Autor Wątek: Gruntowanie łowiska  (Przeczytany 12897 razy)

Offline Sailor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 5
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Gruntowanie łowiska
« dnia: 26.02.2016, 10:32 »
Witam. Prosiłbym o Waszą pomoc jak przed łowieniem feederem  prawidłowo wygruntowywać łowisko?  Używacie oddzielnej wędki z markerem? Na którymś z filmów Luka nie mogę znaleźć gdzie pokazywał jak robić to bezpośrednio feederem. Z góry dzięki za pomoc.

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #1 dnia: 26.02.2016, 11:48 »
Cześć. Ja bym użył osobnej wędki z markerem - bo tak chyba najprościej. Można by też w jakiś sposób marker przyczepiać do zestawu feederowego (żeby można go było później wyczepić).
Grzegorz

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #2 dnia: 26.02.2016, 11:49 »
Lucjan rzucał koszykiem i liczył. Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale koszyk 20 czy 30 gram opada z szybkością 1m/s.
Zbyszek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #3 dnia: 26.02.2016, 11:51 »
Koszyk zwykły 30 g koło metra na sek.
Marcin

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #4 dnia: 26.02.2016, 11:59 »
Lucjan rzucał koszykiem i liczył. Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale koszyk 20 czy 30 gram opada z szybkością 1m/s.
Robię podobnie tylko że nieraz jest trochę inaczej w zależności jak mocno płynie woda
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #5 dnia: 26.02.2016, 12:04 »
Lucjan rzucał koszykiem i liczył. Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale koszyk 20 czy 30 gram opada z szybkością 1m/s.

Ja tez tak robię. Szczególnie na Odrze tam mam ponad 10 m 😃. Używam 60 g koszyków . Wystarczy szczytówkę obserwować, jak się wyprostuje to koszyk dotarł na dno.
Krzysztof

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 349
  • Reputacja: 327
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #6 dnia: 26.02.2016, 12:14 »
Możesz tak jak piszą koledzy zarzucić i liczyć, ale dla kogoś kto np. zaczyna przygodę z feederem może to być problem (brak wyczucia, itp). Wtedy wystarczy ciężarek 40-50 g i marker lub większy spławik i można wygruntować też feederem z dokładnością do kilku cm.
Sławek

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #7 dnia: 26.02.2016, 12:19 »
Warto też dodać, że takie rzucanie z liczeniem ma na celu bardziej rozpoznanie struktury dna niż głębokości. Różnica w czasie opadania daje informacje gdzie jest głębiej gdzie płycej itd. Rzucając też np. samym ciężarkiem da sie niejako rozpoznać dno w łowisku.
Pozdrawiam
Marcin

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #8 dnia: 26.02.2016, 14:06 »
Pytanie dotyczy gruntowania na wodach stojących czy w rzekach? Bo to zupełnie inna bajka....
Pozdrawiam - Gienek

Offline Sailor

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 125
  • Reputacja: 5
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #9 dnia: 29.02.2016, 13:15 »
Tak chodzi mi o  jezioro w sumie bardziej interesuje mnie nie sama głębokość  bo tu raczej wszystko jasne ale  jak odróżniacie  rozdaj dna ? tzn piasek , kamienie , muł itd

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #10 dnia: 29.02.2016, 14:59 »
Ja używam do tego najczulszej szczytówki i ciężarka łezki 30gr. Zarzucam i ściągam zestaw. Z tym że bez pomocy kołowrotka. Podciągam kijem - długie poziome ruchy. W tym czasie obserwuje szczytówkę jak się zachowuje. I np. jak będzie muł , będziesz widział jak szczytówka wygina się mocno i czuł jak zakopuje się ciężarek. Przy dnie twardszym o nie wielkim nanosie mułu  będzie to wyglądało zupełnie lżej, mniejsze wygięcia szczytówki i lżej będzie się przesuwała łezka ołowiu. Na mocnym twardym dnie np.kamień, żwir,nawet glina. Będziesz wyczuwał na wędce lekkie przejścia ciężarka i wtedy dodatkowo jest dobrze podbić kilka razy ołów wyżej na napiętej żyłce. Wyczujesz wtedy typowe uderzenia i stuki o dno co będzie oznakom że dno mamy bardzo twarde. Wszystko to jest kwestia wprawy i wyczucia plus wyobraźnia wędkarza. Ja czasami kilkanaście minut stoję i tłucze w wodę ciężarkiem aby coś odczytać. Nie jest to łatwa sprawa ale jak to mówią "trening czyni mistrzem"
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline gilala

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 944
  • Reputacja: 36
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #11 dnia: 29.02.2016, 15:10 »
Gruntowanie łowiska, to temat rzeka. Ja zaczynam od najprostszej metody, czyli pytam właściciela na komercji jaki głęboki jest zbiornik :D następnie jak mijam wędkujących to też zagadnę o rodzaj dna i głębokość. Po takim wywiadzie wystarczy jeden, góra dwa zarzuty pustym koszykiem 35g i obserwowanie wędki.
Kiedy nie ma możliwości wypytania miejscowych, to ja korzystam z markera i ciężarka - mam osobną wędkę do tego, ale prawdę mówiąc rzadko z niej korzystam.
Robert

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #12 dnia: 29.02.2016, 15:14 »
Robert , markera też posiadam ale jak piszesz nie chce się go za często wyciągać :)
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #13 dnia: 23.08.2019, 14:17 »
Panowie podbiję troszeczkę stary temat odnośnie gruntowania łowiska. Podzielcie się swoimi doświadczeniami jak i gdzie położycie zanęte i zestaw? Chodzi mi o to co się wam najlepiej sprawdza, czy łowienie na spadzie, na blacie, czy dno twarde czy miękkie , górka....itd
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Gruntowanie łowiska
« Odpowiedź #14 dnia: 23.08.2019, 15:30 »
Kant jest dobry zawsze  ale....
1) na czystej rzece sprawdzał mi się ten , którego stok nie był oświetlany przez słońce w ciepłe pory roku.
2) natomiast wiosną i jesienią  było odwrotnie .. :)

Na rzece niewielkiej tamtędy zawsze przebiega szlak żerowy/podróżny ryb nurtowych.
Tam gdzie  łowię to jest głębokość rzędu 1,5- 2m.
Najlepiej w takich miejscach sprawiała się wypuszczanka z centerpinem i bolonką gdy łowiłem od płytszego brzegu i lekki wjazd zestawu na ten stok przy końcu toru spływu.
Na grunt  lepiej usadowić się na brzegu przeciwnym  , bo zaczepy przy wyciąganiu zestawu  dają popalić...