Autor Wątek: Mini metoda  (Przeczytany 5913 razy)

Offline stas1

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 029
  • Reputacja: 303
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię, bo lubię
    • Galeria
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #15 dnia: 11.09.2016, 22:30 »
Ja to wiem, skoro jest taka umowa, to należy się do tego stosować, proste.
Staś
Klasyczny Feeder

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 718
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #16 dnia: 11.09.2016, 23:27 »
Lucjan wytłumacz proszę dlaczego większa ilość zanęty płoszy rybki zimniejszą porą roku? Wiem, że metabolizm spowolniony i mniej spożywają pokarmu, ale czy to je płoszy?
Sam stosuję szczytówkę 1 oz i 1,5 oz i dla mnie podajniki 15 gram są zbyt lekkie, no może na styk. Lubię mieć napiętą żyłkę dobrze, bo wiatr czasem mi przeszkadza. W następnym sezonie myślę wyłącznie min 25 g.

Zimą ryba zbija się w stada, przebywa w miejscach gdzie woda jest cieplejsza, nawet o ułamek stopnia. Trzeba ją znaleźć. Nęcenie rzadko sie sprawdza, karp (bo to o nim mowa) bowiem nie chce jeść i unika 'hałasu'. Ale jak się zapoda małą ilość pokarmu i zazwyczaj kolorowa przynętę, to się na nią skusi. Tak więc w skrócie trzeba znaleźć stado - i jak są wskazania, to czekać na branie... Zimą można połowić bardzo dobrze - trzeba po prostu znaleźć rybę.

Ja stosuję Prestony, z których wycinam żeberko środkowe. Maja podajniki 15 i 30 gram, z racji małych rozmiarów obydwa dają się zarzucać bardzo dobrze. Można osiągnąć nimi do 50 metrów. Faktycznie 15 gram mogą być zbyt małe, dlatego czuła szczytówka jest istotna.

Jakby co to nie jest technika do łowienia płoci, te żerują zimą , podobnie jak okoń czy kleń...
Lucjan

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #17 dnia: 12.09.2016, 09:29 »
Ja największy połów na metodę miałem zima, dokładnie 23 grudnia :)  Był cieplejszy dzień, poszedłem sobie żeby rzucić pod wyspę gdzie słoneczko się opierało.. Podajnik z Drennan small, metod mix z Nash i kuleczki z Nash tagerine dream. Na tej wodze pzw złowiłem w ciągu 5h 30 karpi do 50 cm, a ile spiąłem czy zerwałem to nie byłem w stanie naliczyc.. Brana były delikatne, lekkie ugięcie szczytówki i trzeba było ciąć :)
Edit. Tka jak luk napisał, nie musiałem nic donecac.

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #18 dnia: 12.09.2016, 10:05 »
Witam. Mam pytanko (chyba w temacie).
Jak sprawdzić miękkość szczytówki w oz? Wędki do feedera, które mam (1 Mikado ,2 Jaxona) nie mają oznaczeń w oz, tylko kolory miękka/średnia/ twarda. Najlepiej gdyby ktoś i to pokazał na obrazku.

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #19 dnia: 12.09.2016, 10:06 »
Wydaje mi się, że nie jesteś w stanie tego sprawdzić.
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 542
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #20 dnia: 12.09.2016, 10:09 »
Ja największy połów na metodę miałem zima, dokładnie 23 grudnia :)  Był cieplejszy dzień, poszedłem sobie żeby rzucić pod wyspę gdzie słoneczko się opierało.. Podajnik z drennan small, metod mix z Nash i kuleczki z Nash tagerine dream. Na tej wodze pzw zlowilem w ciągu 5h 30 karpi do 50 cm, a ile spialem czy zerwalem to nie byłem w stanie naliczyc.. Brana były delikatne, lekkie ugiecie szczytowki i trzeba było ciąć :)
Edit. Tka jak luk napisał, nie musiałem nic donecac.

Wynik szokujący! Gratulacje.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #21 dnia: 12.09.2016, 10:39 »
Panowie, jak montować ciężarek w bomb feederze. Na sztywno,  przelotowo, na bocznym troku, czy jeszcze inaczej?

