Autor Wątek: Protest  (Przeczytany 21232 razy)

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Protest
« Odpowiedź #15 dnia: 05.02.2021, 23:41 »
Luk, wprowadzanie zakazów odnośnie połowów na żywą rybkę może koniec końców doprowadzić do zakazu wędkowania w ogóle.

Według mnie zależy to od siły wędkarstwa w danym kraju. My mamy więcej wspólnego z ekologami niż rzeczy przeciwnych, i nic nie stoi na przeszkodzie aby tego zaniechać. Zwłaszcza, że łowienie na trupka jest tak samo skuteczne.

Poza tym rozumiem, że żywiec cierpi. Inaczej jest z dzdzownicą, często przekutą wiele razy, czy też innymi żywimi przynęntami?

Nie można porównywać kręgowców jakimi są ryby do dżdżownic :) Kierowca latem też zabija, setki owadów, do tego to co na drodze (płazy, w krajach ciepłych i gady, jak np. w Chorwacji). Nie oznacza to, że powinno się zakazać jazdy samochodem :)

Co do samego używania owadów czy robaków - to wg mnie wędkarze robią też i dobrą robotę, gdyż muchy zapylają rośliny. Więc jak białe wysypiemy nie do wody ale w krzaki, to wtedy będzie więcej much, które będą zapylać. A pszczół jest coraz mniej. Wypuszczenie też rosówek po sesji czy dendrobeny może mieć pozytywny wpływ na glebę. Można więc znaleźć rzeczy pozytywne :)

A sumiarze też mogą łowić na trupka, do tego mają masę innych przynęt. Wg mnie jest barbarzyństwem, że stosuje się na żywca tu większe ryby, na przykład brzany. Jeden z celebrytów sumowych kiedyś przesłał mi zdjęcie brzany około 40-50 cm, jakiej używa na żywca. Nie wiem co chciał tym osiągnąć :facepalm:

Lucjan

Offline Kamil_BBI

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 902
  • Reputacja: 126
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Protest
« Odpowiedź #16 dnia: 06.02.2021, 00:05 »
Napiszę o sobie - jestem zwolennikiem no kill i dla mnie no kill oznacza no kill każdej ryby bez podziału, że dużego szczupaka to no kill, ale karasia, czy płotkę na przynętę to można kill. Dodatkowo ile taka rybka na haku musi sie nacierpieć.

Kolejna sprawa, jak łowienia na żywca nie toleruję, ale jestem w stanie przejść obok, to już za np. obcinanie żywcom płetw itp. wsadzałbym do więzenia. Nie wiem, czy to często praktykowane, ale miałem starcie z sumiarzami, którzy przed postawieniem żywca odcieli kilogramowemu karpiowi płetwy piersiowe.

Ostatnia rzecz, patrząc po swoich wodach, królami żywcówek są w większości ludzie starsi - smakosze rybiego mięsa. Gdyby ich zabrakło to myślę, że populacja szczupaka podskoczyłaby od razu do góry. Im ze spinningiem nie chciałoby się ruszać tyłka.
Z pozdrowieniami,
Kamil

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 639
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: UK
Odp: Protest
« Odpowiedź #17 dnia: 06.02.2021, 01:01 »
Powiem inaczej. Nie uważam, że ekolodzy powinni ingerować w to jak łowimy i jak sami regulujemy te kwestie. Z drugiej strony, przynajmniej teoretycznie, mamy wiele wspólnego z nimi bo szczególnie nam powinno zależeć na naturalnym środowisku. Spotykam jednak nad wodą śmietnisko,  tak samo jak znam kilku "wojowników o ekologię" którzy na codzień zajmują się produkcją śmieci prowadząc taki a nie inny styl życia i np. konsumpcji.

Bombay

  • Gość
Odp: Protest
« Odpowiedź #18 dnia: 06.02.2021, 07:32 »
Akurat w moich okolicach na żywca łowią w zdecydowanej większości dziady, co każdego wymiarowego szczupaka, niektórzy też niewymiarowe (bo już zjedli te większe), zabierają do domu. Na pewno pomogłoby to populacji szczupaka u mnie, bo ze spinem nie będzie się im chciało chodzić.
Najbardziej ucierpieliby jednak sumiarze.

