Autor Wątek: Nasze karpiowanie  (Przeczytany 356078 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 261
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1290 dnia: 07.10.2019, 16:21 »
Ale chodzi też o dzielenie się spostrzeżeniami 8) Gdyby znalazł się ktoś, kto często łowi chodem z niedużymi ciężarkami, i podzieliłby się swoimi obserwacjami na temat ich wpływu na skuteczność zacięć, to jest to już konkretna wiedza - wychodząca poza moje przypuszczenia. I do tego wiedza, która pozwoli mi lepiej wysnuwać wnioski z moich własnych obserwacji.

Kolokwialnie mówiąc - gdyby nie wiele patentów, informacji, i analiz, którymi ludzie dzielą się tu na forum, to wiele rzeczy nie przeszłoby mi nawet przez głowę. Zarówno jeśli chodzi o technikę łowienia, jak i dobór miejsca, przynęt, zestawów... Z jednej strony otworzyło to dla mnie nowe horyzonty, z drugiej dało narzędzia żebym sam mógł szukać własnych rozwiązań.

Jedną z największych zdobyczy ludzkości jest umiejętność przekazywania zdobytej wiedzy w ramach gatunku. Korzystajmy z tej unikatowej cechy, skoro już jesteśmy na platformie służącej właśnie temu :)

Idea piękna. Ale to PL i tu to tak nie działa.
Na to weś poprawkę.
Maciek

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 940
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1291 dnia: 07.10.2019, 16:41 »
Ale chodzi też o dzielenie się spostrzeżeniami

Ja mam taka metodę. Jak łowię dłuższy czas obok jakiegoś fajnego sąsiada to Mu coś tam podpowiem.
Nie podaje Mu wszystkiego na tacy ale jak chce to pomagam Mu zrobić krok naprzód.
Jak się spotkamy kolejny raz, to jak chce robimy kolejny krok.


;)

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1292 dnia: 07.10.2019, 17:34 »
Idea piękna. Ale to PL i tu to tak nie działa.
Na to weś poprawkę.

Ale o idee trzeba walczyć, trzeba wprowadzać je w życie. Bez tego zostaną tylko negatywne wzorce zachowań i będą się dalej utrwalać. I dalej PL będzie tylko PL ;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 261
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1293 dnia: 07.10.2019, 17:47 »
Cyt.". I dalej PL będzie tylko PL"
Jak to u nas mówia - na wieki , wieków amen.
Maciek

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1294 dnia: 07.10.2019, 20:04 »
Taka moja skromna sugestia: może zamiast wklejać zdjęcia samych karpi/amurów (nie oszukujmy się: po setnym zdjęciu karpia czy amura zaczyna to być nudne), ich łowcy podaliby trochę informacji typu: łowisko, metoda połowu, przynęta na jaką został złowiony, sposób nęcenia (rodzaj zanęty, sposób nęcenia: długotrwałe czy tylko podczas zasiadki itp), zestaw itd. 



Edycja moderatora (pisownia):
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0


Informacji ode mnie nie oczekuj. Wychodzę z założenia, że samemu trzeba sobie wszystko wypracować. Tj. zestaw, miejsce, przynęty ich wielkość, sposób prezentacji itd. itd. Solidny rzemieślnik  sam to wszystko wypracowuje i w ten sposób zdobywa doświadczenie. A złowione ryby są konsekwencją tego wszystkiego ... Tak więc jeśli nudzą Cię zdjęcia to po prostu ich nie oglądaj i udaj się w tym czasie nad wodę zdobywać doświadczenie ;)

Po co tyle agresji? Nie oczekuję nic od ciebie. Znam życie i polskie realia, więc niczym mnie nie zaskoczycie w tym temacie.  Najmocniej przepraszam, że zapytałem o sekrety, które rzekomo sam sobie wypracowałeś. Pozwolisz jednak, że zacytuje dwie wypowiedzi, dwóch różnych użytkowników tego forum. Mały konkurs: kto to napisał? (Mam nadzieję, że gdy zainteresowane osoby załapią to zrobi się wam tak zwyczajnie w świecie głupio, refleksji jednak nie oczekuję) :

''Witajcie - mam na imię Sebastian. Ryby łowię od kilkunastu lat z małą przerwą. Od dwóch lat zaraziłem się "metodą" i aktualnie to najbardziej kręci mnie na rybach. Czytam dość często Wasze wypowiedzi, porady, opinie etc. Stąd pomysł, aby również dołączyć do Waszego grona i móc się wypowiedzieć. Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów ;D''

''Witam
Mam na imię Maciek łowię kilkanaście lat na feedera Luk dzięki za wiedzę jaką sie dzielisz twoje przekazanie wiedzy jest super
Pozdrawiam wszystkich forowiczów''.





Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 940
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1295 dnia: 07.10.2019, 20:14 »
a to moje:

cześć,
Jestem nowy na tym forum. Odwiedzam go za radą Luk'a (wymieniłem z Nim kilka postów na forum wmh). Łowię ryby od ok 40 lat. W przeszłości stosowałem bardzo różne metody i w sumie złowiłem ponad 50 gatunków ryb. Ostatnio (od sezonu 2012) najbardziej podoba mi się połów średnich karpi. Od czerwca zacząłem je łowić także na feeder-method. W zimie dokształcam się właśnie z tej metody.
e-MB


Luk: jeszcze raz dzięki. I także nieobecnemu już Fish007. ps: fajnie się czyta swoje stare posty. :) thx Lohi za chwile refleksji :)
;)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 261
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1296 dnia: 07.10.2019, 20:46 »
Taka moja skromna sugestia: może zamiast wklejać zdjęcia samych karpi/amurów (nie oszukujmy się: po setnym zdjęciu karpia czy amura zaczyna to być nudne), ich łowcy podaliby trochę informacji typu: łowisko, metoda połowu, przynęta na jaką został złowiony, sposób nęcenia (rodzaj zanęty, sposób nęcenia: długotrwałe czy tylko podczas zasiadki itp), zestaw itd. 



Edycja moderatora (pisownia):
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0


Informacji ode mnie nie oczekuj. Wychodzę z założenia, że samemu trzeba sobie wszystko wypracować. Tj. zestaw, miejsce, przynęty ich wielkość, sposób prezentacji itd. itd. Solidny rzemieślnik  sam to wszystko wypracowuje i w ten sposób zdobywa doświadczenie. A złowione ryby są konsekwencją tego wszystkiego ... Tak więc jeśli nudzą Cię zdjęcia to po prostu ich nie oglądaj i udaj się w tym czasie nad wodę zdobywać doświadczenie ;)

Po co tyle agresji? Nie oczekuję nic od ciebie. Znam życie i polskie realia, więc niczym mnie nie zaskoczycie w tym temacie.  Najmocniej przepraszam, że zapytałem o sekrety, które rzekomo sam sobie wypracowałeś. Pozwolisz jednak, że zacytuje dwie wypowiedzi, dwóch różnych użytkowników tego forum. Mały konkurs: kto to napisał? (Mam nadzieję, że gdy zainteresowane osoby załapią to zrobi się wam tak zwyczajnie w świecie głupio, refleksji jednak nie oczekuję) :

''Witajcie - mam na imię Sebastian. Ryby łowię od kilkunastu lat z małą przerwą. Od dwóch lat zaraziłem się "metodą" i aktualnie to najbardziej kręci mnie na rybach. Czytam dość często Wasze wypowiedzi, porady, opinie etc. Stąd pomysł, aby również dołączyć do Waszego grona i móc się wypowiedzieć. Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów ;D''

''Witam
Mam na imię Maciek łowię kilkanaście lat na feedera Luk dzięki za wiedzę jaką sie dzielisz twoje przekazanie wiedzy jest super
Pozdrawiam wszystkich forowiczów''.

Ale w co ty bijesz... luknj na swoich 6 stron wiadomosci... jak znajdziesz tam coś ciekawego co napisałeś to gratuluje.
Oczekujesz czegoś czego sam nie dajesz. Chłopie naucz sie łowić potem oczekuj. Jak chcesz pisać periodyki pisz... kto ci broni. Nie zapomnij wpisać jaka masz w tedy na sobie bielizne ... bo może tym bardziej kogoś zaciekawisz niż swoja wiedza wędkarska.
Juz wczesniej pisałem żal -a po imieniu polecam ci maść na ścisk dupy.

Naszczęście przez wiele lat na tym forum poznałem wielu wspaniałych ludzi z którymi się zaprzyjaźniłem.

Moderzý zróbcie w temacie porządek bo gość jatrzy i ma z czymś problem.

