Autor Wątek: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji  (Przeczytany 6868 razy)

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Witam, postanowiłem odłączyć się od innego wątku i mojej kampanii na rzecz no kill w Kanale Gliwickim nadać osobny bieg.

O co chodzi? Korzystając z maila, postanowiłem ruszyć temat Kanału Gliwickiego, który pomimo zatrucia metalami ciężkimi jest obiektem gdzie PZW dopuszcza zabieranie ryb do spożycia. W poniższym poście pokaże wam od początku historie, a w każdym kolejnym będę informował o dalszych wydarzeniach w sprawie.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #1 dnia: 11.02.2020, 14:12 »
5 minut roboty i wojewódzka stacja Sanepid w Katowicach otrzymała ode mnie takiego maila:

"Witam.

Chciałem Państwu zgłosić interwencję, dot. realnego zagrożenia dla ludzkiego życia i zdrowia.

Tematem zgłoszenia jest Kanał Gliwicki, który jest miejscem wędkowania rekreacyjnego, pod zarządem Polskiego Związku Wędkarskiego. Woda w Kanale Gliwickim jest silnie trujaca, znajdują się tam liczne zanieczyszczenia, metale ciężkie, jak również inne szkodliwe substancje. Mimo zgłaszania tego problemu do władz PZW, nikt nie wprowadził zmian zakazujących zabieranie ryb z tego akwenu, co w konsekwencji oznaczałoby zakaz spożycia zatrutych ryb. Nawet brak jest jakiejś informacji o zatruciu wody i zamieszkujących jej zwierząt.

Tym samym proszę Państwa o skuteczną interwencję i wymuszenie zmian w korzystaniu z tego zbiornika, celem zminimalizowania ryzyka wystąpienia zbiorowego zatrucia, albo poważnych konsekwencji zdrowotnych.

O podjętych działaniach proszę mnie poinformować w mailu zwrotnym."



Czekam na info zwrotne, może okaże się to precedensem w skali kraju, i będziemy mieć bat na dziadów.

Dziś otrzymałem odpowiedź, że Sanepid przekazał sprawę zgodnie z kompetencjami Inspekcji Ochrony Środowiska z uwagi, iż kontrola przestrzegania przepisów o ochronie środowiska, oraz badania i ocena stanu tego środowiska, a także kontrola podmiotów korzystających ze środowiska należy do tejże instytucji.

Będę dalej informować o postępach w sprawie. Może ta sprawa otworzy nam jakąś furtkę do walki o lepsze jutro rybostanu naszych wód. :)

Dziś otrzymałem odpowiedź, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przekazał moje zgłoszenie do Wód Polskich z siedzibą w Gliwicach na ul. Sienkiewicza 2, ponadto pisemnie poinformowali różniez Urząd Miejski w Gliwicach i koło PZW Gliwice na ul. Jagiellonskiej 16.

I dodali w tym piśmie jeszcze, że: "Kanał Gliwicki jest badany w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska (od 01.01.19 kompetencje Głównego Inspetora Ochrony Środowiska). Na podstawie badań z 2018 roku stwierdzono, że stan wody w Kanale oceniono jako ZŁY. O ocenie zdecydował słaby potencjał ekologiczny, oraz stan chemiczny nie osiągający dobrego. Na wyniki wykonanych klasyfikacji i ocen mail wpływ wskaźnik biologiczny fitobentos oraz średnioroczne i maksymalne wartości stężeń niklu, które przekraczały środowiskowe normy jakości."


