Autor Wątek: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko  (Przeczytany 27451 razy)

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Zapraszam tych co lubują sie w połowie karpi do pochwalenia sie jakimi sposobami podchodzą do łowienia karpi wczesną wiosną i nie tylko, czym kierujecie sie dobierając przynęty,mieszając zanęty, co sie może lepiej sprawdzić Method feeder czy może spławik ?... Zapraszam do dyskusji
Krzysztof

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #1 dnia: 20.02.2015, 21:10 »
Ze względu na to ze nasz zbiornik nie jest zbyt duży w większości łowimy na spławik ale zdarza się że ktoś postawi zestaw na ciężko. Moim tajnym kilerem jest kiszona kukurydza. Przeważnie łowie w weekendy ale w czasie urlopu 4 dni siedziałem nad wodą od 4 rano do 14 i udało mi się zlowic 41 karpi, wszystkie powyżej 40 cm.

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #2 dnia: 20.02.2015, 21:12 »
własnie wyczytałem ostatnio na tym forum też coś o kiszonej kuku, ja zawsze twierdziłem że, jak nie wykorzystam na rybach puszki to leci do wody reszta bo po co to komu ... ale może dobrze by było taką kuku odłożyć i pokisić , lub kupic troche,  wlać wszystko do naczynia jakiegoś większego przykryć i niech kiśnie a potem jak ? do zanęty dodajesz czy na hak czy może mix z konopiami i zanętą?
Krzysztof

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #3 dnia: 20.02.2015, 21:13 »
Krzysztof, ale chodzi Ci o łowienie dużych karpi (w sensie polowania na te największe), czy też polowania na różne karpie przy użyciu wagglera i feedera?
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #4 dnia: 20.02.2015, 21:23 »
nie, nie koniecznie dużych kolosów, chodzi o samo to jak zapolować na karpia czym go skusić łowiąc feederem , na wagglera nie łowie , ale zdażało sie że lowiłem płotki na bata,pół dnia aż wkońcu na haczyk 16stkę i białego robaka uderzył karpik 2-3kg, planuje w tym roku Method feedera nauczyć się i zacząć karpiować i linować o ile wyjdzie wszystko w praktyce, więc każda wiedza dla mnie jest bezcenna :)
Krzysztof

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #5 dnia: 20.02.2015, 21:33 »
własnie wyczytałem ostatnio na tym forum też coś o kiszonej kuku, ja zawsze twierdziłem że, jak nie wykorzystam na rybach puszki to leci do wody reszta bo po co to komu ... ale może dobrze by było taką kuku odłożyć i pokisić , lub kupic troche,  wlać wszystko do naczynia jakiegoś większego przykryć i niech kiśnie a potem jak ? do zanęty dodajesz czy na hak czy może mix z konopiami i zanętą?

Kisi się kukurydzę zwyklą, po namoczeniu i ugotowaniu. Nie slyszalem by ktoś kisił kukurydze z puszki , nawet gdyby to byla by tak miekka że nie dalo by się tego na hak zalozyć
Pozdrawiam - Gienek

Offline Ścigacz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 594
  • Reputacja: 139
  • Płeć: Mężczyzna
  • No fish no fun :)
  • Lokalizacja: Tuszyn
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #6 dnia: 20.02.2015, 21:37 »
Ja kupuję konski zab i gotuje sam lub u kumpli w parowniku a następnie zalewam wodą i odstawiam do garażu. Tam kisi się na spokojnie i przed każdym wypadem biorę z kilo max 1.5. Nece samymi ziarnami i jedno lub dwa na haczyk.

