Autor Wątek: Kij SPOD i rakieta - co wybrać?  (Przeczytany 527 razy)

Offline domeldoom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
Kij SPOD i rakieta - co wybrać?
« dnia: 09.03.2024, 17:01 »
Cześć,

był temat, ale dość stary.
Chyba się skusiłem na karpiowanie - na razie nie będę się bawił z łódką - jaki kij SPOD wybrać?
Budżet około 500 PLN.
2 składy.
Dystans 100 - 120 m.
Ew. coś droższego, ale używanego.

Jaka rakieta?


pzdr,
tomek

Offline KuBxOnOff

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kij SPOD i rakieta - co wybrać?
« Odpowiedź #1 dnia: 09.03.2024, 18:11 »
Dla mnie bezkonkurencyjna jest rakieta Wolf X spod, jest w dwóch rozmiarach. Możesz dobrać tak naprawdę do twojej siły.Jej główną zaletą jest system zamykania na magnesy co przy poprawnych rzutach do clipa gwarantuje w 100%otwarcie. Mi kilka razy zdarzyło się nie otwarcie w przypadku zbyt niskiego rzutu który nie doleciał do clipa. I rakieta uderzyła o wodę i zrobiła kaczkę. A co do kija ja mam nash dwarf abriviatted 10ft 4.5 lb z kołowrotkiem ultegra xte spod i plecionką 0.16 plus plecionka strzałowa 0.28, narazie były tylko testy na których ciężarkiem 100g ja rzuciłem 120m a kolega 140m więc jest moc a sprawę utrudniała zamarzająca plecionka. Do tej pory nęciłem wedką którą łowie czyli nash dwarf 10ft 3.5 lb ale uznałem że nie chce już co chwilę przerabiać zestawu. Więc o zestawie wędka kołowrotek się nie wypowiadam.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kij SPOD i rakieta - co wybrać?
« Odpowiedź #2 dnia: 09.03.2024, 18:42 »
Co mogę Ci doradzić...
Kij minimum 5,0lb dedykowany do SPOD-a. I to o długości 3,90m. Chyba, że chcesz rzucać na takie odległości największym SPOMB-em, to już kij o krzywej ugięcia 6,0lb. Bo nie ukrywajmy, rzut na 120m SPOMB-em large to już solidne obciążenie dla wędki.

Używam Shimano TX SPOD 13ft., 5,0 lb i rzuty w rejon 115m są czymś oczywistym. Rzucam średnią rakietą SPOMB, w sezonie 3, 4 zasiadki 2-3dniowe, do tego zawody (2x w roku w kole), i jednodniowych wypadów nie zliczę. W sezonie zdarza się, że jedną rakietę rozwalę, więc na sezon liczę dwie w wersji midi.
Rzucałem tym kijem SPOMB-em large załadowanym kulkami, ale gdzieś-tam z tyłu głowy mam hamulec po tym, jak złamałem taki kij (tylko krótszy - 12ft.) i rzucałem tym na odległość circa 90-95m.

Używanych kijów bym się wystrzegał, sam złamałem używkę - na szczęście była gwarancja i uznali mi roszczenia gwarancyjne. Wymienili mi wędzisko na nowe.

Mam też wędkę Anaconda Sanger 12ft. 7lb - nie boi się ciężkiej orki, jednak lepiej byłoby, gdyby była o 30cm dłuższa. Owszem, rzucam nią w granice 105metra, ale siły trzeba włożyć w to sporo więcej, jak w przypadku wędki 13 stopowej. Z racji takich nazwijmy to "układów" służy mi tylko do markerowania.

