Autor Wątek: Krotka karpiowa tyczka - co wybrac?  (Przeczytany 404 razy)

Offline pknr1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 4
  • Ulubione metody: tyczka
Krotka karpiowa tyczka - co wybrac?
« dnia: 09.03.2024, 17:57 »
Witam, poszukuje krotkiej, mocnej tyczki ktora mialabymi sluzyc glownie do precyzyjnego lowienia linow i karasi przy brzegu w liliach czy innych zaczepach.  Przyznam ze ostatnio  mialem okazje polowic Daiwa Airity kolegi i od tego czasu strasznie mnie ciagnie do tyczkowania.

Co mnie interesuje:
- Dlugosc 8 lub 9m
- Waga ponizej kilograma
- Niewygorowana cena, moge dac max 800zl za sama wedke
- Mozliwosc zamontowania grubego amortyzatora z racji lowienia przy zaczepach

Obecnie najbardziej zainteresowala mnie tyczka Tubertini Bankshot 800 z racji swojej wagi (okolo 548g) i niskiej ceny (651zl), jednakze nic poza opisem ze sport-fishing.pl o niej nie wiadomo.
Z gory dziekuje za pomoc. (ps. Przepraszam za brak polskich znakow ale niedawno formatowalem PCta i jeszcze nie zdazylem ogarnac ustawien klawiatury)

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Krotka karpiowa tyczka - co wybrac?
« Odpowiedź #1 dnia: 10.03.2024, 08:38 »
A jaki masz budżet? Bo jeżeli miałeś Daiwę Airity w rękach, to miałeś tyczkę która kosztuje w pełnym zestawieniu mniej więcej 4000 tysiące funtów, zaś ta Tubertini kosztuje jakieś 35-40 razy mniej :) Więc możesz odczuć sporą różnicę :)

Ja nie polecam tyczek 8 metrów, ponieważ to zdecydowanie za mało. Podstawowe minimum to powinno być 9,5 metra jak nie 11 metrów. Bo zasięg jest tu bardzo istotny. Dlatego warto mieć jak już full opcję, nie trzeba montować jej całej. Natomiast jak się kupi taką 8 metrów, to nie ma jak jej przedłużyć.

Gruby amortyzator niczego ci nie da raczej a może przeszkodzić, bo będziesz spinał mniejsze ryby, taki średni (8-10) może okazać się lepszy. Po prostu montujesz go odpowiednio rozciągniętym, zaś nęcisz w odpowiedniej odległości od lilii czy grążeli, aby móc rybę odciągnąć.

Polecam oczywiście tyczkę karpiową tutaj, z odpowiednią ilością topów w komplecie. Jeden to stanowczo za mało (tak chyba jest z tym Tubertini).  Najlepiej aby mieć top jeden do nęcenia i minimum trzy do łowienia, koniecznie z side pullerem, co znacznie poprawia komfort użytkowania. Typowe tanie tyczki często go nie mają, a pulla bung to rozwiązanie niekomfortowe. Topy zazwyczaj montuje się z innymi amortyzatorami, tak aby móc się dopasować do ryb, do sytuacji. Teraz wielu wędkarzy używa gum cieńszych, które się mocniej rozciągają, przez co można side pullerem dopasować siłę.

Lucjan

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Krotka karpiowa tyczka - co wybrac?
« Odpowiedź #2 dnia: 10.03.2024, 12:08 »
Może Preston Superium X10? 13 metrów. Łowiąc krócej jest pewnie bardzo wygodna. Jest dostępna w Polsce. Ma w pakiecie dwa topy karpiowe. Nadadzą się do karpi i linów, większych karasi. Jest też Matrix Margin MTX V2, 11 metrowa. Sporo tańsza od Prestona a zdaje się, że ma trzy topy. Takie oto dwie propozycje. Miałem w ręku Superium, wykonanie bez zarzutu, tyczki Matrix są też bardzo dobrze wykonane. Jest w czym wybrać.

Offline pknr1

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 56
  • Reputacja: 4
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Krotka karpiowa tyczka - co wybrac?
« Odpowiedź #3 dnia: 10.03.2024, 23:15 »
W takim razie szykuje się naprawde gruby zakup. Żeby ogarnąć trochę pieniędzy choćby na tego matrixa 11m to będę musiał żyć w ascezie przez dłuższy czas, ale coś się wymyśli ;D. Fakt, Airity to bardzo droga tyczka, jak pierwszy raz wziąłem ją do ręki to się zdziwiłem że 16 metrowa wędka może być tak przyjemna ale cena niestety strasznie boli :-\.

Załóżmy że kwota którą byłbym w stanie uzbierać to około 2500zł. Co ciekawego by się znalazło za tą cenę? (Poza wspomnianym matrixem i prestonem który już nieco przekracza ten limit)

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Krotka karpiowa tyczka - co wybrac?
« Odpowiedź #4 dnia: 11.03.2024, 08:29 »
Polecam coś używanego. Po pierwsze możesz wtedy kupić tyczkę która pierwotnie była dużo droższa i miała fajne wyposażenie (topy, dodatki), po drugie wiele rzeczy będziesz miał gotowych (np. topy, amortyzatory i side pullery wykończone). Wiele tyczek trzeba samemu zbroić, to znaczy docinać, mocować końcówki. Ja na ten przykład nie miałem w sklepach tych samych rozmiarów końcówek, i kupiłem różne, przez co moje topy są w dwóch długościach. Po trzecie w tej cenie nowa tyczka to będzie raczej coś taniego, czyli cięższego lub z mniejszą ilością topów. A uwierz mi, posiadanie jednego to stanowczo za mało, bo często się łowi w kilku miejscach, i do każdego używa jednego topa z zaznaczoną głębokością.

Dobrą opcją jest wzięcie czegoś na raty, wtedy tak całość nie boli ,a można wyznaczyć sobie wyższy pułap.
Lucjan