Autor Wątek: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko  (Przeczytany 27456 razy)

Offline koras

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 797
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Więcej sprzętu niż talentu :D
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #30 dnia: 15.03.2017, 09:04 »
Nie wiem, czy to się sprawdza na wszystkich łowiskach, ale u mnie na zalewie ryby (karpie również) zaczynają najpierw brać w pobliżu miejsca, gdzie rzeczka wpada do zalewu. Jest tam około 1,5 m głębokości. Wystarczy, że słońce poświeci, a temperatura powietrza osiągnie około 7 stopni. W tym roku 3 dni po tym jak puścił lód zaczęły się brania.

Nikt ryb tam nie szuka, po prostu to miejsce jest obsadzone wędkarzami, bo tam najpierw zaczynają żerować ryby. Nie jest to eldorado, ale koszyczek średnich rozmiarów wypełniony zanętą i łowią karpie, karasie, liny i wszędobylskie leszczyki. Na metodę też da się połowić, sprawdzałem (podajnik small 15 g, mix 50/50).
Marcin

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #31 dnia: 15.03.2017, 10:57 »
Ja bym skupił się na płytszych miejscach jeżeli takie są. Zacznij może od samej zanęty i jak trafisz miejsce z rybami spróbuj później dodawać pelletu (to co włożysz nie wyjmiesz ale zawsze możesz dołożyć).
Ciężko powiedzieć czy ryby na Twoim zbiorniku będą już potrzebowały więcej pokarmu czy nie przekarmisz dodając pellet.

W czystej wodzie powinny być lepsze przynęty o jaskrawych kolorach ale nie rezygnuj ze sprawdzenia jakiś o mocniejszym aromacie, a słabszym kolorze. Może to właśnie one będą kilerem :)

Jeżeli będziesz łowić na dwie wędki to na jednej dałbym mały koszyk z zanętą + robaki, a na hak/gumkę białe (najlepiej kolor czerwony). Druga wędka to metoda z jaskrawą przynętą z założeniem przejścia na śmierdziuchy.
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #32 dnia: 15.03.2017, 11:00 »
Warto teraz szukać ryb przy trzcinach gdzie wody jest ~1,5m.? Mam takie miejsce, ale nie wiem czy tam warto usiąść o tej porze roku...
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #33 dnia: 15.03.2017, 12:27 »
Warto teraz szukać ryb przy trzcinach gdzie wody jest ~1,5m.? Mam takie miejsce, ale nie wiem czy tam warto usiąść o tej porze roku...

Moim zdaniem tak. Woda tam się szybciej nagrzeje, a trzciny to częste miejsce gdzie chowają się ryby.
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline wojciu1

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 209
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #34 dnia: 15.03.2017, 12:51 »
Dzięki za odpowiedzi. mi na płyciźnie będzie ciężko, bo takiej tam nie ma :D Zbiornik jest technologiczny, nie ma żadnej roślinności wodnej (jedynie właśnie przy brzeg), ale wszędzie jest równy spad i ok ~ 4-5 m. od brzegu już mamy równe dno o głębokości 2 metrów. Ew. może spróbuję łowić tak "pod skosem" rzucając blisko brzegu, ale ustawiając się tak, żebym siedział trochę dalej, a nie łowił pod nogami.
Pozdrawiam,

Wojtek

Online mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 233
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #35 dnia: 15.03.2017, 13:18 »
Warto teraz szukać ryb przy trzcinach gdzie wody jest ~1,5m.? Mam takie miejsce, ale nie wiem czy tam warto usiąść o tej porze roku...

Powiem więcej wieczorkiem i w pierwszej połowie nocy - gdy woda jest jeszcze nagrzana to nawet 0,5 mb jest bardzo dobrym miejscem w tym okresie czasu...
Maciek

Offline n0cny

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 376
  • Reputacja: 50
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #36 dnia: 15.03.2017, 14:24 »
U mnie w tym roku rzeczka bez efektów - ale rokrocznie również łapałem przy wpadającej nawet nie rzeczce a strumyku wody. Tam woda jako pierwsza była odmarznięta i tam ryby się gromadziły.

Co do głębokości - to łowiąc na dwóch wodach z takimi wpływami, na jednej miałem w szczytowych okresach 30-40cm wody i rybka z wiosny tam była. W porywach było 50cm ale teraz przy wysokim stanie wody stanowiska są tam zalane a że były w trzcinowiskach to nie da się łowić.

Przede wszystkim szukaj ryb - jeśli biorą wszędzie, to też wszystko jedno gdzie usiądziesz, ale podstawa to o tej porze lokalizacja ryb.

Offline Geo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 100
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: pomorskie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #37 dnia: 15.03.2017, 19:05 »
Panowie "kiszona kukurydza" rozwińcie temat dokładniej, receptury, dodatki - coś może spróbuję, czy ten proces wiąże się z jakimiś zapachami???
Sebastian


Offline gilala

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wasze sprawdzone sposoby na karpia - wiosną i nie tylko
« Odpowiedź #38 dnia: 15.03.2017, 19:35 »
Ja nie mam dużego doświadczenia jak moi koledzy, bo łowię dopiero kilka lat, ale bacznie obserwuję każdy sezon i mam już pewne wnioski. Ja w przeważającej większości łowię na komercyjnych wodach, więc tylko takim doświadczeniem się mogę podzielić. Początkowo zmieniałem cały czas miejsca, bo myślałem, że ryba na komercji jest wszędzie, szybko jednak okazało się, że właśnie na komercji ryba szczególnie lubi przebywać w konkretnych miejscach, a w innych tylko bywa. Dlatego zasada nr jeden, to mieć jedną, góra dwie miejscówki, na których łowię na danej komercji, jak są zajęte, to siadam tam, gdzie jest wolne, ale zazwyczaj rezultaty są słabe.
Na wiosnę zawsze zaczynam przynętami i zanętmi hot - np chilli,  a na drugiej wędce przekornie owocowo i to mocno. Wczesną wiosną zawsze dipuję i to porządnie, wbrew temu, co mówią, że w zimnej wodzie nie roznoszą się zapachy tak dobrze jak w ciepłej. W zeszłym roku, na przełomie kwietnia i maja byłem na zasiadce, gdzie ryby brały na wszystko, owoce, śmierdziele, mięso, rybę, po prostu na wszystko. Chciałem powtórzyć sukces kolejnego dnia, tym bardziej, że warunki pogodowe były identyczne i tutaj niespodzianka, praktycznie bezrybie. Tak więc szukaj, próbuj i kombinuj, ja w tym roku spróbuję na ślimaki od Sonubaitsa i liczę na spory sukces. Mam też kuleczki rakowe i dumbelsy truskawkowe i multiowocowe :D
Robert