Autor Wątek: Sposób na brzanę  (Przeczytany 173289 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #240 dnia: 05.01.2021, 08:37 »
Co do białych to mamy dwa typy zapachu. Jeden to zapach rozkładającego się mięsa, który wg mnie jest bardzo pozytywny i ryba go dobrze rozpoznaje. Jeżeli jednak robaki się nam zaczną 'pocić', to znaczy nie ma mąki kukurydzianej czy trocin, to pojawia sie zapach amoniaku, ponieważ to produkt przemiany materii. To może już wpływać niekorzystnie na ryby. Wtedy białe jest dobrze przepłukać. Dobrą rzeczą jest zmielona drobno zanęta, którą obsypujemy białe jak trzymamy je dłużej. Nada na im dobry aromat, osłabi ten amoniaku.

W UK praktyką powszechną jest sprzedawanie białych na pinty, czyli nieco więcej niż pół litra. Sprzedający miesza to z mąką kukurydzianą, przez co mady są suche. W Polsce jednak przeważają plastikowe opakowania pół litra, gdzie robaki są bez żadnych dodatków. Dlatego lepiej je sobie 'podrasować'.

Lucjan

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #241 dnia: 05.01.2021, 08:47 »
Jakbyście mieli ograniczyć się w przypadku brzan do powiedzmy 3ch przynętowych nut zapachowych to co to by było? Też raczej śmierdziuchy ?

Polecam kulki lub pellety o zapachu kryla lub krewetek, bo przypomina to zapach stawonogów rzecznych, które brzana powinna dobrze kojarzyć. Kolejna grupa to śmierdziele na bazie czosnku lub jakiegoś mięsa. Trzecia to typowy zapach pelletu halibutowego. Cały czas skuteczny.

Wg mnie jednak o wiele ważniejsze są rozmiary przynęt. Wielu wędkarzy nie rozumie jak ważne jest zmniejszenie przynęty w pewnych warunkach. Na Trencie miałem tego wiele przykładów. Na przykład z kumplem łowiliśmy na kulki 12 mm i mieliśmy dobre wyniki, podczas gdy wędkarze obok nie łowili praktycznie niczego. Bo mieli kulki 15 mm lub mniejsze :) Tak samo jest z pelletem. Na 14 mm brań brak, a na 8 mm jest ich sporo, i to brzanek do 2-3 kilo, mających wielkie pyski.

Według mnie brzana nie jest rybą, która grymasi nad przynętą z racji jej zapachu, bardziej jest ona ostrożna jak widzi co ma przed sobą. Dlatego tak często zanim ma się brania mają miejsce wskazania. Ryba więc jest w pobliżu zestawu ale nie połyka przynęty. Płoszy się i wraca za 10-15 minut, i wtedy jest branie. Na jednym z filmów brzanowych gość pokazywał jak się zachowywało stado w nęconym miejscu, gdzie nie było zestawów. Brzany wpływały, zjadły co nieco i uciekły aby pojawić się za kilka minut, i tak kilka razy. Były więc bardzo ostrożne i jeżeli tylko jeden osobnik coś zauważył, uciekały wszystkie.

Lucjan

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 30
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #242 dnia: 05.01.2021, 20:09 »
Tak jak napisałem wcześniej nie chciałbym na początek kupować zbyt wielu różnych przynęt i zanęt żeby nie utrudniać sobie wyboru. Czy poniższy zestaw jest ok ?

Sonubaits Oozing Barbel & Carp Pellet 8mm i 15mm (Cheesy Garlic, Spicy Sausage, Halibut)
Sonubaits Barbel Hookbaits - Small 10x12mm

+ ewentualnie jeszcze

Dynamite Baits Big Fish River Soft Durable Hookers 12mm (Cheese & Garlic, Shrimp & Krill, Marine Halibut)

A może pomieszać trochę Sonu trochę Dynamite
 

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #243 dnia: 05.01.2021, 21:22 »
Jest spoko :) Ja bym dodał jeszcze kulki proteinowe, np. Dynamite'a Shrimp and Prawn, w rozmiarze 15 i 12 mm. Masz wtedy dwa kilo kulek, którymi możesz nęcić (bardzo wskazane aby ryba wpierw mogła się posilić tym, wtedy jest ufniejsza) lub kruszyć i dodawać do miksu. Ja używam jeszcze pakunków PVA, wielkości połowy kciuka, zakładanych na hak. To daje zdecydowanie więcej brań. Mój znajomy się do tego przekonał w sierpniu. Nie łowił, w przeciwieństwie do mnie. Jak założył torebkę, od razu było lepiej i łowił niczym kormoran :)

Te kulki więc możesz używać jako wypełnienie PVA, jako przynęta, dodatek do zanęty czy też do nęcenia. Wg mnie ważne jest aby operować podobnymi zapachami. A kulki rzucam przed zestawem. W ten sposób brzana płynąca pod prąd w stronę zestawu, wabiona zapachem, spotyka na swej drodze takie przysmaki. I robi się bardziej ufna i chętniej łyknie przynętę.

