Autor Wątek: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki  (Przeczytany 216627 razy)

Offline jamnick85

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #195 dnia: 11.04.2016, 14:53 »
Po waszych radach troszeczkę lepiej przygotowałem się stosowania wypusczanki.
Zakupiłem spławiki Drennan oraz DH typu loafer, stick, avon, balsa missle w różnych gramaturach.
Problem z płynnym wypuszczaniem jest już nieaktualny, najpewniej chodziło o rodzaj spławika oraz żle nawiniętą żyłkę (tutaj wciąż mam problem z nierównym nawinięciem ale będę się starał zrobić to jescze raz lepiej).
Jeżeli chodzi o wędkę to na razie stosuję wcześniej wspomnianą bolonkę ale czekam już na matchówkę.
Sprzętowo jestem nieźle przygotowany ale oczywiście najważniejesze pozostają umiejętności więc proszę Was o kilka rad (póki co łowię z brzegu)
- jaki spławik wybrać do rzeki o głębokości 1-1,5m, silnym nurcie, bardzo mało przejrzystej wodzie
- jak rozłożyć obciążenie
- to pewnie głupie pytanie ale i tak zadam :D jak unikać zaczepów, zestaw można wypuszczać na spore odległości więc trudno zbadać dokładnie cały odcinek rzeki a dodatkowo najbardziej atrakcyjne miejsca znajdują się zreguły przy krzewach i drzewach gdzie na dnie zalega dużo połamanych gałęzi, ostatnio pozrywałem dużo przyponów i straciłem 2 całe zestawy o podwony zaczepy dlateg proszę o jakieś tipy.
- i ostatnie pytanie, czy jest jakaś generalna zasada kiedy stosować zatrzymanie, czy zwolnienie zestawu a kiedy nie.

Z góry dziękuję za Wasze rady.

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #196 dnia: 11.04.2016, 17:33 »
Pytanie nr 1  najlepiej sprawdź mi się spławik Cralusso lucifer jeżeli muszę delikatnie przytrzymywać zestaw i płynnie przechodzić w naturalny spływ delikatne przytrzymanie nie powoduje wybicia spławika.

Spławikiem nrr 2 jest  Cralusso Bolo pozwala mocno przytrzymać zestaw oraz dodatkowo wyprowadzać go z nurtu nie tracąc nad nim kontroli.

Trzeci rodzaj spławików jakich używam to  BIG STICKS do swobodnego przepływania
 
w następnym sezonie będę chciał wypróbować spławiki Drennan Loafer

Pytanie nr 2 oto w przykłady zestawów które musimy sprawdzić właściwie na każdej wyprawie jednego dnia sprawuje się lepiej sama oliwka drugiego rozproszone śruciny


Pytanie nr 3 Zakładam bardzo cienki przypon i przepuszczam zestaw 30 centymetrów nad dnem jeżeli już łapie zaczepy i to na początku punktu  wypuszczania zestawu to daruje sobie takie miejsce, jeżeli nie łapie na takiej wysokości zaczepów a tylko puszczając zestaw po dnie i tych zaczepów mam 2-3 na całej trasie przepłynięcia to w tych miejscach przytrzymuje mocno zestaw który przepływa nad zaczepem

Pytanie nr 4 Tak naprawdę zawsze trzeba próbować różnych wariantów     
Krzysztof

Offline jamnick85

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #197 dnia: 11.04.2016, 18:32 »
Dyzma,
Wielke dzięki za pomoc. W środę będę testował te rozwiązania.

Offline marfati

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #198 dnia: 14.04.2016, 11:29 »
Witam - ja, jako początkujący w tej metodzie połowu też miał bym pytanie do Dyzmy. Zakupiłem spławiki Big Stick, Stick, Loafer oraz Bobber. W jaki sposób montujemy je na żyłce - dwu czy trzypunktowo? Nie próbowałem ich jeszcze na wodzie a chciałbym prawidłowo prezentować przynętę.

