Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1890048 razy)

Offline adamk

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 286
  • Reputacja: 50
  • Lokalizacja: Wawa
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10815 dnia: 05.10.2020, 21:16 »
czerwoną ;)
zupełnie serio - im chłodniej tym coraz lepiej działa (a przynajmniej jako domieszka 50% np. do ciemnej MMM)

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10816 dnia: 05.10.2020, 21:17 »
Do łowienia na metodę obecnie to stosować do podajnika zanętę ciemną czy jasną?

Przeważnie jeśli chodzi o zanęty, pellety i przynęty dostosowujemy się do poławianych ryb. Methoda to w dużym procencie skierowana jest pod karpie i warto czasami z czystej ciekawości podpatrzeć na różnych zdjęciach angielskich method-menów na co oni łapią i co stosują . Jako że w większości mamy dno muliste a ca za tymi idzie w kolorze ciemnym, czarnym ja bym się skupił właśnie na zanęcie ciemnej/czarnej i to bez znaczenia jaką porę roku mamy.

Zauważ czy też zrób sobie testy i porównaj kolorystykę przynęt do methody na zanęcie jasnej i ciemnej/czarnej a zobaczysz że na zanęcie ciemniejszej bardziej będę widoczne i rzucały się w oczy przynęty a jako że jest moda żeby przynęty do methody były jaskrawe to takie kolory na ciemnej zanęcie są mega widoczne dla ryb w mętnej i zamulonej wodzie.

Ja osobiście stosuje i będę stosował czarną/ciemną zanętę .
Z poważaniem Marcin

Offline Martinus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 628
  • Reputacja: 109
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10817 dnia: 05.10.2020, 21:20 »
czerwoną ;)
zupełnie serio - im chłodniej tym coraz lepiej działa (a przynajmniej jako domieszka 50% np. do ciemnej MMM)

Czerwona zanęta do methody fakt może sprawdzić się na chłodniejsze dni czy też jesień ale zdaje się że takie zanęty mają więcej białka i to może być kluczowe na jesienne dni.
Z poważaniem Marcin

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 856
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10818 dnia: 06.10.2020, 21:09 »
Jest ktoś może posiadaczem Daiwa Exceler Method Feeder 3,60 /80g to poproszę o kilka słów, a może jest jakaś recenzja na ten temat - to proszę o link do strony.
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10819 dnia: 06.10.2020, 21:49 »
Czy istnieją podbieraki których siatki nie łapią zapachów? Siatka gumowana załatwia sprawę? Czy jest opcja go po prostu przepłukać w wodzie z łowiska tak by miał neutralny zapach i nie śmierdział? A może jakieś inne patenty? Prawdę mówiąc mój obecny po 1 użyciu śmierdzi tak mocno, że wolę go nie używać wcale...
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 284
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10820 dnia: 06.10.2020, 21:58 »
Gumowany lub żyłkowy.
Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10821 dnia: 06.10.2020, 23:20 »
Gumowany lub żyłkowy.
No tak. Ciężki gumowany albo żyłkowy, w który wszystko się lubi wplątywać, z harpunami z płetw karpia włącznie. Ale na leszcza idealny.
Ja wolę te lżejsze i delikatne. Podbieraki i maty trzymam w garażu a ten zapach... jak wejdę do garażu to zaraz chce mi się jechać na ryby.
W domu byłoby ciężko.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Michael

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 22
  • Carpe Diem
  • Ulubione metody: bat
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10822 dnia: 07.10.2020, 07:10 »
trzymam w garażu
- spróbuj mój sposób. Po przyjechaniu z rybek od razu rozkładam siatkę i podbierak na trawie i tak zostawiam, czasem nawet do następnego dnia. 90% zapachu znika, a jak pokropi deszcz to 100%.

Ja mam inne pytanko na szybko. Otóż często po podebraniu ryby haczyk zaczepia mi się o podbierak, potrafi tak kilka razy podczas jednego wyjścia, czasem mam problem by go szybko odczepić. Też tak macie czy to mój kosz podbieraka jest do bani?
Człowiek nie przestaje się bawić, bo się starzeje, tylko starzeje się, bo przestaje się bawić.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 257
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10823 dnia: 07.10.2020, 07:14 »
trzymam w garażu
- spróbuj mój sposób. Po przyjechaniu z rybek od razu rozkładam siatkę i podbierak na trawie i tak zostawiam, czasem nawet do następnego dnia. 90% zapachu znika, a jak pokropi deszcz to 100%.

Ja mam inne pytanko na szybko. Otóż często po podebraniu ryby haczyk zaczepia mi się o podbierak, potrafi tak kilka razy podczas jednego wyjścia, czasem mam problem by go szybko odczepić. Też tak macie czy to mój kosz podbieraka jest do bani?

U mnie haczyki bezzadziorowe wchodzą i wychodzą gładko z każdego materiału (siatka, spodnie, palec ;D)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 529
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10824 dnia: 07.10.2020, 08:29 »
Tylko bezzadziorowe Cię uleczą. Nie bój się ich. Zagnij/wyłam szczypcami zadzior w haczyku przy najbliższym łowieniu.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline tomcichy

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Reputacja: 3
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10825 dnia: 07.10.2020, 08:38 »
Czy istnieją podbieraki których siatki nie łapią zapachów? Siatka gumowana załatwia sprawę? Czy jest opcja go po prostu przepłukać w wodzie z łowiska tak by miał neutralny zapach i nie śmierdział? A może jakieś inne patenty? Prawdę mówiąc mój obecny po 1 użyciu śmierdzi tak mocno, że wolę go nie używać wcale...

