Autor Wątek: Brexit, czyli co się stanie z cenami i dostępnością ich towarów  (Przeczytany 42087 razy)

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 516
  • Reputacja: 201
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Pytanie do prawnika. Nie chce mi się wierzyć że nikt tego nie zakwestionował do tej pory.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 703
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
W UK jest tak samo. Poczcie też trzeba zapłacić opłatę manipulacyjną.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Zgodnie z art. 33 ust. 1 ustawy KAS do zadań naczelnika urzędu celno-skarbowego należy m.in. obejmowania towarów procedurami celnymi oraz wykonywania innych czynności przewidzianych przepisami prawa celnego, a także wymiar należności celnych i podatkowych oraz innych opłat, związanych z przywozem i wywozem towarów.

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 198
  • Reputacja: 72
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Michał ma rację. Przecież podczas dokonywania zakupów, zapłacił za przesyłkę towaru, to dlaczego ma ponosić jakieś dodatkowe koszta. W chwili kupna powinny być podane wszystkie koszty przesyłki, a jeśli są jakieś dodatkowe to powinien ponosić sprzedawca (za mała kwota bo nie doliczył np. za wagę).
Marek

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Niefortunnie , ale na tę chwilę PP jest najtańszym przewoźnikiem, jeżeli chodzi o naliczanie opłat za obsługę celno-prawną na tle DHL, Fedex czy Kuehne+Nagel :facepalm:
Tak dla porównania
https://cennik.poczta-polska.pl/plik,1/cennik_oplat_dodatkowych_01012021.pdf
https://mydhl.express.dhl/pl/pl/customs-services.html

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 703
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Czyli jest jak mówiłem :o Najlepsze jest to, że oni podpisali umowę. Gdyby jej nie było, to w ogóle byłby dramat.

Najlepsze jest to, że brexitowcy twierdzili, że UK na brexicie skorzysta. Jak widać na pewno nie branża wędkarska, która teraz jest w małym potrzasku. A przecież z innymi jest to samo. Moment do wykorzystania dla polskich firm :)


Media donoszą, że Boris Johnson nie przeczytał umowy którą podpisał
https://www.independent.co.uk/news/uk/politics/brexit-trade-deal-text-boris-johnson-b1787270.html?fbclid=IwAR1-ANkpOYUqY7BiTaBASWzOR1nIhGXu4O-FbmhzxIBNyz3n1LQiRDdxHZo

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 516
  • Reputacja: 201
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Michał ma rację. Przecież podczas dokonywania zakupów, zapłacił za przesyłkę towaru, to dlaczego ma ponosić jakieś dodatkowe koszta. W chwili kupna powinny być podane wszystkie koszty przesyłki, a jeśli są jakieś dodatkowe to powinien ponosić sprzedawca (za mała kwota bo nie doliczył np. za wagę).

Zapłacił za przesyłkę i sprzedający realizuje usługę. W regulaminie jest zawsze napisane że opłaty dodatkowe ponosi kupujący. Masz prawo odmówić odebrania i żądać zwrotu pieniędzy.

Kwestia czasu i Vat będzie naliczany przy zamówieniu.

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 198
  • Reputacja: 72
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Michał ma rację. Przecież podczas dokonywania zakupów, zapłacił za przesyłkę towaru, to dlaczego ma ponosić jakieś dodatkowe koszta. W chwili kupna powinny być podane wszystkie koszty przesyłki, a jeśli są jakieś dodatkowe to powinien ponosić sprzedawca (za mała kwota bo nie doliczył np. za wagę).

Zapłacił za przesyłkę i sprzedający realizuje usługę. W regulaminie jest zawsze napisane że opłaty dodatkowe ponosi kupujący. Masz prawo odmówić odebrania i żądać zwrotu pieniędzy.

Kwestia czasu i Vat będzie naliczany przy zamówieniu.

Jeżeli mówimy o Vacie i cle i opłatach z nimi związanych to jak najbardziej ponosi je kupujący, ale jakimiś dodatkowymi opłatami za dostarczenie przesyłki to już lekka przesada.
Marek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 608
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Vat i cło są dodatkowymi opłatami, z którymi muszę się liczyć. A jeśli będą obowiązkowe od wszystkiego, to je sobie przy zakupie dodatkowo doliczyć. Natomiast wielkie, śmierdzące gówno mnie interesuje, że państwowe organy ponoszą koszty, by mi te opłaty do paczki doliczyć. Nie zamierzam jeszcze płacić za to, że wykonują swoją pracę, za którą potem państwo płaci im z moich podatków.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 765
  • Reputacja: 1989
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Mnie najbardziej wnerwia fakt, że poza naliczaniem vatu i ewentualnego cła, poczta pobiera sobie jeszcze jakieś opłaty. Niby z jakiej racji? To by chyba trzeba zgłosić do rzecznika praw obywatelskich. Za przesyłkę płacimy (lub jest wliczona w cenę), gdy kupujemy towar.