Czyli póki co Sanepid przekazał sprawę Inspektoratowi Ochrony Środowiska, który z kolei przekazał sprawę Wodom Polskim, informując jednocześnie urząd miejski i PZW, a także potwierdzając badaniami, że woda jest syfem w Kanale Gliwickim. Czekam na kolejne pismo, tym razem od wód Polskich komu przekażą sprawę, pewnie wydziałowi ekologii z urzędu, a ten finalnie rozpatrzenie zgłoszenia pozostawi w gestii... Pzw O:)

Niezłe jaja... PZW na końcu odpisze, że jest dobrze i tak ma być, a ja komplet dokumentów dot mojego zgłoszenia przekażę prokuratorowi w Gliwicach celem zbadania p/k popełnienia przestępstwa dot nie dopełnienia obowiązku służbowego przez kolejnych pracowników kolejnych instytucji którzy sprawę olali.

Jako że do dziś nie otrzymałem odpowiedzi na w/w pismo ani od Wód Polskich, ani od Urzędu Miejskiego w Gliwicach, ani co zrozumiałe od PZW, wysłałem do nich wszystkich wspólnego maila o następującej treści:

"Witam.

W dniu 16.12.2019r. otrzymaliście Państwo wszyscy pismo od  Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach w sprawie przekazania interwencji zgodnie z kompetencjami.

Przypomnę, że sprawa dotyczy zatrutej wody i ryb w Kanale Gliwickim, który to jest udostępniony w ramach przepisów wędkarskich do amatorskiego połowu ryb. Według tych przepisów każdy wędkarz ma prawo zabrać ryby z łowiska celem konsumpcji, co w naraża go na bezpośrednią możliwość utraty życia i zdrowia.

Państwo zostaliście o tym poinformowani już prawie dwa miesiące temu, i moje dwa pytania brzmią następująco:

Co zostało dotychczas zrealizowane w przedmiotowej sprawie?
Co jest przyczyną braku udzielenia mi, jako stronie zgłoszenia, odpowiedzi na treść mojego pisma?

W nawiązaniu do mojego ostatniego pytania do Państwa, pragnę przypomnieć tylko, że ciąży na Państwu prawny obowiązek udzielenia mi odpowiedzi na zgłoszenie.

Ponado informuje, że po zakończonych czynnościach w sprawie mojego zgłoszenia, mam zamiar z kompletem dokumentów jakie dotychczas już posiadam, a także jakie mam zamiar otrzymać w przyszłości, udać się do Prokuratury Rejonowej, by przedłożyć je i zgłosić możliwość popełnienia przestępstwa niedopełnienia obowiązku służbowego, a także narażanie na bezpośrednia możliwość utraty życia lub zdrowia.

Prosze o potraktowanie mojego zgłoszenia priorytetowo, i udzielenia mi odpowiedzi na zgloszenie".

Teraz znów będę czekał, a o dalszym losie poinformuję koelgow jak coś się w tej sprawie wydarzy.

Może jakiś mod wydzieli to jako osoby wątek?
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #2 dnia: 11.02.2020, 14:18 »
Na pierwszą odpowiedź nie trzeba było długo czekać, przed momentem otrzymałem następująca odpowiedź z Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.


"W nawiązaniu do Pana korespondencji informuję, że Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach pismem z dnia 16.12.2019 r. przekazał dokumenty sprawy zanieczyszczenia wody w Kanale Gliwickim Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie Regionalnemu Zarządowi Gospodarki Wodnej w Gliwicach, celem załatwienia zgodnie z kompetencjami.

Na podstawie art. 212, 226 i 227 ustawy Prawo wodne(Dz.U. z 2018 r., poz. 2268 ze zm.) Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie administruje i zarządza Kanałem Gliwickim i rzeką Kłodnicą. Stąd, tutejszy urząd otrzymał jedynie informację "do wiadomości" i nie jest organem właściwym do rozpatrzenie sprawy. "


Tak więc od początku nadania biegu sprawie, ręce umyli pracownicy Sanepidu, Inspektoratu Ochrony Środowiska, a teraz Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego.