Wniosek wyciągnięty z palca i można śmiało powiedzieć ze to bzdura. Od dwóch/trzech lat taki zakaz istnieje w PZW Ciechanów jak wiele innych debilnych zakazów jak zakaz połowu na przynęty spiningowe dłuższe jak 5cm w okresie do mają(zakaz połowu na żywca ogranicza połów do niedzieli i określa co ma być zywczykiem np. krąp nie może być).
Spychanie odpowiedzialności na starszych wędkarzy za obecne pogłowie ryb to argument z którym może zgodzić jedyni niepełnosprawny umysłowo. Tak naprawdę to spinnigisci wszelkiej maści są za to odpowiedzialni bo łowią bez przyponów stalowych, bo zabierają co i jak popadnie pamiętam jak jednego gościa strażnicy SSR dorwali na zalewie nowomiejskim szczupaczki wrzucał do woderow.
Moja ukochana Wkra nad którą spędziłem wiele dni i nocy gdzie udało mi się złowić leszcze ponad 3kg, brzany, ogromne klenie i dorodne płocie też obfitowała w piękną populację szczupaka.
Dziś mimo zakazów tej ryby nie ma dlaczego? Bo wraz z promocją Kleń Wkry pojawili się nad tą rzeka miesiarze z warszawki. Obwieszeni w loga firm niczym środowiska LGBT na paradach biegają i rżną te szczupaki.


A co do znęcania, w latach 90tych już były takie pretensje z środowisk ograniczonych umysłowo i zastanawiali się nad używaniem haczyków co z tego że pysk ryby nie jest unerwiony i nie czuje bólu. Moim zdaniem cechy znęcania jedynie posiadają łowiska komercyjne gdzie ograniczoną ilość ryb jest wielokrotnie traktowana haczykami i widać to w szczególności po filmach z Uk jak bardzo karpie mają zniekształcone pyski.
Z resztą, każda forma kontroli nad zwierzętami będzie miała formę znęcania jak posiadanie kota w domu i ograniczanie się mu rozmnażania itd. ale to nie jest perspektywa do dyskusji jak to co próbują robić Francuzi. Naród tak pięknie walczący o demokrację w krajach dalekiego wschodu i Afryki a potem tak pieknie błagający o pomoc dla tych na których zrzucali bomby z swoich Mirage i Rafale.

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Protest
« Odpowiedź #19 dnia: 06.02.2021, 08:16 »
Ekolog...  zgodnie z definicją ekolog jest to osoba,naukowiec, który zajmuje się badaniem oraz opisywaniem zjawisk i oddziaływań zachodzących między organizmami żywymi a środowiskiem oraz dbaniem o nie.
Czy ekolog powinien byś ekologiczny?  Wydaje się, że skoro ktoś uważa się za ekologa, to jego postępowanie powinno być przykładem dla innych. Ale taka osoba gdzieś mieszka, musi jeść , ubierać się, czyta książki ,ogląda tv. Bardzo często te osoby ekologiczne pracują  w branży całkowicie nie związaną z ekologią i codziennie trzeba się dostać do pracy i z powrotem.
Więc się zastanówmy, czy mieszkanie takiej osoby zostalo wykonane w sposób niemający wpływu na środowisko naturalne?  Czy sposób produkcji i przetwarzania  żywności  jest całkowicie ekologiczny???  Czy ubrania w większości produkowane w indiach , a wszelkie produkty chemiczne , barwniki itp spływają do rzek można uznać za ekologiczne?  Czy przemieszczanie się do pracy, szkoły  samochodami, transportem miejskim jest ekologiczne? czy cała elektronika, którą posiadamy w domu jest bez wpływu na środowisko?

Więc kogo możemy nazwać ekologiem?.......osobę mieszkającą w lesie, pozyskującą jedynie taką ilość jedzenia, która jest mu niezbędna do przetrwania. 
Prawdopodobnie EKOLOGÓW na świecie jest duuuuużżżżżżżoooooo mniej niż duchownych, którzy nie złamali celibatu :)

Ale każdy ma prawo do swojego zdania....       

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Protest
« Odpowiedź #20 dnia: 06.02.2021, 08:43 »
Ekolog...  zgodnie z definicją ekolog jest to osoba,naukowiec, który zajmuje się badaniem oraz opisywaniem zjawisk i oddziaływań zachodzących między organizmami żywymi a środowiskiem oraz dbaniem o nie.
Czy ekolog powinien byś ekologiczny?  Wydaje się, że skoro ktoś uważa się za ekologa, to jego postępowanie powinno być przykładem dla innych. Ale taka osoba gdzieś mieszka, musi jeść , ubierać się, czyta książki ,ogląda tv. Bardzo często te osoby ekologiczne pracują  w branży całkowicie nie związaną z ekologią i codziennie trzeba się dostać do pracy i z powrotem.
Więc się zastanówmy, czy mieszkanie takiej osoby zostalo wykonane w sposób niemający wpływu na środowisko naturalne?  Czy sposób produkcji i przetwarzania  żywności  jest całkowicie ekologiczny???  Czy ubrania w większości produkowane w indiach , a wszelkie produkty chemiczne , barwniki itp spływają do rzek można uznać za ekologiczne?  Czy przemieszczanie się do pracy, szkoły  samochodami, transportem miejskim jest ekologiczne? czy cała elektronika, którą posiadamy w domu jest bez wpływu na środowisko?

