Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1891182 razy)

Offline ŁYSY0312

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 494
  • Reputacja: 77
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Reguły, Łomża
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8640 dnia: 04.09.2019, 23:26 »
To nie bzdury, co napisałeś ;) Ale nie da się idealnie przygotować mieszanki, żeby rozpadła się w momencie uderzenia o dno, chyba że chodzi o głębokość kilkunastu cm. Można przygotować zanętę taką, żeby rozścieliła się na dnie w kilka minut. Dużo zależy od głębokości i odległości na jaką rzucamy, czy strzelamy kule. Taką konsystencję można przygotować regulując mieszankę wodą, czy klejem lub dodatkiem ziemi/gliny. Ciężko to wytłumaczyć.... Na bliższe odległości wystarczy woda i taka konsystencja zanęty, że dość łatwo daje się ją uformować w kule, jak i rozetrzeć w rękach z powrotem. Można też stworzyć bardzo sypką, niedomoczoną zanętę i formować kulę mokrymi rękami. Można też do takiej zanęty dodać kleju typu coller który natychmiast w wodzie puszcza. Można też.....
W każdym razie możliwości jest sporo, ale trzeba trochę pokombinować, i "się tego nauczyć" 8).
Kuba

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8641 dnia: 05.09.2019, 00:14 »
Dodał bym także to na jakie ryby się nastawiasz, a jakie dominują w łowisku. Łysy (Przepraszam nie znam imienia), oraz Mateusz dobrze prawią. To nie jest ta, że kula jak uderzy w dno to się rozsypi.  W zależności od gliny jaką użyjesz kula poleci na dno i tam zacznie pracować, lecąc będzie smużyć i na dnie także, bądź dopiero na dnie. Może się rozpaść w kilkanaście sekund po dotarciu na dno, po kilku minutach, bądź godzinach. Jest to zależne od stopnia namoczenia zanęty, gliny, i tym bardziej samego miksu, kleju i powyższych. Nie wspominając o temperaturze wody, intensywności żerowania drobnicy...
Jeśli chodzi o pracę zanęty pod spławik... Mateusz stuknął w stół i Łysy się odezwał. Dla mnie to jest forumowy spec od mieszanek. Głównie dlatego, że łowi dużo w ten sposób, oraz to co pisze, sprawdza się w 9 na 10 przypadków u mnie.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8642 dnia: 05.09.2019, 08:55 »
Koledzy dobrze piszą :) a na początek jeśli chcesz się tego nauczyć to odpuść sobie kleje do zanęt, tylko zanętą lub zanęta + ziemia, glina i woda. Na początek zrób to z samą zanętą, spoistość mieszanki regulujesz ilością wody.
Możesz zrobić małe doświadczenie i do takiej samej ilości zanęty dodać taką samą ilość wody z tym że do jednej dodasz wodę od razu  a do drugiej będziesz tą wodę podawał bardzo powoli i małymi porcjami. Zobacz jak te kule pracują , różnice na pewno zauważysz. :)
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8643 dnia: 05.09.2019, 10:05 »
Głębokość, Dno to jest istotne. Ogólnie na tak do 2m muł podstawa to ziemia torfowa. Na twarde dno Argile. Jak nie masz głęboko, to te dwie gliny ci wystarczą. Konsystencja ma się łatwo formować w kule i też łatwo rozcierać (ma być puszysta). Łatwiej tego opisać tego nie umiem.
Muł baza torfowa, Twardsze dno podstawa Argile w zależności od głębokości regulujesz wodą. Jak chcesz eksperymentować z kleiem to Coller. Nawet jak przesadzisz to i tak się obsypie. Nie zrobisz betonu jak bentonitem. Np. Argile 8 częśći 1 część collera
W obu przypadkach można dodać do nich Gliny De Somme. Dodatkowy efekt smużący, ale efektem ubocznym jest ściągnięcie drobnicy i uklei szczególnie w płytkiej wodzie. Im więcej % de somme, tym większy słup chmury.

