Autor Wątek: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino  (Przeczytany 8581 razy)

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 622
  • Reputacja: 108
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #15 dnia: 04.08.2020, 22:50 »
Fishanter jakiej właśnie żyłki używasz czy też polecasz do takie łowienia powierzchniowego i czy musiałeś przewiercić spirulinę przez całą długość ??

Póki co używałem zwykłej żyłki, posmarowanej wazeliną i było ok. Otwór nawiercasz na ok.7mm, tak aby w środku schował się węzeł i fragment walca krętlika. Średnica otworu jest tak dobrana, aby krętlik wchodził do środka z lekkim oporem.

A, taki myk :-[ To weś jeszcze napisz jakiej żyłki dawałeś na przypon ??
Z poważaniem Marcin

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #16 dnia: 04.08.2020, 22:54 »
Super opcja z tym wierceniem fi 4mm bo ułatwi to znacznie montaż przyponów.

O to właśnie chodzi. Na zestawie masz przypon np. z chrupkiem/popkiem na włosie i błyskawicznie zmieniasz go na przypon z opaską i skórką/miąższem chleba.

Wielką przeszkodą jest żyłka, która nie pływa?

Wazelina na przypon i już pływa :).

Trochę mi nie pasuje Twój montaż chleba na przyciętą rekawiczkę, choć plus za pomysłowość. Bedę musiał się również przyjrzeć temu bliżej, by znaleźć optymalny sposób (i tani) do montażu większych 'kąsków'.

Nie jest to idealny sposób, ale jeśli opaska jest wystarczająco szeroka i rozciągliwa, to możesz zakładać spore kawałki chleba, bez ryzyka ich szybkiego spadnięcia.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #17 dnia: 04.08.2020, 22:58 »
A, taki myk :-[ To weś jeszcze napisz jakiej żyłki dawałeś na przypon ??

Nie pamiętam teraz jakiej firmy, ale średnica 0,30mm i jasny biało/szary kolor :).
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 622
  • Reputacja: 108
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #18 dnia: 04.08.2020, 23:02 »
A, taki myk :-[ To weś jeszcze napisz jakiej żyłki dawałeś na przypon ??

Nie pamiętam teraz jakiej firmy, ale średnica 0,30mm i jasny biało/szary kolor :).

0,30 dość grubo .....muszę sprawić sobie wazelinkę . Z drugiej strony , ciekawe czy plećka też by pływała jakby ją posmarować .

 :thumbup:
Z poważaniem Marcin

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #19 dnia: 04.08.2020, 23:33 »
0,30 dość grubo .....muszę sprawić sobie wazelinkę . Z drugiej strony , ciekawe czy plećka też by pływała jakby ją posmarować .
 :thumbup:

Owszem grubo, bo nie jest to łatwe łowisko (mnóstwo zaczepów), a i ryby też są tu grube :). Kiedyś łowiłem z plecionką i efekty były dużo gorsze, zapewne przez większą widoczność pletki, która płoszyła ryby.
Dodam, że dobrym patentem jest łowienie z siatką PVA na haku (oprócz przynęty oczywiście), w której umieszczamy skórki chleba, psie chrupki itp., dzięki czemu mamy naszą przynętę "ukrytą" w zanęconym obszarze.

I jeszcze coś na dobranoc :)...






Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline damager89

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 266
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: OPOLE
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #21 dnia: 09.08.2020, 19:55 »
Jestem po pierwszej 6 godzinnej sesji z w/w metodą. Wybrałem Daiwe windcast 3,60 z sbirulino. Samo sbirulino przewierciłem tym wiertłem 4mm i włozyłem tam na ścisk szybkozłączkę z igielitem od XTR carp (jaxon). Przypon 80cm z hakiem nr 2. Przynęta to zwykły chleb z nieco twardą skórką z Kauflanda (cena).
Po przybyciu na staw wrzuciłem nieco chleba na powierzchnie i ku mojemu zdziwieniu ryba momentalnie pobierała pokarm.
Głównie lokalizowałem gdzie ryba stoi pod powierzchnia poruszając się z workiem karpiowym, a w środku złożoną kołyską, pudełkiem z przyponami i chlebem. Druga ręka to sama wędka i podbierak karpiowy. Zależało mi żeby być mobilnym - o tym dalej.
Pierwsze kilka rzutów i karpik 3kg. Po nim od razu pierwsze wnioski. Pierwszy to: 1 rzut 1 chlebek. Chleb nie spadał podczas rzutu, ale podczas zwijania owszem.
Kolejne 20 minut cisza. Wywnioskowałem że narobiłem tym karpiem sporo hałasu i trzeba dać miejscówce chwilkę spokoju.
Ruszyłem dalej. Nieco cisza, ale zacząłem pracować całym zestawem nieco bardziej aktywnie. Co 15 sekund lekko podciągałem zestaw poruszając sbirulino z przyponem. Natychmiastowe branie. Amur 5kg.
Kolejne wnioski? Prowokowanie zestawem jest ok. Drugi wniosek. Powyżej linii naszego wzroku (czyli tam, gdzie nie widzimy choćby spławika sbirulino) nie ma co poławiać. Wędkowałem najpierw na flaucie, a potem w lekim wietrze. Przynęty nie widać, spławika nie widać, na żyłce nie czuć brania. Wniosek taki, że w tej metodzie ogranicza (choćby mnie) wzrok (a ten mam b.dobry). Musimy zwyczajnie widzieć nasz chleb, żeby wyczuc branie o w moment zaciąć.
Zrobiłem tej sesji jeszcze 3 karpie około 7kg. Dosłownie koło innych wędkarzy, którzy siedzieli już obok jakiś czas. Byli w szoku. Nawet dałem im chleb w późniejszym czasie, chcąc zobaczyć czy to kwestia przynęty, czy sposobu podania. Okazało się że liczył się sposób podania.
Samych brań zrobiłem około 10ciu, ale nie wszystko zakończyło się zacięciem ryby. Samo zacięcie też nie było w większości przypadków 'pewne'. Były to skórki warg, górna warga - w większości, oraz jedno naprawdę mocne wpięcie w pysku (w tkance miękkiej).
Miałem również pływającą kukurydzę i pływające kulki z trapera - ale zaufałem chlebowi.
Nie korzystałem z żadnych gumek, obejm na chleb. Zwyczajnie zapinałem chleb na hak od strony miążu do strony skórki. Żadna porcja chleba mi nie spadła, a rzutów wykonałem z 60.
Co jakiś czas wrzucałem kawałki chleba w określone miejsce, ale w moim przypadku sprawdziła się mobilność i wypatrywanie gdzie aktualnie ryba 'stoi'. Potem była już tylko kwestia podania pod nos, prowokowania, czekania i zacięcia w czas. Co do samego zacięcia w późniejszym czasie wędkowania (już po pierwszych obserwacjach) czekałem nieco dłużej, z racji tego że nie mogłem stale napinać całego zestawu. Było to niemożliwe. Dlatego zaufałem wzrokowi i temu, co dzieje się na powierzchni z moją przynętą.

Końcowy wynik to: 3kg karp, 5kg amur, 7kg karp, 6kg karp, 7kg karp.
Zaznaczę że łowisko znam i łowię tam na metodę.
W tym czasie kiedy łowiłem (czyli od 13 do 18) raczej brań nie uświadczałem. Zdarzało się coś wyskubać. Przeważnie żniwo zbiera się (szczególnie teraz jak jest ciepło) od 18-20.
Przyznam że metoda na skórkę przebiła samą metodę (szczególnie w braniach większego karpia). W stawie pływa również spora populacja dużego jazia, jesiostra.
Na następną słoneczną (wtedy było 30c) zasiadkę zabieram znowu sbirulino. Może zwyczajnie był to przypadek? ;)
*wędkowałem na stawie komercyjnym.

P.S korci mnie żeby sprawdzić sposób na PZW. Tutaj pewnie kluczowe okaże się odnalezienie ryb, które wygrzewają się na powierzchni wody.

Reasumując: niesamowicie efektywna i efektowna metoda. Moment, w którym karpiowate pobierają naszą przynętę jest nie do opisania. Polecam tym, którzy jeszcze nie próbowali.

Miłego!

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #22 dnia: 09.08.2020, 20:02 »
Świetny wpis i wynik, leci :thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #23 dnia: 09.08.2020, 20:09 »
I kolega łapnął bakcyla na łowienie z powierzchni :thumbup: :beer:

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #24 dnia: 09.08.2020, 20:17 »
Fajny wynik i ciekawe łowienie 👍
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 958
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #25 dnia: 09.08.2020, 20:22 »
Fajne Patryku polecam :beer: ,duża adrenalinka jest :)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #26 dnia: 09.08.2020, 20:22 »
:bravo:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #27 dnia: 09.08.2020, 20:46 »
:bravo: :thumbup:
Maciek

Offline RysiekS

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 430
  • Reputacja: 49
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #28 dnia: 09.08.2020, 21:15 »
Fajna i ciekawa wyprawa. :bravo:

Offline Lohi

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 470
  • Reputacja: 95
Odp: Łowienie powierzchniowe / kula wodna / sbirulino
« Odpowiedź #29 dnia: 09.08.2020, 22:36 »
Jestem po pierwszej 6 godzinnej sesji z w/w metodą. Wybrałem Daiwe windcast 3,60 z sbirulino. Samo sbirulino przewierciłem tym wiertłem 4mm i włozyłem tam na ścisk szybkozłączkę z igielitem od XTR carp (jaxon). Przypon 80cm z hakiem nr 2. Przynęta to zwykły chleb z nieco twardą skórką z Kauflanda (cena).
Po przybyciu na staw wrzuciłem nieco chleba na powierzchnie i ku mojemu zdziwieniu ryba momentalnie pobierała pokarm.
Głównie lokalizowałem gdzie ryba stoi pod powierzchnia poruszając się z workiem karpiowym, a w środku złożoną kołyską, pudełkiem z przyponami i chlebem. Druga ręka to sama wędka i podbierak karpiowy. Zależało mi żeby być mobilnym - o tym dalej.
Pierwsze kilka rzutów i karpik 3kg. Po nim od razu pierwsze wnioski. Pierwszy to: 1 rzut 1 chlebek. Chleb nie spadał podczas rzutu, ale podczas zwijania owszem.
Kolejne 20 minut cisza. Wywnioskowałem że narobiłem tym karpiem sporo hałasu i trzeba dać miejscówce chwilkę spokoju.
Ruszyłem dalej. Nieco cisza, ale zacząłem pracować całym zestawem nieco bardziej aktywnie. Co 15 sekund lekko podciągałem zestaw poruszając sbirulino z przyponem. Natychmiastowe branie. Amur 5kg.
Kolejne wnioski? Prowokowanie zestawem jest ok. Drugi wniosek. Powyżej linii naszego wzroku (czyli tam, gdzie nie widzimy choćby spławika sbirulino) nie ma co poławiać. Wędkowałem najpierw na flaucie, a potem w lekim wietrze. Przynęty nie widać, spławika nie widać, na żyłce nie czuć brania. Wniosek taki, że w tej metodzie ogranicza (choćby mnie) wzrok (a ten mam b.dobry). Musimy zwyczajnie widzieć nasz chleb, żeby wyczuc branie o w moment zaciąć.
Zrobiłem tej sesji jeszcze 3 karpie około 7kg. Dosłownie koło innych wędkarzy, którzy siedzieli już obok jakiś czas. Byli w szoku. Nawet dałem im chleb w późniejszym czasie, chcąc zobaczyć czy to kwestia przynęty, czy sposobu podania. Okazało się że liczył się sposób podania.
Samych brań zrobiłem około 10ciu, ale nie wszystko zakończyło się zacięciem ryby. Samo zacięcie też nie było w większości przypadków 'pewne'. Były to skórki warg, górna warga - w większości, oraz jedno naprawdę mocne wpięcie w pysku (w tkance miękkiej).
Miałem również pływającą kukurydzę i pływające kulki z trapera - ale zaufałem chlebowi.
Nie korzystałem z żadnych gumek, obejm na chleb. Zwyczajnie zapinałem chleb na hak od strony miążu do strony skórki. Żadna porcja chleba mi nie spadła, a rzutów wykonałem z 60.
Co jakiś czas wrzucałem kawałki chleba w określone miejsce, ale w moim przypadku sprawdziła się mobilność i wypatrywanie gdzie aktualnie ryba 'stoi'. Potem była już tylko kwestia podania pod nos, prowokowania, czekania i zacięcia w czas. Co do samego zacięcia w późniejszym czasie wędkowania (już po pierwszych obserwacjach) czekałem nieco dłużej, z racji tego że nie mogłem stale napinać całego zestawu. Było to niemożliwe. Dlatego zaufałem wzrokowi i temu, co dzieje się na powierzchni z moją przynętą.

Końcowy wynik to: 3kg karp, 5kg amur, 7kg karp, 6kg karp, 7kg karp.
Zaznaczę że łowisko znam i łowię tam na metodę.
W tym czasie kiedy łowiłem (czyli od 13 do 18) raczej brań nie uświadczałem. Zdarzało się coś wyskubać. Przeważnie żniwo zbiera się (szczególnie teraz jak jest ciepło) od 18-20.
Przyznam że metoda na skórkę przebiła samą metodę (szczególnie w braniach większego karpia). W stawie pływa również spora populacja dużego jazia, jesiostra.
Na następną słoneczną (wtedy było 30c) zasiadkę zabieram znowu sbirulino. Może zwyczajnie był to przypadek? ;)
*wędkowałem na stawie komercyjnym.

P.S korci mnie żeby sprawdzić sposób na PZW. Tutaj pewnie kluczowe okaże się odnalezienie ryb, które wygrzewają się na powierzchni wody.

Reasumując: niesamowicie efektywna i efektowna metoda. Moment, w którym karpiowate pobierają naszą przynętę jest nie do opisania. Polecam tym, którzy jeszcze nie próbowali.

Miłego!
Esencja wedkarstwa.