Autor Wątek: Sposób na brzanę  (Przeczytany 173487 razy)

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #225 dnia: 30.12.2020, 08:24 »
Przecież rzeki zarybia się jaziem od cholera wie już jakiego czasu. Już tu popełniamy błędy, bo to gatunek który uwielbia żerować na ikrze i wylęgu.

Tak samo jak praktycznie każda inna rzeczna ryba również brzana. Kiedyś dochodziło do takich ewenementów że przed zarybieniem pstrągiem w jakimś ciurku tłuczono miętusa (i wszystko inne co tam żyło) agregatem. Tylko że pstrąg też wyżera miętusowi ikrę. By the way... złapał ktoś ostatnio miętusa? A jeśli się zarybia jaziem jakąś małą zaporówkę żeby urozmaicić rybostan to nie widzę w tym szczególnym przypadku niczego złego. I wcale bym się nie zdziwił gdyby okazało się że tam trafia większość narybku jazia.

Juz pisałem, że no kill to tania gospodarka wodami, bo ichtiofauna reguluje się sama, czasem trzeba coś tam pomóc, zwłaszcza po jakichś zatruciach.

Mogę tylko przyklasnąć. Szczególnie jeśli chodzi o rzeki. A prawda niestety jest taka że ichtiofaunę reguluje dwunożny kormoran który wymiary i limity ma gdzieś.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Reputacja: 30
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #226 dnia: 03.01.2021, 12:37 »
Na wstępie chciałbym wszystkich przywitać gdyż jest to mój pierwszy post na tym forum. A więc witam i siema ;D

Po wielu wielu latach ganiania za drapieżnikami ze spinningiem latem zeszłego roku sięgnąłem po feeder by w końcu siąść na tyłku i połowić ryby stacjonarnie. Przyznam że wyniki mnie samego zaskoczyły bo na kilkanaście wypadów (głównie nad Odrę) od lata do jesieni nigdy nie zszedłem z wody o kiju. W końcu nałowiłem się fajnych jak dla mnie pod 2kg leszczy ładnych płoci i ogromne ilości krąpi ;D Z uwagi na to że mieszkam nad samym Bobrem szybko zaświtała mi w głowie myśl aby spróbować złowić brzanę. Za dzieciaka łowiłem ich sporo na żółty ser jednak teraz chciałbym połowić nowocześniej. Przez lata spinningowania wypadłem z obiegu jeśli chodzi o łowienie spławikowo gruntowe. Z tego powodu chciałbym Was poprosić o garść porad w temacie doboru sprzętu, przynęt i zanęt z którymi mógłbym w nadchodzącym sezonie spróbować skusić brzanę.

Jak już wspomniałem mieszkam nad samym Bobrem w jego środkowym biegu i ta rzeka byłaby moim głównym łowiskiem. Chciałbym kupić wędkę dedykowaną pod łowienie brzan tzw barbel rod i tu rodzi się pierwsze pytanie. Jak mocną wędkę powinienem wybrać na Bóbr ? 1,75lb, 2lb, czy 2,25lb ? Po wstępnym rozeznaniu rynku i przeszukaniu tego forum wytypowałem dwa kije. Korum Barbel Rod i Fox Horizon X4 Barbel Twin Tip Rod (1,75lb + 2,25lb) W przypadku drugiej wędki mamy dwa kije w jednym także mój dylemat sam by się rozwiązał w drodze testów nad wodą. W przypadku pierwszej muszę się zdecydować w momencie zakupu. Wydaje mi się, że przeważnie wystarczyłby mi koszyk o wadze 2-3 uncji + towar niestety nie mam pojęcia jak skorelować ze sobą ciężar koszyka z nurtem tak aby kij dał radę wyrzucić zestaw nie giął się za bardzo pod naporem nurtu i nie był jednocześnie zbyt kołkowaty podczas holu.

