówię o TCX-ach gdzie Hi-S jest jeszcze sztywniejszy ale i dwa i pół raza droższy (-500e). Jutro jadę je pomacać raz jeszcze ale powstrzymam się z zakupem do chociaż jakiejś Twojej małej recki na temat delphina bo również się nad tą marką zastanawiam. Sprostuje , że szukam kija który ogarnie 100m na spokojnie i musi byś sztywny ( takie kije lubię)


Z haldorado mam tego skurczybyka https://www.haldorado.hu/items/bot-c1/feeder-c36/by-dome-team-feeder-master-carp-pro-420lc-i26910 Wędka, w której finezji się nie doszukasz, ale też ciężko sobie wyobrazić jej złamanie przy rzucie. Ma tę moc ;) Sporo rzucałem nią ciężarkami 100-120g bawiąc się wakacyjnie w surfcasting i nawet  nie jęknęła.


Nie wiem jak Zbigniew ale ja szukam czegoś właśnie finezyjnego a zarazem sztywnego i z zapasem mocy ...tak tak, wiem - nie da się ale może po opiniach użytkowników można by było chociaż zbliżyć się do tego '' ideału" którego pewnie nie jeden z nas tu szuka od czasu do czasu.
Te free spirity wydają się świetne . Szkoda ,że zupełnie niedostępne w Polsce. Nie spodziewał bym się ,żeby delphiny mogły z nimi rywalizować. To typowo kije którymi będę łowił metodą na zalewie rybnickim ,często zimą i przy marznącej plecionce więc bał bym się rzucać na 100 % drogimi kijami.Na tej wodzie pływają karpie do 30 kg i inne mutanty więc fajnie było by wyjąć coś takiego na feedera. Wiadomo dystansowy klasyk i 30-40 cm płocie też pewnie się nimi połowi ale innymi kijami na pewno będzie to przyjemniejsze.
Muszę przystopować z zakupami bo ostatnimi czasy wydaję jak bym był milionerem a zarabiam średnią krajową ;D ;D :'( :P :P

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 042
  • Reputacja: 423
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #132 dnia: 18.07.2020, 06:37 »
Azymut, Enzo za niedługo zaproponujecie mi tyczkę do skoku wzwyż z przelotkami i uchytem na kołowrotek ;D ;D ;D ;D

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 573
  • Reputacja: 1984
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #133 dnia: 18.07.2020, 08:37 »
Już nie raz pisałem, że ludzie mają zerowe pojęcie o odległościach na jakie rzucają. Łowi taki na 30 metrach i pisze, że 60-70... Taka jest prawda.
Także dorzucanie do klipa to nie jest łowienie na zaklipowanej odległości. Ja jak łowię na 50-60 metrze, to po zarzuceniu do klipa muszę wykonać czasem z 10 obrotów korbką, żeby napiąć żyłkę. Bo tak wiatr np. ją ściąga na bok w trakcie lotu podajnika (oczywiście tutaj dochodzi też cofnięcie wędki do tyłu, a potem jej położenie, to też są metry).

Jak rzucam surfem, to wtedy osiągam odległości straszliwe, ale podejrzewam, że to jest właśnie tyle, ile Zbyszek feederami rzuca. Nie potrafię ocenić, a nie miałem okazji w sumie rzucić po plaży i zmierzyć tego normalnie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pawlica

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 208
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Belgia
Odp: Wędka do dystansu z dużymi przelotkami na szczytówkach
« Odpowiedź #134 dnia: 18.07.2020, 09:29 »
Nie przesadzajcie z tym że ktoś łapie na 30 a twierdzi że jest 60