Offline Pajone

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 923
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Śląsk - Bytom
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #22 dnia: 12.09.2016, 11:04 »
Lucjan wytłumacz proszę dlaczego większa ilość zanęty płoszy rybki zimniejszą porą roku? Wiem, że metabolizm spowolniony i mniej spożywają pokarmu, ale czy to je płoszy?
Sam stosuję szczytówkę 1 oz i 1,5 oz i dla mnie podajniki 15 gram są zbyt lekkie, no może na styk. Lubię mieć napiętą żyłkę dobrze, bo wiatr czasem mi przeszkadza. W następnym sezonie myślę wyłącznie min 25 g.

Zimą ryba zbija się w stada, przebywa w miejscach gdzie woda jest cieplejsza, nawet o ułamek stopnia. Trzeba ją znaleźć. Nęcenie rzadko sie sprawdza, karp (bo to o nim mowa) bowiem nie chce jeść i unika 'hałasu'. Ale jak się zapoda małą ilość pokarmu i zazwyczaj kolorowa przynętę, to się na nią skusi. Tak więc w skrócie trzeba znaleźć stado - i jak są wskazania, to czekać na branie... Zimą można połowić bardzo dobrze - trzeba po prostu znaleźć rybę.

Teraz rozumiem :thumbup:  czyli intensywnie szukać ryb małymi porcjami  pokarmu. Chciałbym właśnie coś tam złowić zimniejszą porą roku.  A jak często przerzucać zestaw? Zakładając źe siedze nad woda 6h rzut co 30min. To tylko 12 strzałow chyba za mało?Chyba gdzieś było już o tym na forum.
Paweł

Offline vanplesniak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 729
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #23 dnia: 12.09.2016, 12:21 »
Ja największy połów na metodę miałem zima, dokładnie 23 grudnia :)  Był cieplejszy dzień, poszedłem sobie żeby rzucić pod wyspę gdzie słoneczko się opierało.. Podajnik z drennan small, metod mix z Nash i kuleczki z Nash tagerine dream. Na tej wodze pzw zlowilem w ciągu 5h 30 karpi do 50 cm, a ile spialem czy zerwalem to nie byłem w stanie naliczyc.. Brana były delikatne, lekkie ugiecie szczytowki i trzeba było ciąć :)
Edit. Tka jak luk napisał, nie musiałem nic donecac.

Wynik szokujący! Gratulacje.
Dzięki. Takie wyniki czasem mogą dać wiele do myślenia - jak porównamy z innymi naszymi wypadami zawsze możemy zadać sobie pytanie co było nie tak?
Zima to dobrze często szukać nowego miejsca łowienia :)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #24 dnia: 12.09.2016, 12:44 »
Witam mam  pytanko ( chyba w temacie).
Jak sprawdzić  miękkość szczytówki w oz?wędki do feedera które mam (1 Mikado ,2 Jaxona) nie mają oznaczeń w oz tylko kolory miękka/średnia/twarda .
Najlepiej gdyby ktoś i to pokazał na obrazku.

Wydaje mi się, że nie jesteś w stanie tego sprawdzić.

Michale, czyżby? ;)

Można zrobić to dokładniej, niż mają w zwyczaju niektóre firmy wędkarskie. Pewni producenci mają nas za idiotów, opisując szczytówki wartościami, które nie mają potwierdzenia w praktyce.

Oto ciekawy tekst Mateusza: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1025.0

Dla nas istotne jest te kilka zdań:

"Parametr krzywej ugięcia podawany jest w uncjach (skrót: oz). 1 uncja = 28 gramów.
Jest to parametr orientacyjny pozwalający zorientować się jak twarda/miękka jest dana szczytówka, co w praktyce interpretowane jest jako czułość.
Im bardziej miękka szczytówka sygnalizacyjna, tym jej czułość jest większa.
Oznacza ciężar, pod wpływem którego szczytówka zostanie wygięta o 90 stopni.
Jeśli więc na blanku naszej szczytówki widnieje oznaczenie 1 oz, oznacza to, że obciążenie o masie 28 gramów wygnie szczytówkę do kąta 90 stopni".


Zamocuj szczytówkę poziomo, a następnie podwieszaj obciążenie do żyłki, którą wcześniej przeprowadziłeś przez przelotki. Masa ciężarka, który spowoduje wygięcie szczytówki do dziewięćdziesięciu stopni, będzie wartością krzywej ugięcia (po przeliczeniu gramów na oz).

Nie ma za co :)
Jacek

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #25 dnia: 12.09.2016, 14:44 »
Aha czyli tak jak w karpiówkach, z tym że nie pound-mass, a uncja=28,3495231 grama. Dzięki za odpowiedź.