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #199 dnia: 14.04.2016, 12:02 »
Witam - ja, jako początkujący w tej metodzie połowu też miał bym pytanie do Dyzmy. Zakupiłem spławiki Big Stick, Stick, Loafer oraz Bobber. W jaki sposób montujemy je na żyłce - dwu czy trzypunktowo? Nie próbowałem ich jeszcze na wodzie a chciałbym prawidłowo prezentować przynętę.
Świetny opis Luka jeżeli chodzi o https://splawikigrunt.pl/artykuly-i-porady/splawik/loafers-splawiki-na-szybka-wode
Big Stick, Stick mutuje w dwóch punktach na górze daje wentylek w taki sposób aby wystawała tylko czerwona końcówka wtedy to pogrubienie pod antenką trzyma spławik pod wodą
oraz na dole długi wentyl około 2,5 cm który wystaje poza spławik.
Bobber montował bym tak samo jak Loafer . 
 
Krzysztof

Offline marfati

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #200 dnia: 14.04.2016, 12:29 »
Dziękuję Dyzma - pozdrawiam :)

Offline jamnick85

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #201 dnia: 14.04.2016, 13:20 »
W środę testowałem Wasze rady w praktyce. Szło mi zdeycowanie lepiej niż na początku. Zestawy swobodnie spływały bezproblemowo wysnuwając żyłkę z kołoworotka. Użyłem 3 rodzajów spławików i chciałem się podzielić moimi spostrzeżeniami, ponieważ jestem zielony jak pomidor jak zawsze chętnie wysłucham komentarzy i uwag:

1. http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/Running_line/15a-small.jpg 6g, użyłem oliwki 5g i jednej śruciny blokującej oliwkę przy łączeniu żyłki głównej i przyponu. Miałem kilka nie sygnalizowanych brań głównie uklei i jelców i jednego większego krąpia przy zwijaniu zestawu, innych brań nie zaobserwowałem, więc podejrzewam, że coś było nie tak z rozłożeniem obciążenia lub przy wygruntowaniu łowiska(zauważałem na pince ślady brań), podczas przytrzymywania wybijało mi spławik
2. http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/Running_line/18a-small.jpg 4g - użyłem 4 śrucin największą przy łączeniu żyłki głównej z przyponem i potem kolejne coraz mniejsze w stronę spławika, ten spławik słabo się spisywał się w szybkim, "kręcocym nurcie" ale za to bardzo dobrze pokazał jedno branie krąpia kiedy energicznie poszedł cały pod wodę,
3. http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/Running_line/22a-small.jpg 4g - śruciny tak jak w 2 przypadku. Zdecydowanie najlepiej prowadziło mi się zestaw z tym spławikiem, nie wybijało go podczas przytrzymywania i nie znosiło do brzegu (przy odpowiednim ułożeniu wędki można było przesunąć zestaw w stronę jednego i drugiego brzegu), problem był taki, że nie miałem brań albo spławik ich nie sygnalizował w jakiś bardzo wyraźny sposób (używałem pinki i nie widziałem aby były na niej ślady aktywności ryb).

Ogólnie na pewno mam problem z odpowiednim ustawieniem gruntu. Gruntuję w ten sposób: wyważam spławik, następnie zakładam na ostatnią śrućinę (lub haczyk jeżeli już mam gotowy) gruntomierz żabka, i zwiększam grunt aż do momentu w którym spławik zanurzy się cały, jeżeli dołączam przypon to wtedy przesuwam spławik o długość przypomnu. Czy taka metoda jest ok?