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #7 dnia: 20.02.2015, 21:40 »
nie koniecznie trzeba kisic zeby na hak dać, tylko do zanęty, a wtedy moze być rozwalająca sie ...
Krzysztof

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #8 dnia: 20.02.2015, 21:46 »
Jeśli chodzi o mnie to nastawiam się na średnie karpie (mniejsze do 2 kg łapałem przez 35 lat i mi się znudziły ;) ):
- w marcu raczej jeżdżę sporadycznie i nie mam sukcesów,
- w kwietniu już znacznie lepiej, stosuję małe (8, 10 mm) pellety rybne (kilka rodzai, łososiowe, halibutowe  z dodatkami lub bez) lub pellety z wątróbki, w tym roku planuję łowić tylko na feeder method
W te miesiące raczej szukam ryby, najczęściej lepsze brania są w płytszych miejscach.
;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 231
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #9 dnia: 20.02.2015, 21:49 »
Wiosna szukam karpia plytko zauwazylem ze w nocy wychodza na zer nawed namwode 1 mb
gdy woda ma 8 stopni zaczynam pruby
Metoda splawik zywe przynety oraz kuku mowie tak do okolom15 marca potem pruboje wieczorami grunt przynety na poczatek jak wyrzej zaneta bardzo uboga ale mocno dajaca ryba
Maciek

Offline jaco

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 403
  • Reputacja: 54
  • Płeć: Mężczyzna
  • Jacek
  • Lokalizacja: Legnica, Polska
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #10 dnia: 21.02.2015, 19:29 »
zastanawia mnie skuteczność kulek pop-up na tle innych przynęt ,jakie są wasze opinie i doświadczenia ?
Pozdrawiam
Jacek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #11 dnia: 21.02.2015, 19:43 »
Średnio ok 20-30 % czasu łowienia na jednej z  wędek, staram się trzymać kulkę pop-up. Na razie nie mam specjalnie lepszych  efektów (np. w 2014 kilka karpi, w tym jeden 14kg). Ale spotkałem 2 wędkarzy co na pop-upy i feeder method wymiatali kosmicznie (złapali  z 25 ryb w dzień, głównie średnich karpi,  reszta wędkarzy -  z dwadzieścia osób - może z  10 ryb, ja jedną :( ). Na pytanie: na co łapali, odpowiedzieli: trzeba się uczyć kolego. :(
No to się uczę (np. na tym forum). :D :D :D
;)

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #12 dnia: 21.02.2015, 21:14 »
jesli chodzi o mnie to myśląc o Method feeder to tylko skupiał bede sie na wodach PZW.
Krzysztof

Offline pio19681

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 095
  • Reputacja: 42
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: KIELCE
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #13 dnia: 23.02.2015, 10:46 »
Kiszę kukurydzę od jakiegoś czasu. Surową zalewam wodą. Do każdego kilograma   dodaję 20dkg cukru. Potrzebną do łowienia ilość przed łowieniem przegotowuję przez ok. 20-30 minut. Używam dopiero po 4-5 dniach kiszenia. Niektórzy w trakcie łowienia  dodają sodę.  Wtedy nabiera ona pomarańczowej barwy.
"Dopóki nie było internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów..."
S. Lem.

Offline Sfeeder94

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pszczyna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #14 dnia: 05.03.2015, 10:53 »
Ja na wiosenne karpie wyruszam z reguły koniec marca/początek kwietnia nęcę gotowaną kuku + pellet szybko rozpuszczalny z TB przez ok. 4 dni. Nęcę 2 łowiska w swojej ulubionej miejscówce jedno jakieś 15 m od brzegu pod szuwarami (metoda), drugie 4 m od brzegu na płyciźnie (spławik). Na przynętę: kuku+pływające kuku na włosie, bądź mielonka. Dzień przed łowieniem nęcę trochę więcej, o 5 rano jestem na łowisku, po cichutku się rozkładam. Donęcam po złowionej rybie albo wcale. Z moich doświadczeń wynika, że na płytkiej wodzie nie warto hałasować nawet nęcąc. Wyniki są wchodzą karpie od 1-4 kg, zabawa przednia zwłaszcza na delikatnym zestawie spławikowym. Jako przyłów wejdzie czasem większy lin, karaś, jaź.