Autor Wątek: Lekkie porady z techniką i sprzętem  (Przeczytany 2577 razy)

Offline Dziok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 114
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Lekkie porady z techniką i sprzętem
« dnia: 22.11.2020, 16:27 »
Witam, jakiś czas temu przymierzałem się do kupna sprzętu i porad odnośnie jego wyboru.
Zakupiłem Daiwę X ninja feeder 3,3 z CW do 80g i drugą sztukę 3,6 z CW 40-120g. Do tego młynki Okuma Ak4000 Baitfeeder.
Żyłki 2x 0,25mm, jedna Trabbuco T-Force, druga Dragon Carp Feeder
Żyłki trochę lipne jak dla mnie, średnio toną (choć trabbuco o niebo lepszy od Dragona), skręcają się, Dragon kilka razy się zerwał, ale już ten sezon przeżyję, ale na następny na pewno obydwie wymieniam. Przyponów używałem gotowych z Mikado, kupiłem też na próbę z Jaxona. Podajniki na start były chińczyki, bo i tak na początek przygody się urywały, to żeby nie było szkoda, teraz po kilku wypadach mam kilka przemyśleń i trochę obycia z tym, to nie urywają się teraz, dokupiłem kilka sztuk z Mikado Aperio.
Aktualnie używam zwykłych sztyc, do tego czasem zakładałem czasem sygnalizatory z Monstera ,te proste po 30 za sztuke, bez regulacji czułości, ale średnio mi się to sprawdza, dorzuciłem ping pongi, ale z nimi też szału nie ma, może coś źle robię..

Ale do sedna sprawy. Aktualnie największy problem mam z tym trójkątnym klipem w Okumie, klip jest gówno wart, bo kilka razy na nim probowałem łowić, za każdym razem przetarta żyłka co najmniej o połowę grubości, choć bardziej w Dragonie. Wydaje mi się, że używałem zgodnie ze sztuką, amortyzowałem szczytówką rzut, także nie powinna dostawać żyłka.
Macie jakieś pomysły, czy da się przerobić tego klipa na okrągły, lub tak, żeby nie kaleczył żyłki?

Łowię tylko na methodę, może sprobuję klasyka w przyszłym roku, aktualnie jeszcze jeżdzę co jakiś czas na komercję, przeważają karpie, jesiotry i jest sporo amurów, ale ponoć średnio współpracują. Karpie takie raczej do 10 kg.

Będę przymierzać się może na black friday na jakieś zakupy. Polecacie jakieś stojaki na wędki, maty, podbieraki i kosze no i może pokrowce? W oko wpadły mi stojaki od mikado i Dama i maty też od Dama.
Chcę też wiązać sam przypony, widziałem, że Stachu używał żyłki z trabbuco takiej czerwonej, haki od Kamatsu. Poprosze o jakies rady :P
No i zauważyłem, że większe zainteresowanie u ryb było przy zanęcie, niż przy pellecie i tak też ostatnio używam, lecz często widzę, że szczytówka lekko drga, czasem ocierki lub lekkie ugięcie, lecz przy zacięciu nawet po dłuzszym oczekiwaniu zazwyczaj pusto.
Na początku używałem zestawu na sztywno z krętlikiem mocno wciśniętym w podajnik, ostatnio przerzuciłem się na przelotowy zestaw z gruszkami od browninga, lecz zastanawiam się, czy może to mieć jakiś wpływ na zacinanie.
Największym problemem dla mnie jest napięcię żyłki, zawsze jak zarzuce już bez klipa to musze krecic sporo młynkiem, żeby napiąć żyłkę i pytanie, czy nie szuram wtedy podajnikiem po dnie i nie przesuwam zestawu za bardzo

Offline Długi94

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 294
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podlaskie
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #1 dnia: 22.11.2020, 16:34 »
Zamiast sygnalizatorów próbuj na napiętej szczytówce, klipy są o wiele lepsze metalowe okrągłe np by dome power fighter takie ma i to 2.

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #2 dnia: 22.11.2020, 16:39 »
Nie przerabiaj tego klipa, użyj pomysłów z forum, gumeczki na żyłkę i klip, albo 0.5cm dętki rowerowej, masz problem z uszkodzeniem żyłki z głowy a do tego bufor bezpieczeństwa przy braniu dużej i silnej ryby.
Sławek

Offline Dziok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 114
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #3 dnia: 22.11.2020, 16:41 »
Też nad tym patentem się zastanawiałem, nawet kupiłem gumki recepturki, tylko, że są one większe trochę niż te mniejsze gumki, bo takie tylko dorwałem, problem w tym, że strasznie ciasny ten klip, miałem problem na początku z wciśnięciem tam w ogóle tej żyłki 0,25. Zastanawiałem się nad patentem wiązania tam kawałka zyłki o mniejszej srednicy i robieniu supła nad żyłką główną, wtedy problem z ciasnością klipa odpada

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #4 dnia: 22.11.2020, 16:43 »
Użyj drugiego sposobu, czyli dętki rowerowej, sam go używam od lat, nic mi lepszego nie potrzeba.
Sławek

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #5 dnia: 22.11.2020, 16:44 »
Nic nie przerabiaj, klipy na okumach sa bardzo dobre. Gumka z rossmana i problem z głowy - tanie jak barszcz, świetnie amortyzują i chronią żyłkę, pękają przy atomowych odjazdach uwalniając żyłkę. Nie tracisz nic a zyskujesz wszystko. Używam od dłuższego czasu i ani razu się nie zawiodłem. P.S gumkę wciskam paznokciem pod klip i ekegancko się trzyma.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Dziok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 114
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #6 dnia: 22.11.2020, 16:47 »
A możesz pokazać jakie gumki? bo patrzyłem ostatnio w hebe to tam nic ciekawego nie mieli akurat :x

Offline Dziok

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 114
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #7 dnia: 22.11.2020, 16:47 »
Użyj drugiego sposobu, czyli dętki rowerowej, sam go używam od lat, nic mi lepszego nie potrzeba.

rzucę okiem, jakiś przekrój, czy uniwersalne są?

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #8 dnia: 22.11.2020, 16:51 »
Mam pociętą taka dętkę na paski 0.5 cm o średnicy na oko 2.5-3 cm
Sławek

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #9 dnia: 22.11.2020, 16:58 »
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 994
  • Reputacja: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #10 dnia: 22.11.2020, 17:04 »
Spróbuj użyć gumki zakładanej na klips i potem na szpulę. Nawet jeśli klips będzie kaleczyć, to tylko gumkę.

Offline ArtekM

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: O-c
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #11 dnia: 22.11.2020, 17:08 »
Gumki z Rossmana są najlepsze....

Offline marcopolo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Toruń
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #12 dnia: 22.11.2020, 17:44 »
A te gumki z Rossmanna łatwo pękają przy braniu? Na niektórych łowiskach na przyponie używam żyłki 0.19 o wytrzymałości około 3kg.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #13 dnia: 22.11.2020, 18:01 »
A te gumki z Rossmanna łatwo pękają przy braniu? Na niektórych łowiskach na przyponie używam żyłki 0.19 o wytrzymałości około 3kg.

Nie. Jak ryba lekko dojdzie do klipa i w pore ja skontrujesz to będzie git. Pęka przy atomowych odjazdach i z czasem, gdy np uzywasz tej samej gumki 2/3 wyjazdy.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline marcopolo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Toruń
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Lekkie porady z techniką i sprzętem
« Odpowiedź #14 dnia: 22.11.2020, 18:03 »
Ale moje pytanie dotyczyło co prędzej pęknie ...czy gumka czy przypon 0,19 przy atomowym odjeździe.