Więc kogo możemy nazwać ekologiem?.......osobę mieszkającą w lesie, pozyskującą jedynie taką ilość jedzenia, która jest mu niezbędna do przetrwania. 

Ale każdy ma prawo do swojego zdania....     

Ale czy to ważne jak się nazywa takich ludzi? Można nazwać ich Zielonymi, i co? :)

Ekolodzy są potrzebni, bo często mamy możliwość 'współpracy' z naturą, przyrodą, ale wybieramy inne opcje, związane zazwyczaj z kasą. Do tego ktoś musi bronić nas przed nami samymi. Sposób w jaki zbudowano odcinek A4, który biegnie przez Górę Św. Anny to przykład takiego robienia rzeczy w imię pieniędzy. Wybrano taką opcję aby jak najbardziej zarobić na wycince cennych drzew, głównie buków. Podzielono piękny rezerwat na dwa, a autostrada ma bardzo ostro wznoszące się odcinki. Zimą często dochodzi tam do dantejskich scen, gdy TIR-y nie mogą podjechać pod górkę. Ja przeżyłem cofającą się tam ciężarówkę, więc wiem o czym mówię :) A należało puścić autostradę omijając zarówno górę jak i rezerwat, moi znajomi tam protestowali i uważałem ich akcję za bardzo dobrą i słuszną.

My powinniśmy współpracować z ekologami, jasno jednak określać pewne granice. Powinniśmy występować jako 'pasterze ryb', co dbają o gatunki i ich środowisko naturalne (rzeki, jeziora). Mamy o co walczyć, zwłaszcza dziś. Obecnie polski rząd ma pomysł na uzyskanie sporych funduszy unijnych, mają iść na walkę z suszą lub ochronę przeciwpowodziową, która ma polegać na regulacji rzek. Chodzi aby lać beton i przewalać kasę, podczas gdy najnormalniejszym działaniem jest renaturalizacja rzek i zwiększenie retencji naturalnej. Gdyby takie PZW było organizacją wędkarską rządzona przez wędkarzy, wg mnie potrafilibyśmy się przeciwstawić bezmyślnemu laniu betonu. Ale tak nie jest. A to nasz, wędkarski interes.

Bardzo ważne jest też aby przeciwstawiać się ekologicznym fundamentalistom. Przykładem świetnym jest UK. Ten kraj realizuje bardzo zieloną politykę bez atakowania wędkarstwa. Niemcy zaś są innym przykładem. Zieloni wchodzący od wielu lat w skład koalicji rządowych mogli zacząć dyktować swoje warunki wędkarzom. To bardzo niebezpieczne, zwłaszcza jak ktoś uzna za niemoralne łowienie w innym celu niż pozyskanie mięsa.

Lucjan

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Protest
« Odpowiedź #21 dnia: 06.02.2021, 08:59 »
 
Cytuj

Ale czy to ważne jak się nazywa takich ludzi? Można nazwać ich Zielonymi, i co? :)

Ekolodzy są potrzebni, bo często mamy możliwość 'współpracy' z naturą, przyrodą, ale wybieramy inne opcje, związane zazwyczaj z kasą. Do tego ktoś musi bronić nas przed nami samymi. Sposób w jaki zbudowano odcinek A4, który biegnie przez Górę Św. Anny to przykład takiego robienia rzeczy w imię pieniędzy. Wybrano taką opcję aby jak najbardziej zarobić na wycince cennych drzew, głównie buków. Podzielono piękny rezerwat na dwa, a autostrada ma bardzo ostro wznoszące się odcinki. Zimą często dochodzi tam do dantejskich scen, gdy TIR-y nie mogą podjechać pod górkę. Ja przeżyłem cofającą się tam ciężarówkę, więc wiem o czym mówię :) A należało puścić autostradę omijając zarówno górę jak i rezerwat, moi znajomi tam protestowali i uważałem ich akcję za bardzo dobrą i słuszną.


Masz rację Luk.......   ale najlepsze jest to, że osoby które najlepiej wychodzą na Ekologii siedzą w biurowcach i trzepią kasę. Ale Tępogłowych niewolników, którzy przykuwają się łańcuchami do drzew jeszcze długo im nie zabraknie.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 050
  • Reputacja: 889
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Protest
« Odpowiedź #22 dnia: 06.02.2021, 09:22 »
Z tymi osobami zza tylniego siedzenia może coś być na rzeczy...

