Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1891278 razy)

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 508
  • Reputacja: 199
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14925 dnia: 20.05.2023, 23:34 »
Jeżeli nie ma podejrzanego zapachu to bym próbował. Pleśń to chyba każdy widział i tak nie wygląda.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14926 dnia: 20.05.2023, 23:42 »
Witam. Jest na forum temat o przeróbkach hamulca na QD w kołowrotkach ?
Skontaktuj się z kol. Wonski81. On jest pierwszym specjalistą od kołowrotków.
Temat jest prosty , rozbierasz pokrętło szpuli , wyciągasz sprężynę , zamiast niej dobierasz - dorabiasz tulejkę plastikową. Składasz do kupy już bez sprężyny i cieszysz się QD.
No i zrobione w mojej Daiwa Fluego LT 4000. Trochę się nazrozkmieniałem, jak to rozebrać. Trzeba na początek zdjąć gumkę. Tulejka nie do końca równa ale działa. Nie jest to typowy QD ale znacznie skrócony skok pokrętła w stosunku do oryginału.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14927 dnia: 21.05.2023, 07:19 »
Najlepiej jak tulejka ma równe płaszczyzny i jest z dość twardego plastiku wtedy skuteczniej i szybciej dociska :beer:


Pozdrawiam Łukasz

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14928 dnia: 21.05.2023, 09:57 »
Zrobienie QD we Fuego chyba jest proste, widziałem jak Czesiek montuje w moim w minutę przy użyciu 1 śrubokręta i jednej półlitrowej cyfrynówki :P
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline yakuza

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 563
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14929 dnia: 21.05.2023, 10:17 »
Potrzebuję kołowrotek pod spławik.
Krótkie wędziska (+/-  3m).
Chciałbym bardzo dobre układanie linki, płynny hamulec, mocna przekładnia, najlepiej dh, ale nie jest to mus.
Cena do 350-400zł

Wysłane z mojego ASUS_I006D przy użyciu Tapatalka
Ponawiam prośbę o doradzenie czegoś
Kijki jednak 2,7m

Wysłane z mojego ASUS_I006D przy użyciu Tapatalka


Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14930 dnia: 21.05.2023, 10:19 »
Jeżeli nie ma podejrzanego zapachu to bym próbował. Pleśń to chyba każdy widział i tak nie wygląda.
Zapachu raczej nie będzie, bo to próżniowo pakowane, nawalone konserwantów i atraktorów.
Odesłałem do sklepu, nie ma co ryzykowac, a ten kolor dość podejrzanie wygląda i łapie od środka kukurydzę - a jako, że nigdy czegoś takiego nie spotkałem to musi być coś nie tak.
Wg mnie musiała być zepsuta jako surowa.

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14931 dnia: 21.05.2023, 10:24 »
No i zrobione w mojej Daiwa Fluego LT 4000. Trochę się nazrozkmieniałem, jak to rozebrać. Trzeba na początek zdjąć gumkę. Tulejka nie do końca równa ale działa. Nie jest to typowy QD ale znacznie skrócony skok pokrętła w stosunku do oryginału.

Temat był na forum poruszany, ale dość dawno temu i na dodatek nie cieszył się wzięciem ;)
Tak czy inaczej w przeważającej większości konstrukcji należy wymienić sprężynę w pokrętle. Jeśli damy bardziej miękka, to zwiększamy regulację, czy też precyzję, zwał jak zwał, przydatne do cienkich żyłek. Jeśli wymienimy na bardziej twardą, zakres regulacji jest mniejszy. Jeśli wywalimy sprężynę i damy tulejkę, wówczas zakres regulacji jest tylko wyłącznie zależny od ilości/gęstości ząbków klikacza w pokrętle i rodzaju gwintu na osi, tak więc to najlepsza droga do uzyskania QD- owa tulejka zamiast sprężyny.
Warto podkreślić, że tulejka ta jednak powinna być w miarę równa i dobrze wykonana, nie powinna też odbiegać wymiarowo od sprężyny, która była w pokrętle wcześniej. Oczywiście mały luz na średnicy nie spowoduje tragedii, ale wysokość adekwatna do sprężyny w czasie „spoczynku” jest dość ważna. Materiał wykonania? Jakieś twarde i sztywne tworzywo lub lekki metal (ja używam różnych rurek z Alu).
W wielu modelach Daiwy, zwłaszcza tańszych LT, sama przeróbka pokrętła daje zazwyczaj zakres regulacji w okolicy 360 stopni (czasem odrobinę mniej), mam tutaj na myśli zakres od pozycji „beton” do pozycji „luz”. Takie 360 stopni to niezbyt rasowy QD, więc co dalej?
Najlepsze rozwiazanie to wymiana smaru na podkładach filcowych hamulca (jeśli takowe są), na bardziej lepki i gęściejszy. W Daiwie najlepiej sprawdza się mistyczny „ATD”, bo takowy występuje chyba we wszystkich Daiwach z fabrycznym QD. Daje dużą płynność i skraca zakres. Jako, że jest niemal nie do zdobycia (stąd mistyczny), to można próbować z innymi środkami.
Inna droga to zmiana podkładek na węglowe lub pochodne (np carbontex). Nie trzeba wszystkich. Z reguły 2 sztuki dają satysfakcjonujący efekt, jedna raczej nic nie wnosi, zaś wszystkie trzy to przerost formy nad treścią i największa strata płynności. Tak wiem, można je wygładzać i jednak ciut płynności zyskać, ale po co się spalać ;)
Czesiek