Jak wracam z ryb to zajeżdzam na myjnię samochodową, wrzucam 1 zł i myję podbierak.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 529
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10826 dnia: 07.10.2020, 08:45 »
Czy istnieją podbieraki których siatki nie łapią zapachów? Siatka gumowana załatwia sprawę? Czy jest opcja go po prostu przepłukać w wodzie z łowiska tak by miał neutralny zapach i nie śmierdział? A może jakieś inne patenty? Prawdę mówiąc mój obecny po 1 użyciu śmierdzi tak mocno, że wolę go nie używać wcale...

Jak wracam z ryb to zajeżdzam na myjnię samochodową, wrzucam 1 zł i myję podbierak.

Genialne w swej prostocie :bravo:
Jak ktoś mieszka w bloku, ma problem rozwiązany. Za 1 zł.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 711
  • Reputacja: 1984
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10827 dnia: 07.10.2020, 09:09 »
Czy istnieją podbieraki których siatki nie łapią zapachów? Siatka gumowana załatwia sprawę? Czy jest opcja go po prostu przepłukać w wodzie z łowiska tak by miał neutralny zapach i nie śmierdział? A może jakieś inne patenty? Prawdę mówiąc mój obecny po 1 użyciu śmierdzi tak mocno, że wolę go nie używać wcale...

Teraz wchodzą podbieraki z gumowaną siatką, i taki powinieneś sobie sprawić jeżeli zapach jest zbyt uciążliwy. Mają też ten plus, że stawiają mniejszy opór w płynącej wodzie. Ja mam Greysa i sobie chwalę, to siatka którą mózna podberac brzany i karpie do 10 kilo, jak i używać przy typowym feederowym czy spławikowym łowieniu.

Semit pisze o żyłkowych podbierakach, jednak one uszkadzają rybom łuski i w wielu krajach się ich nie stosuje. Dlatego odradzam ich zakup.

trzymam w garażu
- spróbuj mój sposób. Po przyjechaniu z rybek od razu rozkładam siatkę i podbierak na trawie i tak zostawiam, czasem nawet do następnego dnia. 90% zapachu znika, a jak pokropi deszcz to 100%.

To nie jest do końca rozwiązanie, ponieważ wysuszenie sprawi, że zapach znika, ale jak podbierak jest mokry, to wtedy znów zalatuje rybą. Śluz ma formę żelu, i po wysuszeniu jest mało uciążliwy, ale wilgoć sprawia, że znowu mamy to samo, to znaczy znowu tworzy się żel, śmierdzący. Dlatego pomysł z myjką jest OK, bo mamy okazję użyć detergentu i silnego strumienia, który usunie śluz z siatki na trwałe, to znaczy do następnego wypadu. Jak nie możemy tego zrobić, to dobrze jest siatkę mocno wypłukać w wodzie po zakończeniu wędkowania, aby jak najmniej śluzu pozostało na niej. Można też użyć małej ilości detergentu aby siatkę umyć, ale najlepiej aby polać ją na konieć czysta wodą, tak aby to co opłukane nie trafiało do wody ale na trawę, krzaki etc. Powinno to mocno ograniczyć zapach. Mój znajomy ma specjalną gąbkę, i myje siatkę oraz matę, aby nie śmierdziały mocno, mieszkając w mieszkaniu musi to wnieść, i dzięki myciu wstępnemu domownicy nie przewracają się z powodu smrodu. Pamiętajmy, że nam też to śmierdzi, jednak nie tak bardzo jak tym co ryb nie  łowią. Dla nich to stężony smród :)
Lucjan

Offline Michael

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 22
  • Carpe Diem
  • Ulubione metody: bat
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10828 dnia: 07.10.2020, 09:14 »
"ale jak podbierak jest mokry, to wtedy znów zalatuje rybą" - w niczym mi to nie przeszkadza, przechowuję w garażu gdy jest suchy a nad wodą płucze się cały czas i ja nie czuję praktycznie żadnych zapachów (a nigdy go nie umyłem detergentami). Nie mówię, że to zły pomysł, ale moim zdaniem nie ma takiej potrzeby. Chyba, że ktoś mieszka w bloku i trzyma go w mieszkaniu.
Człowiek nie przestaje się bawić, bo się starzeje, tylko starzeje się, bo przestaje się bawić.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10829 dnia: 07.10.2020, 10:50 »
Czy istnieją podbieraki których siatki nie łapią zapachów? Siatka gumowana załatwia sprawę? Czy jest opcja go po prostu przepłukać w wodzie z łowiska tak by miał neutralny zapach i nie śmierdział? A może jakieś inne patenty? Prawdę mówiąc mój obecny po 1 użyciu śmierdzi tak mocno, że wolę go nie używać wcale...

Każdy podbierak śmierdzi mniej lub więcej, podobnie z siatkami na ryby i niedosuszonymi pojemnikami na zanętę. Według mnie najlpeszym patentem jest szczelna torba z EVA. Coś tak jak to:
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/bagaz-miski-pokrowce-map/34099-pokrowiec-na-siatki-map-eva-net-bag-xl.html

Nie musi być ten model ale chodzi o zasadę żeby zatrzymać smród i wodę. Od kiedy tego używam to nie śmierdzi mi w samochodzie. Oczywiście nie można mokrych rzeczy trzymać w nieskończoność i w końcu trzeba wysuszyć. Tym niemniej dzięki temu patentowi możesz wybrać miejsce i czas kiedy to zrobisz :)