Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1891357 razy)

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 352
  • Reputacja: 327
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1920 dnia: 27.04.2016, 14:09 »
Panowie a może zamiast dętki kawałek pociętej prezerwatywy, próbował ktoś?, kupując paczkę będzie na ryby i ...
Sławek

Offline MichalZ

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 983
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
    • https://posciel.to
  • Lokalizacja: Sieradz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1921 dnia: 27.04.2016, 14:11 »
No z tymi prezerwatywami to żeś pojechał :)
Michał

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 352
  • Reputacja: 327
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1922 dnia: 27.04.2016, 14:12 »
he,he :D
Sławek

Offline email

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 656
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wlkp. - Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1923 dnia: 27.04.2016, 14:21 »
Z klipsem rzuca mi się dobrze ale męczy mnie ten wolny bieg.Pana Tomasza filmiki widziałem,ale te polecane przez Krystiana nie,muszę nadrobić zaległości :)
Cofając wędkę przy rzucie masz na tyle wolnej żyłki do zwinięcia, że nawet przy ostrym braniu karpia - odjeździe masz czas na podniesienie wędki (zacięcie), bez obaw, że skończy ci się żyłka, sprawdzone wielokrotnie. No chyba że będziesz 50m od wędki, to może i spaść z podpórek. Przy okazji poruszę temat klipsa, dla mnie rewelacyjna sprawa, powtarzalność rzutu i skuteczność znacznie wzrasta no ALE, zależy jakie ryby są w łowisku, w tamtym sezonie miałem branie i natychmiast potężny odjazd, zanim rozklipowałem to wędkę mi wyprostowało po czym zerwało haczyk (wszystko trwało może 3-4 sekundy.). To jest ta wada klipsa, że duża ryba nie zawsze da wystarczająco dużo czasu, innym razem po zacięciu karp przymurował do dna , po czym dał się podholować bliżej i dopiero ruszył, ale miałem już wystarczający zapas żyłki i hol zakończył się sukcesem. Od niedawna przestałem używać klipsa na wodach gdzie spodziewam się brania dużej ryby.

Dlatego ja używam patentu z MRK.cz. Ok 0.5 cm dentki rowerowej nałożonej na szpulę pod żyłką, działa tak samo jak klips, nawet łagodniej na żyłkę, bo delikatnie się poddaje i żyłka nie bije w nią jak w klips. Kiedy masz dużą rybę gumka spada a kołowrotek oddaje żyłkę ;)

Czy mógł byś bardziej wytłumaczyć jak to robisz ?
Wydaje mi się ze klips dosyć mocno nadwyręża  żyłkę przy rzucie. Przynajmniej w moim kołowrotku tak jest.
Mateusz "Majcher"

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1924 dnia: 27.04.2016, 14:41 »
Z klipsem rzuca mi się dobrze ale męczy mnie ten wolny bieg.Pana Tomasza filmiki widziałem,ale te polecane przez Krystiana nie,muszę nadrobić zaległości :)
Cofając wędkę przy rzucie masz na tyle wolnej żyłki do zwinięcia, że nawet przy ostrym braniu karpia - odjeździe masz czas na podniesienie wędki (zacięcie), bez obaw, że skończy ci się żyłka, sprawdzone wielokrotnie. No chyba że będziesz 50m od wędki, to może i spaść z podpórek. Przy okazji poruszę temat klipsa, dla mnie rewelacyjna sprawa, powtarzalność rzutu i skuteczność znacznie wzrasta no ALE, zależy jakie ryby są w łowisku, w tamtym sezonie miałem branie i natychmiast potężny odjazd, zanim rozklipowałem to wędkę mi wyprostowało po czym zerwało haczyk (wszystko trwało może 3-4 sekundy.). To jest ta wada klipsa, że duża ryba nie zawsze da wystarczająco dużo czasu, innym razem po zacięciu karp przymurował do dna , po czym dał się podholować bliżej i dopiero ruszył, ale miałem już wystarczający zapas żyłki i hol zakończył się sukcesem. Od niedawna przestałem używać klipsa na wodach gdzie spodziewam się brania dużej ryby.

Dlatego ja używam patentu z MRK.cz. Ok 0.5 cm dentki rowerowej nałożonej na szpulę pod żyłką, działa tak samo jak klips, nawet łagodniej na żyłkę, bo delikatnie się poddaje i żyłka nie bije w nią jak w klips. Kiedy masz dużą rybę gumka spada a kołowrotek oddaje żyłkę ;)