Offline Mikon

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 702
  • Reputacja: 114
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lublin
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14932 dnia: 22.05.2023, 06:35 »
Po co cały temat , jak można wszystkie informacje umieścić w jednym poście ;D Dzięki. :beer: :bravo:

Online Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14933 dnia: 22.05.2023, 18:52 »
Czy może ktoś wyjaśnić, albo najlepiej podesłać link do filmu gdzie wytłumaczona jest technika zarzucania z palcem na szpuli.
Próbowałem kilku opcji ale zawsze podczas ładowania wędki przed rzutem linka wypada mi spod opuszka nawet przy 15g koszyczkach.
Będę wdzięczny za wyjaśnienie i podpowiedzi. 😉

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14934 dnia: 22.05.2023, 19:01 »
Shimano baitrunner 6000d różni się tylko pojemnością szpuli w porównaniu do 8000d ?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14935 dnia: 22.05.2023, 19:06 »
Shimano baitrunner 6000d różni się tylko pojemnością szpuli w porównaniu do 8000d ?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Korpusy te same. Inne rotory i szpule. Wielkość 8000 ma większą średnicę, to nie tylko pojemność.
Czesiek

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14936 dnia: 22.05.2023, 19:10 »
Shimano baitrunner 6000d różni się tylko pojemnością szpuli w porównaniu do 8000d ?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Korpusy te same. Inne rotory i szpule. Wielkość 8000 ma większą średnicę, to nie tylko pojemność.
A bebechy to samo ?
Pod względem mocy się zastanawiam którego wybrać, te kilkadziesiąt dodatkowych gram nie zrobi mi różnicy

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 533
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14937 dnia: 22.05.2023, 19:15 »
Czy może ktoś wyjaśnić, albo najlepiej podesłać link do filmu gdzie wytłumaczona jest technika zarzucania z palcem na szpuli.
Próbowałem kilku opcji ale zawsze podczas ładowania wędki przed rzutem linka wypada mi spod opuszka nawet przy 15g koszyczkach.
Będę wdzięczny za wyjaśnienie i podpowiedzi. 😉
Hmm... Ale to nie chodzi czasem o hol z palcem na szpuli?
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Wonski81

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 700
  • Reputacja: 933
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnowskie Góry
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14938 dnia: 22.05.2023, 20:01 »
Shimano baitrunner 6000d różni się tylko pojemnością szpuli w porównaniu do 8000d ?

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Korpusy te same. Inne rotory i szpule. Wielkość 8000 ma większą średnicę, to nie tylko pojemność.
A bebechy to samo ?
Pod względem mocy się zastanawiam którego wybrać, te kilkadziesiąt dodatkowych gram nie zrobi mi różnicy

Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka

Tak, przekładnia też jest inna, co wydaje się dość logiczne, więc o tym nie napisałem :)

Najmasywniejszy z rodzinki jest 12000. Dodatkowa masa widoczna w katalogach wynika z metalowego rotora, mocniejszego mechanizmu wb i znacznie większej przekładni. Co ciekawe, korpus pozostaje ten sam co w 6000 i 8000 ;)
Czesiek

Online Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 235
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #14939 dnia: 22.05.2023, 21:27 »
Czy może ktoś wyjaśnić, albo najlepiej podesłać link do filmu gdzie wytłumaczona jest technika zarzucania z palcem na szpuli.
Próbowałem kilku opcji ale zawsze podczas ładowania wędki przed rzutem linka wypada mi spod opuszka nawet przy 15g koszyczkach.
Będę wdzięczny za wyjaśnienie i podpowiedzi. 😉
Hmm... Ale to nie chodzi czasem o hol z palcem na szpuli?

Nie chodzi o hol. Chodzi o zarzucanie.
Cześć zawodników tak rzuca. A że łowię z odblokowanym hamulcem i holuję właśnie blokując szpulę to taka technika rzucania byłaby przydatna. Natomiast ni w ząb mi to nie wychodzi.