Co do przynęt i zanęt to chciałbym wypróbować wyspiarskie podejście do łowienia brzan tj na śmierdząco :) Ciężko mi po prostu sobie wyobrazić aby nasze polskie brzany mogły się oprzeć zanętom na mączkach rybnych i przynętom pachnącym halibutem ala pikantna kiełbasa czy ser z czosnkiem:) Chciałbym łowić z miksem 50/50 także potrzebuję porady odnośnie wyboru jakiejś zanęty pelletu do mieszanki i przynęt. Wstępnie wybrałem coś takiego:

Zanęty

Dynamite Baits Big Fish (bez i z dopiskiem River)
Sonubaits Supercrush - Barbel

Pellet do zanęty

Coppens premium coarse (2 lub 4,5mm)
Dynamite Baits marine halibut lub Sonubaits halibut pellets (4-8mm)


Chciałbym łowić na mix 50/50 ze wspomnianym "lżejszym" lekkostrawnym pelletem Coppens np 2mm uzupełnionym o 5-10% rodzynków np halibutowych 4-8mm. Czy waszym zdaniem te proporcje i rozmiary pelletów wyjściowo byłyby ok ? Czy 2mm podstawowy pellet nie będzie za mały dla brzan a 8mm jako dodatek za duży? Jako rodzynki mógłbym chyba też zastosować mieszankę większych pelletów halibutowych z pikantną kiełbasą i serowym czosnkiem. Niech sobie rybki wybierają co im bardziej smakuje. Czy może lepiej trzymać się jednej linni smakowo-zapachowej ? Jak zanęta pikantna kiełbasa to i taki sam pellet zanętowy i przynęta ?

Przynęty

Tutaj mam totalny mętlik z powodu ogromu wyboru ale wstępnie wytypowałem:

Dynamite Baits Soft Durable Hookers (ser i czosnek, halibut, robin red, shrimp ikryl)
Sonubaits Oozing Barbel & Carp Pellet (halibut, pikantna kiełbasa, ser i czosnek)

Jaki rozmiar kulek/pelletów stosuje się przeważnie na brzany? Czy np 15mm to już trochę za dużo ? Wiem, że prawdopodobnie napiszecie coś w stylu, że "to zależy", że muszę kombinować i testować ale na początek chciałbym kupić powiedzmy 2 zanęty i po dwa trzy pellety zanętowe i haczykowe powiedzmy dwóch producentów. Przy 2-3 różnych rozmiarach pelletów zrobi się tego kilkanaście pozycji. Nie chodzi tu nawet o koszty tylko o możliwe kombinacje.

Za wszystkie podpowiedzi z góry dziękuję. Zależy mi głownie na tych sprzętowych bo w ich przypadku wtopa najbardziej może boleć finansowo i jeśli chodzi o komfort łowienia. Co do przynęt myślę, że jakoś to ogarnę. Mam wytypowanych kilka miejscówek w których bankowo są ryby więc to tylko kwestia cierpliwości żeby wyselekcjonować skuteczne przynęty.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #227 dnia: 03.01.2021, 12:54 »
Witaj na forum. Bardzo fajny pierwszy wpis :thumbup:
Twój wątek łączę z tym, który już mamy o brzanie ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #228 dnia: 03.01.2021, 13:21 »
Siemka :beer:

Mam ten pellet Dynamite Baits Soft Durable Hookers w wersji green betaina i obawiam się że może Ci łatwo spadać w nurcie. Jest naprawdę miękki i raczej pod wody stojące :beer:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #229 dnia: 03.01.2021, 13:27 »

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #230 dnia: 03.01.2021, 13:55 »
Czy np 15mm to już trochę za dużo ? Wiem, że prawdopodobnie napiszecie coś w stylu, że "to zależy", że muszę kombinować i testować ale na początek chciałbym kupić powiedzmy 2 zanęty i po dwa trzy pellety zanętowe i haczykowe powiedzmy dwóch producentów.

Moim zdaniem 12mm (a nawet 8mm) jest "bezpieczniejsze", a jeśli takie rozmiary będą działać to 15mm też może. W drugą stronę będziesz się zastanawiał czy przypadkiem za dużej przynęty nie założyłeś, prawda? No i koniecznie gotowana konopia do zanęty. Dużo konopi :)
 
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #231 dnia: 03.01.2021, 14:52 »
Witaj na forum! :)

Ja stosuje dwie taktyki pod brzany - jedna na zimną a druga na ciepłą wodę.

