Autor Wątek: Mały staw komercyjny 0,3 h - wskazówki dla żółtodzioba  (Przeczytany 3800 razy)

Offline Virnik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Witajcie :)

'Gruntuje' od początku marca, a więc mega świeżak ze mnie a do tego moja droga wędkarza została mocno skrócona, i zamiast zaczynać od spławika i robaczka od razu przeskoczyłem do koszyków i ciężkich zestawów pod karpia / amura / karasia - wszystko przez teścia, który raz mnie zabrał na zasiadkę i pozwolił wyciągnąć miśka ! :)

W związku z tym, chodzę dosłownie codziennie na zasiadki (mam ten przywilej bo pracuje jako freelancer) i ucze się, dlatego też wybrałem malutką komercję - podobno dobrze zarybioną i testuję różne sposoby, moim sprzętem są 2/3 wędki karpiowe, żyłka 0,28 i haki bezzadziorowe 8 na przyponie 10. Zanęt i przynęt nakupowane od cholery, bo wiadomo - na początku człowiek jest mega zajarany - pelety/kulki sonubaits, sztuczna / cuck kuku.

Przechodząc do sedna przez 4 dni na tym małym stawiku złowiłem 3 karpie (1kg,1kg,3kg), w koszyku był method basic / green beta 2mm, moim zdaniem wynik jest słaby, gdyż przychodzą tu dziadki i z glutem w nosie wyciągają co chwile japońce na czerwonego robaka i wędke z bambusa :-[ - tak wiem, powinienem też na kiju z bazaru wyciągać gluty na robaka, ale z góry mówię - że nie to mnie rajcuje.

Każdą noc czytam forum / artykuły / filmy na YT i doszedłem do wniosku, że dziś dorzucę do peletów zanęty - halibut, nie dość że koszyk lepiej kleił to było 6 brań w tym 2x 4kg!, lecz wszystkie w godz 12-16, potem do 21 już niestety nic nie drgnęło, próbowałem zmieniać miejscówki i przynęty, ale na nic to się zdało, a podobno biała ryba bierze najlepiej tuż przed wschodem słońca :) I tutaj proszę o naprowadzenie mnie:

- jaką taktykę obrać w tak małym stawie? rzucać w najpłytsze jak świeci słońce i w głębsze przed zachodem? (staw głeboki do 4m, i bardzo zimna woda)
- jak mocno zwabić grubsze ryby to podejścia pod koszyk? dzisiaj tuż po zarzuceniu woda aż buzowała od drobnicy (jest tam tego bardzo dużo - woda jest źródlana)
- czy zestaw jest dobry?
- czy dodane do koszyka 20% halibuta mogło aż tak znacznie spowolnić ich metabolizm i zmniejszyć chęć na branie?
- no i poł serio - czemu na 10 różnych przynęt i smaków miśki biorą mi tylko na pikantną kiełbaskę sonu?


Ależ się rozpisałem, proszę o wyrozumiałość dla żołtodzioba!

Offline MarioG

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 126
  • Reputacja: 312
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Prawie pod Warszawą
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mały staw komercyjny 0,3 h - wskazówki dla żółtodzioba
« Odpowiedź #1 dnia: 13.05.2017, 07:24 »
Tak na szybko.
Zdecydowanie za duzy haczyk i za slaby przypon. Dziwie sie ze Ci nie strzelil przy tych rybach ktore ciagnales.
Nie wiem tez jaki masz sposob na sygnalizacje bran ale z pewnoscią na drgajaca szczytowke nie ma co liczyc.
Ryby sa jeszcze dosc himeryczne a zimne noce wcale ich nie zachecaja do zabawy czy zerowania.
Jesli chodzisz codziennie to masz mozliwosc wybrania miejscowki i systematycznego necenia codziennie.
Poki co obstawialbym wlasnie plytsza wodę.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Mario
Mazovia Fishing Team

Offline YerbaMate

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 175
  • Reputacja: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk
Odp: Mały staw komercyjny 0,3 h - wskazówki dla żółtodzioba
« Odpowiedź #2 dnia: 13.05.2017, 08:09 »
Mi ostatnio sprawdzał się podajnik do białych robaków, z zestawem helikopterowym, przypon około 25 cm zakończony klipem do białych na włosie.
Na klipie około 12-15 białych (ile udało się wsadzić), a jeżeli nie będzie na to efektów to przeżuć się na sam haczyk i 5-6 białych na nim.

Drugie co też fajnie się sprawdziło to klasyczny zestaw z koszyczkiem , w środku zanęta Lorpio Magnetic - Czerwony Robak (wcześniej uzupełniona o zmielone konopie + pellet 2 mm + sól) i czerwony robak na haczyku.

Ewentualnie jak w/w zawiodą (chodź nie powinny) to spróbuj na pęk ochotek. Tutaj masz film instruktażowy jak założyć je na gumkę.


