Autor Wątek: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!  (Przeczytany 35567 razy)

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #75 dnia: 21.10.2020, 13:58 »
Nie no jeżeli twierdzisz, że odkrywki są spoko dla środowiska, to nie mamy o czym rozmawiać. Byłeś chociaż raz nad jeziorem, nie zalanym wyrobiskiem górniczym, w pobliżu którego jest odkrywka ?

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 812
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #76 dnia: 21.10.2020, 14:09 »
Wg mnie można bardzo przyspieszyć retencję naturalną. Ale to wymaga wielu zmian prawnych, tak aby np. rolnik nie tracił na tym. Bo wypadałoby w wielu miejscach zatrzymać wodę na polach, zamiast ją jak najszybciej odprowadzać rowami do rzek. Warto więc tak jak się płaci za las czy łąkę, zrobić coś na kształ, łąki/mokradła, za które właściciel by dostawał jakąś gratyfikację. Nawet mogłoby dojść do tego, że państwo skupowałoby pewne tereny, przeznaczając je na renaturalizowane 'rezerwaty'. Z bobrami, ptactwem, rybami. I to jest planowa walka z suszą, a nie jakieś ćwierćśrodki :facepalm:
(...)
Ja bym z chęcią przeznaczył swoje niewielkie pole (0,8 ha) na coś takiego. No, ale daleko mam do cieków wodnych...
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #77 dnia: 21.10.2020, 14:09 »
Od lat lokalni samorządowcy walczą o powstrzymanie degradacji okolicznych jezior znajdujących się w zakresie oddziaływania Kleczewa (sam tam miałem drobny epizod w swojej działalności zawodowej)
 
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ5.nsf/main/7218E3E4

Efekt dziś jest już taki

https://wrzesnia.naszemiasto.pl/skorzecin-jezioro-znika-w-oczach-nie-bedzie-sie-gdzie-kapac/ar/c1-7904317

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #78 dnia: 21.10.2020, 14:35 »
Są mądre inwestycje i są głupie inwestycje te głupie różnią się od tych mądrych tym że rodzina i znajomi królika więcej na nich zarobią. Co więcej mądra ochrona przeciwpowodziowa zapobiega suszy bo dokładnie zwalczaniem przyczyn suszy jest. Nie chodzi o to żeby "bronić" terenów przed zalaniem dużą falą powodziową - chodzi o to żeby okres schodzenia tej fali wydłużyć co by skutkowało spłaszczeniem tej fali. To nie jest fizyka kwantowa.

Nie wiem o co ci chodzi dokładnie przyznam ale chyba myślimy o tym samym :) Wytłumacz mi, jak suszy zapobiegnie się budową zbiornika retencyjnego? Jeżeli nie zatrzymasz wody w terenie ale spłynie ona tam, to co się zmienia? W aspekcie suszy nic, jest za to możliwość korzystania z ujęcia wody pitnej czy użytkowej. Zaś aby retencja naturalna miała skutek, nie można stosować tego samego podejścia jak obecnie odnośnie rolnictwa. Bo rolnik na takim terenie często nie zbierze plonów i poniesie straty. Więc trzeba mu to wynagrodzić. Potrzebne są więc kompleksowe zmiany tutaj, i Polska nie powinna się patrzeć na UE, bo to jest w dużej mierze nasz problem, Polska mimo tylu rzek i jezior nie jest krajem zasobnym w wodę. Do tego walka z suszą musi się zacząć tu i teraz, konkretnie, nie zaś przez budowę zaporówek czy kopanie oczek wodnych, co jest jakąś pantomimą. Do tego susz to też wielkie straty dla wielu branż, głównie związanej z produkcją rolną, więc zapobieganie się opłaci bardzo szybko.

Bardzo ciekawym projektem jest też budowanie progów wodnych i elektrowni na nich w ramach walki z suszą. Też nie rozumiem jak ma to działać. Jak dla mnie rząd robi z nas głupków, bo pod hasłem walki z suszą chce dużych inwestycji właśnie, kosztem środowiska naturalnego, i przygotowuje grunt pod transport rzeczny i kolejną falę inwestycji.
Lucjan

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #79 dnia: 21.10.2020, 15:15 »
Nie no jeżeli twierdzisz, że odkrywki są spoko dla środowiska, to nie mamy o czym rozmawiać. Byłeś chociaż raz nad jeziorem, nie zalanym wyrobiskiem górniczym, w pobliżu którego jest odkrywka ?

Wcale tak nie twierdzę. Przeczytaj dokładnie co napisałem w poprzednich postach. To co sobie w umyśle dopisałeś to nie mój interes i nie zamierzam tej dodatkowej treści bronić bo nie jestem jej autorem.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #80 dnia: 21.10.2020, 15:22 »
Wytłumacz mi, jak suszy zapobiegnie się budową zbiornika retencyjnego?

Nijak, to chyba oczywiste ;D To jest po prostu ostatnia deska ratunku jeśli olbrzymiej ilości opadu nie da się spowolnić w zlewni na tyle by fala powodziowa była w miarę bezpieczna. Wybieranie piasku z koryt większych rzek też jest formą ochrony przeciwpowodziowej i na krótszą i dłuższą metę, a nikt z tym nic nie robi.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 409
  • Reputacja: 350
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #81 dnia: 21.10.2020, 15:38 »
Bardzo ciekawym projektem jest też budowanie progów wodnych i elektrowni na nich w ramach walki z suszą. Też nie rozumiem jak ma to działać. Jak dla mnie rząd robi z nas głupków, bo pod hasłem walki z suszą chce dużych inwestycji właśnie, kosztem środowiska naturalnego, i przygotowuje grunt pod transport rzeczny i kolejną falę inwestycji.