Jak jest ciepło to dobrze sie sprawdzi zanęta na mączkach, pellety jak najbardziej pomogą. Na hak dobrze jest dawać przynętę która ma związek z zanętą, to znaczy jeśli są to kulki, to dobrze jest je pokruszyć i dać do zanęty. Pellety - tu nie trzeba nic robić jak się ma miks 50/50. Zasada jest jednak taka - w dzień używasz małych przynęt bądź naturalnych (białe głównie), czyli pellet 6 do 12 mm, kulki 10 czy 12 mm, zaś w nocy można założyć coś większego, kulkę 15 czy 18 mm. Brzana jest o wiele bardziej podejrzliwa za dnia, dlatego mniejsze przynęty są skuteczniejsze. Sprawdzi się większość zanęt na mączkach, dobrze jest dodać też do gotowej zanęty pelletu 2 mm halibutowego. Wg mnie doskonałym dodatkiem są konopie. Ja się bez nich nie ruszam na brzany. Po prostu zanętą zamykam koszyk, w którym są konopie, kruszone kulki i pellety 4 czy 6 mm. Ale u mnie jest ryba, więc na słabszej rzece można te ilości odpowiednio zmniejszyć.

Jak woda jest zimniejsza, to wtedy grę robią białe robaki.  Miks pozostaje ten sam, natomiast do koszyka idą konopie i białe. Na hak zakładam 4-5 białych (nr 10 Wide Gape).

Samo nęcenie wykonuje w ten sposób, że zarzucam bez klipa (!) 4-6 koszyków. Zimą może być to mniej, pod warunkiem, że woda nie jest wysoka (na podnieisonej trzeba nęcić więcej, bo sporo 'towaru' się wymywa).

Co do kijów, to polecam Korumy, jak chcesz coś lepszego, to jest sporo innych modeli, jak Daiwa czy Greys. Odnośnie tego jaki kij wybrać, to trzeba wiedzieć jakich koszyków używasz. Jeśli do 85 gramów - 1.75 lb jest OK, przy 120 do 150 2 lb, a powyżej wiadomo, 2.25 lub 2.5 lb. Nie wiem jak głęboki jest ten Bóbr, ale jeśli jest to zazwyczaj do 2 metrów, to wtedy napór na żyłkę nie jest duży. Na Wye, gdzie woda płynie szybko, koszyki 60 gramów wystarczają, bo głębokość to z 1.5 metra. Ale na Trencie, jak woda płynie z podobna prędkością, koszyki muszą mieć 120 gramów. Tak więc wiele zależy właśnie od głębokości.

Na brzany możesz używać haków nr 10 lub 12 (Wide Gape z zadziorem), i zakładać pellet na gumkę. Dobre są latex bands z Drennana, w rozmiarze mikro. Wtedy można podczepić pod hak pellet od 4 do 10 mm nawet. Bez tego można łowić na białe w normalny sposób, ułatwia to życie. Brzany możesz łowić na duże i małe przynęty, bo ryba ta ma duży otwór gębowy, jednak za dnia lepiej jest skupić się na czymś mniejszym. Pellet 6 lub 8 mm wydaje się idealny. Może być zwykły halibutowy lub pikantna kiełbasa, jak z Sonubaitsa.

Jakbyś miał kontakt z brzanami, to daj znać, nie chodzi mi o miejscówki, ale bardziej o 'stan populacji' na rzece w twoim rejonie. Połamania!

Lucjan

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #232 dnia: 03.01.2021, 18:05 »
Polecam kijki Korum Trilogy Triple Rod, patyki 3 w 1 - quiver (drgająca szczytówka) i brzanówka 1,75 i 2,25lb. Bardzo uniwersalne kijki, pozwalające dostosować się do wielu warunków nad wodą.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Reputacja: 30
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #233 dnia: 03.01.2021, 20:06 »
Dzięki wielkie za wszystkie podpowiedzi. Z tego co piszesz Luk wynika, że powinienem wybrać kij 1,75 lub 2lb. Bóbr w miejscach, w których będę łowił ma przy normalnym stanie 1,5-2m głębokości. Są oczywiście miejscówki płytsze i głębsze ale skoncentruję się głównie na takich. Kiedyś gdy stawiałem nad Bobrem swoje pierwsze wędkarskie kroki łowiłem brzany na żółty ser z ołowiem przelotowym o wadze 40-60gr i to wystarczało. Rzucałem przeważnie dość mocno z prądem na środek rzeki lub pod brzeg na którym siedziałem. Przy takim ułożeniu jak wiadomo potrzebny jest mniejszy ciężar aby zakotwiczyć zestaw na dnie. Trudno mi teraz ocenić jak ciężki koszyk będę potrzebował gdy będę chciał rzucić bardziej prostopadle do brzegu lub gdy będę łowił przy lekko podniesionej wodzie. Stąd biorę pod uwagę ten mocniejszy wariant. Liczę, że odezwie się jeszcze ktoś łowiący brzany w Bobrze i podpowie bierz ... :D