Ps. właśnie przez takich gości jak ty od dłuższego czasu wole nic nie pisać. A jedna różnica federowanie to nie karpiowanie... karpiowaniem zajmuje się ćwierć wieku i nikt mnie jego nie uczyl ... a sory chyba że Dany Ferbenks .

Miałem tą przyjemność Lucjana poznać osobiście i wymienić z nim doświadczenia w realu.
Maciek

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 892
  • Reputacja: 394
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1297 dnia: 07.10.2019, 20:52 »
A co to za wielka tajemnica w łowieniu karpi? 90% sukcesu to miejscówka oraz dobra pora. Nie ma cudów, jeśli nie wpasujesz się w porę żerowania ryb i ich miejsce to nie połowisz. Setki przynęt, zanęt robią tylko mętlik w głowie. Można by pisać i pisać...tajemnicą nie jest na co łowić karpie tylko gdzie i kiedy.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 261
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1298 dnia: 07.10.2019, 20:56 »
A co to za wielka tajemnica w łowieniu karpi? 90% sukcesu to miejscówka oraz dobra pora. Nie ma cudów, jeśli nie wpasujesz się w porę żerowania ryb i ich miejsce to nie połowisz. Setki przynęt, zanęt robią tylko mętlik w głowie. Można by pisać i pisać...tajemnicą nie jest na co łowić karpie tylko gdzie i kiedy.

Święte słowa.
Dodam że najważniejsze łowić tam gdzie one są.
Maciek

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1299 dnia: 07.10.2019, 21:13 »
Taka moja skromna sugestia: może zamiast wklejać zdjęcia samych karpi/amurów (nie oszukujmy się: po setnym zdjęciu karpia czy amura zaczyna to być nudne), ich łowcy podaliby trochę informacji typu: łowisko, metoda połowu, przynęta na jaką został złowiony, sposób nęcenia (rodzaj zanęty, sposób nęcenia: długotrwałe czy tylko podczas zasiadki itp), zestaw itd. 



Edycja moderatora (pisownia):
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1878.0
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=2757.0


Informacji ode mnie nie oczekuj. Wychodzę z założenia, że samemu trzeba sobie wszystko wypracować. Tj. zestaw, miejsce, przynęty ich wielkość, sposób prezentacji itd. itd. Solidny rzemieślnik  sam to wszystko wypracowuje i w ten sposób zdobywa doświadczenie. A złowione ryby są konsekwencją tego wszystkiego ... Tak więc jeśli nudzą Cię zdjęcia to po prostu ich nie oglądaj i udaj się w tym czasie nad wodę zdobywać doświadczenie ;)

Po co tyle agresji? Nie oczekuję nic od ciebie. Znam życie i polskie realia, więc niczym mnie nie zaskoczycie w tym temacie.  Najmocniej przepraszam, że zapytałem o sekrety, które rzekomo sam sobie wypracowałeś. Pozwolisz jednak, że zacytuje dwie wypowiedzi, dwóch różnych użytkowników tego forum. Mały konkurs: kto to napisał? (Mam nadzieję, że gdy zainteresowane osoby załapią to zrobi się wam tak zwyczajnie w świecie głupio, refleksji jednak nie oczekuję) :

''Witajcie - mam na imię Sebastian. Ryby łowię od kilkunastu lat z małą przerwą. Od dwóch lat zaraziłem się "metodą" i aktualnie to najbardziej kręci mnie na rybach. Czytam dość często Wasze wypowiedzi, porady, opinie etc. Stąd pomysł, aby również dołączyć do Waszego grona i móc się wypowiedzieć. Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów ;D''

''Witam
Mam na imię Maciek łowię kilkanaście lat na feedera Luk dzięki za wiedzę jaką sie dzielisz twoje przekazanie wiedzy jest super
Pozdrawiam wszystkich forowiczów''.

Ale w co ty bijesz... luknj na swoich 6 stron wiadomosci... jak znajdziesz tam coś ciekawego co napisałeś to gratuluje.
Oczekujesz czegoś czego sam nie dajesz. Chłopie naucz sie łowić potem oczekuj. Jak chcesz pisać periodyki pisz... kto ci broni. Nie zapomnij wpisać jaka masz w tedy na sobie bielizne ... bo może tym bardziej kogoś zaciekawisz niż swoja wiedza wędkarska.
Juz wczesniej pisałem żal -a po imieniu polecam ci maść na ścisk dupy.