Oczekuje odpowiedzi od Wód Polskich jako głównej jednostki w sprawie, i PZW które również otrzymało maila.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #3 dnia: 11.02.2020, 14:28 »
Trzeba przyznać, że wszyscy mają wszystko w dupie dość głęboko.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #4 dnia: 11.02.2020, 14:30 »
Opiekunem tego łowiska jest koło nr 13 z Gliwic, a jak powszechnie wiadomo nie są zwolennikami nołkilów :) Powiem więcej. Takiego syfu jaki tam panuje trudno szukać na innych związkowych wodach, a koło liczy dobrze ponad 1000 członków. Wstyd :facepalm:

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #5 dnia: 11.02.2020, 14:31 »
Hmm zgadza się. Jeśli sprawa skończyła by się precedensowo, i udało z powodu zatrucia wody i organizmów w niej żyjących wymusić na PZW stworzenie no kill, to wtedy warto by było użyć takiego sposobu na uratowanie chodź części zbiorników przed miesarzami. Przynajmniej w teorii.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #6 dnia: 11.02.2020, 15:21 »
Azymut :bravo:
Powiem jak to było u nas gdy zatruto rzekę .
Trzeba wezwać policje, straż pożarną służby wezwą następne instytucje pobiorą próbpki wody do badań.
Mając dokumentację w postaci notaki spisanej na miejscu przez policją oraz straż pożarną w późniejszych bataliach jest łatwiej.
Bo działanie wstrzynają same instytucje w świetle problemu.
Czy to będzie wstrzęcie postępowania dochodzeniowego kto zatruł lub prokuratorskie jeśli chodzi o zarzuty.
W perspektywie czasu woda jeśli bedzie wykazane skarzenie będzie zakmnieta z zakazem połowu ryb oraz kompieli.
Maciek

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #7 dnia: 11.02.2020, 15:43 »
Jak to u nas w kraju, ja to nazywam " wąskim zakresem specjalizacji".
Wszystkie instytucje w myśl zasady " aby dalej od siebie" :facepalm:
Teraz Wody Polskie zapewne zlecą badania Sanepidowi, bo w gestii  tej instytucji to leży. Przerzucanie się papierami i wymiana korespondencji. ;D
Adam

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #8 dnia: 11.02.2020, 17:55 »
Azymut :bravo:
Powiem jak to było u nas gdy zatruto rzekę .
Trzeba wezwać policje, straż pożarną służby wezwą następne instytucje pobiorą próbpki wody do badań.
Mając dokumentację w postaci notaki spisanej na miejscu przez policją oraz straż pożarną w późniejszych bataliach jest łatwiej.
Bo działanie wstrzynają same instytucje w świetle problemu.
Czy to będzie wstrzęcie postępowania dochodzeniowego kto zatruł lub prokuratorskie jeśli chodzi o zarzuty.
W perspektywie czasu woda jeśli bedzie wykazane skarzenie będzie zakmnieta z zakazem połowu ryb oraz kompieli.

Tylko, że taka procedura ma miejsce w przypadku nagłego zatrucia wody w wyniku jakiejś awarii czy wypadku. Zanieczyszczenie kanału gliwickiego to temat tak stary jak sam kanał, dlatego interwencyjnie nikt nie będzie działał.

Coś jak chodzenie na Sor po pomoc z przewlekła chorobą... Dziwi mnie bierność Sanepidu i Inspektoratu Ochrony Środowiska, bo jeśli celowo mnie zlali to grozi im odpowiedzialność, a jeśli zrobili to z przekonania to znaczy że nie znają swojej ustawy....
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #9 dnia: 11.02.2020, 18:19 »
Azymut :bravo:
Powiem jak to było u nas gdy zatruto rzekę .
Trzeba wezwać policje, straż pożarną służby wezwą następne instytucje pobiorą próbpki wody do badań.
Mając dokumentację w postaci notaki spisanej na miejscu przez policją oraz straż pożarną w późniejszych bataliach jest łatwiej.
Bo działanie wstrzynają same instytucje w świetle problemu.
Czy to będzie wstrzęcie postępowania dochodzeniowego kto zatruł lub prokuratorskie jeśli chodzi o zarzuty.
W perspektywie czasu woda jeśli bedzie wykazane skarzenie będzie zakmnieta z zakazem połowu ryb oraz kompieli.

