Autor Wątek: Wędka spiningowa pod jazia/klenia i bolenia - duża rzeka, kanał  (Przeczytany 2929 razy)

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Jako kompletny laik w dziedzinie spiningowania mam pytanie/ dylemat.

Myślę nad kijem z przeznaczeniem do łowienia klenia/jazia, który zarazem poradzi sobie z boleniem i niewielkim szczupakiem.

Dwa dni podczas których miałem okazję połowić trochę kijkiem użyczonym od Marcina @djbaloon pozwalają mi powiedzieć, że na pewno nie chcę wędki krótszej niż 2,6m a wręcz celuję w kij 2,70-2,8m.

Lepiej będzie mi się prowadzić przynęty wzdłuż brzegu, zwłaszcza zalanych traw, czy innego zielska ( w przypadku wiosennego "klenio /jaziowania")

 

Będę łowił z brzegu na Warcie, oraz na kanale ( płytka woda) - tam mogę spodziewać się niewielkiego szczupaka, może sandacza.

Wydaje mi się, że lepszy będzie tradycyjny kijek, nie "wklejanka".

Chciałbym obsługiwać niewielkie obrotówki - optymalnie poniżej rozmiaru 2, może jakieś woblerki 4-5cm ( swoją drogą nieźle kosztują) i niewielki gumki, ale nie "paproszki".

Zatem wszelkie okoniówki odpadają - "paproszenie", boczne troki mnie nie pociągają.

Zdaję sobie sprawę, że wybierając taki kijek, pod szczupaka, czy sandacza nie będzie to najlepszy wybór.

Jak mawiają: "z braku laku dobry kit" ;) , " Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego." To też słyszałem :P

Po prostu spining będzie tylko dodatkiem i nie chcę dwóch wędzisk.
Bliżej mi do lżejszego spiningu, niż do cięższego, stąd takie preferencje.

Myślę nad tym kijem : https://allegro.pl/oferta/wedka-dragon-moderate-ii-2-75m-4-18g-7497055197

Wędziska Dragona mają dobrą opinię, akcja med-fast będzie chyba w porządku.

Może macie dla mnie jakieś inne propozycje np. z zakresu cw. 4-21 gr i szukanej długości ok 2,70 - 2,75

Tak jak wyżej pisałem jaź/kleń, nie zignoruję ( a przynajmniej spróbuję złowić ) bolenia. To jeśli chodzi o Wartę.

Natomiast kanał to okoń, niewielki szczupak, może trafi się sandacz.

Stosowane docelowo lekkie główki (w przypadku gumek)

Półka cenowa średnia, nie chcę cuda wianków, ale też i niczego marnego.
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline kALesiak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 638
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
Radek, wiesz, że spinning to kij w łapie przez cały czas. Wędka jest jak proteza, przedłużenie ręki. A nie widziałem jeszcze dwóch takich samych rąk, nawet u jednego człowieka  ;)

Wskocz na S3, poświęć godzinkę, zajedź do Z.G. Wejdź do C.W., powiedz, czego szukasz, i machaj, machaj, machaj. I posłuchaj sprzedawców - mają pojęcie.

Dragon robi kapitalne (nie wszystkie, oczywiście) spinningi. Ale w tym sklepie są też Fenwicki. Bardzo obrzydliwie tradycyjne i klasyczne, i nudne, bo nie wprowadzają nowości każdego roku. Ale...  :)

Jak się przyznasz, że jesteś z G.W., to na bank dostaniesz rabat  :beer:

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Radek, np. taka klasyka: https://allegro.pl/oferta/konger-wedka-equs-contact-270-9-23g-wyprzedaz-7560167521

Bezdyskusyjnie dobry. Czuła góra, mocny dolnik, poprawne wykonanie. Uniwersał jak się zowie.
Jacek

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Radek, np. taka klasyka: https://allegro.pl/oferta/konger-wedka-equs-contact-270-9-23g-wyprzedaz-7560167521

Bezdyskusyjnie dobry. Czuła góra, mocny dolnik, poprawne wykonanie. Uniwersał jak się zowie.

Jacku nie bardzo rozumiem czy ta wędka ma od 7 czy od 9 gr. ciężar wyrzutowy.
W opisie na trzech różnych aukcjach jest to samo - 9 czy 7?
Rozbieżność cen olbrzymia 350- 566 ? ???

W obydwu przypadkach raczej nie obsłuży sensownie obrotówek poniżej nr 2 czy małych woblerów.
No chyba, że nijak ma się to do rzeczywistych parametrów.

Gdybym chciał kij o wyższym min. cw to wybrałbym jakiś kij 5-25 i nie martwił się o szczupaki czy sandacze.
Jednak jest inaczej, chcę coś do lekkiego, ale nie ultralekkiego spiningu, z odpowiednim zapasem mocy do polowania
na bolenia, czy szczupaczka.

Wiem mam wątpliwości, ale to dlatego, że to kompletna nowość dla mnie.

Patrzyłem też za Shimano Catana, atrakcyjne ceny, ale tu albo 3-14 albo 7-21
I tak źle i tak nie dobrze. Z jednej strony jakby mało, z drugiej za dużo ( dla małych przynęt)
Gdybym się nie bał, że sobie nie poradzę z większymi rybami, to wziąłbym typowy kleniowy kijek i tyle.
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Może taki...

https://max-fish.pl/product-abk-10949-11668-260-DAIWA-WEDKA-EXCELER-UL-JIGGER-260-3-18g.html

Mam wątpliwości czy wklejka będzie dla mnie odpowiednia.
Czy nie nazbyt to delikatne dla takiego spiningowego amatora, połamię delikatną szczytówkę na najbliższym zaczepie.
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline Robin

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Niebieska lub Czerwona pigułka (TWÓJ WYBÓR)

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Radek, np. taka klasyka: https://allegro.pl/oferta/konger-wedka-equs-contact-270-9-23g-wyprzedaz-7560167521

Bezdyskusyjnie dobry. Czuła góra, mocny dolnik, poprawne wykonanie. Uniwersał jak się zowie.

