Autor Wątek: Feeder czy metoda na wiosnę?  (Przeczytany 2130 razy)

Offline Polskimajster

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Feeder czy metoda na wiosnę?
« dnia: 28.04.2020, 16:34 »
Witam! Niedawno kupiłem wędkę Mikado UV Light 360 cm, cw 90 g i zastanawiam się czy to był dobry wybór :-\ .
Ponieważ przeważnie łowię na PZW, czasami na rzece, komercji. Mam pytanie: co lepsze na wiosenne PZW: metoda czy feeder :narybki:?

Offline Czaderx

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 88
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Irlandia
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #1 dnia: 28.04.2020, 17:10 »
Wszystko zależy od miejsca które wybierzesz na wędkowanie. Czy to woda płynąca czy stojąca, jaka głębokość łowiska, jaki rybostan. Nie zrozum mnie źle ale pytanie coś w stylu: czy mogę iść w sandałach na ryby....
Na przyszłość podaj więcej informacji na temat łowiska wtedy uzyskasz dokładniejszą odpowiedz.
Gratuluję zakupu nowego sprzętu..

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 194
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #2 dnia: 28.04.2020, 17:16 »
Proponuje przeszukać forum, poczytać o klasyku poczytać o metodzie i coś znajdziesz dla siebie. Trochę wysiłku. Trzeba trochę popracować, aby mieć wiadomości. :P
Marek

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #3 dnia: 28.04.2020, 17:28 »
Ja bym poszedł na kompromis i postawił na method feeder :thumbup:
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline kubik4000

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 192
  • Reputacja: 13
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #4 dnia: 28.04.2020, 17:58 »
Od dwóch tygodni u mnie metoda rządzi mikado Douglas 20 g zestaw na przelot,  GENESIS CARP Multi Pellet 4,5 mm plus zanęta wanilia.
Łowiska PZW rejon Katowice :D :D
 
na jednej orzech tygrysi na drugiej Ringers  Wafter Chocolate Orange chyba 6 mm

Offline marian190975

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 416
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraśnik
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #5 dnia: 28.04.2020, 19:02 »
A u mnie na odwrót, wczoraj po południu byłem na rybach w godzinach 16-20, łowiłem metodą, jedno wyjęta ryba, leszcz,  dużo obcierek. Niby ryba była, a nie brała. Obok koledzy na klasyczny feeder, praktycznie branie za braniem, co prawda ryba drobna, leszczyki i płotki ale holowali. Wszystko zależy od zbyt wielu czynników aby jednoznacznie wskazać co się sprawdzi. Na moim zbiorniku PZW jeszcze za wcześnie na metodę.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #6 dnia: 29.04.2020, 10:12 »
A u mnie na odwrót, wczoraj po południu byłem na rybach w godzinach 16-20, łowiłem metodą, jedno wyjęta ryba, leszcz,  dużo obcierek. Niby ryba była, a nie brała. Obok koledzy na klasyczny feeder, praktycznie branie za braniem, co prawda ryba drobna, leszczyki i płotki ale holowali. Wszystko zależy od zbyt wielu czynników aby jednoznacznie wskazać co się sprawdzi. Na moim zbiorniku PZW jeszcze za wcześnie na metodę.

Metoda nie jest dobra do łowienia mniejszych ryb, więc w takiej sytuacji oczywiście inne zestawy będą lepsze. Jednak ryba już się powinna ruszyć.

Co do samego pytania głównego w wątku. Metoda jak i inne zestawy to różne opcje, więc od łowiska bardziej i jego głębokości zależy czego lepiej używać. I nie ma tu wpływu to, czy to PZW lub nie. Bo to są zestawy o pewnych właściwościach (porównujemy Metodę i taką skrętkę) i bardziej od samego łowiącego zalezy tu wybór. Jak ryby średniej i dużej jest mało, a nastawiamy się na łowienie 'wszystkiego', czyli drobnicy w zdecydowanej większości, to oczywiście Metoda może się sprawować gorzej.