W sobotę użyję spławików LOAFER i śruciny rozłożę tak jak w przedstawiomym przez Dyzmę artykule, zastanawiam się czy gruntując taki zestaw mam go ustawić tak aby to haczyk dotykał dna na styk czy też oliwka powinna być na dnie. Bardzo proszę o Wasze spostrzeżenia.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #202 dnia: 14.04.2016, 14:51 »
W środę testowałem Wasze rady w praktyce. Szło mi zdeycowanie lepiej niż na początku. Zestawy swobodnie spływały bezproblemowo wysnuwając żyłkę z kołoworotka. Użyłem 3 rodzajów spławików i chciałem się podzielić moimi spostrzeżeniami, ponieważ jestem zielony jak pomidor jak zawsze chętnie wysłucham komentarzy i uwag:

1. http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/Running_line/15a-small.jpg 6g, użyłem oliwki 5g i jednej śruciny blokującej oliwkę przy łączeniu żyłki głównej i przyponu. Miałem kilka nie sygnalizowanych brań głównie uklei i jelców i jednego większego krąpia przy zwijaniu zestawu, innych brań nie zaobserwowałem, więc podejrzewam, że coś było nie tak z rozłożeniem obciążenia lub przy wygruntowaniu łowiska(zauważałem na pince ślady brań), podczas przytrzymywania wybijało mi spławik
2. http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/Running_line/18a-small.jpg 4g - użyłem 4 śrucin największą przy łączeniu żyłki głównej z przyponem i potem kolejne coraz mniejsze w stronę spławika, ten spławik słabo się spisywał się w szybkim, "kręcocym nurcie" ale za to bardzo dobrze pokazał jedno branie krąpia kiedy energicznie poszedł cały pod wodę,
3. http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/Running_line/22a-small.jpg 4g - śruciny tak jak w 2 przypadku. Zdecydowanie najlepiej prowadziło mi się zestaw z tym spławikiem, nie wybijało go podczas przytrzymywania i nie znosiło do brzegu (przy odpowiednim ułożeniu wędki można było przesunąć zestaw w stronę jednego i drugiego brzegu), problem był taki, że nie miałem brań albo spławik ich nie sygnalizował w jakiś bardzo wyraźny sposób (używałem pinki i nie widziałem aby były na niej ślady aktywności ryb).

Ogólnie na pewno mam problem z odpowiednim ustawieniem gruntu. Gruntuję w ten sposób: wyważam spławik, następnie zakładam na ostatnią śrućinę (lub haczyk jeżeli już mam gotowy) gruntomierz żabka, i zwiększam grunt aż do momentu w którym spławik zanurzy się cały, jeżeli dołączam przypon to wtedy przesuwam spławik o długość przypomnu. Czy taka metoda jest ok?

W sobotę użyję spławików LOAFER i śruciny rozłożę tak jak w przedstawiomym przez Dyzmę artykule, zastanawiam się czy gruntując taki zestaw mam go ustawić tak aby to haczyk dotykał dna na styk czy też oliwka powinna być na dnie. Bardzo proszę o Wasze spostrzeżenia.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Zestaw 1 najprawdopodobniej za długi przypon przy wolnym przepływie zestawu mniej brań od zestawu nr bo widocznie za wolno płynęła przynęta
Zestaw 2 Najprawdopodobniej ryby podszeptują własnie takiej szybkości spływu spławika oraz rozłożenia śrucin
Zestaw 3 grubszy spławik inaczej się zachowywał niż cieńszy w rzece
zobacz czy ten spławik z zestawu nr 3 płynie wolniej czy szybciej od tego z zestawu nr2
jeżeli szybciej to załóż o gram cięższy jeżeli wolniej to załóż lżejszy

Nie dokładaj nowych spławików bo z głupiejesz używasz świetnych spławików
Bazą wyjściową przy gruntowaniu jest dla mnie wygruntowanie na oliwkę     
Krzysztof

Offline jamnick85

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
  • Reputacja: 0
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #203 dnia: 14.04.2016, 15:03 »
Dyzma, dziękuję za szybką i rzeczową reakcję.

Offline marfati

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #204 dnia: 15.04.2016, 14:49 »
Witam :) i jeszcze jedno pytanie. Czy do przepływanki używa się haczyka z włosem, czy raczej przynętę zakładać bezpośrednio na haczyk.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #205 dnia: 15.04.2016, 19:25 »
Czy do przepływanki używa się haczyka z włosem, czy raczej przynętę zakładać bezpośrednio na haczyk.