Nawet słynna Greta jest coś podejżewana....

https://www.google.com/amp/s/swiatrolnika.info/greta-thunberg-indie-spisek
Maciek

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Protest
« Odpowiedź #23 dnia: 06.02.2021, 09:31 »
To prawda, ze tam są nieźli kombinatorzy. Jednak nie każdy kto przykuwa się do drzew jest tępy. Moi znajomi blokowali wycinkę drzew na Górze Św. Anny przez kilka dni. Niestety w tamtejszych realiach SLD i przez rozpasanie lokalnych baronów partyjnych nie mieli oni wystarczającej siły przebicia. Wycinkę kontynuowano, autostradę puszczono przez szczyt góry praktycznie :facepalm:

Wg mnie jako wędkarze nie powinniśmy traktować wszystkich ekologów czy Zielonych jako nawiedzeńców. Większość z nich, zwłaszcza jak dojrzeją (czyli jak maja powyżej 21 lat), nie ma już tak skrajnych poglądów. Te zazwyczaj są domeną ludzi młodych. Wiele organizacji ekologicznych też szuka wsparcia, i uważam, że tu moglibyśmy wiele im pomóc, jak i oni nam. Mamy wiele celów wspólnych, dzielą nas szczegóły - właśnie takie jak połów na żywca. Zresztą kompromis to coś co cechuje nasze czasy, szukamy opcji które pasują większości. Gdyby Zieloni chcieli wytoczyć nam wojnę, wg mnie tylko by się osłabili. Nie jest to w ich interesie. Choć nie brakuje tam zapewne nawiedzeńców, co chcą zakazać męczenia wszelkich zwierząt, łącznie z zakazem sprzedaży mięsa i przejściem każdego na weganizm :)

Pamiętajmy też, że jeśli kogoś atakujemy, ten zazwyczaj odpowiada również atakiem :) Atakowanie ekologów więc powinno dla nas być tyko forma samoobrony. Nie ma sensu tego robić w imię obrony naszych praw. Takie łowienie na żywca nie jest wcale konieczne. I przytoczony protest z Francji ma tam trochę inne podstawy, zwłaszcza związane ze sprzedażą żywca w każdym praktycznie sklepie wędkarskim. Chyba nie trzeba tego przenosić na Polskę :)
Lucjan

Offline Alek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 958
  • Reputacja: 237
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Białystok
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Protest
« Odpowiedź #24 dnia: 06.02.2021, 09:38 »
, zwłaszcza związane ze sprzedażą żywca w każdym praktycznie sklepie wędkarskim. Chyba nie trzeba tego przenosić na Polskę :)
Nie, nie trzeba przenosić.
Od dawna już funkcjonuje.
Adam

Offline Wiecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 785
  • Reputacja: 392
  • Płeć: Mężczyzna
  • Nie znoszę chamstwa i prostactwa
  • Lokalizacja: Katowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Protest
« Odpowiedź #25 dnia: 06.02.2021, 09:40 »
O ile sobie przypominam już raz wprowadzono (lub próbowano wprowadzić) w Polsce zakaz połowu na żywca ( chyba Pawlak był wtedy premierem).
Zakaz szybko zniesiono bo ktoś  policzył że w ten sposób  wiele tysięcy wyborców - wędkarzy i ich rodzin na pewno na nich nie zagłosuje.
Wiesiek

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Protest
« Odpowiedź #26 dnia: 06.02.2021, 09:45 »
wiec do było 10 lub wiecej lat temu............... wg mnie całkiem inna świadomość wędkarzy była.

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Protest
« Odpowiedź #27 dnia: 06.02.2021, 09:45 »
Z tymi osobami zza tylniego siedzenia może coś być na rzeczy...

Nawet słynna Greta jest coś podejżewana....

Greta Thunberg to dobry przykład właśnie osoby niedojrzałej emocjonalnie, ona zresztą ma pewną chorobę (Aspergera). Więc może reagować bardzo ostro :)

Jednak większość organizacji ekologicznych jest prowadzonych przez ludzi starszych, dojrzałych, mających często wykształcenie kierunkowe, pracę, dom i rodzinę. Więc jest z kim się dogadywać :)
Lucjan

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Protest
« Odpowiedź #28 dnia: 06.02.2021, 09:48 »
każdego można kupić........ wszystko zależy od ceny

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 567
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Protest
« Odpowiedź #29 dnia: 06.02.2021, 09:48 »
, zwłaszcza związane ze sprzedażą żywca w każdym praktycznie sklepie wędkarskim. Chyba nie trzeba tego przenosić na Polskę :)
Nie, nie trzeba przenosić.
Od dawna już funkcjonuje.

W Polsce sprzedaje się żywca? Pierwsze słyszę... :o
Lucjan