Plusem kulek jest też to, że sa wytrzymałe. Pellet spada dość szybko, im szybsza woda tym krótszy jego żywot. Kulka zaś może być w wodzie minimum kilka godzin. Wiele razy tez na jedną można złowić kilka ryb. Pellet trzeba wymieniać za każdym razem praktycznie, czy to ten z Sonubaitsa czy tez innych firm. Więc łowiąc w nocy, jak chcesz zmrużyć oko, lepiej mieć kulkę na włosie. Pellet cholera wie kiedy spadnie.

Dobre są też pasty. Ma je Dynamite. Wtedy możesz pellet pokryć ją, ona się rozpuści po 5-10 minutach, zostając przy haku. Więc przedłuży żywotność pelletowi, do tego doda mu atrakcyjności. To dobra alternatywa dla pakunków PVA.

Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #244 dnia: 05.01.2021, 21:50 »
Lucjan ,mam pytanie odnośnie Trentu i Way, czy możecie tam łowić na martwe rybki,brzana to drapieżca, może też warto spróbować :beer:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #245 dnia: 06.01.2021, 07:43 »
Można łowić, ale albo musisz kupić mrożone, albo samemu złowić :) Ogólnie to jest sporo sandacza, i mam zamiar mieć zestaw z martwą rybką. A co do brzan to można łowić na kawałek rybiego mięsa oczywiście, ale nie wiem czy to da dobre efekty. Ogólnie brzana może chcieć rybkę, ale jakąś małą, np. strzeblę lub kiełbia. Ale złap coś takiego panie :)

Jest wiele przynęt które mogą się sprawdzać. Na przykład niewielu próbuje krewetek, a to przecież nic innego jak większy skorupiak od tych co są w rzece i które brzana wcina. Do tego okoń to uwielbia, kleń nie pogardzi. Może warto zrobić próbę?

W UK jest dziwnie trochę. Większość wędkarzy w tym okresie nie używa białych. Jak dla mnie one dystansują na kilometry inne przynęty. Plusem jest to, ze dając białe do koszyka nęcimy nimi. Cholera wie jak podejść do łowienia na krewetkę czy kawałek rybki z nęceniem. Ale jakieś testy zrobić warto...
Lucjan

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #246 dnia: 06.01.2021, 09:41 »
Zapewne najlepszą opcją byłby kiełb albo strzebla ;) ,fakt ale złowić takie maleństwa może być ciężko, tak jak piszesz, a mrożonych nie kupimy raczej niestety ,dzięki Lucjan za odp :beer:,u nas na dodatek kiełb i strzebla są pod ochroną jak dobrze pamiętam ;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #247 dnia: 06.01.2021, 10:34 »
Raczej nie kiełb :) To pospolita ryba (pełna nazwa to kiełb pospolity lub jedna z nazw, bo jest ich kilka). Co do strzebli to można je złowić w takim Wye, na różne pułapki, niekoniecznie te z haczykiem. Są ich tam całe ławice. Potem można zamrozić... Jednak chyba na Wye to niedozwolone, mógłby wpaść łosoś, którego populację chcą tam odbudować.

Ogólnie mało osób łowi z użyciem małych rybek. Spinningiści raczej celują w szczupaka, okonia i sandacza, brzana to dla nich biała ryba i przyłów. Ale faktycznie łowi się ja na małe przynęty spinnngowe. Moja znajoma na otwarciu sezonu, na lekka okoniówkę, zaliczyła brzanę 8 kilogramów, chyba na Spin Mada. Zrobiła to na oczach kilku wędkarzy brzanowych, którzy okazali się dziwnie bardzo niemili :) A bo nie powinna tak holować, tak jak i kłaść takiej ryby na małej macie i tak dalej. A szczęki im opadły, bo zrobiła to kobieta, do tego spinnigista. A oni na zero :)
Lucjan

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #248 dnia: 06.01.2021, 10:50 »
A co do brzan to można łowić na kawałek rybiego mięsa oczywiście, ale nie wiem czy to da dobre efekty. Ogólnie brzana może chcieć rybkę, ale jakąś małą, np. strzeblę lub kiełbia. Ale złap coś takiego panie :)

Akurat gdzie brzana to jest kiełb :)

Na przykład niewielu próbuje krewetek, a to przecież nic innego jak większy skorupiak od tych co są w rzece i które brzana wcina. Do tego okoń to uwielbia, kleń nie pogardzi. Może warto zrobić próbę?

Dopisane do listy przynęt do przetestowania na wiosnę :thumbup: Bardziej chodzi o okonia i klenia ale jak królowa nie pogardzi to...



 8)
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #249 dnia: 18.01.2021, 19:50 »

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #250 dnia: 18.01.2021, 20:15 »
Subskrybuje kanał Grabowskiego, filmik oczywiście widziałem, sporo wiedzy przekazanej i przynajmniej gość nie czaruje ze ma wyniki dzięki swojej super zanęcie. Wie gdzie łowić, doskonale czyta wodę, polecam jego filmy.
Sławek

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #251 dnia: 06.02.2021, 20:15 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #252 dnia: 04.03.2021, 18:31 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #253 dnia: 12.03.2021, 10:42 »

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 533
  • Reputacja: 1110
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Sposób na brzanę
« Odpowiedź #254 dnia: 12.03.2021, 19:03 »