Jacku nie bardzo rozumiem czy ta wędka ma od 7 czy od 9 gr. ciężar wyrzutowy.
W opisie na trzech różnych aukcjach jest to samo - 9 czy 7?
Rozbieżność cen olbrzymia 350- 566 ? ???

W obydwu przypadkach raczej nie obsłuży sensownie obrotówek poniżej nr 2 czy małych woblerów.
No chyba, że nijak ma się to do rzeczywistych parametrów.

Podanym minimalnym ciężarem wyrzutowym nie przejmuj się, ten kij obsłuży wszystko, czym chcesz rzucać. Kij z takim ciężarem wyrzutowym musi miotać w miarę lekkie przynęty. I miota.

Tak, rozbieżność cen jest spora. Ten model jest na rynku od dawna, początkowo kosztował sporo. Co tu dużo gadać, to klasyka.

A może ten?
https://www.sklep-presto.pl/robinson-wedka-diaflex-light-spin-295cm-7-22g-1i-sl-295-1799647/

Pozdrawiam

To też jest świetna propozycja. Rzeczna (i nie tylko) klasyka z dobrym osprzętem. Warto. A jeśli chcesz kij długi, tym bardziej warto.

Aha, Catana nawet nie leżała przy zaproponowanych wędziskach. Nie zawracaj sobie głowy.
Jacek

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Dzięki Panowie za te uwagi i propozycje.
Dla każdego z Was wędruje :thumbup: na konto.

Wszystkie propozycje rozważę. :)

A w ogóle co sądzicie o tym Dragonie, który wpadł mi w oko.
Ma szanse spełnić moje oczekiwania?
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Ten dragon mógłby spełnić Twoje oczekiwania, bo to kij raczej pod blaszki i woblery, a nie gumy. Nie jest to spinning bardzo szybki o szczytowej akcji (jak cała seria), raczej coś z pełniejszym ugięciem. Ludzie są zadowoleni z tych wędzisk. Kiedyś dałbym się zabić za spinningi Dragona, dziś już nie (mam dwa). Nie zanosi się, żebym kupił kolejne.

Powtórzę: Twój wybór jest dobry. Złap, pomachaj - jeśli oczywiście możesz.

Jacek

Offline frank_lucas

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 233
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
A może coś ze stajni kongera? World champion Dancer/ Impuls?
Dancer - 3-14g
Impuls - 5-18g.

Osobiście nie łowiłem powyższymi nie łowiłem, za to mam Tango 1-10g na okonie i nie oddam za nic innego.
Wojtek
Darzbór

Offline FanFeeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Ja od siebie dodam, żebyś nie dał się podpuścić gdzieś w sklepie na króciaka, takie kije są teraz mega modne na rynku. 270 cm to na rzekę z brzegu minimum. Z czasów jak jeszcze spinningowałem, to też pamiętam, że nie bardzo łowiło mi się wklejką. Owszem do sandaczy na gumy z opadu super, ale nie była to wędka uniwersalna. Miała chyba 28 gram wyrzutu a gięła się cała ta szczytówka pod woblerkami czy wahadełkami.
"Ale w jednym i drugim przypadku musi mieć w sercu tą iskrę, ten żar który rozpala wyobraźnie i sprawia, że tęsknimy za kolejną wyprawą, za kolejnym sezonem. Sposób na życie, sposób myślenia: Ja, natura, ryba, pasja, wyzwanie, tajemnica."

Tench_fan

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Zobacz Kongery:Paladin/Templar CX River Raid i Razor Blade. Świetne kije, czasem trafia się na nie fajna okazja cenowa.

Offline FanFeeder

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Za czasów jak mnie interesował rzeczny spinning (tak lekko ponad 10 lat temu), to taki kij był moim małym marzeniem, choć nie wiem czy dalej robią ten sam czy czymś się różni. Koledzy łowili nim zarówno klenie i jazie na Wiśle jak i okonie i sandacze na jeziorze w Szwecji.

https://allegro.pl/wedka-konger-world-champion-turbo-7-21g-2-i7726761614.html
"Ale w jednym i drugim przypadku musi mieć w sercu tą iskrę, ten żar który rozpala wyobraźnie i sprawia, że tęsknimy za kolejną wyprawą, za kolejnym sezonem. Sposób na życie, sposób myślenia: Ja, natura, ryba, pasja, wyzwanie, tajemnica."

Tench_fan

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Dużo tu widzę propozycji z Kongera.
Mam uraz do tej firmy. Swego czasu miałem feedera tej firmy - Medalist 360/120 gr który strzelił przy zacięciu.
Nieufnie podchodzę od tej pory do wyrobów tej firmy.
"Raz nie zawsze, dwa nie wciąż" ;) ale zawsze zostaje gdzieś w głowie.

Podpowiedzcie i doradźcie jeszcze w innej kwestii.
Jaka akcja med-fast ( umiarkowanie szybka) czy fast?

Pewnie to kwestia indywidualnych upodobań, ale do jakiej skłaniają gatunki które obrałem za cel, oraz kompletny brak umiejętności.
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.