Co do przynęt to sprawa wygląda tak, że w ciągu tych lat w których głównie spinningowałem pojawiło się na niektórych odcinkach Bobru bardzo dużo białorybu przez co łowienie na białe robaki jest udręką. Doświadczyłem tego podczas kilku jesiennych wypadów za brzaną z feederkiem. Robale co chwilę tarmosiły płotki, klenie a nawet krąpiki co kiedyś było nie do pomyślenia. Udało mi się co prawda złowić dwie niewymiarowe brzanki ale białe na tych odcinkach raczej trzeba sobie odpuścić. Z tego powodu na myśl przyszły mi większe 12-15mm pellety i kulki bo do mniejszych 6mm dobierały się kleniki. Poza tym mam wiarygodne informacje o rybach 70-80cm dla których takie przynęty nie będą raczej problemem.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #234 dnia: 03.01.2021, 20:24 »
Na brzanę możesz rosówek śmiało spróbować :beer:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #235 dnia: 03.01.2021, 21:47 »
Białe u mnie wchodzą w grę jak drobniejsza ryba rusza na zimowiska. Latem tylko na zawodach łowię białymi, zbyt wiele jest węgorza, drobniejszej ryby, zwłaszcza jelca i okonia. Ale jak przymrozi raz i drugi, to na rzece powinna zostać właśnie brzana i kleń, reszta gdzieś na zimowisku.

Na pewno jednak zimą warto zmniejszać przynęty. Na te większe rzadko się coś łowi. Wyjątkiem jest podniesiona woda, mętna. Wtedy dobrze działają śmierdziuchy albo mielonka. Ser próbowało wielu moich znajomych, ja też, ale wyniki są marne. Ale nie ma się co dziwić, bo zanęta na mielonych pelletach, pellety 2mm (i większe) w miksie do tego, więc odpowiednie przynęty działają lepiej :)

Nie należy też zapominać o kukurydzy, też działa. U mnie jest niewskazana, bo ściąga leszcza (jest go dużo). Ogólnie trzeba próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Ja sobie sam znalazłem taktykę pod brzany, jak i przynęty. Tym bardziej coś takiego cieszy :)
Lucjan

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Reputacja: 30
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #236 dnia: 04.01.2021, 18:03 »
Co do białych robaków to przygotowujecie je jakoś do łowienia? Chodzi mi o mycie zasypywanie jakimiś specyfikami,w których mają się wytrzeć i pozbyć swojego charakterystycznego zapachu ? A może brzanie wspomniany zapach wcale nie przeszkadza lub wręcz przeciwnie ją wabi ?

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #237 dnia: 04.01.2021, 18:27 »
Robaków raczej nie kąpię, chyba że są potrzebne na szybko. Najpierw sito (odsianie paprochów i zwłok), potem mąka kukurydziana z atraktantem i szczyptą tego:

https://sklep.gorek-gliny.pl/?1462,maggotclean-champion-feed-80g-500-ml.

Jeżeli "fabryczny" zapach robaków jest stosunkowo mocny, po pewnym czasie (kilka - kilkanaście godzin) wymieniam mąkę na świeżą. Oczywiście przygotowanie robaków martwych/uśpionych to inna kwestia - zwykle stosuję system butelkowo-lodówkowy:


Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #238 dnia: 04.01.2021, 19:13 »
Ja używam białych 'z zapaszkiem' i u mnie to działa.
Lucjan

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Reputacja: 30
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #239 dnia: 04.01.2021, 19:47 »
To dowodzi tylko jak różnie ludzie i ryby odbierają zapachy. Coś co dla nas delikatnie mówiąc nieprzyjemnie pachnie dla ryb może być atrakcyjne i kuszące :D  Dla mnie wielkim zaskoczeniem po powrocie do wędkarstwa gruntowego było to jak dużo jest obecnie zanęt i przynęt śmierdziuchów. Mączki rybne skisłe masło, sfermentowana kukurydza itd.

Jakbyście mieli ograniczyć się w przypadku brzan do powiedzmy 3ch przynętowych nut zapachowych to co to by było? Też raczej śmierdziuchy ?