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #26 dnia: 12.09.2016, 16:06 »
Ja się tylko zastanawiam jak to jest z tą mini methodą. Ciężar podajnika ma powodować samozacięcie. A czy podajnik o wadze tylko 10 g jest w stanie tego dokonać? Nie może dziać się tak, że ryba zasysa przynętę z haczykiem, ale nie zacina się tylko gdy poczuje opór wypluwa przynętę i hak ?
Pozdrawiam - Gienek

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #27 dnia: 12.09.2016, 16:08 »
Witam mam  pytanko ( chyba w temacie).
Jak sprawdzić  miękkość szczytówki w oz?wędki do feedera które mam (1 Mikado ,2 Jaxona) nie mają oznaczeń w oz tylko kolory miękka/średnia/twarda .
Najlepiej gdyby ktoś i to pokazał na obrazku.

Wydaje mi się, że nie jesteś w stanie tego sprawdzić.

Michale, czyżby? ;)

Można zrobić to dokładniej, niż mają w zwyczaju niektóre firmy wędkarskie. Pewni producenci mają nas za idiotów, opisując szczytówki wartościami, które nie mają potwierdzenia w praktyce.

Oto ciekawy tekst Mateusza: http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=1025.0

Dla nas istotne jest te kilka zdań:

"Parametr krzywej ugięcia podawany jest w uncjach (skrót: oz). 1 uncja = 28 gramów.
Jest to parametr orientacyjny pozwalający zorientować się jak twarda/miękka jest dana szczytówka, co w praktyce interpretowane jest jako czułość.
Im bardziej miękka szczytówka sygnalizacyjna, tym jej czułość jest większa.
Oznacza ciężar, pod wpływem którego szczytówka zostanie wygięta o 90 stopni.
Jeśli więc na blanku naszej szczytówki widnieje oznaczenie 1 oz, oznacza to, że obciążenie o masie 28 gramów wygnie szczytówkę do kąta 90 stopni".


Zamocuj szczytówkę poziomo, a następnie podwieszaj obciążenie do żyłki, którą wcześniej przeprowadziłeś przez przelotki. Masa ciężarka, który spowoduje wygięcie szczytówki do dziewięćdziesięciu stopni, będzie wartością krzywej ugięcia (po przeliczeniu gramów na oz).

Nie ma za co :)

Dobrze, że napisałem "wydaje mi się" bo jakbym napisał "nie jesteś w stanie" to byłaby dopiero wtopa :P
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 542
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #28 dnia: 12.09.2016, 16:10 »
Przy małych, ostrych haczykach następuje samozacięcie. Możesz to sprawdzić nawet na własnym palcu ;) Oczywiście wtedy haczyk nie penetruje pyska do końca, konieczne jest docięcie. Ale przy takiej gramaturze i tak stosuje się najdelikatniejsze szczytówki (inaczej żyłki nie idzie napiąć), więc od razu wszystko widać.

Nie mam dużego doświadczenia z tymi mini, ale zaczynałem przygodę z metodą właśnie z takim 10 g maluszkiem, bo wtedy tylko takie były dostępne u mnie w sklepie. Rybki normalnie wyciągałem jak teraz, stosując te większe i cięższe podajniki.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 718
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Mini metoda
« Odpowiedź #29 dnia: 12.09.2016, 21:01 »
A jaka firma robi podajniki 10 gramów? :o

Lekkie podajniki są wg mnie bez sensu, To, że łowimy delikatnie, nie znaczy, że mamy łowić na jakieś lekkie podajniki. Po pierwsze - ryby zimą są dalej, więc trzeba tam dorzucić, po drugie lekki podajnik można przesunąć i jest pozamiatane.

Podstawą jest 30 gramów, waga ta sama, zmienia się wielkość podajnika.

Miękka szczytówka pozwala zauważyć przepływającą rybę obok żyłki, widzimy ugięcia. Przy podajniku 15-20 gram trudniej o jego przesunięcie dzięki miękkiej szczytówce.

Trochę inaczej jest przy łowieniu zestawem z ciężarkiem. Czasami chcemy sami zacinać. Ryby mogą delikatnie pobierać przynętę, wtedy lepiej jest samemu to robić. Miękka szczytówka pozwala odróżnić ugięcie od brania.
Lucjan