Napiszę jeszcze raz, że ryba nie ma czegoś takiego, że woli Metodę od skrętki, bo jej się bardziej podoba np. koszyk a nie podajnik (lub na odwrót) :) Nie ma czegoś takiego, ze ryba z PZW jest mądrzejsza, jak niektórzy starają się do tego przekonywać. Jest jej mniej, stąd trudniej o brania, ale jeżeli mówić o 'mądrości', to właśnie ryba z komercji będzie bardziej cwana i ostrożna. Z drugiej strony ryba ze słabej wody PZW często nie ma takiej konkurencji jak na wodzie komercyjnej (ale jak jest skarłowaciały leszcz, krąp czy wzdręga, to ma jeszcze większą) , więc nie musi się spieszyć aby zjeść. Ale ogólnie, jak jej jest tam 10 razy więcej niż w wodzie prywatnej, to się nie ma co dziwić, ze są wyniki :)  Same zestawy tu niczego nie zmieniają, ich specyfika gra rolę. To my sami powinniśmy się tu dopasować, przede wszystkim do samych ryb. Można oczywiście używać mniejszych podajników, haka nr 14 z włosem i przynętami 6 mm, można też używać martwych białych na haku przy Metodzie. Ale lepszy będzie zestaw ze skrętką lub helikopter raczej.

Jeżeli się zastanawiasz, czego użyć, proponowałbym ci skupienie się na jednej technice raczej, aby ją dobrze opanować. Jeżeli masz mało ryby średniej, to lepiej użyć skrętki lub helikoptera jeżeli kręci cię łowienie drobniejszej ryby. Możesz też nastawić się na grubszego zwierza z Metodą, mieć mniej brań ale większe ryby. To twój wybór :)
Lucjan

Offline Polskimajster

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Reputacja: 0
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #7 dnia: 29.04.2020, 11:01 »
Ok.Mam jeszcze pytanie jakiego bata najlepiej wybrać do ok .100zł , bo łowienie wędką do methody na spławik to raczej zły pomysł. :fish:

Offline barjab

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #8 dnia: 01.05.2020, 08:19 »
Piszę to jako początkujący ale ja zacząłem od Jaxon Antris Hti Basic Pole 7,0 m. Z jakości i komfortu obsługi (mimo wagi) jestem zadowolony. Kilkugodzinne sesje nie były w żaden sposób męczące. Krótszego bym nie polecał. Co do samej pracy trudno mi się wypowiedzieć gdyż nie mam porównania ale nadal go posiadam i chętnie używam gdy mam ochotę na spławik.

Pozdrawiam


Offline wsw1515

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 78
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Lubuskie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #9 dnia: 01.05.2020, 09:52 »
Luk szybkie pytanie. Twój mix do metody można z powodzeniem używać do klasyka?
Jest i będzie dobrze.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #10 dnia: 01.05.2020, 11:07 »
Oczywiście, to jest miks do każdej techniki feederowej czy spławikowej. Nie jest dobry jednak do robactwa żywego, gdyż sól, zawarta chociażby w mączkach rybnych, zabija takiego dżokersa. Ale do dendrobeny, białych czy pinki jest OK. Zwłaszcza, że w większości wypadków używa się albo siekanej dendrobeny, lub sparzonych, czyli martwych-  pinki lub białych.
Lucjan

Offline Hein

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 436
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wągrowiec
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder czy metoda na wiosnę?
« Odpowiedź #11 dnia: 04.05.2020, 19:43 »
Jest skuteczny do klasyka ,możesz kombinować z różnymi pelletami do mielenia ,ale z tymi co pokazuje Luk jest bardzo dobrze. U mnie dobrze działa na leszcze, karpie, karasie ,liny ,płocie, czyli z jezior wszystko co cieszy feederowców. Ja dodaję też pelletu 2mm wiosną mniej w cieplejszym okresie 50/50 .
Krzychu