Pozdrawiam i powodzenia 8)

P.S. kolega u góry dobrze rzecze. Załóż bardzo delikatną szczytówkę, i obserwuj ją uważnie. Ja ostatnio miałem założone dzwoneczki, a i tak kilka brań przegapiłem, bo szczytówka chodziła tak delikatnie że nawet dzwoneczek nie dzwonił. Skąd wiem że to brania a nie wskazania? Bo następnym razem przyczaiłem się , zaciąłem,i wyholowałem :narybki:

Powodzenia kolego :beer:
Pozdrawiam Sławek <><

PB: Jesiotr 110 cm, Karp 80 cm, Leszcz 55 cm, Lin 40 cm, Płoć 30 cm, Karaś 38 cm, Okoń 33 cm, Szczupak 67 cm, Węgorz 70 cm, Jaź 50 cm.

Offline Wojtas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 312
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Płońsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mały staw komercyjny 0,3 h - wskazówki dla żółtodzioba
« Odpowiedź #3 dnia: 13.05.2017, 08:38 »
Mario podejrzewam , że przypon ma 10 lb a nie 0,10 mm więc śmiało wtedy wystarczy. Jeżeli łoisz na karpiówki,  to pomyśl o podajnikach do metody esp lub tych większych z mikado i alarmach. Jedną wędkę lokował bym na płyciźnie a drugą na głębokiej wodzie , żeby sprawdzić gdzie jest ryba. A co do przynęt to jeżeli brania masz na kiełbasę to łów na nią na jednej wędce , a na drugiej spróbuj przynęty na którą łowią najczęściej inni wędkarze : kukurydza , białe robaki , czerwone robaki etc.

Offline RAV93

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 629
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Istnieją ludzie, którzy łowią ryby, i tacy, którz
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mały staw komercyjny 0,3 h - wskazówki dla żółtodzioba
« Odpowiedź #4 dnia: 13.05.2017, 08:48 »
Nie wiem panowie ja byłem 2 tyg. Temu i nie miałem delikatnych brań odjazdy na sygnaliazotach były jak w lato. Tylko trzeba przynętę mniejszą trochę tak do 12mm. W ten weekend będę już zakładał 15mm i zobaczymy co się uwiesi.
A co do łowienia u Ciebie to rano przy takiej temperaturze siadasz na głębszej wodzie a po południu na płytszej jak już zacznie się ogrzewać. Ja tak robię u siebie i mi to się sprawdza. I faktycznie ryba na noc schodzi na głebszą i podchodzi do brzegu ale myślę że to będzie nie wcześniej jak po zmroku. Bo w lato to podchodzi wieczorkiem pod brzeg a w dzień siedzi na głebszej.

Offline Virnik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
  • Reputacja: 1
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Mały staw komercyjny 0,3 h - wskazówki dla żółtodzioba
« Odpowiedź #5 dnia: 13.05.2017, 12:22 »
Tak na szybko.
Zdecydowanie za duzy haczyk i za slaby przypon. Dziwie sie ze Ci nie strzelil przy tych rybach ktore ciagnales.
Nie wiem tez jaki masz sposob na sygnalizacje bran ale z pewnoscią na drgajaca szczytowke nie ma co liczyc.
Ryby sa jeszcze dosc himeryczne a zimne noce wcale ich nie zachecaja do zabawy czy zerowania.
Jesli chodzisz codziennie to masz mozliwosc wybrania miejscowki i systematycznego necenia codziennie.
Poki co obstawialbym wlasnie plytsza wodę.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


z tą 10tką chodziło mi o długość przyponu - 10cm, czyli standardowy do metody? Sygnalizuje wolny bieg + swinger, i każde branie karpia to spory odjazd, chociaż często jest sporo pustych czyli np swinger podbija 2x do góry nastepnie wraca na miejsce i dalej cisza (przynęty mam na włosie, a hak pusty)

Mario podejrzewam , że przypon ma 10 lb a nie 0,10 mm więc śmiało wtedy wystarczy. Jeżeli łoisz na karpiówki,  to pomyśl o podajnikach do metody esp lub tych większych z mikado i alarmach. Jedną wędkę lokował bym na płyciźnie a drugą na głębokiej wodzie , żeby sprawdzić gdzie jest ryba. A co do przynęt to jeżeli brania masz na kiełbasę to łów na nią na jednej wędce , a na drugiej spróbuj przynęty na którą łowią najczęściej inni wędkarze : kukurydza , białe robaki , czerwone robaki etc.

Podajniki mam drennana - wszystkie large 45g, te esp zmieszczą więcej zanęty niż drennanki?

Offline Wojtas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 312
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Płońsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mały staw komercyjny 0,3 h - wskazówki dla żółtodzioba
« Odpowiedź #6 dnia: 13.05.2017, 14:23 »
Tak te podajniki esp mieszczą więcej zanęty niż drennany

Chod-Rig

  • Gość
Odp: Mały staw komercyjny 0,3 h - wskazówki dla żółtodzioba
« Odpowiedź #7 dnia: 13.05.2017, 15:34 »
Dla 1 kg karpia gruba żyłka nie stanowi problemu. Hak masz w sam raz.
Na pletce 0,10 na przyponie wyciągniesz nawet dwucyfrówkę o ile nie będziesz musiał jej siłowo przytrzymać.
 
Żeby łowić na kulki to musisz nimi też nęcić i przyzwyczaić ryby do nowego pokarmu.
Stare dziadki to wyjadacze a tam gdzie nie spradzają się kulki i pellety to pozostaje robak i kukurydza.

Reasumując: Jeśli chcesz mieć wyniki na kulki to nęć nimi.