Autor Wątek: Przemek Solski  (Przeczytany 83681 razy)

Offline Krisss

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 82
  • Lokalizacja: Rzeszów
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #210 dnia: 06.06.2021, 11:05 »
A ja mam pytanie czy ktoś z Was łowi tak cienko na przyponach (0,14-0,18) jak Przemek? Oczywiście chodzi mi o komerchy, gdzie jest sporo karpia powyżej 3 kg i jesiotry.

Przemawia do mnie koncepcja, że cienka żyłka nie będzie wyrzucać małych waftersów z podajnika, ale mam pewne obawy czy przypon np. 0,16 pozwoli na jakiekolwiek kontrolowanie 5 kilogramowego karpia podczas holu. Poza tym są jeszcze jesiotry, których zupełnie nie widzę na takich cienkich przyponach.
Jak się spojrzy na gotowce w rozmiarach 12-10, to zazwyczaj są wiązane na żyłkach 0,22-0,26.

Zawiązałem sobie kilka 12-ek na "agresora by Przemek" i na żyłce 0,18, ale mam mieszane uczucia. Dotychczas do 12-ek stosowałem 0,22 i jak nie było jakichś potężnych odjazdów z mocnym dobiciem do klipa, to praktycznie zawsze przypon dawał radę, nawet jesiotrom pod 10 kg.

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #211 dnia: 06.06.2021, 11:13 »
Wystarczy, że ryba przepłynie, machnie ogonem i już kulka ląduje za podajnikiem. Zresztą jakie to ma znaczenia czy kulka leży na "kupce" z mixu czy też obok.

Offline Krisss

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 82
  • Lokalizacja: Rzeszów
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #212 dnia: 06.06.2021, 11:23 »
Wolę jak ryba zasysając mikropellet z podajnika pobiera od razu przynętę a nie, żeby ta leżała 10 cm od kupki paszy.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #213 dnia: 06.06.2021, 11:26 »
Tak cienkich przyponów nie odważył bym się zastosować, chyba że łowisko jest pozbawione zaczepów czy inych przeszkód gdzie ryba może po zacięciu popłynąć i można pozwolić sobie na spokojny hol.
Szczerze to wolę przypony z plecionki Korum i uprzedzam pytania  nie tnie pysków
Paweł

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #214 dnia: 06.06.2021, 12:05 »
Nie widzę sensu. Ja i tak wiążę na pletce 15 lb. Ale na żyłce to wiązałbym spokojnie na 0,25. W metodzie nie ma sensu stosować jakichś subtelności.
Nie mam wiedzy jak Przemek, ale nie mam pojęcia, czemu tak robi. I nawet gdyby mi to logicznie wyjaśnił, to i tak bym tak nie robił, bo łowię przeważnie blisko zaczepów albo w samych zaczepach.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #215 dnia: 06.06.2021, 12:13 »
Ja stosuję do haków 16 0.18. cienkiej już nie schodzę. Mimo że łowię zazwyczaj na PZW to też zdarzają się ładne ryby zazwyczaj blisko zaczepów. Normalnie najczęściej łowię na przypony z żyłki 0.2- 0.22 taki kompromis między finezja i wytrzymałością. Co do leżenia waftersa na kupce zanęty to polecam rzucić przy brzegu na płyciźnie kulkę zanęty i zobaczyć jak przepływające płotki są w stanie roznieść zanętę i pelety na powierzchni większej niż 10 cm .

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Krisss

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 82
  • Lokalizacja: Rzeszów
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #216 dnia: 06.06.2021, 13:45 »
Plecionka to nie mój klimat. Choć przyznaję, że problem prezentacji przynęty na bagnecie rozwiązuje pierwszorzędnie.

Rozmawiamy w temacie o twórczości Przemka i mam wrażenie, że On wie co robi. Nie sądzę, żeby robił sobie pod górkę stosując bez potrzeby takie cienkie przypony.
Sama idea methody polega na podaniu przynęty jako "wisienki na torcie". Łowiłem na przypony 0,26 (gotowce), 0,255 (własne) a teraz głównie wiążę na 0,22. Wszystkie przypony wiążę z pozycjonerem z silikonowej rurki a bagnety "na sztywno". I ryby są, zacinają się itd. Ale może da się lepiej/więcej? W końcu po to oglądamy te filmy, żeby zobaczyć jak to robią fachowcy przez duże F. Np. od Luka podpatrzyłem sposób wiązania pushstopów, żeby nie rozwalały węzłem zanadto przynęty. A gotowce z Drennana są wiązane z węzłem wbijającym się w przynętę, czyli są patenty lepsze niż się dostaje w gotowcach, nawet z uznanej firmy.

Wiadomo, że są to niuanse i one nie decydują o tym czy się coś złowi czy nie. Tak samo jak to "agresywne" wiązanie haków. Ale skoro jest to serwowane na filmie, to może warto się temu przyglądnąć.
Słyszałem kiedyś na filmie Feeder Baitów, że miewali sytuacje gdy ryby nie brały na przypony 0,22 a po przejściu na 0,18 woda ożyła. Może decydowała o tym właśnie ta właściwość przyponu, na którą zwrócił uwagę Przemek (odkładanie przynęty). Z kolei Stachu w jednym z pierwszych filmów mówił o tym odkładaniu jako o zalecie przyponu ze sztywnej żyłki. Któremu gwiazdorowi wierzyć? ;-)