Czy mógł byś bardziej wytłumaczyć jak to robisz ?
Wydaje mi się ze klips dosyć mocno nadwyręża  żyłkę przy rzucie. Przynajmniej w moim kołowrotku tak jest.
Bardzo prosto :) najważniejsza jest dętka o odpowiedniej średnicy, tak żeby wchodzila na szpule dość ciasno, ale dało się ją łatwo ściągnąć ciągnąć za żyłkę, do tego wrócę ;) ucinasz pasek dętki, najlepiej mi się sporawdza 3-5mm, jeśli guma trzyma za mocno, załóż cieńszy i analogicznie jeśli za słabo to grubszy. Zarzucasz na rządaną odległość, ponosisz wędkę za siebie do pozycji w jakiej zadziała guma, lowisz z klipsem wiesz o co chodzinastępnie naciągasz gumę na szpulę, na kołnierz pod żyłką trochę poniżej klipsa. I tyle :) nie da się tego zrobić tak, żeby nie zablokować żyłki. Następnie trzeba żyłkę poprawić, żeby nie bylo luzu na szpuli, bo może się wkręcić pod, oraz gumę ułożyć tak, żeby nie była skręcona, bo łatwiej spadnie. Ciągnąć za żyłkę sprawdzasz jak mocno trzyma guma i ewentualnie korygujesz jak wyżej pisałem. Jeśli będzie odjazd wymuszający oddanie większej ilości żyłki niż masz zapas, to dobrze dobrana guma sama spadnie i Żyłka zacznie się wysuwać, jeśli będziemy mieli wątpliwości czy wyskoczy, wystarczy delikatnie pociągnąć za żyłkę, na pewno szybciej to idzie nisz z klipsa ;)
Dawid

Offline email

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 656
  • Reputacja: 30
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wlkp. - Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1925 dnia: 27.04.2016, 14:47 »
Dzięki, sprawdzę ten patent
Mateusz "Majcher"

Offline skowron.krystian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 760
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Praca jest dobra dla tych, co nie umieją wędkować
  • Lokalizacja: Holandia 'ZH'
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1926 dnia: 27.04.2016, 15:18 »
Cudze chwałę a swego nie znam :)  Przyznam się że mało znane mi są polskie filmy wędkarskie. Blisko rok temu jak poznałem Feeder a następnie Method Feeder wiedzę czerpałem od 'wyspiarzy' jakoś później Google mnie naprowadziło na filmy Luk-a. Ja to mam zaległości

Pozdrawiam

Wracając z wyprawy, weź ze sobą zrobione zdjęcia, a pozostaw jedynie ślady stóp 😉

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1927 dnia: 27.04.2016, 16:14 »
Chce przygotować parzoną pinkę i czy znacie lepszy sposób niż ten:
Czyszczę robaki -> przesypuję na sitko -> wkładam sitko z robakami do zimnej wody -> powoli oblewam gorącą wodą (ok. 70 stopni) -> jak się przestaną ruszać hartuje w zimnej -> osuszam?
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline kshell66

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 287
  • Reputacja: 26
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1928 dnia: 27.04.2016, 16:43 »
W jakimś filmie Luk pokazuje taką rolkę (chyba samoróbkę) na którą się nawijało przypony. Jeśli dobrze pamiętam to Luk wspominał, że to jest jakiś kawałek izolacji(?).
Co to za materiał i gdzie można toto nabyć. Chciałbym sobie tanim kosztem zrobić parę takich nawijaków.

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1929 dnia: 27.04.2016, 16:48 »
W jakimś filmie Luk pokazuje taką rolkę (chyba samoróbkę) na którą się nawijało przypony. Jeśli dobrze pamiętam to Luk wspominał, że to jest jakiś kawałek izolacji(?).
Co to za materiał i gdzie można toto nabyć. Chciałbym sobie tanim kosztem zrobić parę takich nawijaków.
To jest izolacja do rurek. W każdym hydraulicznym powinieneś dostać. Ew jakąś Castorama czy cus. ;)
Dawid

glizdziarz

  • Gość
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1930 dnia: 27.04.2016, 17:55 »
Taka pianka się nada:



W środek proponuję włożyć kawałek rurki z tworzywa w celu usztywnienia. Używam takiego patentu do zestawów dorszowych.

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1931 dnia: 27.04.2016, 17:56 »
Ta pianka jest na tyle sztywna że nie potrzebuje raczej usztywnienia ;)
Dawid

glizdziarz

  • Gość
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1932 dnia: 27.04.2016, 18:22 »
Ta pianka jest na tyle sztywna że nie potrzebuje raczej usztywnienia ;)
Zgoda ale łatwo ją w torbie zgnieść

Offline skowron.krystian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 760
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Praca jest dobra dla tych, co nie umieją wędkować
  • Lokalizacja: Holandia 'ZH'
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1933 dnia: 27.04.2016, 18:32 »
Ta pianka jest na tyle sztywna że nie potrzebuje raczej usztywnienia ;)
Zgoda ale łatwo ją w torbie zgnieść
Ta tuba Jaxon-a za 8 zł powinna załatwić sprawę.
Tylko tą największą bądź średniom bym polecał do tego celu.

Pozdrawiam

Wracając z wyprawy, weź ze sobą zrobione zdjęcia, a pozostaw jedynie ślady stóp 😉

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #1934 dnia: 27.04.2016, 20:17 »
Do trzymania pianki z przyponami można użyć rury PCV z dwoma zaślepkami
Krzysztof