Autor Wątek: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki  (Przeczytany 216628 razy)

aroo04

  • Gość
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #270 dnia: 14.03.2017, 18:44 »
Ja polecam Robinson Bluebird Match lub Tele Match 420/5-24g. Osobiście mam tele. Co do żyłki, główna cortest mp 0,18,przypon 0,10-0,14.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #271 dnia: 14.03.2017, 22:03 »
Albo coś innego?  Drugie pytanie to jakich żyłek używacie?

Np. Tubertini Xenia Light: http://sport-fishing.pl/produkt/4/odleglosciowka-xenia-3-90m-light-4-15g. Żyłka główna raczej "pływająca" niż "tonąca" (matchowa/feederowa), zwykle 0.14 - 0.16 mm, grubiej jeżeli używamy ciężkich zestawów avonowych, w grę wchodzą brzany czy duże klenie, łowisko jest szybkonurtowe/zaczepowe (oczywiście do ciężkiego łowienia wskazana jest odpowiednio mocniejsza matchówka).

Offline FilipJann

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 367
  • Reputacja: 191
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wielkopolska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #272 dnia: 14.03.2017, 22:06 »
Albo coś innego?  Drugie pytanie to jakich żyłek używacie?

Np. Tubertini Xenia Light: http://sport-fishing.pl/produkt/4/odleglosciowka-xenia-3-90m-light-4-15g. Żyłki główna zwykle 0.14 - 0.16 mm, grubiej jeżeli używamy ciężkich zestawów avonowych, w grę wchodzą brzany czy duże klenie, łowisko jest szybkonurtowe/zaczepowe etc. Wskazana jest żyłka "pływająca", a nie "tonąca" (matchowa/feederowa).
Polecam ;)
Have fun.
Do what makes you happy.
And, ignore anyone who says you fish too much.
Life is too short to listen to those who don't respect your passion.

Filip! :)

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #273 dnia: 15.03.2017, 05:31 »
O Xeni tu czytałem sporo osób chwali - ale zakup tylko przez internet , u mnie w miasteczku nie mają takich wędek tych firm ,przeważnie Mikado, Konger ,Dragon ,Shimano itp. kiedyś chciałem kupić coś z Browninga , ale w sklepie nie polecali gdyż nie wiadomo jak z serwisem :( Zresztą jak wspomniałem miałem kiedyś Mikado HK series łowiłem nią ponad 15lat nad wodą nadepnąłem przypadkiem na koniec składu szczytowego i po obcięciu go ,bo był zmiażdżony , skład za płytko wchodził w łącznik , wysłałem więc go do serwisu mikado , który sobie z tym nie poradził ??? a ja sugerowałem im naprawę polegającą na wstawieniu jakiejś tulejki ! Wędkę oddałem dla kumpla , który naprawił ją sobie domowym sposobem >:O i łowi nią dalej.
 
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #274 dnia: 15.03.2017, 16:31 »
         Koledzy, czy ma ktoś jakieś własne odczucia/spostrzeżenia nt. kołowrotka Greys Bewick Centrepin? Używał ktoś tego sprzęciku? Ciekaw jestem jak on jest plasowany w rankingach osób łowiących tą metodą. 
Na polskim rynku jest też dostępny DAM Quick Shadow, też jestem ciekaw jaki poziom prezentuje ten kręciołek. Osobiście posiadam Leeds Lewtham Centrepin, kręci się świetnie, jednak ma też i minusy, w tym dość łatwe wkręcanie się żyłki pod szpulę, rozkręcanie tego kołowrotka, zwłaszcza w warunkach terenowych, nie należy do moich ulubionych zajęć :)

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #275 dnia: 15.03.2017, 17:44 »
czy ma ktoś jakieś własne odczucia/spostrzeżenia nt. kołowrotka Greys Bewick Centrepin?

Nie jest już produkowany, choć fabrycznie nowe egzemplarze bywają jeszcze osiągalne np. na brytyjskim e-bayu; początkowo kosztował powyżej £200, a pod koniec sklepowej kariery był dostępny poniżej £100; produkowana w UK I generacja (jasnobrązowe rączki) miała trochę konstrukcyjnych niedociągnięć - większość z nich wyeliminowano w II generacji (białawe rączki) produkowanej w Korei; bardzo lekki, jednak za cenę mniejszej niż zwykle średnicy szpuli; na brytyjskich forach jest sporo zadowolonych użytkowników Bewicka, ale są również krytycy, którzy uważają, że pod względem walorów użytkowych Bewick ustępuje centrepinom tajwańskiej Okumy (o centrepinach J.W. Young & Sons nie wspominając).


Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #276 dnia: 15.03.2017, 18:51 »
OK, dziękuję za informację. A czy moglibyście polecić jakiś sprawdzony sklep (pewnie zagraniczny), albo sprzedawcę na e-bayu, w którym można kupić jakiś fajny centrepin - taką np. Okumę RAW II lub J.W. Youngs ?

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #278 dnia: 15.03.2017, 19:52 »
Nabycie nowej Okumy (za rozsądne pieniądze) nie jest wcale takie proste - w ostatnich kilku latach na sklepowym/e-bayowym rynku brytyjskim występują okresy posuchy, a niektóre modele (np. wspomniany RAW-II) pojawiają się sporadycznie i szybko znikają. Odnoszę wrażenie, że zdecydowana większość centrepinowej produkcji Okumy trafia do USA/Kanady (ściągnięcie kołowrotka z tamtejszego e-sklepu wiąże się ze sporymi opłatami celnymi/transportowymi). Okuma Sheffield ma się najwyraźniej pojawić w Fishing-Mart:

http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/okuma-sheffield-g2-a254-p2687-k18695.html

Z dostępnością centrepinów J.W. Young & Sons nie ma problemów, ale (pomijam egzemplarze używane i nadzwyczajne okazje e-bayowe) to zakres cenowy od £230, co widać np. tu:

http://www.harrissportsmail.com/en/Centrepin-Reels/c-2170.aspx

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #279 dnia: 16.03.2017, 14:13 »
OK. Fajny temat :) Obejrzałem troszkę filmików nt. Okumy RAW II, widzę, że kołowrotek jest uniwersalny i raczej mocny, chłopaki łowią nią steelheady! Ciekaw jestem czy jest to kołowrotek z założenia skonstruowany do łowienia dużych łososiowatych, czy też rybek mniejszych jak nasze klenie, płocie a tylko przystosowany przez łowców salmonidów. ???
Przyznam, że wizualnie nieco bardziej podobają mi się kołowrotki J.W. Youngs, jako bardziej klasyczne, jednak trochę droższe. Czy można powiedzieć, że są one wyraźnie lepsze niż wspomniana Okuma II? Co wybrać do naszego, krajowego łowienia kleni itp. białorybu? Okuma sprawia wrażenie, że jest solidniejsza niż taki np. John Wilson Heritage, z drugiej strony J.W.  bardziej urodziwy i "klimatyczny". Hm ...

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #280 dnia: 16.03.2017, 17:50 »
Koledzy, a co ogólnie powiecie o wędkach firmy Robinson ? ja nigdy żadnego patyka z tej stajni nie miałem ;) mam tylko kołowrotek Robinson Shasima 210 zakupiony w zeszłym sezonie pod okonia - nic większego na niego nie wyjąłem, więc nie mam porównania do innych kołowrotków, pod okonka może być :) Dziś w miasteczku oglądałem wędkę Robinson Stinger Match 4, 2 m źle nie wygląda na sucho, ale innych wędek nie mieli, może dojedzie coś jutro, więc nie ma do czego jej porównać :(
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

aroo04

  • Gość
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #281 dnia: 16.03.2017, 18:09 »
Zobacz w "Wyniki nad wodą". Wczoraj dodałem zdjęcia jakie ryby wyciągam na Robinson Bluebird Tele Match 420/5-24. Jest także praca kija przy sporej rybce...

Offline meteo76

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 280
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #282 dnia: 16.03.2017, 18:13 »
OK, dziękuję za informację. A czy moglibyście polecić jakiś sprawdzony sklep (pewnie zagraniczny), albo sprzedawcę na e-bayu, w którym można kupić jakiś fajny centrepin - taką np. Okumę RAW II lub J.W. Youngs ?

ja Ci polecam rosyjską Nelmę, przyzwoite pieniądze kupiłem za 400 pln, praca rewelka, naprawdę solidna i chwalona przez użytkowników, skontaktuj się z tym Panem , bardzo miły gość, duża wiedza nt. tego typu sprzętu i metody łowienia

Wojtek

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #283 dnia: 16.03.2017, 19:01 »
W niedzielę wybiorę się może na giełdę , to popytam handlujących Rosjan o tą Nelmę :) chociaż na swój kołowrotek też nie narzekam ;)
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match

Offline elopento

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 179
  • Reputacja: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hellmahnen
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Stick - przepływanka-wypuszczanka - sposób na rzeki i rzeczki
« Odpowiedź #284 dnia: 17.03.2017, 17:53 »
Witam :D na dzień dzisiejszy moje poszukiwania kija pod metodę wypuszczanki zakończyły się :) do sklepu przyszło parę wędek, najbardziej leżała mi w ręce Mikado Apsara Clasik  3,9 5-25 cw 204 g ale co ona warta okaże się nad wodą :fish: Na pewno zdam relację pozdrawiam 8)
DAM Quick Shadow + Mikado Apsara Clasic 3,9 match