Michał, wytłumacz mi 'łopatologicznie' jakie opłaty nalicza poczta? Wysyłam do ciebie paczkę z UK, opłaciłeś wszystko (kuriera). I co dalej się dzieje?
W UK dostajesz info, że masz do zapłacenia 'domiar' czyli podatek celny w jakieś wysokości, możesz odmówić i paczki nie dostaniesz. A w Polsce co się dzieje?
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 608
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Mnie najbardziej wnerwia fakt, że poza naliczaniem vatu i ewentualnego cła, poczta pobiera sobie jeszcze jakieś opłaty. Niby z jakiej racji? To by chyba trzeba zgłosić do rzecznika praw obywatelskich. Za przesyłkę płacimy (lub jest wliczona w cenę), gdy kupujemy towar.

Michał, wytłumacz mi 'łopatologicznie' jakie opłaty nalicza poczta? Wysyłam do ciebie paczkę z UK, opłaciłeś wszystko (kuriera). I co dalej się dzieje?
W UK dostajesz info, że masz do zapłacenia 'domiar' czyli podatek celny w jakieś wysokości, możesz odmówić i paczki nie dostaniesz. A w Polsce co się dzieje?

"Jako że koszty kontrolowania okazały się dla Poczty Polskiej dotkliwe, to — co nie powinno nikogo dziwić — przerzucono je na adresatów paczek. Tak też za samo przedstawienie do kontroli celnej doliczany jest rachunek w wysokości 8,50 zł. Nie jest to niestety koniec opłat, gdyż dodatkowo za przesłanie dowodu odprawy celnej dolicza się 6 zł, a za pobranie od klienta należności celnych i podatkowych, wraz z przekazaniem ich na rachunek urzędu celnego – 3,40 zł."
https://bezprawnik.pl/doliczanie-oplat-do-przesylek-z-chin/


I ja się pytam. Jakim prawem? >:O
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 765
  • Reputacja: 1989
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Jasna doopa, to się dzieje naprawdę? :o
Lucjan

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 608
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Powinni nam jeszcze doliczyć koszty dojazdu pracowników poczty do pracy. Bo czemu nie.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 306
  • Reputacja: 899
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Mnie najbardziej wnerwia fakt, że poza naliczaniem vatu i ewentualnego cła, poczta pobiera sobie jeszcze jakieś opłaty. Niby z jakiej racji? To by chyba trzeba zgłosić do rzecznika praw obywatelskich. Za przesyłkę płacimy (lub jest wliczona w cenę), gdy kupujemy towar.

Michał, wytłumacz mi 'łopatologicznie' jakie opłaty nalicza poczta? Wysyłam do ciebie paczkę z UK, opłaciłeś wszystko (kuriera). I co dalej się dzieje?
W UK dostajesz info, że masz do zapłacenia 'domiar' czyli podatek celny w jakieś wysokości, możesz odmówić i paczki nie dostaniesz. A w Polsce co się dzieje?

"Jako że koszty kontrolowania okazały się dla Poczty Polskiej dotkliwe, to — co nie powinno nikogo dziwić — przerzucono je na adresatów paczek. Tak też za samo przedstawienie do kontroli celnej doliczany jest rachunek w wysokości 8,50 zł. Nie jest to niestety koniec opłat, gdyż dodatkowo za przesłanie dowodu odprawy celnej dolicza się 6 zł, a za pobranie od klienta należności celnych i podatkowych, wraz z przekazaniem ich na rachunek urzędu celnego – 3,40 zł."
https://bezprawnik.pl/doliczanie-oplat-do-przesylek-z-chin/


I ja się pytam. Jakim prawem? >:O

To nie wiesz gdzie mieszkasz....
Bo to Polska jest.
Maciek

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Pytanie do prawnika. Nie chce mi się wierzyć że nikt tego nie zakwestionował do tej pory.

W UK jest tak samo. Poczcie też trzeba zapłacić opłatę manipulacyjną.

W Polsce jest to zgodne z prawem. W UK pewnie też. Tylko nikt nie czyta tych wszystkich cenników usług ;)

https://cennik.poczta-polska.pl/

jak i przepisów, w tym tych wynikających z międzynarodowych konwencji np. Światowej Konwencji Pocztowej oraz unijnego prawa  ;)

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20160001293

Przesyłka po wprowadzeniu na obszar celny UE jest dostarczana przez operatora (np. Pocztę Polską) organowi celnemu. To jest jej obowiązek. Celnicy decydują co zrobić z paczką i ile macie płacić. Jednak Poczta uznała, że nie będzie robić nic za darmo w tym zakresie, więc np. za otwarcie przesyłki na żądanie celnika mamy opłatę. Mamy już jeden dodatkowy koszt. Ponowne zapakowanie. Kolejny koszt. Wysłanie zawiadomienia do Was. Kolejny koszt itp. itd. 

Ogólnie to jest szerszy problem. Poczta Polska jest nieefektywna, a na tym traci Skarb Państwa. A jak Skarb Państwa na czymś traci, to trzeba to szybko zmienić, bo hajs się musi zgadzać, tym bardziej w czasach gospodarki nakazowej ;) 

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/przesylki-spoza-ue-poza-kontrola.html

Tak na marginesie. Kiedyś celnicy robili niezłe wały. Po wejściu Polski do UE pewne rzeczy się unormowały, ale to właśnie szalone lata 90-te wymogły zmianę podejścia do kontroli celnej, bo nawet tu - w centralnej Polsce, działy się niezwykłe rzeczy w urzędach celnych ;)