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8644 dnia: 05.09.2019, 12:39 »
Co myślicie o przyponach z pływającej żyłki do pellet waggler? Ja myślę że pellet by wolniej opadał bo hak też trochę waży.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline MadaBrasem

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 99
  • Reputacja: 21
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8645 dnia: 05.09.2019, 12:53 »
Szukam takich woreczków/torebek i to najlepiej w wersji 300-500ml. Czy ktoś wie, gdzie można takie kupić LOKALNIE? Wiem, że online kupię wszystko, ale potrzebuję raptem kilka sztuk. Różnego rozmiaru woreczki strunowe można dostać np. na poczcie, ale tam są te z czerwonym paskiem na górze, które niestety jakościowo są bardzo kiepskie.
Paweł

Offline Boreasz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 65
  • Reputacja: 12
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8646 dnia: 05.09.2019, 13:08 »
https://www.carrefour.pl/woreczki-jan-niezbedny-torebki-strunowe-mix-20-szt
Cytuj
Jan Niezbędny torebki strunowe mix 20szt

Torebki strunowe o pojemności 0,25l, 0,5l, 1l, 2l i 3l dedykowane do przechowywania żywości.

Jan Niezbędny torebki strunowe mix 20szt

W Pepco też są, tylko ja używam 1,5l, nie wiem jak inne rozmiary

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 533
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8647 dnia: 05.09.2019, 13:15 »
I w Ikei masz też porządne. Gruba folia (nie taka gruba i sztywna jak w tych, ale jest dobra), suwak. Trzyma szczelnie, powietrza nie wyciśniesz.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning

Offline Piker

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 558
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8649 dnia: 05.09.2019, 15:25 »
W Tesco i Kauflandzie są woreczki, z suwakiem
Uzależniony od wędkarstwa

Offline Enzo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 731
  • Reputacja: 302
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gliwice
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8650 dnia: 05.09.2019, 15:33 »
Jak już jesteśmy przy woreczkach to gdzie lokalnie można dostać jutowe lub z lnu ? Czy tylko internet .
-" wyczyn wg mnie stanowi o sile wędkarstwa - Luk "


Janusz

Online pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 003
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8651 dnia: 05.09.2019, 17:40 »
Panowie znacie jakieś sprawdzone koszyki podobne do jak Preston In-Line Flat ?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 533
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8652 dnia: 05.09.2019, 17:47 »
Tam w wątku dla nowicjusza było sporo gdzieś wymienionych obok siebie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Feederek1960

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 796
  • Reputacja: 90
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Diestedde DE.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8653 dnia: 05.09.2019, 17:53 »
Co myślicie o przyponach z pływającej żyłki do pellet waggler? Ja myślę że pellet by wolniej opadał bo hak też trochę waży.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Ponawiam pytanie

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka

Sztywnej linki🎣

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #8654 dnia: 05.09.2019, 18:50 »
W mojej ocenie to nic nie da. Może będę kontrowersyjny, ale ta technika nie polega na tym, aby pellet jak najwolniej tonął. On ma wolno tonąć. Jednak tu coś innego jest ważniejsze. Po pierwsze chodzi tu o pewną regularność nęcenia procą (mało i bardzo często), a po drugie o dźwięk. Tak właśnie dźwięk pelletu uderzającego o powierzchnie wody ma wywołać u ryb zainteresowanie, że nastał czas na karmienie. W tej metodzie nie musisz w ogóle nęcić pelletem. Często dużo lepsza okaże się np. mielonka.

I teraz jak łowisz na głębokości 1 metra, gdzie pellet waggler w niektóre dni robi naprawdę  tzw. robotę, to łowienie na duże spławiki powyżej 5 gram skutecznie spłoszy wszystko co jest w okolicy.  Dlatego w Anglii najlepsi specjaliści od pellet wagglera tworzą własne spławiki, które mają dokładnie imitować dźwięk wpadającego do wody pelletu 6-8mm (mielonki), no i mają dopasować się do głębokości łowienia. Po co Ci np. przy łowieniu na głębokości 1 metra wolny opad pelletu ? Masz dłuższy przypon bez krętlika o długości np. 40-70 cm (w zależności od głębokości) i powinno Ci to wystarczyć.

Musisz odnaleźć na jakiej głębokości "siedzą" ryby w łowisku i tak operować spławikami oraz ustawieniem głębokości zestawu, aby się w nie "wstrzelić". Często masz wskazania na spławiku, a nie możesz nic zaciąć. Wówczas możesz zmniejszyć głębokość łowienia, bo może to oznaczać, że ryby stoją wyżej, przy powierzchni i nie są skore do szybkich ataków na przynętę.