Raczej bezpośrednio. Wyjątek robię przy wypuszczankowym łowieniu kleni na pellet 8 mm - zwykle stosuję wtedy Drennanowskie gotowce Silverfish Bandits (bezzadziorowe haczyki z uszkiem):


Offline marfati

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 0
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #206 dnia: 15.04.2016, 19:55 »
Piękne dzięki Modus :)

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #207 dnia: 03.06.2016, 10:09 »
Zachęcony wpisem jamnick85 dokonałem zakupu kolejnego modelu spławika do wypuszczanki i postanowiłem  napisać małą recenzje na ich temat
strona producenta i model spławików znajduje się pod tym linkiem
http://www.daveharrellangling.com/running-line-floats/#BM

Spławiki wykonany jest z balsy a samo jego wykonanie określam jako bardzo dobre
Zalety
Niewielka wysokość dzięki czemu bardzo szybko ustawia się do pionu oraz pozwala łowić w naprawdę płytkich miejscach

Przy dobrze dobranej gramaturze spławika do siły nurtu  idealnie pokazuje nawet najdelikatniejsze brania

Spławik dzięki posiadaniu dość grubej antenki możemy wyważyć dosłownie na milimetry a i tak doskonale widać antenkę

Krępa budowa korpusu pozwala idealnie poprowadzić zestaw nawet w bardzo nierównym nurcie, spławik prowadzi się dosłownie jak po sznurku

Największą zaletę tych spławików pozostawiłem na koniec, posiadając oliwki zakładane na silikony tego typu
Możemy sami stwożyć oliwki mocowane na silikony ja dokonuje tego poprzez przełożenie przez zwykłą oliwkę metalowego pręcika (świetnie się sprawdza kawałek metalowego kila od starego spławika) który to pręcik mocuje na nasuniętych podczas tworzenia zestawu silikonach dzięki czemu w szybki i łatwy sposób mogę dokonać wymiany oliwki bez niszczenia zestawu.
Wracając do spławików posiadając kilka gramatur tych spławików. (ja akurat dokonałem zakupu dwóch pełnych kompletów co pozwoli mi na dobranie odpowiedniej gramatury do danego miejsca oraz zmontowania identycznego zestawu na przykład przy stracie spławika)
Możemy zamontować spławiki od 3 do 10 gram na jednej parze silikonów kil silikon 2mm antenka 6mm. Możliwość szybkiej wymiany gramatury spławika daje nam naprawdę ogromne możliwości i zwiększa zdecydowanie naszą skuteczność
Wady
Spławik zdecydowanie nie nadaje się do mocniejszego przytrzymania zestawu bardzo szybko wyskakuje z wody do mocnego przytrzymania. Zdecydowanie lepiej sprawdza się model spławika cralusso bolo http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=162.msg123349#msg123349 który niestety nie sprawdza się przy swobodnym wypuszczaniu zestawu w nierównym nurcie   
 
Krzysztof

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #208 dnia: 03.06.2016, 13:00 »
W uzupełnieniu sugestie projektanta dotyczące stosowania spławików Balsa Missile:

http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/2012/09/020_AT_Aug21.pdf

Nieopatrznie wlazłem na stronę DHA i teraz znowu muszę zamawiać, bo się okazało, że właśnie weszły do sprzedaży moje ulubione modele w ulepszonej wersji z wydłużonym kilem :)

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #209 dnia: 03.06.2016, 14:13 »
W uzupełnieniu sugestie projektanta dotyczące stosowania spławików Balsa Missile:

http://www.daveharrellangling.com/wp-content/uploads/2012/09/020_AT_Aug21.pdf

Nieopatrznie wlazłem na stronę DHA i teraz znowu muszę zamawiać, bo się okazało, że właśnie weszły do sprzedaży moje ulubione modele w ulepszonej wersji z wydłużonym kilem :)
Dziękuję za artykuł :thumbup:
Mam nadzieję, że zaliczę tak udaną sesję, jak ta z artykułu :)
Krzysztof