Naszczęście przez wiele lat na tym forum poznałem wielu wspaniałych ludzi z którymi się zaprzyjaźniłem.

Moderzý zróbcie w temacie porządek bo gość jatrzy i ma z czymś problem.

Ps. właśnie przez takich gości jak ty od dłuższego czasu wole nic nie pisać. A jedna różnica federowanie to nie karpiowanie... karpiowaniem zajmuje się ćwierć wieku i nikt mnie jego nie uczyl ... a sory chyba że Dany Ferbenks .

Miałem tą przyjemność Lucjana poznać osobiście i wymienić z nim doświadczenia w realu.

Maciej daj spokój. Mamy poważniejsze tematy i szkoda polemizować z ludźmi, którzy co tu dużo mówić: mają mgliste pojęcie o niektórych tematach. Jak dobrze pójdzie to w najbliższy  weekend na nocce znów się zadzwonimy i pogadamy o tym i owym. ;)
Pozdrawiam Seba

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 940
  • Reputacja: 415
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1300 dnia: 07.10.2019, 21:37 »
Można by pisać i pisać...tajemnicą nie jest na co łowić karpie tylko gdzie i kiedy.

-----> to podstawa, ale ... jak się ma mało czasu ( standard u mnie 10-24 h) i człowiek by chciał złowić choćby parę+ średnich rybek to:

- na co się łowi
- i jak się zaprezentuje przynętę
- oraz jaką się poda zanętę

też ma znaczenie (przynajmniej w moim przypadku) ;)
;)

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1301 dnia: 07.10.2019, 23:54 »
Maciek i Seba nie napiszą jak łowić karpie, bo do swoich zdjęć pożyczają ryby, od kolegów karpiarzy :P

Teraz już na poważnie. Zaglądam na to forum, bo jest to miejsce gdzie mogę zdobyć mnóstwo wiedzy na temat wędkarstwa i nie tylko. Czerpię pełnymi garściami informacje od bardziej doświadczonych kolegów, sam nie wiele za to oddając. Robię to jednak bez jakiegoś poczucia wstydu, czy też zażenowania, bo mam nadzieję, że im więcej teraz zabiorę od innych, tym więcej będę mógł oddać kolejnym adeptom wędkarstwa w przyszłości, kiedy wiedza tu zdobyta będzie poparta też praktyką i doświadczeniem.
Rozumiem osoby, które nie chcą swojej wiedzy udostępniać szerokiemu ogółowi. Każdy z nich, na pewno, ma jakiś własny powód ku temu i zarazem prawo by tak czynić. Domyślam się, że tylko oni wiedzą ile wysiłku, czasu, pieniędzy, rozczarowań i niespełnionych nadziei kosztowało ich zdobycie wiedzy, którą teraz dysponują. Tym bardziej trzeba cenić informacje, które na tym forum można zdobyć, od ludzi, którzy chętnie dzielą się swoim doświadczeniem.
Sam lubię dzielić się swoją wiedzą, ale może łatwiej coś rozdawać jak się ma niewiele i zdobycie tego nie trwało latami.
Uważam, że wymiana doświadczeń i dzielenie się nimi, to jest to co pozwala rozwijać się każdej dziedzinie naszego życia. Jeżeli ja dzisiaj pokażę swój patent na coś, to może jutro ktoś mi pokaże jak go udoskonalić. W ten sposób zyskamy oboje.
W mojej ocenie największą siłą tego forum, poza ciekawymi ludźmi, jest właśnie możliwość wymiany doświadczeń.
Bartek