"Jezioro damy tutaj a ten niech sobie stoi w zieleni"
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #82 dnia: 21.10.2020, 15:53 »
Wytłumacz mi, jak suszy zapobiegnie się budową zbiornika retencyjnego?

Nijak, to chyba oczywiste ;D To jest po prostu ostatnia deska ratunku jeśli olbrzymiej ilości opadu nie da się spowolnić w zlewni na tyle by fala powodziowa była w miarę bezpieczna. Wybieranie piasku z koryt większych rzek też jest formą ochrony przeciwpowodziowej i na krótszą i dłuższą metę, a nikt z tym nic nie robi.

Ale ja się pytam o walkę z suszą a nie powodzią 8)
Lucjan

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 409
  • Reputacja: 350
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #83 dnia: 21.10.2020, 19:34 »
Zbiorniki retencyjne nieco podnoszą poziom wód gruntowych w swojej najbliższej okolicy. Ale obniżają na terenach poniżej zbiornika (w sensie biegu rzeki). I generalnie więcej z nich szkody niż pożytku. Już nawet media prawicowe zaczynają kumać:
https://nowakonfederacja.pl/czy-rzad-chce-walczyc-z-susza/
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #84 dnia: 21.10.2020, 21:06 »
Ale ja się pytam o walkę z suszą a nie powodzią 8)

Przecie odpowiedziałem :) Uwaga dotycząca piasku nie miała nic do rzeczy. Wkurza mnie (i nie tylko mnie) tylko że ten piach centymetr po centymetrze wypłyca Wisłę, A brzana piachu nie lubi... duży leszcz też nie za specjalnie się czuje w wodzie po pachy.
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 280
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #85 dnia: 21.10.2020, 21:21 »
duży leszcz też nie za specjalnie się czuje w wodzie po pachy.
A cóż to za dziwna teoria. Kilka lat temu z kolegą całe lato łowiliśmy w Bugonarwi na wodzie do pasa piękne leszcze na bocznego troka. Feederowcom nie brały wcale w upały, a nam się udawało wydłubać po kilka sztuk w okolicach 60 cm za każdym wypadem i to nie za kapotę a normalnie na paprocha na bocznym troku. Siedziały tam na tym wypłyconym blacie do jesieni. Zresztą większość moich leszczy bużańskich też złowiłem na wodzie w okolicach 1,5m.
Tomek

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #86 dnia: 21.10.2020, 21:31 »
A cóż to za dziwna teoria. Kilka lat temu z kolegą całe lato łowiliśmy w Bugonarwi na wodzie do pasa piękne leszcze na bocznego troka. Feederowcom nie brały wcale w upały, a nam się udawało wydłubać po kilka sztuk w okolicach 60 cm za każdym wypadem i to nie za kapotę a normalnie na paprocha na bocznym troku. Siedziały tam na tym wypłyconym blacie do jesieni. Zresztą większość moich leszczy bużańskich też złowiłem na wodzie w okolicach 1,5m.

Jeżeli te 1.5m było wtedy najgłębszym miejscem w rzece to oczywiście moja hipoteza jest do odrzucenia :) A coś mnie zawsze kusiło żeby ultralajta ze sobą wodzić - tak na wszelki wypadek...
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 602
  • Reputacja: 1121
  • Ulubione metody: trotting

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 280
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #88 dnia: 21.10.2020, 21:35 »

Jeżeli te 1.5m było wtedy najgłębszym miejscem w rzece to oczywiście moja hipoteza jest do odrzucenia :) A coś mnie zawsze kusiło żeby ultralajta ze sobą wodzić - tak na wszelki wypadek...
Najpłytszym, w dół rzeki 50 m jest długa głęboka rynna do 5m głębokości, to tam się przeważnie gruntowcy ustawiają. W Bugu to samo, na głębinie nie mam co szukać ryb do późnej jesieni, no chyba że sanadacza z wieczora lub suma, bo w nocy to i te dwa gatunki wychodzą na blaty płytkie za białorybem.
Tomek

Offline Brzanoholik Sandomierski

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 737
  • Reputacja: 177
Odp: Łowiska no kill - konieczność dla PZW, czyli działajmy!
« Odpowiedź #89 dnia: 21.10.2020, 21:48 »
Najpłytszym, w dół rzeki 50 m jest długa głęboka rynna do 5m głębokości, to tam się przeważnie gruntowcy ustawiają. W Bugu to samo, na głębinie nie mam co szukać ryb do późnej jesieni, no chyba że sanadacza z wieczora lub suma, bo w nocy to i te dwa gatunki wychodzą na blaty płytkie za białorybem.

Myślę że tak samo jak większy białoryb tylko o innych porach. Jak Wisła jest bardzo płytka to większej ryby nie złapiesz na każdym odcinku bo się po prostu gromadzi w miejscach w pobliżu głębszych rynien. Nie dlatego że tam ma więcej papu tylko dlatego że tam bezpieczniej. To że leszcz i każda większa ryba może żerować w płytkiej wodzie to nie nowina,
I need a Barbel !!!
I'm holding out for a barbel 'till the end of the night.
She's gotta be strong and she's gotta be fast
and she's gotta be fresh from the fight.