Tylko, że taka procedura ma miejsce w przypadku nagłego zatrucia wody w wyniku jakiejś awarii czy wypadku. Zanieczyszczenie kanału gliwickiego to temat tak stary jak sam kanał, dlatego interwencyjnie nikt nie będzie działał.

Coś jak chodzenie na Sor po pomoc z przewlekła chorobą... Dziwi mnie bierność Sanepidu i Inspektoratu Ochrony Środowiska, bo jeśli celowo mnie zlali to grozi im odpowiedzialność, a jeśli zrobili to z przekonania to znaczy że nie znają swojej ustawy....

Zgłoś się do fundacji Mateusza Nasze Wody. I teraz mówię to całkiemnpoważnie wiem że mocno działa w tych tematach przynajmniej chce to rozkręcić.
Powiem ci że bardzo dobrym pomysłem by było również zaangażowanie w to koła oraz okręgu .
Oni mają obowiąsek z urzędu jako dzierżawcy obwodu rybackiego do ochrony podległych sobie zasobów.
Maciek

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #10 dnia: 11.02.2020, 18:32 »
Będą woleli tę wodę oddać, niż tam zrobić NK.
Tylko chłopaki mogą na tym ucierpieć bo organizują sobie zawody ;)
Jest też druga strona medalu.
Prezes się ugnie, poleci pismo, ZO da akceptację i będzie NK
Zostanie tylko psioczenie starszyzny i innych ze Śląska co tam łowią.

Ostateczność, to oddanie dla Opola kolejnego odcinka, wtedy, dodatkowa dopłata .
To za kilka lat, opolskie wody będą w Katowicach. ;D
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #11 dnia: 29.05.2020, 21:43 »
Dzisiaj najprawdopodobnie miało miejsce jakieś zatrucie na kanale gliwickim przy śluzie w łabędach, ryby nie żerują a tysiące drobnicy i małej ryby pływa po górze i łapie powietrze. :o
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 811
  • Reputacja: 93
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #12 dnia: 29.05.2020, 22:24 »
Zgłosiłeś gdzie trzeba?

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 729
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #13 dnia: 29.05.2020, 22:34 »
Nic nie zgłaszałem teraz dostałem taką informację i filmik widziałem.
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zatruta woda w Kanale Gliwickim - reakcja instytucji
« Odpowiedź #14 dnia: 30.05.2020, 10:22 »
Wg mnie to wszystko jest źle robione. Jeżeli było to zatrucie, to takie, które powoduje deficyt tlenowy, ryba gromadzi się tam gdzie jest go najwięcej, a więc przy śluzie. Powinno się przyjechać, sprawdzić zawartość tlenu w wodzie i zadziałać - albo użyc aeratora, albo przerzucać ryby do natlenianego basenu, a stąd do odcinka kanału, gdzie tlenu jest więcej (a więc ponad punkt gdzie doszło do zrzutu ścieków).

Zauważcie, że u nas nie ma takich jednostek ratownictwa. Powinny być one na stanie PSR lub PZW, w ilości około jeden wóz na województwo (przy większych klęskach żywiołowych można takie jednostki wysyłać aby połączyły siły). Do tego kilku, kilkunastu wędkarzy i jest działanie.

Nie rozumiem dlaczego w Polsce, w roku 2020 nie mamy nic. Jedyne co można to informować o zatruciach lub kolejnych przyduchach. To brak organizacji i logicznego myślenia. Zwłaszcza, że traci na tym i państwo i obywatele. Co pomoże policja, straż pożarna czy miejska? Nic praktycznie.

Smutne, to, i co gorsza nic nie zanosi się na to, aby nastąpiła poprawa :(
Lucjan