Offline Sebula

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 619
  • Reputacja: 224
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1302 dnia: 08.10.2019, 09:26 »
YTR - masz rację. Wiele na tym forum już napisałem i podpowiedziałem a jeszcze więcej zapytałem.  Do tego dochodzi obserwacja wody, budowa zestawów, dobór przynęt no i pora roku oraz pogoda. Myślę, że każdemu można coś podpowiedzieć, ale nie wszystko. Zresztą nikt nie daje uniwersalnych rad, bo każda woda jest inna. Uważam, że w pierwszej kolejności trzeba trochę pojeździć i powyciągać wnioski. Potem popatrzeć na dobre filmy, no: Warmuza, Kordy itd. Ważne są też rozmowy bezpośrednio nad wodą.
Natomiast co do pomocy to chętnie podpowiadam nad wodą młodzieży. Tym bardziej, że nie ma ich niestety wielu. Miałem niedawno taką ogromną satysfakcję. Otóż dwóch młodzików łowiło na metodę, ale w przeciwieństwie do mnie nie działo się u nich nic. Zmienili więc za moją namową podajniki z 40g na 20. Dostali się trochę miksu oraz kilka dumbelsow, na które akurat ryba wchodzila i w efekcie karpik 3kg im wpadł. Dziękowali, jak za mannę z nieba. Natomiast mi pozostała satysfakcja.
Takie coś to ja rozumiem, ale na pewno nie opisywanie całego know how, jak to oczekiwałby kolega kilka postów wyżej.
Pozdrawiam Seba

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 473
  • Reputacja: 95
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1303 dnia: 08.10.2019, 10:04 »
YTR - masz rację. Wiele na tym forum już napisałem i podpowiedziałem a jeszcze więcej zapytałem.  Do tego dochodzi obserwacja wody, budowa zestawów, dobór przynęt no i pora roku oraz pogoda. Myślę, że każdemu można coś podpowiedzieć, ale nie wszystko. Zresztą nikt nie daje uniwersalnych rad, bo każda woda jest inna. Uważam, że w pierwszej kolejności trzeba trochę pojeździć i powyciągać wnioski. Potem popatrzeć na dobre filmy, no: Warmuza, Kordy itd. Ważne są też rozmowy bezpośrednio nad wodą.
Natomiast co do pomocy to chętnie podpowiadam nad wodą młodzieży. Tym bardziej, że nie ma ich niestety wielu. Miałem niedawno taką ogromną satysfakcję. Otóż dwóch młodzików łowiło na metodę, ale w przeciwieństwie do mnie nie działo się u nich nic. Zmienili więc za moją namową podajniki z 40g na 20. Dostali się trochę miksu oraz kilka dumbelsow, na które akurat ryba wchodzila i w efekcie karpik 3kg im wpadł. Dziękowali, jak za mannę z nieba. Natomiast mi pozostała satysfakcja.
Takie coś to ja rozumiem, ale na pewno nie opisywanie całego know how, jak to oczekiwałby kolega kilka postów wyżej.
Widzę, że podobnie jak twój kolega masz tendencję do dorabiania historii i przeinaczania faktów.  Prosze powiedz mi, w którym miejscu oczekiwałem całego twojego ''know how'' ? Czy ja prosiłem, żebyście mi tutaj pisali od razu felietony z waszych wypraw (Jak chociażby Luk czy Karpiowa Jazda robia/robili) ? A może jednak tylko prosiłem, żeby napisać gdzie łowiliście (komercja , pzw) , jaka metoda itd  ? Reptem pare zdań tekstu nad lub pod zdjęciem.
Oboje bardzo agresywnie zareagowaliście na moją sugestie o podaniu paru informacji, zamiast samych zdjęć (No bo jak to niby? Na forum sie dzielić? Oszalał chłop ! ). Gdy po waszej agresywnych reakcjach, umieścilem  wasze własne wypowiedzi  o tym, jak dużo dzieki Lukowi i informacjom z tego forum się nauczyliście i jacy to jesteście wdzięczni za te informacje, zmieniliście ton. Niestety zamiast posypać głowy popiołem, zmieniliście taktykę: przecież wy sie dzielicie informacjami, ale chłopina (czyli ja) za dużo rząda.  Postronni czytelnicy forum sami sobie niech wyrobią zdanie o ''kolegach'' z forum.  Jeżeli admin uzna, że jak jeden z was tutaj napisał,  ja ''jątrze i mam z czymś problem'' , proszę o usunięcie moich ''jątrzących i problematycznych'' wpisów i niech zostanie tak jak było.

Offline Ytr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 995
  • Reputacja: 94
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ryb, ryb Hura!!!
    • Galeria
  • Lokalizacja: Pabianice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nasze karpiowanie
« Odpowiedź #1304 dnia: 08.10.2019, 10:06 »
Czasami wystarczy pokazać kierunek, w którym należy się udać, by osoba, pokonując różne przeszkody po drodze, trafiła do celu. Chodzi o to, żeby pokazać ogólny schemat, który i tak trzeba dostosować do danego łowiska i aktualnych warunków tam panujących.
Bartek