Jeśli płotki czy większa ryba rozwali kopiec z przynętą, to ona i tak w większości przypadków wyląduje na tej rozsypanej zanęcie/pellecie. A to inna sytuacja niż przypadek, gdy pellet zaczyna się obsypywać a przynęta jest odkładana przez żyłkę 10 cm od podajnika zasypanego paszą. Przynajmniej ja mam takie wrażenie.
Ale skoro nikt nie łowi tak cienko, to znaczy, że trzeba samemu spróbować i sprawdzić czy coś to daje, czy tylko kłopoty przy holowaniu. Dzięki za odpowiedzi.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #217 dnia: 06.06.2021, 16:51 »
Pamiętajcie, że Przemek jest wyczynowcem, i łowi na zawodach, aby wygrać. Dlatego liczy się każdy szczegół. Do tego ma on najlepsze wędki i kręcioły, które pięknie amortyzują. Łowiąc na wodzie gdzie są większe ryby, sprzętem nie tak dobrym, lepiej mieć grubsze przypony. W UK na wielu komercjach karpie są zazwyczaj do 2-3 kilo. W Polsce to inna rzeczywistość. Warto na pewno spróbować i porównać :) Nie odważyłbym się jednak na łowisku, gdzie pływają ryby 10+ kg, chociażby ze względu na innych wędkarzy, którym mógłbym ściągać zestawy przy dłuższym holu, mając jakiegoś bonusa czy 'kobyłę'.
Lucjan

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 000
  • Reputacja: 259
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #218 dnia: 06.06.2021, 18:04 »
Pamiętajcie, że Przemek jest wyczynowcem, i łowi na zawodach, aby wygrać. Dlatego liczy się każdy szczegół. Do tego ma on najlepsze wędki i kręcioły, które pięknie amortyzują. Łowiąc na wodzie gdzie są większe ryby, sprzętem nie tak dobrym, lepiej mieć grubsze przypony. W UK na wielu komercjach karpie są zazwyczaj do 2-3 kilo. W Polsce to inna rzeczywistość. Warto na pewno spróbować i porównać :) Nie odważyłbym się jednak na łowisku, gdzie pływają ryby 10+ kg, chociażby ze względu na innych wędkarzy, którym mógłbym ściągać zestawy przy dłuższym holu, mając jakiegoś bonusa czy 'kobyłę'.

Nie wydaje mi się żeby sprzęt był tutaj kluczowy. Wielu z nas używa TDR, Sphere czy innych Super. Nie wiem jak standardowo ale na filmach Przemek łowi głównie na SLR 11 który mistrzem amortyzacji nie jest.
Wydaje mi się że tutaj u P.S. jest dużo wiary w to co robi a jak mu się to sprawdza to nie ma powodu do zmiany.

Ja sam osobiście na PZW używam przyponu do metody grubości 0,16 jednak na komercję nie schodzę poniżej 0,20 są miejsca gdzie używam 0,25. Każdy musi znaleźć swój sposób, więc trzeba próbować.

Offline Matthis

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #219 dnia: 06.06.2021, 18:20 »
Ja na Pzw najczęściej stosuję od 0.20mm do 0.25mm przypony. Czasem używam 0.18mm i wiąże 3 długości ok 7cm, 10cm i 15cm. Wędki colmic New adventure 90g czyli nie miękkie za to spokojny hol. Na parabolicznej daiwie i trabucco stosuję 0.18mm jak łowienie z żyłka jako główna. A jak z plecionką to minimum 0.22mm.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #220 dnia: 06.06.2021, 18:40 »
Ja ze swoimi grubymi przyponami na plecionce raczej nie powinien zabierać głosu haha  ;D ;D Popieram tutaj Luka w tym co powiedział. Mimo, że w wielu kwestiach mam odmienne zdanie/nie zgadzam się z Przemkiem to nadal tłumacze sobie, że On wie co robi i na pewno przyświeca temu jakiś sensowny cel. Na moich wodach ryby 10-20kg to żadne zaskoczenie, praktycznie codziennie ktoś odławia takiego bonusa. W przypadku takiego "włosa", mój przyłów suma 22kg skończył by się pewnie w pierwszych 3 sekundach holu 8)
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Matthis

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 240
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #221 dnia: 06.06.2021, 18:49 »
Ledi12 też stosuję grubą plecionkę 15 lb do metody ale daję pozycjoner żeby rybom pysków nie przecinać :). Tak że jest wiele dróg do sukcesu Przemek ma swoje doświadczenia i jemu działają.

Online flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #222 dnia: 06.06.2021, 20:05 »
Dziś łowiłem na metodę z wykorzystaniem patentu Przemka Solskiego na wiązanie włosa (wypuszczony pomiędzy 4 a 5 nawojem żyłki na trzonku haczyka) oraz doczepiony do włosa bagnet. Jako przynęte wykorzstywałem waftersy 6 mm. Brania były, ryby połowione. Niestety było też kilka spiętych ryb w trakcie holowania. Jest może jakiś sposób na zminimalizowanie spiętych ryb przy wiązaniu włosa jaki stosuje P. Solski? Odległości bagnetu od kolanka haczyka nie można zmienić bo nie ma pozycjonera włosa.
Marcin

Offline ju-rek

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 342
  • Reputacja: 65
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazury
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #223 dnia: 06.06.2021, 20:16 »
Jest jakaś zależność, pomiędzy sposobem wiązania "włosa", a spinaniem ryb podczas holu? Długość "włosa" może ma, ale sposób i jego odstawanie od haczyka?

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Przemek Solski
« Odpowiedź #224 dnia: 06.06.2021, 20:39 »
Węzeł KD rig pozycjonuje bardziej agresywnie haczyk. Z tym, że ja wypuszczałbym włos za drugim max 3 zwojem plecionki.