[EDIT]
Tak na szybko poszperałem w sieci i znalazłem dość ciekawą ofertę: KLIK .
Wędka 3,90m o krzywej ugięcia 6,00lb - myślę, że w zestawieniu z dobrym kołowrotkiem nie będzie się bała dalekich rzutów najcięższą rakietą.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kij SPOD i rakieta - co wybrać?
« Odpowiedź #3 dnia: 09.03.2024, 20:12 »
Dla mnie bezkonkurencyjna jest rakieta Wolf X spod, jest w dwóch rozmiarach. Możesz dobrać tak naprawdę do twojej siły.Jej główną zaletą jest system zamykania na magnesy co przy poprawnych rzutach do clipa gwarantuje w 100%otwarcie. Mi kilka razy zdarzyło się nie otwarcie w przypadku zbyt niskiego rzutu który nie doleciał do clipa. I rakieta uderzyła o wodę i zrobiła kaczkę. A co do kija ja mam nash dwarf abriviatted 10ft 4.5 lb z kołowrotkiem ultegra xte spod i plecionką 0.16 plus plecionka strzałowa 0.28, narazie były tylko testy na których ciężarkiem 100g ja rzuciłem 120m a kolega 140m więc jest moc a sprawę utrudniała zamarzająca plecionka. Do tej pory nęciłem wedką którą łowie czyli nash dwarf 10ft 3.5 lb ale uznałem że nie chce już co chwilę przerabiać zestawu. Więc o zestawie wędka kołowrotek się nie wypowiadam.

Takie zabawkowe kije do spoda 3m jak rzucą średnim spombem na 60m to będzie sukces. Do spomba musi być bezkompromisowy kij od szczotki a nie wypierdki jak fiutek aborygena.

Autorze, uderz do Zbyszka Studnika, napisz PW tutaj albo na fejsie, na 100% doradzi. Na nęceniu rakietą zjadł zęby i złamał nie jeden kij.
Dzierżno uzależnia

Offline domeldoom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
Odp: Kij SPOD i rakieta - co wybrać?
« Odpowiedź #4 dnia: 09.03.2024, 20:51 »
Autorze, uderz do Zbyszka Studnika, napisz PW tutaj albo na fejsie, na 100% doradzi. Na nęceniu rakietą zjadł zęby i złamał nie jeden kij.
Jakieś namiary?

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Dzierżno uzależnia

Offline domeldoom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
Odp: Kij SPOD i rakieta - co wybrać?
« Odpowiedź #6 dnia: 09.03.2024, 21:21 »
Po prostu, "Zbigniew Studnik" nick tu na forum

https://www.facebook.com/profile.php?id=100093412702909

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=24255.0
Już obczaiłem na YT i FB ;)
Dzięki, miłego wieczoru.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kij SPOD i rakieta - co wybrać?
« Odpowiedź #7 dnia: 10.03.2024, 00:17 »
Spod z prologica (nie pamiętam nazwy), ale kosztuje ok 200 zł. Kiedyś polecił mi go Michał. 3.6m 5lbs. Bez problemu radzi sobie z odległościami powyżej 100m.

Co do rakiety to osobiście używam podróbek spomba z allegro za 5-8 zł. Kupisz 10 i powinno starczyć na cały sezon :) Jak zerwiesz / połamiesz to nie będzie żal a lata praktycznie tak samo.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline domeldoom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
Odp: Kij SPOD i rakieta - co wybrać?
« Odpowiedź #8 dnia: 10.03.2024, 07:58 »
Co do rakiety to osobiście używam podróbek spomba z allegro za 5-8 zł. Kupisz 10 i powinno starczyć na cały sezon :) Jak zerwiesz / połamiesz to nie będzie żal a lata praktycznie tak samo.
Jakiś konkretny model?

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kij SPOD i rakieta - co wybrać?
« Odpowiedź #9 dnia: 11.03.2024, 13:50 »
Wpisz na allegro spomb i przefiltruj od najtańszych.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline domeldoom

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 4
Odp: Kij SPOD i rakieta - co wybrać?
« Odpowiedź #10 dnia: 11.03.2024, 14:58 »
Hej,

kupiłem Daiwa Super Spod 13ft, 5 lbs oraz Daiwa Crosscast Spod 45 SCW 5000C QD.
W oczekiwaniu na dostawę ;)


Dzięki za podpowiedzi.

pzdr,
tomek